Lägsta ränta privatlån idag: 3,93 % Snittlån: 113 838 kr
Här är nio av de bäst betalda aktieklipparna i landet.
Tillsammans tjänar de 128 miljoner kronor på att ge råd om börsplaceringar.
Trots att de gör allt annat än ett bra jobb just nu.
Sedan premiepensionssystemet infördes för två år sedan har 35,7 miljarder av pensionspengarna försvunnit. Det är lika mycket som statens kostnader för högskolor och universitet förra året.
Bara 70 av de 630 PPM-fonderna ligger på plus.
Det beror på börskraschen.
Men som Aftonbladet berättade i går har detta gått spårlöst förbi när aktieklipparna löneförhandlar. Per-Anders Ovin, vd för SEB:s bankirfirma Enskilda, drog in topplönen förra året på 27 miljoner kronor. Normallönen för en erfaren fondförvaltare ligger mellan 1,5 och 3 miljoner kronor.
- Priset för det mediokra arbetet är väldigt högt. De lönenivåer som nu förekommer i finansbranschen är barocka med alla mått mätt, säger Lars Milberg, chefsjurist hos Aktiespararna.
Han är oroad över branschens dåliga kontakt med verkligheten. Och menar att införandet av PPM-systemet kan ha bidragit till att snurra till det ännu mer.
- Man pumpade in en stor klump pengar vid ett enda tillfälle. När för mycket pengar är i omlopp försvinner förnuftet. Dessutom bröt man mot en grundläggande regel för aktiesparande, nämligen att sprida sparandet över tiden, säger Lars Milberg.
Anders Ek, vd för Föreningssparbankens fondbolag Robur, förstår att de höga lönerna sticker i ögonen på vanligt folk när börsen bara fortsätter falla.
Robur var en vinnare när PPM infördes. Men han tycker inte att det nya pensionssystemet påverkat lönenivån i företaget.
- Det som fick det att snurra för fort var IT-bubblan och hela haussen kring aktieköp. Och där har även medierna ett ansvar. Men jag tror att vi ganska snart kommer att se att marknaden anpassar sig efter rådande omständigheter, säger han.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...