Köp Plus här
Publicerad: 2010-03-07
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

  I morgon den 8 mars firas Internationella kvinnodagen. I valet i september är 50,75 % av de röstberättigade kvinnor.

  I dag frågar Aftonbladet Debatt de två regeringsalternativen: Varför ska Sveriges kvinnor rösta på just er?

En huvudfråga för Göran Hägglund, Jan Björklund, Fredrik Reinfeldt och Maud Olofsson är att kvinnor – och män – ska kunna leva på sin egen lön. En huvudfråga för Göran Hägglund, Jan Björklund, Fredrik Reinfeldt och Maud Olofsson är att kvinnor – och män – ska kunna leva på sin egen lön. Foto: ULF HÖJER

Så kämpar vi – för kvinnorna

Alliansen: Vi tar strid mot skattehöjningar för Sveriges kvinnor

I morgon är det internationella kvinnodagen. Det är en dag värd att fira. Samtidigt finns mycket kvar att göra för att kvinnor och män ska ges samma möjligheter att förverkliga sina livsdrömmar. Steg för steg ökar alliansregeringens politik tryggheten och friheten för både kvinnor och män.


En huvudfråga är att kvinnor och män ska kunna leva på sin egen lön. Det har vi tagit fasta på och sänkt skatten för låg- och medelinkomsttagare. Resultatet är kraftigt förbättrade marginaler för vårdbiträden, förskollärare, sjuksköterskor och andra kvinnodominerade yrkesgrupper. Jämfört med 2006 får en sjuksköterska behålla närmare 1 750 kronor mer i plånboken varje månad. För ett vårdbiträde handlar det om en extra månadslön efter skatt varje år. Vi kommer nu att ta strid mot de som vill höja skatterna för Sveriges kvinnor.


Många kvinnliga medarbetare i välfärdssektorn upplever dagligen att möjligheterna att påverka och utvecklas i arbetet är för små. Ett ökat fokus på medarbetarna i den svenska välfärden är därför viktigt. Det handlar om möjlighet till vidareutbildning och bättre ledarskap, men också om att välfärden måste stå öppen för nytänkande och mångfald.


För oss är det självklart att alla i kvinnodominerade yrken inom vård, skola och omsorg ska ha möjlighet att starta eget eller välja mellan olika arbetsgivare. Att fler kvinnor äger företag är viktigt för ökat inflytande och ekonomisk frihet. En ökad mångfald i välfärden möjliggör också ökad valfrihet. Det möjliggör för den ensamstående föräldern eller äldre i särskilda boendet att välja de välfärdstjänster som passar just dem.


Avdraget för hushållstjänster, som nu diskuteras flitigt, är ett annat exempel på hur jobb och företagande kan uppmuntras, samtidigt som många får det enklare att få livspusslet att gå ihop. Dessutom får kvinnor som tidigare var verksamma i den svarta sektorn nu tillgång till social trygghet och pension.


Ett jämställt Sverige handlar också om att flickor och pojkar får en rättvis start i livet. Vi prioriterar därför en bra skola där alla elever ska bli sedda, kunna utvecklas och ges möjlighet att nå sin fulla potential utan att hindras av stereotypa könsroller. Lärare har nu större möjligheter att stävja stök och bråk i skolan, som när det äger rum ofta värst drabbar flickor och kvinnliga lärare. För att uppmuntra ett jämnare uttag av föräldraledigheten har vi infört en jämställdhetsbonus.


En kvinna som utsätts för våld och brott berövas helt sin frihet. Mest grundläggande för jämställdheten är därför att bekämpa våld mot kvinnor eller hedersrelaterat våld och förtryck. Med ökade resurser, fler poliser och skärpta straff har vi gjort en del, men mer behöver göras. Vi måste lägga mer fokus på det förebyggande arbetet och stödet till brottsoffer. Framför allt måste vi ta diskussionen om värderingar. Om vad som är accepterat och inte i vårt samhälle.


Allians för Sverige står för värderingar om frihet och alla människors möjlighet att göra ­sina egna val. Kvinnor ska ha samma möjlighet som män att leva på sin lön, göra karriär och få avlastning i hemmet, utvecklas i jobbet, driva företag och känna trygghet. Vi nöjer oss inte med mindre än att det gäller alla. Kvinnor som män.

Fredrik Reinfeldt (M)
Maud Olofsson (C)

Jan Björklund (FP)

Göran Hägglund (KD)

Så kämpar vi – för kvinnorna

  De rödgröna: Vi bildar en jämställd och feministisk regering  
  Alliansen: Vi tar strid mot skattehöjningar för kvinnorna  
Vilket block har bäst politik för kvinnor?
Se resultat

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Fattiga blev rikare tack vare Thatcher

Debatt Järnladyns politik vardagsmat i dag Roger Wilson: Filmen om Thatcher idylliserar en av vår tids mest brutala högerpolitiker  
DEBATT Utan feminister inga järnladies Birgitta Ohlsson (FP): Margaret Thatcher borde vara tacksam mot kvinnorörelsen  

Morden berör oss alla

  Niklas Orrenius: Sluta dela in Malmöbor i ”invandrare” och ”svenskar” ”Vilka av mina barns kompisar vill de som kallar Malmö en blattestad gallra bort?”

Höj våra löner med 10 000 i månaden

Debatt Lärarförbundet: Vi har släpat efter för länge ”Det ska finnas lärare som tjänar över 50 000 kronor”  

Regeringen bryter mot mänskliga rättigheter

DEBATT Tvångssterilisering tar ifrån transsexuella rättigheten att få försöka skaffa barn ”Regeringen låter KD styra över hbt-frågorna”.  
  Staten förbjuder mig att bilda familj Amanda Brihed: Det är dags för regeringen att bekänna färg. Hur länge ska jag vänta på upprättelse?  

Pengar på banken ska inte vara en fråga om klass

Debatt Annie Lööf (C): Arbetslinjen måste kompletteras med sparandelinjen Inför grundavdrag på kapitalinkomster.  
Replik En riktigt dålig idé, Lööf Socialdemokraterna: Ett grundavdrag på kapitalinkomster ökar klyftorna i samhället.  
  Inget brott gömma flyktingar – ännu ”SD vill kriminalisera samvetet”
  Rebecca Weidmo Uvell Svensk politik behöver fler elitister, inte färre  
Mejla Har du frågor om Aftonbladet? Hur vi jobbar eller tänker? Hör av dig!
MEJLA Skriv en debattartikel du också! Så enkelt är det.  
Mest läst på Debatt
1 Därför behöver vi inga köttfria dagar Debattören: Allt miljövänstern kommer med är fler förbud  
2 Debatt Självdestruktiva tjejer måste fångas upp i tid Debattören: Barn som mår psykiskt dåligt måste få hjälp att klara sin skolgång  
3 Debatt Verklighetsfrånvänt, Reinfeldt! LO: Inte ens var femte svensk orkar arbeta efter 65  
5 Debatt Riksdagen måste säga nej till Acta Miljöpartiet: Avtalet gör att folk kan dömas för brott de inte vet att de begått  
  Viktiga samtal = stor telefon Följ Aftonbladet Debatt på Twitter!
  Dyrare än någonsin att tanka Så högt blir ditt nya pris.

Mest läst på SvD Opinion

Till SvD.se/opinion: Läs ledarsidan, debatt på Brännpunkt, krönikor och bloggare på SvD.se.

Mest läst på Aftonbladet
1 Kikki åtalas för drogsmuggling ”Det kom en förpackning från Indien”.
2 Fruktar att Northug kommer sluta i förtid Väljer att inte straffa Northug efter turbulensen  
3 Forskare nära
mystiska sjön
Under Antarktis ligger enorma sjön Lake Vostok som har varit helt isolerad i miljoner år  
4 Polisens spår:
En cigarett
Huggna 10-åringens bästis: Knivmannen dök upp från ingenstans
5 Pistolmän rövade
bort 15-årig flicka
Fosterföräldrarna hotades med pistol och bands fast när flickan kidnappades 
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Anna Andersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 12-02-08
Sök på Aftonbladet