Köp Plus här

Säg din mening!

  tyck till om bil & trafik Mejla till Robert Collin

  Läs läsarnas mejl till Robert Collin ­ och Roberts svar

  Läs Robert Collins blogg

Publicerad: 2010-02-24
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Foto: JONAS BILBERG

Det behövdes bara tio år med blidvintrar i södra och mellersta Sverige för att vi skulle avrusta snösvängen och beredskapen”

Snökaoset värre nu än för 20 år sedan

Sagt på bloggen

”Han sjönk i mina ögon”

Håkan Matsson sjönk i mina ögon nu, garanterat. En bil kan ju fortfarande vara bra att köra men ändå vara för stor t.ex? Nej tur att han inte har något bilprogram längre.

Emma


Snökaos. Det brukade vi skratta åt när jag var ung. För det var något som bara drabbade andra länder. Fem centimeter snö lamslog Paris. Två centimeter stängde flygplatserna i New York. En centimeter i Rom och skolorna slog igen.


Men det var förr. Nu har skrattet fastnat i halsen. För nu är det likadant i Sverige. Det behövdes bara tio år med blidvintrar i södra och mellersta Sverige för att vi skulle avrusta snösvängen och beredskapen. För att en vinter som liknar vår barndoms vita vintrar skulle knäcka landet.

Tak rasar ihop. Bilar kör fast på dåligt skötta vägar. Tåg ställs in. Och kollektivtrafiken i Stockholm står still.

Hur kan minnet vara så kort? Eller har klimatfundamentalisterna lurat i oss att de kalla vintrarna är förbi? Jag körde från nordligaste delen av Jämtlands län, från Norråker och södra Lapplandsgränsen, på tisdagsmorgonen. Det var en gnistrande vit vinterdag med gassande sol från en molnfri himmel. Och det var 35 grader kallt.

Diesel-Saaben startade motvillig utan motorvärmare. Efter en minut gick den på alla cylindrar och efter tio minuter på tomgång var det varmt och skönt inne i bilen.



De fem milen mot Väg 45 och Hoting var bar asfalt på en perfekt skött vinterväg. Ja, så kan det också se ut. Samma sak på väg 331 25 mil ner mot E4. Perfekt snöröjt av personer med yrkesstolthet. Men varje halvtimme kom pinsamma rapporter från radions nyhetssändningar.

  Varför rasar hustak ihop i dag, men inte för tjugo år sedan? En tekniker förklarar att vi har glömt bort hur man bygger snösäkert. ”Inte fusk”, säger han, men vi har glömt hur man dimensionerar för ett tungt snötäcke på taket.

  SJ ställer in tåg, för att växlar och spår blockeras av snön. Man funderar på att kalla in militär. På 1960-talet fanns det alltid gubbar som var bereda att hoppa in och skotta. Jag gjorde det själv. Man var timanställd och fick betalt så länge det fanns snö kvar. Vad jag minns ställdes inga tåg in.

  SL, Storstockholms Lokaltrafik, uppmanar folk att stanna hemma. Skämtar dom? Vem ska göra jobbet? Vem betalar lönen? Och vad säger de politiker som år efter år försöker tvinga stockholmarna att åka kollektivt i stället för att ta bilen?

  Samma sak på Vägverket som ju jobbar på att förbjudas dubbdäck. Där uppmanar man plötsligt folk som inte har dubbdäck att stanna hemma. Vad är tanken? Att alla som gått i fällan och sålt bilen, eller i varje fall slängt dubbdäcken, ska stanna hemma från jobbet?

Ska vi stänga Sverige bara för att det är vinter?


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Läs fler krönikor av Robert Collin
ROBERT COLLIN: En dödsfälla som ingen gör något åt E20 genom Västergötland borde vara en säker pulsåder mellan Stockholm och Göteborg (2012-01-11)  
robert collin Saab är slutkört Ässen i rockärmen är slut (2011-12-19)  
  ”Att dubbdäck dödar är lögn” Nollvisionen offer för ”partikelhotet” (2011-11-28)  
ROBERT COLLIN Planera för det värsta Byt till dubbdäck nu! (2011-11-18)  
  Bilisterna som förstör på E4 Motorvägen är full av underliga förare (2011-09-20)  
ROBERT COLLIN De är nere för räkning De blöder svårt. (2011-09-09)  
Robert Collin: Audi - så smart att den blir dum Finesser skickade helt ny bil till verkstaden (2011-08-24)  
Robert Collin Kinas ljusa planer
för Saabs framtid
ror att Saab kan växa rejält redan inom ett par år (2011-08-09) 19
Robert Collin Borg hade ingen aning
– men sitter i styrelsen
Europeiska investeringsbanken stoppade Antonov (2011-07-31) 118
ROBERT COLLIN Etanolen är glömd – nu pratar alla om el Drömmen är att ladda bilen under färd (2011-07-20)  
Robert Collin Saabs framtid ligger i Vladimir Antonovs händer – och det vet den kinesiska delegation som besökte Stockholm i går. (2011-07-01)  
  ”Tron på Saab verkar större i Kina” Konkurshotet undanröjt - för den här gången (2011-06-27)  
ROBERT COLLIN TOMT PRAT, REINFELDT Uttalandet är en spark i veka livet på de anställda (2011-06-24)  
robert collin Skulle ha skrotats – för flera år sedan En 15 år gammal buss borde inte köra i stadstrafik (2011-05-29) 230
Robert Collin Framtiden lika oviss som vanligt Nya pengar på konto – nu är det dags för Europeiska Investeringsbanken att visa korten. (2011-05-18)  
ROBERT COLLIN: Rädda – för regeringen Ingen vågar kritisera ministrarnas svek mot Saab (2011-05-17)  
Robert Collin Saabs nya delägare kopplas till maffian ”Kinesiska Hawtais ägare misstänks för samröre med undre världen i Kina” (2011-05-04)  
ROBERT COLLIN Gör prototyper – men producerar sällan Hawtai ett av många kinesiska företag som sökt sig till väst för samarbete (2011-05-03)  
  Nu har Mr Saab nått vägens slut Robert Collin: Men det är något som inte stämmer (2011-03-26)  
ROBERT COLLIN Han ensam räddade Saab Jonsson var en övermänniska – men Muller blev för svår (2011-03-25)  
  ”Etanolfiaskot skylls på mig när miljöbilisterna känner sig svikna” (2011-03-24)  
Robert Collin ”Män kör bättre än kvinnor” De är mer aktiva bakom ratten och analyserande (2011-02-23)  
robert collin Trafikvärstingarnas paradis Ingen annanstans än i Sverige finns sådan hänsynslöshet (2011-01-13)  
ROBERT COLLIN ”Kör långsamt” (2010-12-23)  
ROBERT COLLIN Följ råden och kör säkert i sörjan (2010-12-20)  
robert collin: Bygg bort de farliga sträckorna Vägverket sa stopp – och visste att det skulle kosta människoliv (2010-11-27) 78
Robert Collin Dyrare försäkring utan dubbar i däcken Vi borde lära oss av norrlänningarna (2010-11-18)  
  Dubbfritt – bara dumt Förbudet i Stockholm sågas i ny rapport. (2010-11-05)  
Robert Collin Fler döda – om dubbdäcken förbjuds Trafikverket vet att dubbarna räddar liv – ändå vill man få bort dem (2010-10-21) 32

Nya numret – ute idag!

STORT TEST: Tre elbilar och en laddhybrid – klarar de vintern?

ROBERT COLLIN

TEST: Nya Porsche 911 – mot gamla 911

BEGAGNAT: Så bra är Kia Ceed som begagnad

KONSUMENT: Så tryggar du ditt begagnat köp

JEREMY CLARKSON

PROVKÖRT: Volvo V70 T4F, Suzuki Swift Sport, Subarus nya lilljeep, Mini Roadster. Och mycket, mycket mer.

 

  Ben & Bentley Benjamin kör brittiska ikonen i Spanien
  Folksams lista: Säkraste köpen 2012 års säkraste och grönaste bilar  
  Första bilden: Nya Outlander Mitsubishis jeep här i sommar  
  BMW mot Audi - tvättäkta småbus RS3 mot 1M Coupé – världens just nu roligaste bil  
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.
  Gasklart! VW Passat Ecofuel är en hit på långresan  
  Toyota Yaris mot nya Kia Rio Tuff duell i småbilsklassen  
  Citroën DS5 – när du vill synas Tysk ordning – fransk design  
  Årets klassiker – en Volvo Tidningen Klassiker delade ut årligt pris  
  Citroëns fräna form förför DS4 - med design och känsla  
  Belönar den aktive föraren TEST Opel Astra Ecoflex  
  Gasglad familjebuss Volkswagen Cross Touran EcoFuel  
  Välj rätt GPS Åtta populära modeller i test  
  Chefens order: Sitt alltid vid Facebook ”Fått upp ögonen för oss.”
  TEST: Vinterns bästa däck 29 däck testade  
Missa inte tidningen

Få sms när nästa BIL kommer – gratis!

Ditt nummer:


  E20 – en ren dödsfälla Robert Collin: Alla vet det – men ingen gör något  
  Rusta rätt för mc-vintern Prylarna som förlänger hojsäsongen  
  Skydda bilen mot vägsaltet Bosse Bildoktorns bästa tips.  
  Bästa rattmuffen Robert Collin sätter betyg på sju modeller  
  Stort test: bästa snåldieseln Sex storsäljande kombibilar  
  Beetle blåser liv i Bubblan Robert Collin testkör en nygammal klassiker  
  Tuff korean i nya kläder Hyundai Veloster sticker ut med udda kostym  
  Första bilderna på nya Audi A6 Allroad Audi lättar på skynket.  
  Så lyckas du med begagnatköpet 10 enkla steg för en smart affär  
  Fiat 500 0,9 Twinair Turbo – ett ton italiensk charm Fiats försök till den perfekta citybilen  
  Ford Focus för skojs skull En mogen bil som blivit tryggare – men inte tråkigare  
  Filmen om Bertones design En hyllning till Alfa Romeo  
Så gjordes årets sommardäckstest

Robert Collin testar sommardäck

Roberts och Lasses rapporter från Sydafrika - 100 däck, 20 märken - och 25 grader i luften.

Dag ett: Däcken har fastnat i tullen

Dag två: Ösregnet spolade bort vattnet

Dag tre: Nu ska vi ut och köra

Dag fyra: Lågprisdäcken höll på att ställa till det

Köp Plus nu – och du får:

Obegränsad tillgång till hundratalet biltester

Nya tester varje vecka

Sveriges största test av vinter- och sommardäck

Guider & köpråd för begagnade bilar

JUST NU Testa Plus – 1 månad för 1 krona Få tillgång till hundratals biltester
  Modellerna som Volvo ratade Konceptbilarna som floppade.  
  Snuskskylten fick nej av myndigheten Har du lika snuskig fantasi? 64
BILDEXTRA På jakt efter fyra bubblor Ulf Andersson, 53, har ett 50-tal folkabubblor på sin gård – men saknar ändå fyra  
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp


Bilredaktionen
Tjänstgörande webbredaktör: Benjamin Ekroth

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet