Köp Plus här
Publicerad: 2008-09-30
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Matti Saari , 22, sköt kallblodigt ihjäl sina klasskamrater i en skola i finska Kauhajoki i tisdags.   Matti Saari , 22, sköt kallblodigt ihjäl sina klasskamrater i en skola i finska Kauhajoki i tisdags. Foto: AFP

.

Efter den finska skolmassakern: Varför måste vi alltid vara efterkloka?

Varje elev borde ha tillgång till skolpsykolog - skriv in det i skollagen nu, så slipper vi fråga ”varför?” när den första skolmassakern sker i en svensk skola, skriver Linda Backman.

Dagens debattör

Linda Backman

studerar andra året på psykologprogrammet, Stockholms universitet.

”Ge alla elever
tillgång till psykolog”

Linda Backman:
”Psykisk hälsa viktigare än ordning i klassrummet”

Den fruktansvärda skolmassakern i Finland påminner oss om vilka förödande konsekvenser som väntar ett samhälle som inte ser de ensamma och psykiskt instabila.

Men varför måste vi alltid vara så efterkloka? Tidningarna fylls av ”varför” och ”hur kunde det hända”. 

Sanningen gör för ont. Vi vet redan varför och hur – men underlåter att göra någonting åt det ofantliga problem som den psykiska ohälsan har kommit att bli. 

Samtidigt som utbildningsminister Jan Björklund avundsjukt spejat på det finska skolundret mår både svenska och finska elever allt sämre. Den goda nyheten är att det redan finns kompetens för att förebygga både stora och små katastrofer. Det är bara det att den inte används. 



Medan Jan Björklund rotar igenom sina byrålådor efter den där statistiken han så väl behöver för att bevisa att skolkrisen inte var en bluff, inser fler och fler av hans supportrar att det visade sig vara mer alarmism än undergångsprofetia. Jan Björklund har redan beställt ny statistik från Skolverket för att stödja sin vecklande tes om att Sverige har världens sämsta skola. Jag föreslår att han satsar krutet på något mycket viktigare – elevhälsan. Skolan är friskförklarad – nu är det dags att bota de sjuka eleverna.

Stockholmarnas användning av antidepressiva SSRI-preparat har tiodubblats sedan början av 1990-talet. Nu får 100 000 stockholmare daglig hjälp – i form av psykofarmaka. I ett längre perspektiv kommer en god psykisk folkhälsa att vara långt viktigare än ordning i klassrummet.



Något måste göras åt den eskalerande psykiska ohälsan. Det är knappast någon som tror att dessa piller ensamma kan hindra utvecklingen. Det är ett lavinartat problem, så jag föreslår att insatserna ska vara förebyggande. Varför inte börja med att ge alla skolelever reell tillgång till en skolpsykolog? Då kan man dessutom förhindra att psykiskt instabila ungdomar – som gärningsmannen i den finska skolmassakern – kan passera genom skolväsendet obemärkta.

På folkpartiets riksmöte konstaterade Björklund att skolhälsan måste förstärkas med sjuksköterskor och kuratorer. Psykologerna glömdes helt bort.



I varje samhälle är skolan en katalysator för hur det egentligen står till med medborgarna. Förhållandena i den svenska skolan skvallrar om problem som är mycket mer grundläggande än att majoriteten av eleverna riskerar IG i uppförande. Bråddjupa klasskillnader, integrationsproblem och mobbning är ofta tecken på ett destruktivt system – snarare än bråkiga elever. En skola med omfattande problem har en cementerande effekt av utanförskap i stället för att vara utjämnande. Det vi behöver för att identifiera och lösa dessa problem är psykologisk kompetens.



Som det ser ut nu är det upp till kommunerna själva att bestämma hur elevhälsan ser ut.

Varje elev borde ha tillgång till skolpsykolog – skriv in det i skollagen nu så slipper vi fråga ”varför?” när den första skolmassakern sker i en svensk skola.


Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Fattiga blev rikare tack vare Thatcher

Debatt Järnladyns politik vardagsmat i dag Roger Wilson: Filmen om Thatcher idylliserar en av vår tids mest brutala högerpolitiker  
DEBATT Utan feminister inga järnladies Birgitta Ohlsson (FP): Margaret Thatcher borde vara tacksam mot kvinnorörelsen  

Morden berör oss alla

  Niklas Orrenius: Sluta dela in Malmöbor i ”invandrare” och ”svenskar” ”Vilka av mina barns kompisar vill de som kallar Malmö en blattestad gallra bort?”

Höj våra löner med 10 000 i månaden

Debatt Lärarförbundet: Vi har släpat efter för länge ”Det ska finnas lärare som tjänar över 50 000 kronor”  

Regeringen bryter mot mänskliga rättigheter

DEBATT Tvångssterilisering tar ifrån transsexuella rättigheten att få försöka skaffa barn ”Regeringen låter KD styra över hbt-frågorna”.  
  Staten förbjuder mig att bilda familj Amanda Brihed: Det är dags för regeringen att bekänna färg. Hur länge ska jag vänta på upprättelse?  

Pengar på banken ska inte vara en fråga om klass

Debatt Annie Lööf (C): Arbetslinjen måste kompletteras med sparandelinjen Inför grundavdrag på kapitalinkomster.  
Replik En riktigt dålig idé, Lööf Socialdemokraterna: Ett grundavdrag på kapitalinkomster ökar klyftorna i samhället.  
  Inget brott gömma flyktingar – ännu ”SD vill kriminalisera samvetet”
  Rebecca Weidmo Uvell Svensk politik behöver fler elitister, inte färre  
Mejla Har du frågor om Aftonbladet? Hur vi jobbar eller tänker? Hör av dig!
MEJLA Skriv en debattartikel du också! Så enkelt är det.  
Mest läst på Debatt
1 DEBATT Dags att vi synar Borgs bankbluff Miljöpartiet: Tomma ord när finansministern ”rasar” mot miljardvinsterna  
3 DEBATT Att jobba efter 67 är också livskvalitet Per Gahrton: Reinfeldts idé är för viktig för att slaktas av den rödgröna oppositionen  
4 Debatt Verklighetsfrånvänt, Reinfeldt! LO: Inte ens var femte svensk orkar arbeta efter 65  
5 Debatt Så får vi fler att våga byta jobb Ylva Johansson (S): Socialdemokratisk jobbpolitik har tre prioriteringar: utbildning, utbildning och utbildning  
  Viktiga samtal = stor telefon Följ Aftonbladet Debatt på Twitter!
  Tv-bondens galet dyra köp "Den kostade 2,5 miljoner kronor".

Mest läst på SvD Opinion

Till SvD.se/opinion: Läs ledarsidan, debatt på Brännpunkt, krönikor och bloggare på SvD.se.

Mest läst på Aftonbladet
1 Dykarnas fynd:
älskarinnans bagage -
i kaptenens hytt
”Kapten Ynkrygg” i husarrest hos den bedragna hustrun
2   Fångade gigantisk sällsynt fisk Gläljescener när valhajen bärgades i land.  
3 ”Mina föräldrar har bränt 390 miljoner” Tennislegendaren: Har ingenting kvar  
4 Mini blev ...megagris Janey trodde hon köpte en minigris
5 Hjältarna lade sig på operationsbordet ihop Schwarzenegger och Stallone fixar till axlarna  
  Svensk kvinna vann 67 miljoner Talar ut efter storvinsten i går.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Anna Andersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-02-10
Sök på Aftonbladet