Debattprofiler sidhuvudsbild

Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-04-28
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

"Låt Engla slippa bli en ljusbärare"

Lisa Magnusson.
Lisa Magnusson.

Bra: Klass 9 A lyckades höja sina betyg!

Dåligt: Att servisen på restauranger med halväcklig mat beter sig lika arrogant som personalen på bättre restauranger. Det är liksom inte försvarbart att bete sig med upphöjt förakt om alla som jobbar på restaurangen suger på det de gör."

Lisa Magnusson, 26, skriver krönikor för Aftonbladets Kvinna-sajt. Läs hennes blogg här.

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Låt Engla slippa bli en ljusbärare!

    Från bloggen: Lisa Magnusson
    28 apr 14:00

  • Anmäl Jag skiter i Engla

    Från bloggen: Maria Byström
    29 apr 11:47

  • Anmäl Att knarka välvilja

    Från bloggen: Ska vi dra nu?
    30 apr 18:17

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Lisa Magnusson äcklas av cirkusen runt flickmordet


Det är ofta det händer saker som är så alltigenom meningslösa bara. Som med Engla: En liten flicka skall få cykla hela vägen hem alldeles själv för första gången, men hon kommer aldrig fram. Hittas istället död på en skogsväg en vecka senare. Och glöm det där med den intelligenta och förfinade psykmördaren. Anders Eklund lyssnar inte på Mozart och dricker inte a nice Chianti, han är en vanlig plufsig lastbilschaffis som gjort sig känd för att vara en riktig snuskgubbe på väghaken där han var stammis. Nu är han Sveriges mest hatade man, det finns en Facebook-grupp som bara handlar om hur äcklig han är, att han bara borde dö asap, det aset. Själv har jag svårt att tänka på annat än om. Typ OM bara Anders Eklund tagit in på någon annan väg än just den Engla tog, OM Engla hade fått punka inne i byn och tvingats ringa mamma som kom och hämtade, om om om.


Jag hoppas vi slipper cirkus den här gången bara. Att det inte kommer bli mer än det där hetsiga sms:et som handlade om att tända ett ljus för den döda. Jag önskar innerligt och hett att det kan stanna därvid. Men det är väl tveksamt, för samtidigt vet jag precis hur sjuk i huvudet svenne banan kan vara när masspsykosen väl rotat sig och dårskapens blå blommor börjar slå ut. Och i samma ögonblick vi gör Engla till en ljusbärare och ett helgon, en symbol att bära på jackan, i samma ögonblick utplånar vi allt det som faktiskt var hon. En liten mänska, någons barn.


Vad handlar det om egentligen, alla de där manifestationerna och ljusen och banden och broscherna och gud vet allt? Jag tycker de där korslagda säkerhetsnålarna FÖR BARNS SÄKERHET som nån idiot kom på säger allt. Okej, så du vill tala om för världen att du är FÖR BARNS SÄKERHET (säkerhetsnålar, fattar ni? Så fyndigt). Vad exakt är dina billiga små säkerhetsnålar till för hjälp? Vad gör de för nytta?


Det handlar ju knappast om att bilda opinion, att modigt stå upp för nåt man tycker är moraliskt rätt men som ingen annan håller med om, det är ju inte som att de som inte bär korsade säkerhetsnålar är EMOT barns säkerhet. Inte heller är nålarna en symbol för att du rent konkret stödjer något projekt för utsatta ungar, nej du har inte ens lagt ut med de futtiga 20 spänn som annars är legio när man vill stoltsera med blå nålar och rosa band och annat jackpynt. De där korslagda säkerhetsnålarna kostar inte dig nånting. Den enda funktion de fyller är att basunera ut att du är en God Mänska. Det är det enda. Och när man knarkar barnamord för att uppnå den känslan tycker jag att det blir mer än lovligt äckligt.


Det händer så många hemska, meningslösa saker i världen. Och efteråt är allting försent, Englas mamma kommer inte få Engla tillbaka. Men låt henne för guds skull åtminstone ha minnet ifred.


Läs fler krönikor av Lisa Magnusson

  "Låt Engla slippa bli en ljusbärare" Lisa Magnusson äcklas av cirkusen runt flickmordet.
  ”Kan vi inte bara få lite fler ideal att välja mellan?” Lisa Magnusson om Frankrikes förbud mot smala modeller.
  "Måste folk bajsa på sig för att vi ska fatta?" Lisa Magnusson vill stänga Systemet på lördagar.
  "Så firade jag Penisdagen" Lisa Magnusson om kukpyssel och Leve lemmen-monologer.
  ”Han ser ut som en glad, grön Shrek” Lisa Magnusson om mannen som vill se ut som en ödla.
  Blondinbella är flickarméns general Bovary Lisa om hatet mot modebloggarna.
  80-talister är som Brangelinas biologiska barn Lisa Magnusson om en generation det är svårt att älska.
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Läs fler krönikor av Lisa Magnusson

  Föräldraledigheten skall delas rakt av Folk skall få bestämma själva. (2009-11-18) 8
  Tv:s fel att 80-talister är psykstörda Vår barnkultur ekar av Joppe. (2009-11-11) 25
Lisa Magnusson Osexiga tjockisar - inget för Lindex är trött på fågelskrämmor. (2009-11-10) 20
  MUF försöker köpa sig vänner Lisa ömkar Anton Abele (2009-11-09) 12
  Jag litar inte på Mona Sahlin Vill ha kompetens, inte kvotering. (2009-10-28) 39
  Jag vill slakta hela Nattknappen Lisa vägrar vara rädd (2009-10-21) 24
Lisa Magnusson: Hur kan pisslagar gå igenom? (2009-10-14) 14
  Slöjförbud är människo-
fientligt
Stilpoliser stänger in kvinnorna. (2009-10-08) 17
Debatt ”Lektionerna med Gubbjäveln blev en plåga” Barn har inget att sätta emot när de vuxna sviker (2009-10-01) 36
Debatt Därför är franska fildelningslagen ett monster "En katastrof att stänga ute människor från nätet" (2009-09-23) 94
Debatt Vill ni ha kärlek eller en knähund? Lisa Magnusson om sin tid som anställd på dejtingsajt. (2009-09-14) 26
  I tjejtidningarna duger ingen Lisa: En enda riktig mage gör oss glada. (2009-09-10) 1
  Svininfluensan är inte den nya pesten Lisa: Vi behöver värre hot. (2009-09-01) 20
  Vi skrattar bakom er rygg Vad servicepersonal egentligen tänker. (2009-08-25) 9
  Åklagare Hillegren måste bort ’En vidrig syn på kvinnor och män.’ (2009-08-18) 54
  Lisa Magnusson: Jag orkar inte med denna vämjeliga vänlighet. (2009-08-12) 9
  "Jag är kär i Lady Gaga" Ser ut som Donatella Versace på syra. (2009-08-04) 15
  Fuck you, Pride! Lisa Magnusson: sex var sexigare förr i tiden. (2009-07-28) 32
Debatt Avkriminalisera knarkarna Släpp in alla knarkare från kylan. (2009-07-21) 100
  ”Jag är en vän av cyberrymden Ranelid om sina medievanor. 3
  Föräldraledigheten skall delas rakt av Folk skall få bestämma själva. 8
Mest läst på Debatt
1 DEBATT Därför har det blivit vaccinationskaos Dagens Medicins chefredaktör om den dåliga hanteringen av svininfluensan. 25
2 Livstidsstraffet måste vara kvar Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer 30
4 DEBATT Så här kan Pernilla och Mirja få ett jobb Hillevi Engström (M): Jobbcoachen kan hjälpa dem att lyfta fram sina bästa sidor 28
5 DEBATT ”Muslimerna är vårt största utländska hot” Åkesson (SD): Jag ska göra allt i min makt för att vända trenden 303
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
3 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
4 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 74
5 Knark von Linné Här röker blomsterkungen på 69
Mest läst på Aftonbladet
1 Fulla bärare tappade ner kista i graven Döttrar flydde gråtande från begravningen av sin pappa
2 sundsvall Misshandlade 2-åring i affär Väktare chockades av vad han såg – en pappa som slog sin lilla son flera gånger
3 Resultat och direktrapporter Allt du behöver i Sportbladets superservice. 99
4 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 74
5 Försäkringen kan vara
helt värdelös
Nina får 0 kr för sin stulna Saab
  ”Läs på innan ni träffar kungen” Elisabeth Tarras-Wahlberg om hovreportrar 61
  Svensk torsk dumpas i havet” Isabella Lövin om överfisket 21
  Reblogga - vad är det? Läs om nyheterna på Aftonbladet Blogg.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Anders Thoresson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet