Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Kontakta debattredaktionen
debatt@aftonbladet.se
Pontus Ahlkvist, redaktör (vik), Karin Lindblom, debattchef, Anna Andersson, redaktör, Irene Beertema, redaktör (tjl.).
Startsidan / Debatt

Upprop inför Genèvesamtalen: Kvinnor från Södra Kaukasus enas om sex punkter för ökad säkerhet

På onsdag träffas höga representanter för EU, FN och OSSE i Genève för att diskutera säkerhetssituationen i Södra Kaukasus. På ett möte i Istanbul enades vi – representanter för över 20 organisationer och som når ut till hundratusentals människor i regionen – om ett antal rekommendationer för hur säkerhet byggs. Vi uppmanar nu Sveriges och det internationella samfundet att lyssna till oss.

Kvinnor i Gori, Georgien.   Kvinnor i Gori, Georgien. Foto: Krister Hansson

För att bygga en hållbar fred i regionen måste det internationella samfundet se till situationen i hela Södra Kaukasus. I över tio år var konflikterna i regionen frusna. De politiska ledarna var oförmögna att lösa dem med fredliga medel vilket ledde till att en av konflikterna blossade upp i somras med regelrätta strider. Grundläggande för umgänget mellan länder måste vara att i all konflikthantering lösa motsatta uppfattningar om säkerhet, gränser och tillgång till naturresurser genom samtal och förhandlingar och respekt för hur den andra sidan uppfattar situationen.



Deltagarna på mötet i Genève, liksom Sveriges utrikesminister Carl Bildt, måste hörsamma följande förslag om de på allvar vill lösa konflikterna i regionen:



Politiska ledare från olika länder samt ledare för internationella organisationer måste träffa lokala representanter från civilsamhället, inklusive kvinnoorganisationer. Inte enbart personer på höga positioner. Sedan konflikten startade har vi arbetat för att hitta fredliga lösningar. Vi har mobiliserat och utbildat kvinnor och jobbat över konfliktgränser. Vi har kunskap, erfarenhet och är redo att delta!



Det internationella samfundet bör initiera en regional kommitté med representanter från civil samhället. Kommittén ska bevaka säkerhetssituationen för civilbefolkningen i regionen. Regionala liksom internationella ledare ska föra en regelbunden dialog med kommittén.



Det internationella samfundet bör ge ett finansiellt stöd direkt till civilsamhällets organisationer. Bistånd som kanaliseras via regeringen måste följas upp för att förhindra korruption. Stödet måste fördelas på ett demokratiskt sätt och inte enbart gå till organisationer som står de styrande nära.



Stöd till flyktingar ska baseras på en dialog med flyktingarna själva och organisationer som arbetar för deras rättigheter. Det internationella samfundet liksom regionala ledare måste erkänna att flyktingar inte är en homogen grupp och att stöd ska anpassas efter individuella behov. I flyktingläger är risken stor att mäns våld mot kvinnor ökar, inklusive människohandel. I hela regionen finns i dag 1.5 miljoner internflyktingar, av vilka en majoritet är kvinnor. Många har levt som flyktingar i nära 15 år och utsatts för diskriminering och utnyttjats för politiska ändamål.



För att bygga demokrati måste diskrimineringen mellan män och kvinnor upphöra och kvinnors rättigheter och status stärkas. I en majoritet av länderna finns inte lagar som kriminaliserar mäns våld mot kvinnor. I hela regionen diskrimineras kvinnor, på arbetsmarknaden och inom politiken. Gamla traditioner lever kvar som tillåter barnäktenskap och som förhindrar kvinnor att ärva och äga egendom.



I enlighet med FN:s säkerhetsrådsresolution 1325 måste kvinnor från regionen bjudas in till fredssamtal och i god tid få information så att de kan påverka agendan. Internationella civila och militära missioner uppmanas också tillsätta genusrådgivare.



Vi, undertecknare av detta upprop, är övertygade om att kvinnors jämlika deltagande är en förutsättning för utveckling, demokrati och fred.



Anti-Violence Network of Georgia, Nato Shavlakadze

Association Avangard, Madlena Kvaratskhelia

Association for the Protection of Women’s Rights, Novella Jafarova

Association Gaenati, Eka Machavariani

Association Imedi – IDP Women for peace, Kristina Kilanava

Association of South Ossetian Women for Democracy and Human Rights, Lira Kozaeva

Association of Women of Abkhazia, Natella Akaba

Centre of Social and Psychological assistance for women, Marina Gumba

Cultural Humanitarian “Fund Sukhumi”, Alla Gamakharia

Democracy Today, Gulnara Shahinian

Democrat Woman of Samtskhe-Javakheti, Marina Modebazde

Feminist Group of YUVA, Rena Tahirova

Journalist for Human Rights, Irina Yanovskaya

Kvinna till Kvinna, Lena Ag

Peace Without Violence, Dalila Pila

Society Without Violence, Anna Arutshyan

Union of Business Women of Abkhazia, Julia Gumba

Union of Business Women of Gagra, Julietta Leiba

Union of Wives of Invalids and Lost-Warriors, Manana Mebuke

Women’s Hope, Nana Gelashvili

Women’s Information Centre, Helen Rusetskaia

Women’s Institute, Saida Qurbanova

Women’s Political Resource Centre, Lika Nadaraia

Women’s Resource Centre, Lara Aharonian

Women’s Rights Centre, Susanna Vardanayan

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Debatt

Visa fler
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM