Köp Plus här
Publicerad: 2010-11-26
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

M är nya S

Johan Ingerö.   Johan Ingerö.

Det har nu gått nästan fem år sedan Moderaterna började kalla sig "nya arbetarpartiet". Med sitt rekordresultat i höstens val och med den uppgång som eftervalsmätningarna pekar på håller partiet även på att bli de nya socialdemokraterna, i betydelsen Sveriges klart största och dominerande parti.

Synovates mätning slår fast att alliansen är klart större än oppositionen, inklusive Sverigedemokraterna, och att Fredrik Reinfeldt kan titta ner på den ledarlösa socialdemokratin från ett avstånd av tio procentenheter. Jämfört med åtta år sedan, då Socialdemokraterna låg en hårsmån från fyrtio procent och Moderaterna strax över femton, är det en nästan overklig utveckling.

Men framgången har inte varit gratis för svensk borgerlighet. För åtta år sedan var Folkpartiet nästan lika stort som Moderaterna, och både Centerpartiet och Kristdemokraterna låg tryggt över fyraprocentsspärren. Men sedan alliansen bildades 2004 har inget av dessa partier noterat någon egentlig valframgång. De backade 2006, och de backade i år. Moderaterna må ha tjänat på alliansen, men för de tre småsyskonen har den varit kryptonit. Och som både metallurger och fotbollstränare vet: ingen kedja är starkare än sin svagaste länk.

Ur ett strikt väljarperspektiv är det uppenbart vad som hänt. Folkpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna brukade vara mittenpartier, klart till vänster om Moderaterna. När Moderaterna trampade in i mittfältet blev deras roller mer otydliga, och de har alla på olika sätt försökt gå till höger i hopp om att locka före detta M-väljare. Folkpartiet blev ett kravställande ordning och reda-parti, Centern utmanade den heliga arbetsrätten och Kristdemokraterna gick på jakt efter verklighetens folk.

Men dessa politiska produkter har kommit från ledningsnivån, och saknar egentlig förankring bland partierna medlemmar. Och inför åsynen av tre famlande och krympande borgerliga partier blir väljarna ännu mer attraherade av de trygga och stabila Moderaterna.

Det har tidigare funnits långt gångna planer på att slå ihop Centerpartiet och Folkpartiet. Som läget nu ser ut vore det märkligt om en sådan diskussion inte åter igen tog fart. Företag som håller på att konkurrera sönder varandra tjänar i regel på att fusioneras, och i just det avseendet skiljer sig inte näringslivet från politiken.

En sådan manöver skulle kunna ge Sverige ett mer renodlat liberalt parti, och samtidigt ge KD utrymme att ta för sig bland mer utpräglat konservativa väljare. Men med Moderaternas ökande styrka, och med Sverigedemokraternas och Miljöpartiets potential inom båda blocken, är det långt ifrån säkert att alliansen i befintligt skick klarar av att vinna ett tredje val. Oavsett Socialdemokraternas negativa formkurva.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Läs fler texter av Proffstyckarna

JOHAN INGERÖ | FÖR Satsa på utbildningar som ger jobb Alice Teodorescu om Svenskt näringslivs utspel (2011-06-30)  
JONAS MORIAN | MOT Förslaget en provokation Jonas Morian om Svenskt näringslivs utspel (2011-06-30)  
Jonas Morian Jag sätter en slant på Eskil Erlandsson Han är vad medlemmarna efterfrågar (2011-06-17)  
Johan Ingerö Annie Johansson är Centerns hopp Hon är skicklig – och hon vill något (2011-06-17)  
Johan Ingerö Kasten kan ge whiplashskador Nu antyder Juholt att Sverige borde skicka trupp till Sudan (2011-06-08)  
JONAS MORIAN Juholts politik
är att vela
Hanteringen av Libyeninsatsen direkt ovärdig (2011-06-08)  
JOHAN INGERÖ | FÖR Klart att vi ska fira allt vi har gemensamt Det handlar inte om att exkludera någon annan. (2011-05-31)  
JONAS MORIAN | MOT Midsommarafton är ju vår nationaldag Betydligt festligare än flaggparader. (2011-05-31)  
Johan Ingerö Maktspelet är smart – men riskabelt (2011-05-20)  
Johan Ingerö Inte mycket att glädjas åt S har massor av klagomål, men få alternativ. (2011-05-16)  
Jonas Morian En viktig seger för Håkan Juholt – men han har inte imponerat. (2011-05-16)  
Johan Ingerö Det går inte att köpa ett parti för 21 000 kronor Arkelstens besked ett svek. (2011-04-28)  
Jonas Morian Hyckleri från Moderaterna En omvändelse under galgen räcker inte. (2011-04-28)  
Johan Ingerö Putin håller rysskräcken vid liv Den demokratiska utveck- lingen har gått bakåt (2011-04-27)  
Jonas Morian Putin ingen mysfarbror Sätter ”säkerhet” före rättssäkerhet (2011-04-27)  
Johan Ingerö Verklig- hetsfrånvänt, Wanngård – men S i Stockholm har värre problem än så. (2011-04-21)  
Jonas Morian Klumpigt ordval, intressant debatt S har inte råd att slira på jobbfrågan. (2011-04-21)  
Jonas Morian Olofsson har känts trött länge Vore patetiskt att försöka klamra sig fast vid makten. (2011-04-06)  
Johan Ingerö Dags för Maud att lämna över facklan Uttjänt efter tio år som partiledare. (2011-04-06)  
  Rebecca Weidmo Uvell Svensk politik behöver fler elitister, inte färre  
Mejla Har du frågor om Aftonbladet? Hur vi jobbar eller tänker? Hör av dig!
MEJLA Skriv en debattartikel du också! Så enkelt är det.  
Mest läst på Debatt
1 REPLIK Sverigedemokraterna vill skapa en polisstat Moderaterna: Deras ogenomtänkta förslag hotar grundläggande rättsprinciper  
2 DEBATT SD: Så kan vi stoppa de kriminella gängen Jimmie Åkesson och Kent Ekeroth: Beslagta dyra klockor och lyxbilar
3 DEBATT Regeringen blundar för bluffakturorna Socialdemokraterna: Sverige har inte råd att behandla små företagare illa  
4 Debatt Våldet mot kvinnor är en världsepidemi Debattörerna: Det är farligare än cancer, trafikolyckor och krig  
5 Debatt Ex-brottslingar kan bli utmärkta nämndemän Kris-ordföranden: Vi har en unik kompetens och kunskap om rättssystemet  
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.

Mest läst på SvD Opinion

Till SvD.se/opinion: Läs ledarsidan, debatt på Brännpunkt, krönikor och bloggare på SvD.se.

Mest läst på Aftonbladet
4 Perrellis ex Nicola: ”Det är för jävligt” Ex-maken Nicola kritisk till Charlottes nya kärlek
5 Porrsajtens lösen
spridda på nätet
Tusentals svenskar riskerar avslöjas som porrsurfare  
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Anna Andersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet