Köp Plus här
Publicerad: 2012-01-26
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

DEBATTÖREN:

Carl Melin, 41, Stockholm. Opinionschef, United Minds. Har tidigare arbetat som analyschef åt Socialdemokraterna under Göran Persson och Mona Sahlin.

DEBATTEN:

Stefan Löfven blir Socialdemokraternas nye partiledare. Moderaterna får därmed räkna med en hård kamp om två väljargrupper: manliga LO-medlemmar och boende i medelstora städer, menar opinionsanalytikern Carl Melin.

Löfven blir en tuff
match för Reinfeldt

Carl Melin: Han kan ta väljare från både Moderaterna och Sverigedemokraterna

 

I nästan alla svenska val vinner det regeringsalternativ som har störst trovärdighet vad gäller jobb och ekonomi. Historiskt sett har detta lett till det långa socialdemokratiska regeringsinnehavet. I de senaste två valen har dock Moderaterna och Alliansregeringen haft ett betydligt större förtroende i dessa frågor.

Genom att välja Stefan Löfven till partiledare hoppas Socialdemokraterna att ändra på detta. Löfven är mångårig ordförande i IF Metall – ett fackförbund som på många sätt varit drivande i att utveckla och modernisera den svenska arbetsmarknaden, inte minst genom Industriavtalet. Löfven talar ofta om behovet av att bejaka globaliseringen och om att Sverige behöver konkurrera med kunskap och inte låga löner. IF Metall har även gått med på särskilda krisavtal för att klara jobben under den finanskrisen.

 

Det är svårt att säga om Socialdemokraterna kommer att kunna övervinna Moderaternas förtroende kring jobb och ekonomi. Men i och med valet av Löfven finns det skäl att tro att partiet i alla fall tänker försöka.

Löfven är inte en stor retoriker eller särskilt karismatisk utan snarare nedtonad och försiktig. ”Mild men bestämd” är ord som en del av hans anhängare vill använda sig av. Detta kan innebära begränsningar, men den statsvetenskapliga forskningen och samhällsdebatten tyder på att nordeuropeiska väljare föredrar politiker som är trygga och förtroendeingivande framför de som är karismatiska.

På så sätt påminner Löfven om Ingvar Carlsson och Fredrik Reinfeldt. Det är nog därför inte heller en slump att Socialdemokraterna väljer en ledare som är mer nedtonad och försiktig. Statsvetaren Jenny Madestam beskriver i sin avhandling det socialdemokratiska partiledaridealet som ”kompispappan”. Kanske är det den rollen partiet hoppas att han kan fylla.

Socialdemokraterna ligger nu på en rekordlåg nivå både i val och i de senaste opinionsundersökningarna. Partiet har framförallt förlorat välutbildade storstadsväljare, men även medelinkomsttagare i medelstora städer och manliga LO-medlemmar. Det är ingen vild gissning att partiet hoppas att valet av Löfven kommer att attrahera framförallt den sista gruppen – men även boende i medelstora städer där många arbetar inom industrin eller den industrinära tjänstesektorn.

 

Om det lyckas skulle Löfven kunna bidra till att partiet hämtar tillbaka väljare som förlorats såväl till Moderaterna som till Sverigedemokraterna. Kanske kan hans LO-bakgrund även minska ett befarat tapp till Vänsterpartiet som bytt till en mer populär partiledare.

Den svåraste utmaningen blir dock att vinna tillbaka välutbildade storstadsväljare, och då kanske främst kvinnor. I storstäderna har S tappat många väljare både till Moderaterna och till Miljöpartiet i de två senaste valen. Gentemot dessa väljare behöver Löfven visa att han inte bara kan industrin, utan även förstår det Sverige och den verklighet som dessa människor lever i.

Socialdemokraternas kris till trots är den borgerliga opinionsledningen inte överväldigande. En starkare opposition som återfår trovärdigheten kring jobb och ekonomi kan ganska snart innebära ett nytt politiskt läge.

 

Carl Melin

Fler artiklar om Stefan Löfven

”Måste släppa
kärnkraften”

  Nye S-ledaren Stefan Löfven sticker ut hakan i kontroversiella frågor Lobbyist för vapenindustrin – och kärnkraftsvän. ”Får han sluta med.”  

”Han kommer att sitta länge, länge, länge”

  Många tror på den nye ledaren Löfven: ”Nu ska demokratin ha sin gång och sedan ska jag börja prata politik.”
  ”Motsatsen till Håkan Juholt” Experterna om nye S-ledaren.  

Nu väljer S den tryggare vägen

  Stefan Löfven är Håkan Juholts raka motsats Beskrivs som trygg, stabil, innovativ och pragmatisk.  

luft

TV-dubbel

  "Trodde inte det skulle bli så här" Aftonbladet träffade Stefan Löfvens mamma.
  ”Jordnära och enkel att prata med” Örnsköldsvikborna om Stefan Löfven.

Bildextra: Löfven tar över ett parti i kris

  Efter Juholt – 17 politiska skandaler som skakat Sverige
LEDARE: Med Löfven blir det match igen Ingen majoritet för Reinfeldts regering.  
  Löfven blir ny S-ledare VU:s förslag till partiordförande Stefan Löfven om S framtid
  ”Han kommer att sitta länge, länge, länge” Många tror på den nye ledaren
  ”Motsatsen till Håkan Juholt” Experterna om nye S-ledaren.  
  Nu väljer S den tryggare vägen Stefan Löfven är Håkan Juholts raka motsats  
TV-dubbel
  Experterna: ”Det ska du tänka på, Löfven” Proffsens guide till nye S-ledaren
LEDARE: Med Löfven blir det match igen Ingen majoritet för Reinfeldts regering.  
LEDARBLOGGEN Stefan Löfven-explosion på Twitter Då kommenterade stjärnan från ”Polisskolan”, Steve Guttenberg, uppståndelsen.
  ”Vi har lösningarna” Så var VU:s pressträff – minut för minut
  ”Hoppas Löfven bara har kläder i garderoben” Aftonbladets läsare ville hellre ha Jan Eliasson  
  Jämtins brev till medlemmarna ”Jag känner Stefan som trygg och kunnig”

Musen skåpade ut (S)coopet

  Västerbottens Folkblad avslöjade nyheten om Stefan Löfven – men tidningen toppades av en helt annan historia...  
  Spelbolagets jättetabbe Missade ta med Stefan Löfven på oddslistan.  
  ”Han är en stadig person” Eliasson om Stefan Löfven  
  Här är det nya S-laget Österberg kan bli nya gruppledaren  
  Övertalad – av Nuder Nyckelspelare – igen.  
  ”Jag känner mig trygg” Löfven får tips av Göran Persson  

S väljer bort sin stora stjärna

LENA MELLIN Bodström utnyttjas inte. Men de utnyttjar honom inte. Bodström förekommer inte ens i diskussionerna.  
  S slutar inte rasa Ny bottennotering.
Grafik: S tunga väg mot bottensiffrorna Ödesdatumen 2006-2012

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

M: Vad är era löften om valfrihet värda?

DEBATT S: Vi vill ha fortsatt valfrihet i välfärden Efter Caremaskandalerna: Privata utförare är här för att stanna – men ägarna ska kunna ställas till svars  

”Min son får inte bli tjock”

  Storbråk i TV 4 om LCHF-dieten till barn Katrin Zytomierska, 34: ”Om min son blir en tjockis skulle jag ge honom LCHF”.
Debatt Alla barn måste få äta bullar Debattören: Att hålla vikten handlar om livsstil, inte om att dieter.  

Björklund öppen för kärnvapen i Sverige

  Alliansfritt Sverige lanserar kampanjen ”Bestycka Gotland” ”Björklunds (FP) absurda idéer förtjänar uppmärksamhet”.  

Socialdemokraterna vill tillbaka till bidragslinjen

Debatt Så får vi fler att våga byta jobb Ylva Johansson (S): Socialdemokratisk jobbpolitik har tre prioriteringar: utbildning, utbildning och utbildning  

Fattiga blev rikare tack vare Thatcher

Debatt Järnladyns politik vardagsmat i dag Roger Wilson: Filmen om Thatcher idylliserar en av vår tids mest brutala högerpolitiker  
DEBATT Utan feminister inga järnladies Birgitta Ohlsson (FP): Margaret Thatcher borde vara tacksam mot kvinnorörelsen  

Morden berör oss alla

  Niklas Orrenius: Sluta dela in Malmöbor i ”invandrare” och ”svenskar” ”Vilka av mina barns kompisar vill de som kallar Malmö en blattestad gallra bort?”
  Rebecca Weidmo Uvell Svensk politik behöver fler elitister, inte färre  
Mejla Har du frågor om Aftonbladet? Hur vi jobbar eller tänker? Hör av dig!
MEJLA Skriv en debattartikel du också! Så enkelt är det.  
Mest läst på Debatt
1 REPLIK Sverigedemokraterna vill skapa en polisstat Moderaterna: Deras ogenomtänkta förslag hotar grundläggande rättsprinciper  
2 DEBATT SD: Så kan vi stoppa de kriminella gängen Jimmie Åkesson och Kent Ekeroth: Beslagta dyra klockor och lyxbilar
3 DEBATT Regeringen blundar för bluffakturorna Socialdemokraterna: Sverige har inte råd att behandla små företagare illa  
4 Debatt Våldet mot kvinnor är en världsepidemi Debattörerna: Det är farligare än cancer, trafikolyckor och krig  
5 Så utrotar Turkiet kurdernas språk Fredrik Malm: Vi bråkar om särskrivningar medan kurderna vägras rätten till ett eget språk  
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.

Mest läst på SvD Opinion

Till SvD.se/opinion: Läs ledarsidan, debatt på Brännpunkt, krönikor och bloggare på SvD.se.

Mest läst på Aftonbladet
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Anna Andersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet