-


Kontakta debattredaktionen
debatt@aftonbladet.se

Irene Beertema, redaktör (föräldraledig), Karin Magnusson, debattchef, Karin Lindblom, redaktör, Anna Andersson, redaktör, Anna-Maria Carnhede, vik. redaktör
Köp Plus här
Publicerad: 2010-01-14
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Vi försöker möta alla med respekt och medkänsla


Adriana Lender, generaldirektör.


De nya sjukförsäkringsreglerna har diskuterats flitigt under det senaste halvåret. Nu har Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) kommit med en rapport som visar att den genomsnittliga sjukskrivningen har minskat med 0,3 dagar – eller tre timmar. Samtidigt är det många som upplever att de nya reglerna är orättvisa och okänsliga.

Försäkringskassan: Vi tar inte ställning till om någon är sjuk eller frisk

Socialförsäkringarna är till för att stötta människor i olika skeden i livet, många gånger i svåra situationer. Försäkringskassan sköter sjukförsäkring, stöd till barn och familj och stöd till personer med funktionsnedsättning. I detta uppdrag brottas våra handläggare dagligen med svåra avvägningar.

Vi ska både ge god individuell service till medborgarna och säkerställa att riksdagens beslut efterlevs lika för alla över hela landet.

Vi ska vara tillmötesgående och tydliga i vår dialog med medborgarna och ändå hålla på att det formella kan klara en rättslig prövning.

Just nu upplever många människor sig utsatta. Det är svårare än tidigare att få sjukpenning och sjukersättning efter beslut av riksdagen. Den 1 juli 2008 infördes tydliga tidsgränser för när och mot vad arbetsförmågan ska bedömas. Det infördes en gräns för hur länge man kan få sjukpenning och den tidsbegränsade förtidspensionen togs bort.

Förhoppningen är att de nya reglerna efter en övergångstid ska hjälpa många till en egen försörjning och ett bättre liv.

Vi ska tillämpa reglerna lika och ifrågasätter ibland vad som tidigare uppfattats som rättigheter när lagen tolkades olika i olika delar av landet och många människor hamnade i långa och skadliga sjukskrivningsperioder.

Det pågår även förändringar inom Försäkringskassan. Vi effektiviserar och erbjuder nya kontaktvägar för att underlätta kontakten med oss i mindre komplicerade ärenden och för att vi ska få mer resurser att hjälpa människor i mycket svåra situationer.

I gårdagens Uppdrag Granskning och i en artikel i Aftonbladet beskrevs hur en kvinna med psykiska och fysiska besvär tog sitt liv. Detta sattes i samband med det besked hon fått att Försäkringskassan övervägde att inte bevilja sjukpenning. Hon hade också ansökt om att få en permanent förtidspension och denna ansökan var under behandling.

Det är en tragisk händelse som fått mig och andra i Försäkringskassan att reagera starkt. Givetvis leder den till att vi frågar oss hur vi kan förbättra oss ytterligare i vår kontakt med medborgarna.

Programmet och artiklarna gäller ytterst vilken sjukförsäkring vi vill ha i Sverige. Förändringar i sjukförsäkringen är dock en fråga för våra folkvalda i riksdagen.

De väcker också frågan vilken Försäkringskassa vi ska ha. Vårt svar är att den ska underlätta för människor när livet tar en ny vändning, att den ska möta människor på deras villkor, men att den också ska förena god service med korrekta myndighetsbeslut.

Våra handläggare möter ofta personer som har mycket höga förväntningar på sjukförsäkringen och uppfattar att den omfattar mer än vad den faktiskt gör, att man är berättigad till ersättning så snart man fått ett sjukintyg.

Men så är det inte och så har det aldrig varit enligt lagen. Försäkringen ska ersätta förlorad arbetsinkomst till följd av oförmåga att arbeta på grund av sjukdom. Försäkringskassan tar inte ställning till om en person är sjuk eller frisk, utan till om personen har arbetsförmåga kvar oavsett sjukdom.

En vanlig missuppfattning är att läkaren ”sjukskriver”. Läkaren ställer diagnos, behandlar patienten och lämnar ett medicinskt underlag för ”bedömning av förmåga att arbeta vid sjukdom” för beslut om eventuell sjukpenning. Där ska det framgå på vilket sätt arbetsförmågan är nedsatt på grund av sjukdom.

Nästan alla som ansöker om sjukpenning får det, men jag har den största förståelse för att den som blir nekad ersättning kan känna sig ifrågasatt och ta beskedet hårt. Det är en utmaning för Försäkringskassan att göra korrekta bedömningar, föra en god dialog med den försäkrade och ibland förklara varför någon inte har rätt till ersättning. Vi försöker göra detta med respekt och medkänsla för den enskilde och dennes situation.

Försäkringskassan följer noggrant hur vi hanterar ärenden och strävar kontinuerligt att förbättra handläggning och medborgarkontakt. Vårt uppdrag är också att belysa effekter av rådande lagstiftning. De frågor som det nu aktuella fallet aktualiserar kommer beaktas i detta arbete.

Adriana Lender

DEBATT Vi närmar oss en normal nivå M: En kortare väg till ett friskare liv  
DEBATT Blir folk frisk- are eller fattigare? S: Ta bort stelbenta tidsgränser.  
DEBATT Prata om människor istället för siffror V: Debatten är sjuk.  

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

"Jag tycker synd om kungafamiljens barn"

Peter Althin från Republikanska föreningen chattade med läsarna om varför han tycker att monarkin är odemokratisk.

Att stympa välfärden skapar inga nya jobb

DEBATT Stefan Löfven (S): I dag tågar vi för kunskap, arbete och ett bättre företagsklimat  
DEBATT KD: Svenska familjer kräver mer valfrihet Inte bara röda flaggor vajar den 1 maj.  
DEBATT Svenskt Näringsliv: När Socialdemokraterna talar sig varma för en aktiv näringspolitik, vad menar de i praktiken?  
Mejla Har du frågor om Aftonbladet? Hur vi jobbar eller tänker? Hör av dig!
MEJLA Skriv en debattartikel du också! Så enkelt är det.  
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
Mest läst på Debatt
1 DEBATT Estelle tvingas in i svenska kyrkan Christer Sturmark: I dag berövas prinsessan en mänsklig rättighet  
2 Samhällets svek mot Carla Saado Tryggare Sverige efter JO:s kritik mot myndigheternas agerande: Inför ett obligatoriskt anhållande vid brott i nära relation - en ”lex Carla”  
3 ”Loreens lugg bra för demokratin” Rebecca Weidmo Uvell: Innan Azerbajdzjan vann ESC visste jag inte var landet låg – än mindre brydde jag mig om vad de gjorde  
5 DEBATT Låt Estelle förverkliga sina egna drömmar Republikanska föreningen: Det är bara en tidsfråga innan opinionen kommer tvinga politiker att agera mot monarkin  

Mest läst på SvD Opinion

Till SvD.se/opinion: Läs ledarsidan, debatt på Brännpunkt, krönikor och bloggare på SvD.se.

  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Anna Andersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Tisdag 12-05-22
Sök på Aftonbladet