Debattprofiler sidhuvudsbild

Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet
  Mejla oss Vad tycker du? Vill du svara på inlägget med en egen artikel? Eller bara lufta dina egna åsikter?
Publicerad: 2007-07-31
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

fy Det främsta skälet att sälja de statliga företagen är att det bara är de privata ägarna som har tillräckligt engagemang och långsiktighet.

fy Politiker som bara har nästa val i sikte bör hålla sig borta från näringslivet, skriver Janerik Larsson, vice VD i Svenskt Näringsliv.

”Regeringen misshandlar det privata ägandet”

Dagens debattör

janeriklarsson

Janerik Larsson

vice VD, Svenskt Näringsliv.


odell-borg
  Ska hålla sig borta från näringslivet anser dagens debattör.
Foto: BJÖRN lindahl

Janerik Larsson, vice VD i Svenskt Näringsliv: ”Man väljer bort det långsiktigt kloka för att inte mista väljare”

Få saker är så osynliga i den svenska samhällsdebatten som det privata ägandet. Både regering och opposition förefaller sakna engagemang i frågan. Redan från start har regeringen haft ett tydligt kameralt perspektiv på sin privatiseringspolitik. Privat ägande är att föredra därför att det statliga ägandet omges av fler begränsningar, konkurrensen kan snedvridas och staten kan ha svårt att tillföra tillräckligt kapital hette det t ex i vårens proposition om försäljning av statliga bolag.

Det är sant. Men de starkaste argumenten för privat ägande är andra. Att endast privata ägare kan ta det långsiktiga ansvar företagsamhet kräver. Att det privata ägandet stärker demokratin och det öppna samhället. Att privat ägande är den enda ägarform som över tid kan bibehålla den höga förändringstakt som krävs på dagens globala marknader.

Regeringens blodfattiga syn på ägandet lämnar i sin tur fältet fritt för oppositionen att hänge sig åt nostalgisk populism.

 

På Aftonbladets ledarsida – som får uppfattas som en inflytelserik företrädare för dagens socialdemokrati – kunde man t ex i dagarna läsa ett besynnerligt resonemang om att privatisering vore ”kortsiktigt” och ”klåfingrigt”, med tanke på den starka konjunkturen. Eftersom allt nu går så bra, borde vi ”vårda och utveckla” det vi har. Motsvarande resonemang går igen när t ex Thomas Östros kritiserar privatiseringar för att äventyra viktiga värden som borde bevaras.

Tydligare kan det knappast visas att den socialdemokratiska oppositionen ingenting förstår av företagsamheten och dess villkor. Här återkommer ännu en gång den romantiska föreställningen att utvecklingen kan frysas, eller till och med backas till en period vi tycker var trevligare. I verkligheten är det ett recept på stagnation, förfall och kris.

 

I dagens socialdemokratiska världsbild är företag en slags naturresurs. En evig källa att ösa ur i goda tider - nu senaste i årets avtalsrörelse, när företagen påstods ”ha råd med” löneökningar långt över den konkurrenskraftiga nivån. Och omvänt en evigt tålig slagpåse när det passar – minns t ex dåvarande partisekreterare Ingela Thaléns uppmaning till bojkott av Ericsson 1997.

Exemplet Ericsson är särskilt intressant. För tio år sedan hotades företaget med bojkott som ett resultat av varsel i Norrköping. Nu används Ericssons – och de andra stora svenska företagens – framgångar som argument för att ingenting behöver förändras.


Den kortsiktig-

het och populism som ligger slumrande i politikens natur, gör staten utom-

ordentligt olämplig som ägare.

 

 

Under dessa tio år har mycket hänt. Åren 2001–2003 genomgick företaget en enormt tuff förändringsfas, kämpade för sin överlevnad. Det krävde besparingar om 50 miljarder på årlig basis, personalneddragningar omfattande hela 50 000 personer. Svåra beslut som räddade företaget, och därmed tiotusentals svenska jobb. Beslut som aldrig hade kunnat fattas av en statlig ägare, med dess ständigt ängsliga blickar på nästa valrörelse.

Men sådana perspektiv lyser med sin frånvaro i debatten. Istället låter sig Mats Odell hudflängas av Thomas Östros och den övriga oppositionens populistiska angrepp. Han accepterar en problembeskrivning som reducerar det privata ägandet till en administrativ fråga, en fråga om ”timing” och kalkyler, en statsfinansiell övning som mycket få väljare begriper.

 

Orsaken är sannolikt – paradoxalt nog – just den synd som det privata ägandet så ofta anklagas för: kortsiktighet. För att undvika att på kort sikt stöta sig med viktiga väljargrupper, väljer man bort det långsiktigt kloka. Den kortsiktighet och populism som ligger slumrande i politikens natur, gör staten utomordentligt olämplig som ägare.

Regeringens och oppositionens gemensamma misshandel av det privata ägandet är en övertydlig illustration till varför politiker bör hålla sig på behörigt avstånd från näringslivet.

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Livstidsstraffet måste vara kvar

  Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer Låt de grövsta brottslingarna sitta inne så länge som det behövs. DISKUTERA! 0

Så här kan Pernilla och Mirja få ett jobb

Läsarna Slopa deltidsregeln ”Slår sönder alla kontakter” 17
Debatt Karriärexperten: Unga vet inte hur man söker jobb. 27
Debatt Så räddar vi min stad Eskilstuna Maria Wetterstrand (MP): Satsa på att utbilda ungdomar. 25
DEBATT Sveriges unga har inte råd med fler ”skitår” SSU-ordföranden Jytte Guteland: Littorin agerar cyniskt och felaktigt 19
  ”Ut med gamla – in med unga” Läsarna: Sänk pensionsåldern för att få fler i arbete – här är läsarförslagen för att sänka arbetslösheten. 313
Är sänkt pensionsålder ett bra sätt att få unga i arbete?

Se resultat

Gårdsförsäljning av vin riskabel väg för Sverige

  EU-parlamentariker från S, KD, FP och MP i gemensamt upprop Försäljning utanför Systembolaget strider mot EU-avtalet. DISKUTERA! 13

Media klumpar ihop fans och huliganer

DEBATT Journalisten Martin Schori om svepande och okunnig kritik Stöter bort goda krafter som vill verka för förändring. DISKUTERA! 37

Visa oss respekt, Svenskt Näringsliv

  IF Metall: Vi ställde upp och tog smällen – och belönas med skamkampanj Efter den senaste tidens angrepp sätter vi ned foten. 51
Visar företagen för lite respekt för arbetarna?
Se resultat

Kunderna gisslan hos storbankerna

Har du funderat på att byta bank?
Se resultat

Jag har aldrig varit främlingsfientlig!

Debatt Bert Karlsson: Sluta förfölja folk med en åsikt i flyktingfrågan ”Om något inte görs konkret kommer Sverigedemokraterna att få betydligt fler röster i nästa val än vad dagens styrande politiker någonsin kan ana.” 50

”Varmt välkomna till Vellinge kommun!”

DEBATT Vellingebor skriver öppet brev till flyktingbarnen ”Vi hoppas att ni ska finna lugn och ro här efter allt som ni tvingats att genomleva.” 37
  Flyktingbarnen har flyttat in Barnen har anlänt till Hököpinge.
DEBATT Hanif Bali (M): Jag skäms över mina partivänner 70

”Tvinga inte ned MMA i källaren”

DEBATT Musse Hasselvall slår ett slag för kampsporten ”Granskningen är bra för oss”. 186
  Världens hårdaste kampsport på frammarsch i Sverige Hjärnforskaren i SVT: Så obehagligt att jag blir galen. OBS! Starka bilder!

”Att avslå hjälp till pappaledig är hårresande”

DEBATT Maria Abrahamsson och Gudrun Schyman i gemensam protest I dag diskuteras rullstolsburne Benny på nytt i Eskilstuna. 3
  Förlamad – får inte vara pappaledig ”Jag får inte ens möjligheten att vara pappa på egen hand” 67
Foto: JUPITER

Torskarna finns mitt ibland oss

  Fp-kvinnor om domen mot kommunalrådet ”Blomqvists människosyn hör inte hemma i Folkpartiet”

Jobbcoachning en viktig del i regeringens politik

Replik Hillevi Engström (M) om Aftonbladets avslöjande och S-kritiken Syftet är att renodla Arbetsförmedlingens verksamhet. 25
Replik Politiker kan inte skapa jobb Skattebetalarnas förening om satsningen på jobbcoacher 4
Debatt Österberg (S): Så låser vi upp dörren till arbetsmarknaden. ”Satsa på utbildning.” 33

Ditt land är även vårt, Åkesson

Replik Fyra muslimska riksdagsmän om Sverigedemokraternas syn på invandring ”Man kan inte generalisera utifrån etnicitet eller religion”. 79
Replik Olofsson vilse i fablernas värld Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson svarar centerledaren 181
Debatt Är jag tillräckligt svensk, Åkesson? Läsaren om SD:s utspel 18

Revirpink bakom polisens fiasko

  Maria Abrahamsson (M): Slå ihop polismyndigheterna. 10
  Korseld med Carin Götblad Hon försvarar polisens agerande vid helikopterrånet.

Festhets ger unga ångest

Känner du dig pressad att festa i helgen?
Se resultat

”Naivt om u–länder”

Replik ”Växthusgaser känner inga nationsgränser” Uppsalainitiativet om en orimlig idé 1
Debatt U-länderna måste få öka sina utsläpp Walin och Krause: Inte klargjort att fattiga länder drabbas av klimatkrisen. 17

Läsarna rasar mot ombyggd fru

  Plastikkirurgen: Individen måste få bestämma ”Kirurgi uppfattas som de fulas revanch, varför skulle de inte få ta den chansen?” 65

Sluta sluddra om alkoholen

Debatt ”Allt fler chansar och kör” Sven Andréasson, Folkhälsoinstitutet, efter SVT-profilens rattfylla. 30
  SVT-profilen körde rattfull Rikard Palm träder fram: ”Det går inte att beskriva hur knäckt jag är”
Foto: AFP

”Yes we can” – retorisk perfektion

  Därför kallas Obama världens bästa talare Retorikexperten Elaine Bergqvist analyserar det legendariska talet punkt för punkt. 10

Läsarna ratar Ohlys nya företagarpolitik

  ”Ränderna går aldrig ur” Får Vänsterpartet förändras som andra partier? Diskutera! 30
Debatt ”Därför är V bra för småföretagarna” Ohly kommer ut som företagarvän 125
Vad tror du om V:s nya småföretagarpolitik?
Se resultat

C: Ge sämre lön till unga

  Jobba – för två tredjedelar av lönen Annie Johansson (C): Alternativet är att inte få något jobb alls. 146
  ”Nej till låglönejobb” Josefin Brink (V): Varför skulle unga attraheras av lägre löner? 35
  ”Arbetsrätten diskriminerar unga” Wykman (M): Varför ska akademiker ha privilegium? 18
Foto: Sanna Sjöswärd/Andreas Bardell

LO:s krav: Minst 620 kronor mer i månaden

Debatt   Rätt till heltid   Jämställdhetspott   Centrala avtal Här är hela listan över LO:s krav inför avtalsrörelsen. 47
Tror du att LO får igenom kraven?
Se resultat

BUP vill inte kännas vid sina misstag

  Sossarna erkänner sina misstag – BUP vill inte kännas vid frågan Tamas: Ledningens ovilja att diskutera visar tydligt behovet av en oberoende granskning. 16

Den som vinner TCO vinner valet

Debatt ”Våra medlemmar ser sig varken som höger eller vänster” Sture Nordh listar avgörande frågor för den attraktiva medelklassen. 9
Debatt ”Här finns jobben och tillväxten” Energipolitiken avgörande enligt företrädare för basindustrin 0

”Mona talar bäst till sina egna”

Debatt Sahlins största utmaningar Hur S-ledaren klarar kongressen avgör valet 2010. 35
Debatt Sahlin måste agera mot vapenexporten Svenska Freds anklagar S för flathet 27

TV: Här lämnar Bert intervjun

  ”Jag har inget med rasism att göra” Avvisar frågor om Ny Demokrati.
Debatt Mysrasism det verkliga hotet Bert Karlssons ”negerfräckisar” tidstypisk humor 130
Replik SD sprider mediernas myter ”Vi i Sverige”-bloggaren om Jimmie Åkessons retorik 52

Torbjörn Tännsjös retorik är fasansfull

  Människan blir inte lyckligare om bara A-barn föds ”Vi tar avstånd från den mardrömslika människosyn som Tännsjö förkunnar.” 16
  ”Det är inte fel att vilja ha perfekta människor” Filosofen Torbjörn Tännsjö om fosterdiagnostik 63

Dubbdäck

Därför är det bra att förbjuda dubbdäck

  Ulla Hamilton (M), miljö- och trafikborgarråd i Stockholm: ”80-90 procent av partikelutsläppen i Stockholm beror på dubbdäck”. 21
Är det rätt att förbjuda dubbdäcken?
Se resultat
Foto: Lina Boström Einarsson

”Vi är inte rädda för granskning”

Debatt SVT-chefer svarar moderata riksdagsmännen ”En sittande regering måste tåla tuffa tag”. 86
  "SVT är inte partiskt" Experten: Medierna är mer nyanserade i dag 8
  ”Nyheterna är vänstervridna” Moderater vill tillsätta utredning 442
Tycker du att SVT:s nyheter gynnar vänstern?
Se resultat

”Därför blev 'Inlåst' räddningen för oss”

Debatt Levi, 17, inlåst framför kameran i tolv dygn Mamma Helen: När samhället inte brydde sig sa vi ja till tv. 42
Debatt ”Hur pengarna satsas gör mig rädd” X-cons Peter Söderlund om industribygget runt kriminella. 5
  ”Jag är en vän av cyberrymden Ranelid om sina medievanor. 3
  Föräldraledigheten skall delas rakt av Folk skall få bestämma själva. 8
Mest läst på Debatt
1 DEBATT Därför har det blivit vaccinationskaos Dagens Medicins chefredaktör om den dåliga hanteringen av svininfluensan. 22
2 Gårdsförsäljning av vin riskabel väg för Sverige EU-parlamentariker från S, KD, FP och MP i gemensamt upprop 13
3 DEBATT Så här kan Pernilla och Mirja få ett jobb Hillevi Engström (M): Jobbcoachen kan hjälpa dem att lyfta fram sina bästa sidor 27
5 Debatt Åldersgränsen har spelat ut sin roll Tonårsmamman Karin: Beslutet hamnar ändå hos oss föräldrar. 2
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Jan Björklunds Zlatan-groda Trodde att nationalhjälten invandrat från Balkan 138
2 ”Vi vill visst ha hit dem” Vellinge kommun svänger i flyktingfrågan 113
3 Henry: Spela om matchen ”Naturligtvis skäms jag över det sätt som vi vann på” 107
4 Mary Mårtensson ”Fler kommer bli livshotande sjuka och dö – och det går obarmhärtigt snabbt" 103
5 Här knäcks stjärnorna Tacklingen blev för billig enligt Luleå: ”Vi kanske skulle köra över Foppa” 87
Mest läst på Aftonbladet
1 GRAFIK: Så sprids influensan där du bor Antalet sjuka ökar kraftigt – dubblerades förra veckan. ”Vi räknar med fler dödsfall”. 60
2 Jan Björklunds Zlatan-groda Trodde att nationalhjälten invandrat från Balkan 138
3 Carola bor i en bod Stjärnan bor i en 40 kvadratmeter stor sjöbod 14
4 Svinfluensan muterar Viruset kan nå längre ner i lungorna
5 Höggravid våldtagen av okänd Främling gick till attack i hallen i hennes hem
  ”Läs på innan ni träffar kungen” Elisabeth Tarras-Wahlberg om hovreportrar 61
  Svensk torsk dumpas i havet” Isabella Lövin om överfisket 21
  Reblogga - vad är det? Läs om nyheterna på Aftonbladet Blogg.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Anders Thoresson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet