Nu har du en unik chans att bli miljonär.
I Swedbank och Sparbankernas fondmästerskap kan du vinna fondandelar för 1 miljon kronor.
– Det finns väldigt stora möjligheter i tävlingen, säger Diviesh Vithlani som är chef för Spara och Placera på Swedbank.
Den 18 mars startar årets hetaste fondtävling, men redan idag kan du anmäla dig.
Förstapriset: 1 miljon kronor
– Fondsparandet är en folkrörelse i Sverige och i den här tävlingen kan man få utlopp för sina ideér, säger Diviesh Vithlani.
Kostnaden för Swedbank och Sparbankernas fondtävling är 100 kronor.
Den totala prissumman uppgår till 1 450 000 kronor.
I tävlingen får du 100 000 fiktiva kronor att välja fonder för i din portfölj.
– Det är kanske inte den som är mest aktiv som vinner tävlingen utan den som har den bästa strategin, säger Diviesh Vithlani.
Det är enkelt att delta i tävlingen och allt du behöver göra är att skapa en fondportfölj med minst tre och max tio fonder.
– Intresset för sparandet har ökat samtidigt som det blivit mer komplext. Nu vill vi ge folk chansen att med fiktiva pengar skapa en portfölj där de utan risker kan öka sitt kunnande om fondsparande, säger Diviesh Vithlani.
Du kan skapa upp till tre portföljer och på så sätt öka dina chanser ytterligare till att vinna 1 miljon kronor.
– Många svenskar är väldigt intresserade av fonder och att vinna 1 miljon kronor på sin hobby är en unik chans, säger Diviesh Vithlani.
Tävlingen pågår från den 18 mars 2008 till 18 februari 2009.
1. 1 000 000 kronor.
2. 100 000 kronor.
3. 75 000 kronor.
4. 50 000 kronor.
5. 40 000 kronor.
6. 30 000 kronor.
7. 25 000 kronor.
8. 20 000 kronor.
9. 15 000 kronor.
10. 10 000 kronor.
Fotnot: Tre etapptävlingar ingår också med fem stycken priser á 5 000 kronor. Ett spurtpris på 10 000 kronor ingår också i huvudtävlingen. Alla priser betalas ut i fondandelar.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...