Gäster i kyrkan

NÖJE

H.M. Konungen

H.M. Drottningen

H.K.H. Kronprinsessan Victoria

Herr Daniel Westling

H.K.H. Prins Carl Philip

H.K.H. Prinsessan Madeleine

H.M. Konungens familj:

Prinsessan Margaretha, Mrs. Ambler

Baroness Sybilla von Dincklage

Freiin Madeleine von Dincklage

Mr. James Ambler och Mrs. Ursula Ambler

Mr. C. Edward Ambler och Mrs. Helen Ambler

H.K.H. Prinsessan Birgitta och H.S.H. Dr. Johann Georg, Prince von Hohenzollern

H.S.H. Prince Carl Christian von Hohenzollern och H.S.H. Princess Nicole von Hohenzollern

Frau Désirée von Bohlen und Halbach och Herr Eckbert von Bohlen und Halbach

H.S.H. Prince Hubertus von Hohenzollern och H.S.H. Princess Ute Maria von Hohenzollern

Prinsessan Désirée, Friherrinna Silfverschiöld och Friherre Niclas Silfverschiöld

Friherre Carl Silfverschiöld och Friherrinnan Maria Silfverschiöld

Friherre Hans De Geer och Friherrinnan Christina Louise De Geer

Friherre Ian De Geer, Brudnäbb

Civilekonom Hélène Silfverschiöld

Prinsessan Christina, Fru Magnuson och Generalkonsul Tord Magnuson

Civilekonom Gustaf Magnuson

Industridesigner Oscar Magnuson och Fröken Emma Ledent

Herr Victor Magnuson och Fröken Frida Bergström

Grevinnan Marianne Bernadotte af Wisborg

Greve Michael Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Christine Bernadotte af Wisborg

Grevinnan Kajsa Bernadotte af Wisborg

Greve Carl Johan Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Gunnila Bernadotte af Wisborg

Grevinnan Bettina Bernadotte af Wisborg och Dipl. Ing. Philipp Haug

Greve Björn Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Sandra Bernadotte af Wisborg

Mrs. Madeleine Kogevinas

Greve Bertil Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Jill Bernadotte af Wisborg

Fru Dagmar von Arbin

H.M. Drottningens familj:

Mr. Ralf de Toledo Sommerlath och Mrs. Charlotte de Toledo Sommerlath

Mrs. Carmita Sommerlath Baudinet och Monsieur Pierre Baudinet

Mr. Thibault Radigues de Chennevière

Miss Chloé Radigues de Chennevière

Mr. Thomas de Toledo Sommerlath och Ms. Bettina Aussems

Mr. Tim de Toledo Sommerlath

Mr. Philip de Toledo Sommerlath

Mrs. Susanne de Toledo Sommerlath

Miss Giulia de Toledo Sommerlath, Brudnäbb

Mr. Walther L. Sommerlath och Mrs. Ingrid Sommerlath

Mrs. Sophie Pihut-Sommerlath

Herr Patrick Sommerlath och Fru Maline Luengo

Herr Leopold Lundén Sommerlath, Brudnäbb

Fru Camilla Lundén

Miss Helena Christina Sommerlath

Miss Vivien Nadine Sommerlath, Brudnäbb.

Mr. Carlos Augusto de Toledo Ferreira och Senhora Anna Luiza de Toledo Ferreira

Exma Senhora Maria Virginia Braga Leardi och Exmo Senhor Eduardo Longo

Senhor Luiz Machado de Melo och Senhora Maria Fernanda Machado de Melo

Exma Senhora Vera Quagliato

Senhor Carlos M. Quagliato

Senhor Pedro Ferreira

Daniel Westlings familj:

Herr Olle Westling och Fru Ewa Westling

Socionom Anna Westling Blom och Adjunkt Mikael Söderström

Fröken Hedvig Blom, Brudnäbb

Fröken Vera Blom, Brudnäbb

Herr Olle Henriksson och Fru Anita Henriksson

Lantbrukare Tommy Henriksson

Mätningstekniker Hans Henriksson

Herr Nils Westling och Fru Ann-Catrin Westling

Herr Andreas Westling och Fru Amanda Tegnér

Fröken Frida Westling

Fröken Sara Westling

Herr Hasse Åström och Fru Anna-Britta Åström

Försäkringstjänsteman Hans Åström och Företagare Helena Olsson

Herr Anders Åström och Fru Kety Lund

Förskollärare Anna-Karin Åström och Assistent Christer Wigren

Herr Erik Westling och Fru Birgitta Westling

Herr Ove Westling och Fru Yvonne Westling

Herr Bo Westling och Fru Carina Westling

Herr Per Westling och Fru Rose-Marie Westling

Belgien:

Their Majesties H.M. King Albert II och H.M. Queen Paola

Their Royal Highnesses H.R.H. Crown Prince Philippe och H.R.H. Crown Princess Mathilde

Their Royal Highnesses H.R.H. Princess Astrid och H.R.H. Prince Lorenz

H.R.H. Prince Laurent och H.R.H. Princess Marie Claire

Bulgarien:

Their Majesties H.M. King Simeon och H.M. Queen Margarita

H.R.H. Prince Kyril

H.R.H. Princess Rosario

Danmark:

H.M. Drottning Margrethe II och H.K.H. Prins Henrik

H.K.H. Kronprins Frederik och H.K.H. Kronprinsessan Mary

H.K.H. Prins Christian, Brudnäbb

Jagtkaptajn Lars Rosendahl Christophersen, Chef for Dannebrog

Finland:

H.E. Republiken Finlands President Fru Tarja Halonen och Juris Doktor Pentti Arajärvi

Grekland:

H.M. King Constantine och H.M. Queen Anne-Marie

H.R.H. Princess Alexia, Mrs. Morales och Mr. Carlos Morales Quintana

H.R.H. Prince Nikolaos och Ms. Tatiana Blatnik

H.R.H. Prince Philipos

Island:

H.E. Islands President Dr. Ólafur Ragnar Grimsson och Fru Dorrit Moussaieff

Japan:

H.I.H. Crown Prince Naruhito

Jordanien:

H.M. King Abdullah II Bin Al Hussein och H.M. Queen Rania al Abdullah

H.R.H. Prince Ali bin Al Hussein och H.R.H. Princess Rym Ali

H.R.H. Prince El Hassan bin Talal och H.R.H. Princess Sarvath El Hassan

H.R.H. Prince Rashid bin El Hassan

H.R.H. Princess Noor bint Asem

H.R.H. Princess Eman

Fd. Jugoslavien:

H.R.H. Crown Prince Alexander och H.R.H. Crown Princess Katherine

Liechtenstein:

S.D. Erbprinz Alois von und zu Liechtenstein och Prinzessin Sophie I.K.H. von und zu Liechtenstein

Luxemburg:

H.R.H. The Grand Duke of Luxembourg och H.R.H. The Grand Duchess of Luxembourg

S.A.R. Le Grand-Duc Héréditaire Guillaume de Luxembourg

H.R.H. Prince Félix of Luxembourg

Monaco:

S.A.S. Le Prince Albert II

Ms. Charlene Wittstock

Nederländerna:

H.M. Queen Beatrix

H.R.H. the Prince of Orange och H.R.H. Princess Máxima

H.R.H. Princess Amalia of the Netherlands, Brudnäbb

H.R.H. Prince Friso of Orange-Nassau och H.R.H. Princess Mabel of Orange-Nassau

H.R.H. Prince Constantijn och H.R.H. Princess Laurentien

Norge:

H.M. Konung Harald V och H.M. Drottning Sonja

H.K.H. Kronprins Haakon och H.K.H. Kronprinsessan Mette-Marit

H.K.H. Prinsessan Ingrid Alexandra, Brudnäbb

Prinsessan Märtha Louise och Herr Ari Behn

Skipssjef Frank Bondø, Kongeskeppet Norge

Rumänien:

H.R.H. Crown Princess Margarita och H.R.H. Prince Radu of Romania

Spanien:

H.M. Queen Sofia

H.R.H. the Prince of Asturias och H.R.H. the Princess of Asturias

H.R.H. the Infanta Doña Elena de Borbon

H.R.H. the Infanta Doña Cristina och H.E. Don Iñaki Urdangarin

Storbritannien:

H.R.H. The Earl of Wessex och H.R.H. The Countess of Wessex

Commander Nick Cooke-Priest, Fartygschef HMS Kent

Tyskland:

H.K.H. Prinsessan Benedikte och H.H. Prins Richard zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg

S.D. Prinz Gustav zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg

Ms. Carina Axelsson

I.D. Prinzessin Alexandra och Jefferson-Fredrich Graf von Pfeil und Klein-Ellguth

I.D. Prinzessin Nathalie och Mr. Alexander Johannsmann

S.K.H. Prinz Manuel von Bayern och I.K.H. Prinzessin Anna von Bayern

S.H. Erbprinz Hubertus von Sachsen-Coburg und Goth och I.H. Prinzessin Kelly von Sachsen-Coburg und Gotha

Riksdagen:

Talman Per Westerberg och Psykiatriker Ylwa Westerberg

Förste vice talman Jan Björkman, (s), och Rektor Karmen Björkman

Andre vice talman Birgitta Sellén, (c), och Lantbrukare Sven-Olov Sellén

Tredje vice talman Liselott Hagberg, (fp), och Polisinspektör Göran Hagberg

Riksdagsdirektören Anders Forsberg, Sverige. Kammarkansliet., och Fil. mag. Birgitta Forsberg

Sektionschef Lars Starell, Riksdagens internationella kansli, och Lärare Christina Starell

Partiordföranden:

Partiordförande Mona Sahlin, (s), och Direktör Bo Sahlin

Språkröret Peter Eriksson, (mp)

Språkröret Maria Wetterstrand, (mp), och Riksdagsledamot Ville Niinistö

Gruppordföranden:

Riksdagsledamot Sven-Erik Österberg, (s) Gruppledare, och Lärare Ann-Marie Österberg

Riksdagsledamot Lars Lindblad, (m) Gruppledare, och Försäljningschef Maria Lindblad

Riksdagsledamot Roger Tiefensee, (c) Gruppledare, och Ekonom Catharina Tiefensee

Riksdagsledamot Johan Pehrson, (fp), Gruppledare, och Chefsjurist Pernilla Wikström Pehrson

Riksdagsledamot Stefan Attefall, (kd) Gruppledare och Ordf. FiU, och Informatör Cecilia Attefall

Riksdagsledamot Alice Åström, (v) Gruppledare, och Journalist Lars Johansson

Riksdagsledamot Mikaela Valtersson, (mp) Gruppledare, och Gruppledare Lars Valtersson

Riksdagsledamot Ulf Holm, (mp) Gruppledare

Utskottsordföranden

Riksdagsledamot Hillevi Engström, (m), Ordf. i AU, och Herr Patrik Kronegård

Riksdagsledamot Carina Moberg, (s) Ordf. i CU, och Direktör Johnny Ahlqvist

Riksdagsledamot Anders Karlsson, (s) Ordf. i FöU, och Fru Inga-Lill Karlsson

Riksdagsledamot Thomas Bodström, (s) Ordf. i JuU., och Lärare Helén Bodström

Riksdagsledamot Berit Andnor, (s) Ordf. i KU, och Generaldirektör Bo Bylund

Riksdagsledamot Carl B. Hamilton, (fp) Ordf. i NU, och Vice VD Ulrika Stuart Hamilton

Riksdagsledamot Lennart Hedquist, (m) Ordf. i SkU, och Controller Elisabeth Hedquist

Riksdagsledamot Gunnar Axén, (m) Ordf i SfU, och Jur. kand. Anna Nyholm

Riksdagsledamot Kenneth Johansson, (c) Ordf. i SoU, och Fru Viola Johansson

Riksdagsledamot Lena Hallengren, (s) Ordf. i TU, och Politisk sekreterare Jonas Hellberg

Riksdagsledamot Sofia Larsen, (c) Ordf. i UbU, och Herr Lars Larsen

Riksdagsledamot Göran Lennmarker, (m) Ordf i UU, och Fru Gunilla Lennmarker

Riksdagsledamot Berit Högman, (s) Vice ordf. AU, och Herr Östen Högman

Riksdagsledamot Inger René, (m) Vice ordf. CU

Riksdagsledamot Thomas Östros, (s) Vice ordf. FiU, och Sjuksköterskan Susanne Östros

Riksdagsledamot Rolf Gunnarsson, (m) Vice ordf. i FöU, och Riksdagsledamot Agnetha Gunnarsson

Riksdagsledamot Inger Davidson, (kd) Vice ordf. i JuU, och Musikdirektör Hans Davidson

Riksdagsledamot Per Bill, (m) Vice ordf KU, och Fru Louise Bill

Riksdagsledamot Christer Nylander, (fp) Vice ordf. KrU, och Fru Camilla Nylander

Riksdagsledamot Claes Västerteg, (c) Vice ordf. i MjU, och Företagare Malin Västerteg

Riksdagsledamot Tomas Eneroth, (s) Vice ordf. NU, och Frivårdsinspektör Sofia Eneroth

Riksdagsledamot Lars Johansson, (s) Vice ordf SkU, och Utvecklingsdirektör Ingela Tuvegran

Riksdagsledamot Veronica Palm, (s) Vice ordf. SfU, och Borgarrådet Roger Mogert

Riksdagsledamot Ylva Johansson, (s) Vice Ordf. SoU, och Direktören Fd. Statsrådet Erik Åsbrink

Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström, (m) Vice ordf. i TU, och Butikschef Åsa Rådhström

Riksdagsledamot Marie Granlund, (s) Vice ordf i UbU

Riksdagsledamot Anna Kinberg Batra, (m) Ordf. i EU-nämnden, och Civilekonom David Batra

Regeringen

Statsminister Fredrik Reinfeldt, (m), och Sjukvårdslandstingsrådet Filippa Reinfeldt

Statsrådet Maud Olofsson, (c) Vice statsminister, Näringsminister, och Personalchef Rolf Olofsson

Statsrådet Carl Bildt och Fru Anna Maria Corazza Bildt

Statsrådet Beatrice Ask, (m) Justitieminister

Statsrådet Mats Odell, (kd) Kommun- och finansmarknadsminister, och Projektledare Elisabeth Odell

Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson, (m) Socialförsäkringsminister, och Lantmästare Folke Pehrsson

Statsrådet Maria Larsson, (kd) Äldre- och folkhälsominister, och Herr Gunnar Larsson

Statsrådet Eskil Erlandsson, (c) Jordbruksminister, och Ekonom Bodil Nilsson

Statsrådet Andreas Carlgren, (c) Miljöminister, och Doktorand Tomas Harila Carlgren

Statsrådet Åsa Torstensson, (c) Infrastrukturminister, och Herr Hugo Andersson

Statsrådet Göran Hägglund, (kd) Socialminister, och Lärare Karin Hägglund

Statsrådet Jan Björklund, (fp) Utbildningsminister, och Informationschef Anette Brifalk Björklund

Statsrådet Gunilla Carlsson, (m) Biståndsminister, och Veterinär David Weckner

Statsrådet Sven Otto Littorin, (m) Arbetsmarknadsminister, och Pressekreterare Évin Khaffaf

Statsrådet Anders Borg, (m) Finansminister, och Lärare Susanna Borg

Statsrådet Nyamko Sabuni, (fp) Integrations- och jämställdhetsminister, och Pol. mag. Carl A. Bergquist

Statsrådet Tobias Billström, (m) Migrationsminister, och Miljökonsult Sofia Billström

Statsrådet Lena Adelsohn Liljeroth, (m) Kulturminister, och Fd. Landshövding Ulf Adelsohn

Statsrådet Sten Tolgfors, (m) Försvarsminister, och Ekonom Karin Larsson

Statsrådet Ewa Björling, (m) Handelsminister, och Leg. tandläkare Nicke Björling

Statsrådet Tobias Krantz, (fp) Högskole- och forskningsminister, och Fru Anna Grönlund Krantz

Statssekreterare

Statssekreterare HG Wessberg, Statsrådsberedningen, och Leg. läkare Marianne Reimers-Wessberg

Statssekreterare Gustaf Lind, Statsrådsberedningen, och Agronom Charlotta Lind

Statssekreterare Magnus G. Graner, Justitiedepartementet., och Fru Susanne Graner

Statssekreterare Hans Lindblad, Finansdepartementet., och Distriktsläkare Agnetha Lindblad

Fv. talmän

Fv. Talman Thage G Peterson och Bibliotekarie Marion Peterson

Fv. Talman Fru Birgitta Dahl och Chefredaktör Enn Kokk

Fv. Talman Björn von Sydow och Överläkare Madeleine von Sydow

Fv. statsministrar

Fv. Statsminister Göran Persson och Direktör Anitra Steen

Myndigheter

Ärkebiskop Anders Wejryd och Skolchef Kajsa Wejryd

Regeringsrådet Sten Heckscher, Ordförande i Regeringsrätten, och Lärare Maria Melin

Hovrättspresident Fredrik Wersäll, Svea hovrätt, och Direktör Anna Wersäll

Överbefälhavaren General Sverker Göranson och Leg. Barnmorskan Ann Göranson

Universitetskanslern Professor Anders Flodström och Rektor Barbro Flodström

Justitierådet Marianne Gernandt Lundius, Ordförande i Högsta domstolen, och Advokat Johan Gernandt

Stadsfullmäktiges ordförande Bo Bladholm, Stockholms Stad, och Fru Rose-Marie Bladholm

Finansborgarrådet Sten Nordin, (m) Stockholms Stad, och Fil. kand. Hanna Hesser Nordin

Biskop Eva Brunne, Stockholms stift, och Komminister Gunilla Lindén

Biskop Antje Jackelén, Lunds Stift, och Kyrkoherde Heinz Jackelén

Domprost Åke Bonnier, Stockholms Domkyrkoförsamling, och Socionom Kristina Gustafsson Bonnier

Rikspolischef Bengt Svenson, Rikspolisstyrelsen, och Fru Elisabeth Hallqvist

Säkerhetspolischef Anders Danielsson, Säkerhetspolisen, och Fru Malin Gillberg

Länspolismästare Carin Götblad, Länspolismyndigheten i Stockholm, och Professor Erling Bjurström

Rector Magnificus Professor Anders Hallberg, Uppsala universitet, och Tandläkare Gunilla Hallberg

Överkommendanten Generallöjtnant Anders Lindström och Redovisningskonsult Katharina Söderling-Lindström

Generaldirektör Thomas Norell och Fru Lena Forssén

Protokollchefen Ambassadör Herman af Trolle och Ambassadör Ingrid Hjelt af Trolle

Landshövdingar

Landshövding Per Unckel, Stockholms län, och Ceremonimästare Titti Unckel

Landshövding Lars Bäckström, Västra Götalands län, och Förskollärare Ann-Christin Bäckström

Landshövding Barbro Holmberg, Gävleborgs län

Landshövding Peter Egardt, Uppsala län fr om 12 april-10, och Lärare Lena Egardt

Landshövding Bo Könberg, Södermanlands län, och Fru Anita Könberg

Landshövding Elisabeth Nilsson, Östergötlands län from. 7 juni-10, och Herr Arne Andersson

Landshövding Lars Engqvist, Jönköpings län, och Fru Gullbritt Engqvist

Landshövding Kristina Alsér, Kronobergs län, och Ingenjör Jan Alsér

Landshövding Sven Lindgren, Styrelseordförande för Civilförsvarsförbundet, och Adjunkt Anna Lindgren

Landshövding Cecilia Schelin Seidegård, Gotlands län

Landshövding Gunvor Engström, Blekinge län, och Direktör Jan Engström

Landshövding Göran Tunhammar, Skåne län, och Jur. kand. Johanna Tunhammar

Landshövding Lars-Erik Lövdén, Hallands län, och Universitetsadjunkt Christina Lövdén

Landshövding Eva Eriksson, Värmlands län, och Foretagare Leif Tengroth

Landshövding Rose-Marie Frebran, Örebro län. Middag på Färna, och Arkitekt Hans Gunnar Frebran

Landshövding Ingemar Skogö, Västmanlands län, och Fil. kand. Ingrid Skogö

Landshövding Maria Norrfalk, Dalarnas län., och Civiljägmästare Björn Lothigius

Landshövding Bo Källstrand, Västernorrlands län, och Distriktssköterska Eva Källstrand

Landshövding Britt Bohlin, Jämtlands län

Landshövding Chris Heister, Västerbottens län

Landshövding Per-Ola Eriksson, Norrbottens län, och Fru Lena Eriksson

Svenskt Näringsliv

Ordförande Signhild Arnegård Hansen, Svenskt Näringsliv, och Direktör Michael Hansen

Direktör Kenneth Bengtsson, ICA Handlarnas AB., och Fru Ann-Kristin Bengtsson

Organisationer

Ordförande Anna Ekström, SACO, och Civilingenjör Lars Ekström

Ordföranden Sture Nordh, TCO, och Personalhandläggare Gudrun Nordh

Med dr. h.c. Marcus Storch, Nobelstiftelsens Ordförande, och Fru Gunilla Storch

Förbundsordförande Karin Mattsson Weijber, Riksidrottsförbundet., och Herr Henric Weijber

Sametingets ordförande Stefan Mikaelsson

Kultur, media

Teaterchef Birgitta Svendén, Teaterchef fr. o.m. 1 april 2010, och Direktör Thomas Svendén

Kabinettskammarherren Konserthuschef Stefan Forsberg, Stockholms Konserthus, och Fru Els-Marie Forsberg

Direktör Peter Hansson, VD för Göteborgsoperan, och Tandläkare Kristina Hansson

Direktör Eva Hamilton, VD, SVT, och Civilekonom Karl-Johan von Heland

Radiochef Mats Svegfors, VD Sveriges Radio AB, och Lärare Rigmor Svegfors

Chefredaktör Thomas Peterssohn, TT, och Redaktör Sara Peterssohn

Direktör Jan Scherman, TV4, och Fru Margareta Scherman

Chefredaktör Lena K. Samuelsson Silow, Svenska Dagbladet, och Redaktionschef Niklas Silow

Chefredaktör Gunilla Herlitz, DN

Chefredaktör Jan Helin, Aftonbladet, och Jurist Charlotte Helin

Chefredaktör Thomas Mattsson, Expressen, och Fru Annika Lund

Överintendenten Professor Solfrid Söderlind, Nationalmuseum

Journalist Susanna Popova och Redaktör Johan Hakelius

Filmregissör Gregor Nowinski och Leg. läkare Joanna Nowinski

Chefredaktör Peter Hjörne, Göteborgs-Posten, och Konstnärlig rådgivare Karin Tufvesson Hjörne

Chefredaktör Daniel Sandström, Sydsvenska Dagbladet, och Informationschef Malin Sandström

Chefredaktör Peter Fellman, Dagens Industri, och Fru Carina Fellman

Journalist Karin Thunberg, Svenska Dagbladet

Redaktör Cecilia Jacobsson, Dagens Nyheter

Redaktör Bengt Hansell, Sveriges Radio

Journalist Britt-Marie Mattsson, Göteborgs-Posten

Journalist Katarina Tornborg, Sydsvenska Dagbladet

Journalist Christina Magnergård-Bjers, TT

Journalist Johan T Lindvall, Expressen

Journalist Camilla Spjut-Palve, Svensk Damtidning

Journalist Igor Gedilaghine, AFP

Journalist Louise Nordström, Associated Press

Journalist Simon Johnson, Thomson Reuters

Journalist Odd-Inge Skjaevesland, Aftenposten

Journalist Thomas Heine, Jyllandsposten

Journalist Anna-Liina Kauhanen, Helsingin Sanomat

Journalist Megumi Yamaguchi, Kyodo News

Journalist Anneli Wikström, Metro

Journalist Annika Ahlefelt, Kyrkans Tidning

Journalist Henrik Huldschiner, Dagens Industri

Journalist Ebba von Sydow

Journalist Jenny Alexandersson

Kungl. Akademier m.fl

Ständige sekreteraren Professor Peter Englund, Svenska Akademien, och Fil mag Josefin Englund

Ständige sekreteraren Professor Gunnar Öquist, Kungl. Vetenskapsakademien, och Fru Gunvor Öquist

Professor Gunnel Engwall, Preses Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien

Professor Sara von Arnold, Preses, Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien

Preses Ulla Fries, Kungl Akademien för de Fria Konsterna, och Dr. Tor-Göran Henriksson

Hovkapellmästaren Professor Kjell Ingebretsen, Preses, Kungl. Musikaliska Akademien, och Musikdirektör Elisabeth Ingebretsen

Professor Bo Huldt, Styresman, Kungl. Krigsvetenskapsakademien

Beskyddarskap

Direktören Ph. D. h.c Lena M. Lindén, Nordens Ark

Professor Johnny Ludvigsson, Ordf. Barndiabetesfonden

Biståndschef Christer Åkesson, Svenska Kyrkans Internationella Arbete (Lutherhjälpen)

Kanslichef Siw Dreber, Radiohjäpen, Victoriafonden

Direktör Magnus N:son Engelbäck, Förbundet Ung Företagsamhet

Verksamhetschef Kennet Fröjd, Svenskt Utvecklingscentrum för Handikappidrott

Rikslottachef Annette Rihagen, Riksförbundet Sveriges lottakårer, och Direktör Thord Axelsson

Förbundsordförande Agnetha Mbuyamba, Riksförbundet för Rörelsehindrade Barn och Ungdomar

Styrelseordförande Friherre Johan Nordenfalk, Ordf. Samfundet Nordiska museet och Skansens Vänner, och Friherrinnan Anna Lena Nordenfalk

Professor Lars Olson, Ordförande i Karolinska Institutets Nobelförsamling

Övriga

Hans och Carola Rhodin

Cecilia Herman-Nilsson

Gerda Johansson

Thesy Burenstam Linder

Herman och Birgitta Lindqvist

Dick Harrison och Katarina Lindbergh

Tommy och Anna Möller

Peter och Lena Wallensteen

Thomas Ohlson och Liana Lopez

Antonia Axelson Johnson och Göran Ennerfelt

Mats Jansson och Karin Orehag-Jansson

Bernt och Charlotte Magnusson

Jacob Wallenberg och Annika Levin

Marcus Wallenberg och Fanny Sachs

Melker och Kerstin Schörling

Fredrik och Anne-Marie Lundberg

Bertil och Lisbeth Hult

Sverker och Monica Martin-Löf

Peter Wallenberg jr och Katarina Ozolins

Leif och Eva Johansson

Cristina Stenbeck och Alex Fitzgibbons

Dan Sten Olsson och Jane Olsson Thorburn

Gustaf och Ulla-Britt Sjökvist

Yvonne Selin Lindgren

Ulla-Britta Wahlberg

Kerstin Johansson

Ann-Charlott Fällman

Hannelore Sjöblom

Lars G och Katarina Malmer

Claes och Michaela Kalborg

Elsa och Mats Victorin

Lena Ahlström

Sophie Tolstoy Regen

Jimmy Meurling

Peggy och Jan Bruzelius

Jan och Kerstin Eliasson

Håkan Norelius

Roderick Martin

Malena Ernman och Svante Thunberg

Martin och Karin Fröst

Helen Sjöholm-Granditsky och David Granditsky

Lisa Nilsson och Niklas Medin

Peter Jöback och Oscar Nilsson

Per och Åsa Gessle

Ingrid Backlund

Bertil Kallner

Personliga vänner

Herr Johan Beckman och Hovdamen Fru Eliane de Gunzburg Beckman

Grevinnan Beck-Friis

Kabinettssekreterare Frank Belfrage och Inredningsarkitekt Helena Belfrage

Leg. läkare Michaël Berglund och Fil. kand. Caroline Berglund

Direktör Hans Eric Brodin och Fru Eva Benita Brodin

Friherre Carl de Geer och Friherrinnan Christina de Geer

Ambassadör Ulf Dinkelspiel och Studiehandledaren Fru Louise Dinkelspiel

Enhetschef Marianne von der Esch

Direktör Sven Philip Sörensen och Fru Marie-Louise Sörensen

Direktör Anders Lettström och Fru Christina Lettström

Fartygschef Bertil Nordström

Fru Agneta Kreuger och Direktör Lars Abrahamson

Direktör Jan Öhrvall och Fotograf Gunilla Öhrvall

Styrelseordförande Stefan Persson, H & M AB, och Fru Denise Persson

Fru Annika Kahm

Friherre Gustaf Banér och Friherrinnan Agneta Banér

Fröken Christina Banér

Dr. Dr. eh. Achim Middelschulte och Frau Beate Middelschulte

Herr J. Christer Elfverson

Fru Signe von der Esch

Mr. Gilbert E. Kaplan och Mrs. Lena Kaplan

Brudparets personliga vänner

Dr. Constantin Beier och Dr. Amelie Beier Middelschulte

Herr Michael Broms och Jur. kand. Anna Jussil Broms

Mr. Marten Bunnemann och Mrs. Annika Bunnemann

Kapten Christoffer Cederlund och Fru Charlotte Kreuger Cederlund

Friherre Jacob de Geer och Friherrinnan Nicole de Geer

Herr Peder Dinkelspiel och Fru Caroline Dinkelspiel

Herr Niclas Engsäll och Fru Andrea Engsäll

Mrs. Josephine Génetay och Mr. Anderson Zapata Diaz

Herr Marcus Josefsson och Fru Sophie Josefsson

Herr Jesper Nilsson och Fru Caroline Nilsson

Direktör Karl-Johan Persson och Fru Leonie Persson

Herr Gustaf Wiiburg och Fru Rebecka Wiiburg

Herr Patrik Vrbanc och Fru Camilla Vrbanc Vidjeskog

Herr Lars Hellström och Fru Johanna Hellström

Herr Niklas Ek och Fru Anna Ek

Herr Andreas Nylin och Fru Carina Nylin

Direktör Alessandro Catenacci och Fru Susanne Catenacci

Herr Patrik Gummeson och Fru Linda Gummeson

Fil. dr. Jesper Ederth och Leg. läkare Helena Ederth

Herr Oscar Hallberg och Fru Veronica Bångfeldt

Herr Emil Larsson och Fru Therése Danneman

Herr Fredrik Arnander och Fru Jennifer Arnander

Herr Johan Skarborg och Fru Carolina Skarborg

Herr Johan Ericsson och Fru Susanne Ericsson

Herr Lennart Schuss och Fru Mira Schuss

Herr Staffan Svensson och Fru Lena Svensson

Friherre Jan Carl Adelswärd och Friherrinnan Curie Adelswärd

Herr Martin Brunehult Wermelin och Fru Marie Wermelin

Direktör Erik Paulsson, PEAB, och Fru Gunilla Paulsson

Tekn. dr. Robert Andreen och Fru Agnetha Andreen

Direktör Anders Lindberg, JKL Stockholm, och Civilekonom Eva Lindberg

Herr Hans Boman och Fru Marianne Boman

Herr Björn Örås och Fru Bibbi Örås

Generalkonsul Barbro Osher och Herr Bernard Osher

Mr. David M. D. Greenfeld och Mrs. Dorothy Greenfeld

Herr Olof Hällerman och Fru Anna Hällerman

Herr Micael Bindefeld och Herr Nicklas Sigurdsson

Mr. Kelly Anzalone och Mrs. Amanda Anzalone

Mrs. Sara Matson Westover och Mr. James Westover

Dr. Diane Mickley och Dr. Steven Mickley

Styrelseordförande Michael Treschow och Professor Lena Treschow Torell

Musikkompositör Jörgen Elofsson och Fru Christina Elofsson

Professor Christopher Gillberg och Docent Carina Gillberg

Direktör Lars Enochson och Fru Elisabeth Enochson

Fröken Louise Gottlieb och Friherre Gustav Thott

Trossamfund

Biskop Anders Arborelius, Biskop över det Katolska stiftet i Sverige

Överrabbin emeritus Morton H. Narrowe

Imam Abd al Haqq Kielan, Islamska Föreningen.

Missionsförståndare Karin Wiborn, Odf. Sveriges Kristna Råd

Corps diplomatique

H.E. the Ambassador André Hombessa, Republiken Kongo, och Mrs. Augustine Hombessa

H.E. the Ambassador Mary Sibusisiwe Mubi, Zimbabwe

H.E. the Ambassador Martin Rivera Gómez, El Salvador, och Mrs. Patricia Guirola de Rivera

H.E. the Ambassador Andrei Grinkevich, Vitryssland, och Mrs. Julia Grinkevich

H.E. the Ambassador Henri Antoine Turpin, Senegal, och Mrs. Virginie Turpin

H.E. the Ambassador Pavlos Anastasiades, Cypern, och Mrs. Maria Anastasiades

H.E. the Ambassador Bernadette Sebage Rathedi, Botswana

H.E. the Ambassador Roberto Betancourt Ruales, Ecuador, och Mrs. Paula Teixeira Guerra de Betancourt

H.E. Prof. Dr. Ambassador Ninoslav D. Stojadinovi?, Serbien, och Mrs. Andjelka Stojadinovi?

Ambassadör Gudmundur Á. Stefánsson, Island, och Fru Jóna D. Karlsdóttir

H.E. the Ambassador Michal Czy, Polen, och Mrs. Elbieta Czy

H.E. the Ambassador Zohour Alaoui, Marocko, och Mr. Karim Kamal Bernoussi

H.E. the Ambassador Dina Mufti Sid, Etiopien, och Mrs. Lina Kassa Feleke

H.E. the Ambassador Agon Demjaha, Makedonien, och Mrs.Teuta Demjaha

H.E. the Ambassador Pedro Comissário Afonso, Mozambique, och Mrs. Mariana Dava

H.E. the Ambassador Norma Pensado Moreno, Mexico, och Mr. Patricio Montecinos

H.E. the Ambassador Vojislav Šuc, Slovenien, och Mrs. Dragica Šuc

H.E. the Ambassador Theresia Samaria, Namibia, och Mr. Johannes Samaria

Ambassadör Tom Risdahl Jensen, Danmark, och Fru Helle Bundgaard

H.E. the Ambassador Antonino Mena Gonçalves, Brasilien, och Mrs. Elisabeth Mena Gonçalves

H.E. the Ambassador Purity Muhindi, Kenya, och Dr. Keguro Joe Muhindi

H.E. the Ambassador Amiran Kavadze, Georgien, och Mrs. Ia Kavadze

H.E. the Ambassador Remigijus Motuzas, Litauen, och Mrs. Laimut Motuzien

H.E. the Ambassador Enrique Viguera, Spanien, och Mrs. Marta Altolaguirre

H.E. the Ambassador Alar Streimann, Estland, och Mrs. Marika Streimann

H.E. the Ambassador Mr. Sophonia Rapulane Makgetla, Sydafrika, och Dr. Neva Makgetla

H.E. the Ambassador Domingos Culolo, Angola, och Mrs. Deolinda Pedro Culolo

H.E. the Ambassador Andrew J. Mitchell, Storbritannien, och Mrs. Helen Mitchell

H.E. the Ambassador Moses Mojwok Akol, Sudan, och Mrs Suzan John Ayowk Ajang

H.E. the Ambassador Maria Zeneida Collinson, Filipinerna, och Mr. Michael Collinson

H.E. the Ambassador Hernán Massini Ezcurra, Argentina, och Mrs. Silvia Fosabril

H.E. the Ambassador Jacqueline Mukangira, Rwanda, och Mr. Charles Nahayo

H.E. the Ambassador Akira Nakajima, Japan, och Mrs. Keiko Nakajima

H.E. the Ambassador Ruhi Hado, Albanien, och Mrs. Blegina Hado

H.E. the Ambassador Alexandra Volkoff, Kanada

H.E. The Ambassador Done Somvorachit, Laos, och Mrs. Douangchay Somvorachit

H.E. the Ambassador Marc Baptist, Belgien, och Mrs. Myriam Baptist-Devuyst

H.E. the Ambassador Ivan Tzvetkov, Bulgarien, och Mrs. Ira Yaneva

H.E. the Ambassador Kamarudin Mustafa, Malaysia, och Datin Nik Rahua Nik Ab Rahman

H.E. the Ambassador Ranjith P. Jayasooriya, Sri Lanka, och Mrs. Cynthia Jayasooriya

H.E. the Ambassador Joël De Zorzi, Frankrike, och Mrs. Soraya De Zorzi

H.E. Archbishop Emil Paul Tscherrig, Apostolic Nuncio, Heliga Stolen

H.E. the Ambassador Gilbert Chauny de Porturas, Peru, och Mrs. Carmen de Chauny

H.E. the Ambassador Godknows Boladei Igali, Nigeria, och Mrs. Tokoni Igali

H.E. the Ambassador Ri Hui Chol, Nordkorea, och Mrs. Kim Jae Un

H.E. the Ambassador Fernando Molina Girón, Guatemala, och Mrs. Victoria Eugenia Flores de Molina

H.E. the Ambassador José Miguel Cruz, Chile, och Mrs. María Angélica Toledo Arcos

H.E. the Ambassador Abdulrahman Gdaia, Saudiarabien, och H.H. Princess Lubna Z.M. Althunayan Al Saud

H.E. the Ambassador Nasrat El-Assaad, Libanon, och Dr. Ruzica Gasovic

H.E. the Ambassador Cho Hee-yong, Sydkorea, och Mrs. Lee Yang

H.E. the Ambassador Rasoul Eslami, Iran, och Mrs. Fatemeh Eslami

H.E. the Ambassador Darko Zelenika, Bosnien och Herzegovina

H.E. the Ambassador Yevgen Perebyinis, Ukraina, och Mrs. Olha Perebyinis

H.E. the Ambassador Benny Dagan, Israel, och Mrs. Irit Dagan

H.E. the Ambassador Jan Edward Craanen, Nederländerna, och Mrs. Annick Georgelin

H.E. the Ambassador Manuel Vieira Merola, Uruguay, och Mrs. Marta Dieste Friedheim

H.E. the Ambassador Joachim Rücker, Tyskland, och Dr. Ines Kirschner

H.E. the Ambassador Sheikha Najla Al Qassimi, Förenade Arabemiraten

H.E. the Ambassador Nadeem Riyaz, Pakistan, och H.E. the Ambassador Ayesha Riyaz

H.E. the Ambassador Balkrishna Shetty, Indien, och Mrs. Vasundara Shetty

H.E. the Ambassador Rafael Nieto Navia, Colombia, och Mrs. Maria Teresa Loaiza de Nieto

H.E. the Ambassador Vladimir Matek, Kroatien, och Mrs. Cecile Elise Matek

Ambassadör Anne K Lund, Norge, och Herr Erling Magnusson

H.E. the Ambassador Milton René Soto Santiesteban, Bolivia, och Mrs. Lilian Trujillo Bustillo

H.E. the Ambassador Raduta Dana Matache, Rumänien, och Mr. Constantin Matache

H.E. the Ambassador Gabór Szentiványi, Ungern

H.E. the Ambassador Thanarat Thanaputti, Thailand

H.E. the Ambassador Matthew W. Barzun, USA, och Mrs. Brooke Barzun

H.E. the Ambassador Imtiaz Ahmed, Bangladesh, och Mrs. Daisy Ahmed

H.E. the Ambassador Osama Elmagdoub, Egypten, och Mrs. Naglaa Mohamed Essameldin Elzawahry

H.E. the Ambassador Donal Hamill, Irland, och Mrs. Bernadette Hamill

H.E. the Ambassador Ali Al-Nikhailian, Kuwait, och Mrs. Hana'a Yaqoub Yousef Buqammaz

H.E. the Ambassador Igor Neverov, Ryssland, och Mrs. Elena Neverova

H.E. the Ambassador Zergün Korutürk, Turkiet, och H.R. Mr. Selah Korutürk, Ambassador

H.E. the Ambassador Enkhmandakh Baldan, Mongoliet, och Mrs. Oyunbileg Davaasuren

H.E. the Ambassador Fatha Mahraz, Algeriet, och Mrs. Wahiba Mahraz

H.E. the Ambassador Paul Stephens, Australien, och Mrs. Christina Marie Stephens

H.E. the Ambassador Dr. Ulrike Tilly, Österrike, och Dr. Antonio Núñez y García-Saúco

H.E. the Ambassador Lulzim Peci, Kosovo, och Mrs. Ana Bernaldo De Quiros

Ambassadör Markus Lyra, Finland, och Fru Iris Lyra

H.E. the Ambassador Maija Manika, Lettland

H.E. the Ambassador Nguyen Duc Hoa, Vietnam, och Mrs. Tran Nguyen Anh Thu

H.E. the Ambassador Ms. Anne Luzongo Mtamboh, Zambia.

H.E. the Ambassador Kurt Höchner, Schweiz, och Mrs. Gila Höchner

H.E. the Ambassador Angelo Persiani, Italien, och Mrs. Lisette Ingo

H.E. the Ambassador Ricardo Quintero, Panama., och Mrs. Alejandra Alemán

Chargé d'affaires a.i.

Chargé d'affaires en pied Mrs. Emna Abbes, Tunisien

Chargé d'affaires a.i. Mr. Henri Mbayahe Ndungo, Demokratiska Republiken Kongo, och Mrs. Alexandrine Kaswera Mushenzi

Chargé d'affaires a.i. Mrs. Nory de las Mercedes Madera Almeida, Kuba, och Mr. Pedro Luis Lopez Fernandez

Chargé d'affaires a.i. Mr. Yonas Manna Bairu, Eritrea, och Mrs. Negisti Negasi

Chargé d'affaires a.i. Mr. Georgios Arnaoutis,, Grekland, och Mrs. Nikoletta Aktipis

Chargé d'affaires a.i. Ms. Claudina Maria Martinez Argueta, Honduras

Chargé d'affaires a.i. Mr. Elmar Iwan Lubis, Indonesien, och Mrs. Dini Ariyani Lubis

Chargé d'affaires a.i. Dr. Abdelmagid A. Buzrigh, Libyen, och Mrs. Bahira N. Abushwereb

Chargé d'affaires a.i. Mrs. Tatiana Molcean, Moldavien, och Mr. Alexandru Molcean

Chargé d'affaires a.i. Mr. Francisco Ramón Chavarria, Nicaragua, och Mrs. Birgitta Persson

Chargé d'affaires a.i. Mr. José Carlos Serafino, Portugal

Chargé d'affaires a.i. Ms. Victoria Mwakasege, Tanzania

Chargé d'affaires a.i. Mrs. Zulima Rojas Mavares, Venezuela, och Mr. Constantino Fernandez Lopez

Chargé d'affaires a.i. Mr. L'ubomir Cano, Slovakien, och Mrs. Silvia Canova

Chargé d'affaires a.i. Mr. Wang Jianzhou, Kina, och Mrs. Sun Yaling

Chargé d'affaires a.i. Mrs. Hanadi Kabour, Syrien, och Mr. Eyad Fatal

Chargé d'affaires a.i. Mr. Nicholas Hugh Markwell, Nya Zeeland, och Ms. Rachel Jeanette Prebble

Chargé d'affaires a.i. Mr. Faris Al-Quaseer, Irak

Chargé d'affaires a.i. Mr. Ludek Stavinoha, Tjeckien, och Mrs. Jitka Stavinohová

Chargé d'affaires a.i. Mr. Yves Mely Sandja, Demokratiska Republiken Congo