Debattprofiler sidhuvudsbild

Söndag 09-11-29
Sök på Aftonbladet
  Mejla oss Vad tycker du? Vill du svara på inlägget med en egen artikel? Eller bara lufta dina egna åsikter?
Publicerad: 2009-03-06
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Starka staten krossar Ella

Ella är sjuk, men jobbade ändå. Nu har hon hamnat i en återv
Ella är sjuk, men jobbade ändå. Nu har hon hamnat i en återvändsgränd med försäkringskassan. Personen på bilden har inget med texten att göra.
Foto: Jupiter Images
Är Försäkringskassan för hård mot de svaga?
Se resultat


Martin Lönnebo

79 år

Biskop emeritus

Linköping



KG Hammar

65 år

Ärkebiskop emeritus

Lund

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Personliga ombud

    Från bloggen: Den hälsosamme ekonomisten
    06 mar 23:59

  • Anmäl När myndigheter gör fel

    Från bloggen: Björnbrum
    06 mar 11:47

  • Anmäl Staten Slaktar Svaga-Skyddar Makten

    Från bloggen: Alliansupproret
    06 mar 19:39

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

KG Hammar & Martin Lönnebo: En psykiskt skadad människa står ensam mot staten, som borde hjälpa henne.

Ella är en svårt prövad människa som under 25 år fått sjukbidrag från Försäkringskassan. Hon har då och då orkat arbeta några timmar – vilket visat sig vara närmast en ”dödssynd”, fast från nyår helt i sin ordning – och trott sig ha rätt till detta.

Nu har hon fått krav på 332 869 kronor från staten, att betala inom en månad. Här står en psykiskt skadad människa ensam mot staten. Detta är inte etisk rättvisa och inte värdigt, skriver kyrkomännen KG Hammar och Martin Lönnebo.

Sjukförsäkringen är en nödvändighet och en rättighet i ett solidariskt samhälle. För rättvisans skull skall den inte kunna missbrukas. Men rättvisa innebär även att var och en bör få sin rätt. Detta betyder att myndigheten tar hänsyn till försäkringstagarens möjligheter att förstå gällande regelverk och att man tar hänsyn till de intentioner som försäkringstagaren har. För den starke, alltså staten, är det särskilt viktigt att ha mjuka händer vid beröringen av den svage. En stat som inte är styrd av rättvisa, vore bara ett stort rövarband, säger Augustinus.

Ella är en djupt begåvad kvinna, nu i medelåldern, som växte upp under fatala traumatiserande förhållanden och skadades svårt för livet. Hon har uppburit sjukbidrag från Försäkringskassan under hela sitt vuxna liv, cirka 25 år. Gav detta rätt till arbete vid sidan om? Någonstans uppstod ett missförstånd på vägen. Hon hade uppfattat saken så att om hon blev bättre skulle hon få arbeta på deltid, bidragets storlek var ju endast 6 000 kronor. De senast fyra åren har Ella velat pröva sin förmåga i arbetslivet för att kunna återkomma till ett verksamt arbetsliv. Men så sker det fruktansvärda!

I juli 2008 kom första livstecknet på tio år från Försäkringskassan, ett inbetalningskort, en räkning på 332 869 kronor, att betalas inom en månad. En fullständig Kafka-situation, naturligtvis!

Detta drabbar en kvinna som av alla krafter försökt att läka sig själv och trots alla svårigheter försökt ta några steg in i arbetslivet, trots att det kostat henne stor psykisk kraftförlust. Arbetet har bestått av timvikariat och dagsformen har avgjort om hon orkat arbeta några timmar. Beskedet var livshotande, hur skulle hon klara av detta? Det är ju omöjligt! Hon vet inte vilka dagar hon orkar arbeta och hon är dessutom djupt skuldsatt från den tid hon inte kunde, vem kan leva på 6 000 kronor?

Beskedet gör att det som byggs upp ett tjugotal år hotar att raseras. Hon saknar nu likvida medel, men plågas av återkommande kravbrev från Försäkringskassan med hot om höga räntor. Anstånd eller avskrivning har inte beviljats från Statlig fordran. Det är svårt för henne att härda ut.

Vi kan förstå hur Ella har tänkt och känt. Varje dag har varit en kamp för att klara sig, hon är fortfarande plågad av svår ångest, hennes livskamp är det som står i fokus att manövrera i vardagen. Själva ordet sjukbidrag kan ju också bokstavligt tolkas som ett bidrag till försörjningen när man är sjuk. Hennes nuvarande läkare har i ett skarpt formulerat intyg framhållit dessa faktorer. Men ingen sådan hänsyn tas av Statlig fordran. Det är inte rättvist. Om Försäkringskassan under alla dessa tjugotvå år ägnat endast, låt oss säga tio minuter, till återkoppling eller uppföljning skulle detta aldrig ha inträffat. Förmodligen på grund av den gigantiska omorganisationen av Försäkringskassan uteblev dock detta. Nu lägger man stor möda och mycket tid på att beivra det som inte behövde ha skett. Ella drömde inte om att hon handlade fel. Hennes största önskan var att bli hel.

Här står en psykiskt skadad människa ensam mot staten. Hon får inte rättshjälp därför att man förutsätter att staten är rättvis, hon begriper inte vad som står på utan får panikångest. Detta är inte etisk rättvisa och inte värdigt. Vid kontakter med Försäkringskassan hänvisar man till lagparagrafer som knappast någon lekman känner eller har möjligheter att förstå, än mindre Ella.

Det som tidigare, orimligt nog, varit en ”dödssynd”, att arbeta något litet efter förmåga, vid sidan om sjukbidraget/sjukersättning har nu långsamt med stöd från regeringen blivit rumsrent. Nya regler gäller från januari 2009 som är gynnsamma för förtidspensionärer, vilket gynnar både staten och den enskilde.

Vad har Ella för möjligheter till liv i framtiden? Hur skall hon nå fram till god hälsa? Vad får hon i pension? Ella är för närvarande djupt deprimerad, kränkt och förkrossad efter Försäkringskassans besked. Hon behöver allt stöd i världen. Det är inte rimligt att samhället i det här fallet skapar ett formidabelt ekonomiskt utanförskap.

Enligt vår mening har Ella mer än synnerliga skäl för sitt yrkande om skuldavskrivning. Och det är orättvist med marginal att samhället lägger på henne denna stenkross till återbetalningskrav. Och meningslöst.

Ella ska inte behandlas som en brottsling, utan som en medborgare som behöver både rätt och barmhärtighet. Det är det enda värdiga!

Martin Lönnebo, KG Hammar

  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Foto: AP

Jägarna orsakar onödigt lidande

  Debattörerna: Jakten är Sveriges största djurskyddsproblem Förbjud jakt på rovdjur och arter vars kött inte tas tillvara. DISKUTERA! 209

”Det är hätsk stämning”

  De tunga biljettaktörerna välkomnar politikernas förslag om att stoppa biljetthajar. Men vill se det gennomföras också. 0
  De kräver lag mot biljettfusk Bodström: Det bör vara fängelse. 89
EFTERLYSNING Har du försökt fått tag på biljett till Kiss-konserterna i sommar? Hur har det gått? Mejla till oss och berätta!
Ska det vara straffbart att sälja vidare biljetter för mer än originalpriset?
Se resultat

38 anställda krävde avtal – sparkas

  Urban Outfitters tänker fortsätta driva butiken helt utan anställda ”Vi har kommit fram till att det här är en bättre lösning.”   DISKUTERA! 213

”Kul att facket får en smäll på näsan”

  Arbetsrätten splittrar läsarna ”Utan fack skulle fler företag göra som Urban Outfitters” 41
Debatt Handels: Alla inblandade tjänar på kollektivavtal Kräver nytt ramverk för hur bemanningsföretag ska få användas. 8
Debatt Förbjud arbetsgivare att ersätta personal med bemannings- företag Vänsterpartiet: Luckan i anställningsskyddet måste täppas till. 32
Foto: THOMAS JOHANSSON

”Känns förjävligt”

  Besvikelsen ligger tung i Trollhättan Aftonbladets Mikael Stengård på plats och träffar de hårt prövade invånarna.
  De slåss om Saab Robert Collin avslöjar: Finns redan två seriösa spekulanter. 49
Peter Kadhammar S försöker skapa dolkstötslegend Eneroth (S) målar upp alliansen som dem som förrått Saab. 102
  ”En mardröm om de lägger ner fabriken” För ”Saab-paret” Maria Zakariasson och Mats Roos kom den misslyckade affären som en chock
  ”Kina är sista hoppet” Experterna spår en mörk framtid. 28
  Hela Färgelanda håller andan "Dukar Saab under dras vi med." 2
Läsarna Lägg ned Saab Varumärkesexperten: Koenigsegg har fått mycket positiv pr 41
Robert Collin "Koenigsegg hade inte kompetensen" Plötsligt var det ingen som någonsin trodde på affären.
ledare Haveri för Saab fördjupar krisen ”Oklart hur Maud landar”. 29
Debatt ”Så klarar ni krisen, Trollhättan” Ilija Batljan (S) om erfarenheterna från Nynäshamn. 8
Foto: AP

Räkna med klimat- fiasko i Köpenhamn

  Debattörerna: Världens ledare med rätta skeptiska till klimatlarmen Kostnaderna för omfattande insatser gör mötet blir ett fiasko. 50

Sverige behöver ny Afghanistan-strategi

  Urban Ahlin (S): Utvärdera hela den svenska insatsen Snabbt militärt tillbakadragande kan leda till inbördeskrig. DISKUTERA! 21

Hjärtat rusar – av 3 burkar

  Superstarka koffeindrycken Cocaine lanseras i Sverige Aftonbladet testade: ”Plötsligt får jag hjärtklappning. EKG rusar upp till 140.” 101
Debatt Överläkare: Inför åldersgräns på energidrycker Farligt för barn att dricka dem 7
Ska 18-årsgräns införas för energidrycker?
Se resultat
Foto: COLOURBOX

Solskydds-tillverkarna sponsrar larmrapporter

  Solariebranschen: Estee Lauder och Loreal sponsrar lobbyorgani- sation Skrämselpropaganda gör att vi får för lite sol. DISKUTERA! 32

Kritiken absurd, LO!

  Hillevi Engström (M): Regeringen vill inte kartlägga facklig aktivitet ”Syftet är att bedriva bättre arbetsmarknadspolitik”. 9
  Regeringen vill kunna kartlägga fackligt aktiva LO: Nytt lagförslag öppnar för registrering av a-kassans medlemmar 85

Dokusåpor märker deltagarna för livet

  Big Brother-Lisa: Vem skäms mest när täcket guppat klart i ”Paradise hotel”? Tar de mer skada av den här tiden än vad man förstår? DISKUTERA! 30
Skulle du kunna tänka dig att vara med i en dokusåpa?
Se resultat

Livstidsstraffet måste vara kvar

  Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer Låt de grövsta brottslingarna sitta inne så länge som det behövs. DISKUTERA! 45

Så här kan Pernilla och Mirja få ett jobb

Läsarna Slopa deltidsregeln ”Slår sönder alla kontakter” 21
Debatt Karriärexperten: Unga vet inte hur man söker jobb. 27
Debatt Så räddar vi min stad Eskilstuna Maria Wetterstrand (MP): Satsa på att utbilda ungdomar. 28
DEBATT Sveriges unga har inte råd med fler ”skitår” SSU-ordföranden Jytte Guteland: Littorin agerar cyniskt och felaktigt 20
  ”Ut med gamla – in med unga” Läsarna: Sänk pensionsåldern för att få fler i arbete – här är läsarförslagen för att sänka arbetslösheten. 314
Är sänkt pensionsålder ett bra sätt att få unga i arbete?

Se resultat

Gårdsförsäljning av vin riskabel väg för Sverige

  EU-parlamentariker från S, KD, FP och MP i gemensamt upprop Försäljning utanför Systembolaget strider mot EU-avtalet. DISKUTERA! 16

Stoppa styrningen av föräldradagar, Folkpartiet!

DEBATT C: Ni kan inte kalla er ett liberalt parti om ni ställer er bakom kvotering Lös jämställdheten med morötter – inte piskor. DISKUTERA! 12
REPLIK ”Könsrollerna utgör hinder” FP: Jämställdhet mellan män och kvinnor är en central del av den liberala ideologin 1

Media klumpar ihop fans och huliganer

DEBATT Journalisten Martin Schori om svepande och okunnig kritik Stöter bort goda krafter som vill verka för förändring. DISKUTERA! 38

Visa oss respekt, Svenskt Näringsliv

  IF Metall: Vi ställde upp och tog smällen – och belönas med skamkampanj Efter den senaste tidens angrepp sätter vi ned foten. 55
Visar företagen för lite respekt för arbetarna?
Se resultat

Kunderna gisslan hos storbankerna

Har du funderat på att byta bank?
Se resultat

Jag har aldrig varit främlingsfientlig!

Debatt Bert Karlsson: Sluta förfölja folk med en åsikt i flyktingfrågan ”Om något inte görs konkret kommer Sverigedemokraterna att få betydligt fler röster i nästa val än vad dagens styrande politiker någonsin kan ana.” 52

”Varmt välkomna till Vellinge kommun!”

DEBATT Vellingebor skriver öppet brev till flyktingbarnen ”Vi hoppas att ni ska finna lugn och ro här efter allt som ni tvingats att genomleva.” 37
  Flyktingbarnen har flyttat in Barnen har anlänt till Hököpinge.
DEBATT Hanif Bali (M): Jag skäms över mina partivänner 72

”Tvinga inte ned MMA i källaren”

DEBATT Musse Hasselvall slår ett slag för kampsporten ”Granskningen är bra för oss”. 191
  Världens hårdaste kampsport på frammarsch i Sverige Hjärnforskaren i SVT: Så obehagligt att jag blir galen. OBS! Starka bilder!

”Att avslå hjälp till pappaledig är hårresande”

DEBATT Maria Abrahamsson och Gudrun Schyman i gemensam protest I dag diskuteras rullstolsburne Benny på nytt i Eskilstuna. 3
  Förlamad – får inte vara pappaledig ”Jag får inte ens möjligheten att vara pappa på egen hand” 67
Foto: JUPITER

Torskarna finns mitt ibland oss

  Fp-kvinnor om domen mot kommunalrådet ”Blomqvists människosyn hör inte hemma i Folkpartiet”

Jobbcoachning en viktig del i regeringens politik

Replik Hillevi Engström (M) om Aftonbladets avslöjande och S-kritiken Syftet är att renodla Arbetsförmedlingens verksamhet. 26
Replik Politiker kan inte skapa jobb Skattebetalarnas förening om satsningen på jobbcoacher 4
Debatt Österberg (S): Så låser vi upp dörren till arbetsmarknaden. ”Satsa på utbildning.” 33

Ditt land är även vårt, Åkesson

Replik Fyra muslimska riksdagsmän om Sverigedemokraternas syn på invandring ”Man kan inte generalisera utifrån etnicitet eller religion”. 79
Replik Olofsson vilse i fablernas värld Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson svarar centerledaren 182
Debatt Är jag tillräckligt svensk, Åkesson? Läsaren om SD:s utspel 18

Revirpink bakom polisens fiasko

  Maria Abrahamsson (M): Slå ihop polismyndigheterna. 10
  Korseld med Carin Götblad Hon försvarar polisens agerande vid helikopterrånet.

Festhets ger unga ångest

Känner du dig pressad att festa i helgen?
Se resultat

”Naivt om u–länder”

Replik ”Växthusgaser känner inga nationsgränser” Uppsalainitiativet om en orimlig idé 1
Debatt U-länderna måste få öka sina utsläpp Walin och Krause: Inte klargjort att fattiga länder drabbas av klimatkrisen. 19

Läsarna rasar mot ombyggd fru

  Plastikkirurgen: Individen måste få bestämma ”Kirurgi uppfattas som de fulas revanch, varför skulle de inte få ta den chansen?” 65

Sluta sluddra om alkoholen

Debatt ”Allt fler chansar och kör” Sven Andréasson, Folkhälsoinstitutet, efter SVT-profilens rattfylla. 30
  SVT-profilen körde rattfull Rikard Palm träder fram: ”Det går inte att beskriva hur knäckt jag är”
Foto: AFP

”Yes we can” – retorisk perfektion

  Därför kallas Obama världens bästa talare Retorikexperten Elaine Bergqvist analyserar det legendariska talet punkt för punkt. 10

Läsarna ratar Ohlys nya företagarpolitik

  ”Ränderna går aldrig ur” Får Vänsterpartet förändras som andra partier? Diskutera! 30
Debatt ”Därför är V bra för småföretagarna” Ohly kommer ut som företagarvän 125
Vad tror du om V:s nya småföretagarpolitik?
Se resultat

C: Ge sämre lön till unga

  Jobba – för två tredjedelar av lönen Annie Johansson (C): Alternativet är att inte få något jobb alls. 148
  ”Nej till låglönejobb” Josefin Brink (V): Varför skulle unga attraheras av lägre löner? 35
  ”Arbetsrätten diskriminerar unga” Wykman (M): Varför ska akademiker ha privilegium? 18
Foto: Sanna Sjöswärd/Andreas Bardell

LO:s krav: Minst 620 kronor mer i månaden

Debatt   Rätt till heltid   Jämställdhetspott   Centrala avtal Här är hela listan över LO:s krav inför avtalsrörelsen. 48
Tror du att LO får igenom kraven?
Se resultat

BUP vill inte kännas vid sina misstag

  Sossarna erkänner sina misstag – BUP vill inte kännas vid frågan Tamas: Ledningens ovilja att diskutera visar tydligt behovet av en oberoende granskning. 16

Den som vinner TCO vinner valet

Debatt ”Våra medlemmar ser sig varken som höger eller vänster” Sture Nordh listar avgörande frågor för den attraktiva medelklassen. 10
Debatt ”Här finns jobben och tillväxten” Energipolitiken avgörande enligt företrädare för basindustrin 0

”Mona talar bäst till sina egna”

Debatt Sahlins största utmaningar Hur S-ledaren klarar kongressen avgör valet 2010. 35
Debatt Sahlin måste agera mot vapenexporten Svenska Freds anklagar S för flathet 27

TV: Här lämnar Bert intervjun

  ”Jag har inget med rasism att göra” Avvisar frågor om Ny Demokrati.
Debatt Mysrasism det verkliga hotet Bert Karlssons ”negerfräckisar” tidstypisk humor 130
Replik SD sprider mediernas myter ”Vi i Sverige”-bloggaren om Jimmie Åkessons retorik 52

Torbjörn Tännsjös retorik är fasansfull

  Människan blir inte lyckligare om bara A-barn föds ”Vi tar avstånd från den mardrömslika människosyn som Tännsjö förkunnar.” 16
  ”Det är inte fel att vilja ha perfekta människor” Filosofen Torbjörn Tännsjö om fosterdiagnostik 63

Dubbdäck

Därför är det bra att förbjuda dubbdäck

  Ulla Hamilton (M), miljö- och trafikborgarråd i Stockholm: ”80-90 procent av partikelutsläppen i Stockholm beror på dubbdäck”. 21
Är det rätt att förbjuda dubbdäcken?
Se resultat
Foto: Lina Boström Einarsson

”Vi är inte rädda för granskning”

Debatt SVT-chefer svarar moderata riksdagsmännen ”En sittande regering måste tåla tuffa tag”. 87
  "SVT är inte partiskt" Experten: Medierna är mer nyanserade i dag 8
  ”Nyheterna är vänstervridna” Moderater vill tillsätta utredning 444
Tycker du att SVT:s nyheter gynnar vänstern?
Se resultat

”Därför blev 'Inlåst' räddningen för oss”

Debatt Levi, 17, inlåst framför kameran i tolv dygn Mamma Helen: När samhället inte brydde sig sa vi ja till tv. 43
Debatt ”Hur pengarna satsas gör mig rädd” X-cons Peter Söderlund om industribygget runt kriminella. 5

Bloggat om biljettsajterna

  Hopplöst få tag på biljetter

Pepstraktelser: Här sitter man i kö till Ticnet och väntar. Och väntar. Alla biljetter är uppbokade. Går man in på Blocket vad hittar man då? 10 annonser, 8 från ett företag. Det är ju klart som fan att de gick direkt till Blocket efter att ha fått tag på biljetterna. Sen säljer man biljetterna dyrt! Det gör mig så jävla förbannad! Det är samma visa varje stor konsert. Det är hopplöst att få tag på biljetter nu för tiden. Och här sitter man som en annan jävla dumpanna och försöker köpa på det riktiga, gamla hederliga sättet.

  Fick biljetter – det blir semesterlyxen

Skrot & korn: D berättade för ett par veckor sedan att han kollat på Ticnet efter biljetter som en överraskning till mig, men att det bara fanns usla platser kvar. Sedan har jag inte funderat så mycket på det förrän i dag, då jag surfade runt på andra biljettsajter och hittade några platser. /.../ Jag vågar knappt tänka på hur dyrt det blir totalt… Men, nu ska vi ju inte göra något annat märkvärdigt på semestern så detta får bli vår lyxgrej!

  Går inte att stoppa svarta marknaden

Agilitydream: Trots att konsertarrangören Live Nation bytte bort Ticnet mot Eventim kom man inte från svarta marknaden. Men man har heller aldrig gått ut och sagt att man ska eliminera för svarta börs-handlarna, bara att man ska försvåra för dem. Är det inte dags att inse fakta; det kommer alltid finnas en svart marknad för konsertbiljetter och vi kan inget göra åt det. Inte ett skit!

  Bloggredaktör: Ulrika Lundberg

Karin Magnusson Mediestrategin gav resultat Djuraktivisterna har blivit medieproffs 30
  ”Jag är en vän av cyberrymden Ranelid om sina medievanor. 4
  Föräldraledigheten skall delas rakt av Folk skall få bestämma själva. 15
Mest läst på Debatt
1 Jägarna orsakar onödigt lidande Debattörerna: Jakten är Sveriges största djurskyddsproblem 209
2 Karin Magnusson Mediestrategin gav resultat Djuraktivisterna har blivit medieproffs 30
3 Välkommen in i historien, Zlatan! Debattören: Det spanska inbördeskrigets spöke lever kvar – i fotbollen 4
4 DEBATT ”Muslimerna är vårt största utländska hot” Åkesson (SD): Jag ska göra allt i min makt för att vända trenden 304
5 ”Kul att facket får en smäll på näsan” Arbetsrätten splittrar läsarna 41
  Se Barcelona mot Real Madrid Direkt i din dator
– helt gratis!
Mest gillat på Aftonbladet
1 Välkommen in i historien, Zlatan! Debattören: Det spanska inbördeskrigets spöke lever kvar – i fotbollen 4
  Fixa jobbet på Twitter Bloggvärldsbloggen om jobbsökande på nätet.
  Finns det plats för en stilikon i skogen? Martin Ezpeleta modebloggar.
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Nya sjukregler slår mot unga och nyanställda Tidigare inkomst ska avgöra ersättningen 282
2 Jägarna orsakar onödigt lidande Debattörerna: Jakten är Sveriges största djurskyddsproblem 209
3 Hultström avgår efter grisskandalen "Trycket blev för hårt" 45
5 Anna Anka får egen julkalender på aftonbladet.se. 43
Mest läst på Aftonbladet
1 Vägrar tala med polis Uppgifter i natt: Tiger grälade med Elin innan han krockade
2 Hennes John muras in – och grottan stängs Emily och John väntade barn – men lyckan har förvandlats till tragedi
3 Mördare vill åt hennes kroppsdelar 10 000 albiner är på flykt från mördare som kan tjäna pengar på deras kroppar
4   Okänt monster hittat - i havets djup Det fantastiska djuret som borrar efter olja.
5 Här anländer polisen hos Tiger Woods ...men stjärnan ville inte förhöras om bilolyckan
  ”Läs på innan ni träffar kungen” Elisabeth Tarras-Wahlberg om hovreportrar 64
  Svensk torsk dumpas i havet” Isabella Lövin om överfisket 23
  Börja blogga - enklare än nånsin! Så startar du en blogg hos Aftonbladet.
  Så säkrar du ditt arv Här är expertens sju bästa tips.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Anders Thoresson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-29
Sök på Aftonbladet