Köp Plus här
Publicerad: 2010-10-29
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Mutanklagelserna mot Sofia Arkelsten är helt befängda, tycker debattören.   Mutanklagelserna mot Sofia Arkelsten är helt befängda, tycker debattören. Foto: SCANPIX

Fler borde göra som Arkelsten


Widar Andersson, 55, Falun. Politisk redaktör (S) på Folkbladet i Östergötland.


M:s partisekreterare Sofia Arkelsten har hamnat i blåsväder sedan det kommit fram att hon som riksdagsledamot åkt på resor som bekostats av privata företag. Fram till i går satt hon även i styrelsen för miljökonsultbolaget Sweco. Debattören, själv före detta riksdagsledamot för S, menar att kritiken är orättvis.

S-debattören: Att Shell betalar är inget att gnälla över

Moderaternas nya partisekreterare Sofia Arkelsten kritiseras för att hon som riksdagsledamot har åkt på studiebesök som arrangerats och betalats av bland andra Shell och av kärnkraftsindustrin. Detta anses på sina håll vara så pass olämpligt att krav på hennes avgång ekar i spalterna.

Jag hoppas att hennes ordförande Fredrik Reinfeldt står pall för stormen. Det är ett svaghetstecken om han offrar henne. Han rekryterade Arkelsten för att hon representerar något annat än de gamla partifållorna. När hon nu visar sig vara just oförvägen och självtänkande så får Reinfeldt precis det han ville ha.

Jag känner inte Sofia Arkelsten. Vi kommer från olika generationer och olika partier. Jag vet inte särskilt mycket om hennes handel och vandel. Den affär hon nu ställt till med är hur som helst av stort principiellt intresse för politiken i allmänhet och för riksdagen i synnerhet.

Sedan tvåkammarriksdagen avskaffades har riksdagsledamotskapet steg för steg förstatligats. Tidigare var normen att ledamöterna förväntades upprätthålla sina yrken och sysselsättningar. Det ansågs viktigt för den representativa demokratin att ledamöterna levde i de skilda verkligheter som de kom från. Ledamöterna bildade ett myller av särintressen som skapade en god grund för avvägda beslut.

Mycket av detta har gått förlorat. Den våldsamma upphetsningen över att Thomas Bodström kombinerade sitt advokatyrke med riksdagsuppdraget är ett tydligt tecken på att normen har förskjutits.

Upprördheten över att Arkelsten låtit Shell och kärnkraftsindustrin betala hennes omkostnader vid studiebesöken är samma andas barn som Bodströmkritiken. Riksdagsledamöterna ska hålla sig på sin (statliga) kant och inte beblanda sig med andra intressen. Denna utveckling är ett elände.

När företaget Shell bjuder in politiker till informationsträffar så vet alla vad det handlar om. Bolaget vill utöka sitt nätverk och eftersträvar ökad politisk förståelse för sin verksamhet. För en politiker som deltar på informationsträffarna ges möjligheter till djupare insikter och till trimning av sina egna argument.

Jag har läst några hundra läsarkommentarer till olika artiklar om Arkelstens besök hos Shell. En mycket stor majoritet av kommentarerna är framförallt negativa till Shell som exploatör av naturvärden och som oljebolag allmänhet. Många gör därefter en logisk kullerbytta typ ”Eftersom Arkelsten träffar ett företag som jag tycker är dåligt så är också Arkelsten dålig”.

Ska en riksdagsledamot bara få träffa goda och snälla aktörer; är det vad kritikerna menar?

För en politiker som oroar sig för oljeberoende och klimatfrågor borde det närmast vara en plikt att träffa ett företag som Shell. Man kan tycka och tänka precis vad man vill om Shell. Men Shell kan inte tänkas bort. Den som verkligen vill få något gjort i klimatpolitiken måste förstås söka kunskap och kontakt med företag och organisationer som påverkar klimatet här och nu.

Att Shell betalar är inget att gnälla över. Skattebetalarna är säkert glada över att slippa en och annan utgift för politikerna. Mutanklagelserna mot Arkelsten är nonsens. Jag har själv varit riksdagsledamot. Tro mig: få ledamöter betraktar ännu en flygresa, ännu en hotellnatt och ännu en representationsmiddag som en muta.

Sofia Arkelsten anklagas också för att under en period ha suttit i styrelsen för ett privat företag. Man tar sig för pannan. I dessa tider när det knappt går att uppbåda en enda företagare i riksdagslängden är det självklart nyttigt för folkstyret om ledamöterna skaffar sig handgripliga kunskaper om hur det fungerar i näringslivet.

Öppenheten är förstås helt avgörande. Den ledamot som smyger med var man varit och med vem som betalar lever med rätta farligt. Sofia Arkelsten har så vitt jag förstår varit föredömligt öppen med sina besök och med vilka intryck studiebesöken har gjort hos henne.

Riksdagsledamöterna är folkvalda. De avgör själva vilka intressen och aktörer de vill låta sig påverkas av. Riksdagsledamöter är per definition jäviga. Det är deras uppdrag. Väljarna avgör sedan om de känner förtroende för de intressen som ledamoten företräder.

Widar Andersson

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

M: Vad är era löften om valfrihet värda?

DEBATT S: Vi vill ha fortsatt valfrihet i välfärden Efter Caremaskandalerna: Privata utförare är här för att stanna – men ägarna ska kunna ställas till svars  

”Min son får inte bli tjock”

  Storbråk i TV 4 om LCHF-dieten till barn Katrin Zytomierska, 34: ”Om min son blir en tjockis skulle jag ge honom LCHF”.
Debatt Alla barn måste få äta bullar Debattören: Att hålla vikten handlar om livsstil, inte om att dieter.  

Björklund öppen för kärnvapen i Sverige

  Alliansfritt Sverige lanserar kampanjen ”Bestycka Gotland” ”Björklunds (FP) absurda idéer förtjänar uppmärksamhet”.  

Socialdemokraterna vill tillbaka till bidragslinjen

Debatt Så får vi fler att våga byta jobb Ylva Johansson (S): Socialdemokratisk jobbpolitik har tre prioriteringar: utbildning, utbildning och utbildning  

Fattiga blev rikare tack vare Thatcher

Debatt Järnladyns politik vardagsmat i dag Roger Wilson: Filmen om Thatcher idylliserar en av vår tids mest brutala högerpolitiker  
DEBATT Utan feminister inga järnladies Birgitta Ohlsson (FP): Margaret Thatcher borde vara tacksam mot kvinnorörelsen  

Morden berör oss alla

  Niklas Orrenius: Sluta dela in Malmöbor i ”invandrare” och ”svenskar” ”Vilka av mina barns kompisar vill de som kallar Malmö en blattestad gallra bort?”
  Rebecca Weidmo Uvell Svensk politik behöver fler elitister, inte färre  
Mejla Har du frågor om Aftonbladet? Hur vi jobbar eller tänker? Hör av dig!
MEJLA Skriv en debattartikel du också! Så enkelt är det.  
Mest läst på Debatt
1 REPLIK Sverigedemokraterna vill skapa en polisstat Moderaterna: Deras ogenomtänkta förslag hotar grundläggande rättsprinciper  
2 DEBATT SD: Så kan vi stoppa de kriminella gängen Jimmie Åkesson och Kent Ekeroth: Beslagta dyra klockor och lyxbilar
3 DEBATT Regeringen blundar för bluffakturorna Socialdemokraterna: Sverige har inte råd att behandla små företagare illa  
4 Våldet mot kvinnor är en världsepidemi Debattörerna: Det är farligare än cancer, trafikolyckor och krig  
5 Så utrotar Turkiet kurdernas språk Fredrik Malm: Vi bråkar om särskrivningar medan kurderna vägras rätten till ett eget språk  
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.

Mest läst på SvD Opinion

Till SvD.se/opinion: Läs ledarsidan, debatt på Brännpunkt, krönikor och bloggare på SvD.se.

Mest läst på Aftonbladet
2 ”Mina känslor är all over the place” En strålande lycklig prins Daniel gav beskedet om en dotter
3 Perrellis ex Nicola: ”Det är för jävligt” Ex-maken Nicola kritisk till Charlottes nya kärlek
4 Porrsajtens lösen
spridda på nätet
Tusentals svenskar riskerar avslöjas som porrsurfare  
5 5-årig flicka hittad – efter en månad Dykare har hittat flera offer ombord lyxkryssaren Costa Concordia
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Anna Andersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet