Lägsta ränta privatlån idag: 3,93 % Snittlån: 113 838 kr
Omkring 1 500 kronor om året i lägre telefonkostnader. Det skulle trebarnsfamiljen Johannesson-Björkman kunna tjäna in.
Ytterligare en tusenlapp skulle de kunna spara på billigare försäkringar.
Eluppvärmningen av villan är en av de stora kostnaderna, men där har familjen ett väldigt bra avtal med Telge energi.
– Jag tecknade ett tvåårsavtal förra året med rörligt pris och ett takpris på 20 öre netto, säger Tommy Johannesson nöjt.
Det ger ett kilowattpris på drygt 51 öre inklusive skatt och moms, och det är lägre än vad någon annan kan erbjuda just nu.
Men han tycker precis som de flesta att det är krångligt att räkna ut billigaste alternativet för telefon, el och försäkringar.
Familjen Johannesson hör ändå till den dryga miljon svenskar som redan övergett Telia och letat upp ett billigare alternativ:
Universal telecom med förval som väljer det billigaste alternativet av Telia, Tele 2 och Telenordia.
Vår genomgång visar att familjen skulle kunna spara ytterligare genom att byta till Universal telecom. De har 15 öre lägre öppningsavgift vilket spelar roll i en stor familj med många telefonsamtal.
Men man ska se upp med väntetiderna hos kundtjänsten innan man byter operatör. Optimal telecom hade mer än 15 minuternas väntetid de två dagar vi sökte kontakt.
Försäkringarna var svårare att spara på. Där gäller det inte bara pris utan villkor också.
Familjens båda bilar är försäkrade i Folksam. Den äldsta av bilarna skulle familjen kunna sänka kostnaden för med 691 kronor genom att byta till Lita, men då är självriskbeloppen något högre.
Villahemförsäkringen skulle familjen också kunna sänka premien på genom att gå över till Safe. För medlemmar i Ikea Family blir det ytterligare 10 procents rabatt.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...