Ät minst fyra gånger om dagen.
Använd knytnäven som för att beräkna rätt mängden mat. Dagsbehovet är: Fyra handflator protein. Tolv knutna nävar av kolhydrater, grönsaker, frukt och bär.
Gör en långsiktig plan för hur du ska behålla dina nya kost- och motionsvanor. Om du får ett bakslag, se det inte som ett misslyckande. Det är lätt att tycka att äsch, det går ändå dåligt, jag fortsätter med godis!
När du känner att sötsuget kommer – försök bryta tankarna genom att sysselsätta dig. Ta en promenad eller gå och träna.
Hitta en motionsform som ger dig mer än bara en smalare midja. Det ska vara något som du kan fortsätta med på sikt. Gör det du gillar: bowling, simning, yoga – allt är bättre än ingenting.
Drick mycket vatten. Du behöver mycket vätska och att släcka törsten kan även dämpa suget efter mat.
Stramade nyårsklänningen mer än du egentligen är bekväm med?
Nyårsafton är en avgörande punkt för en stor del av svenska folket.
I vissa fall väntar ett nytt liv efter tolvslaget, i andra fall besvikelser.
Enligt en undersökning från 2008 är att ta tag i sin hälsa och att gå ner i vikt de absolut vanligaste nyårslöftena.
Men det är också löften som är svåra att fullfölja om du inte har en stark motivation och bra förutsättningar.
– Det viktigaste är att inse att det är ett långsiktigt arbete, säger Stina Karlsson, idrottspsykolog.
– 93 procent av de som bantar i västvärlden går upp igen. Sedan skärper de sig ett tag, för att sedan återgå till gamla vanor. Men det är viktigt att komma ihåg att det som gjort dig tjock innan, kommer att göra det igen.
En av de som trots allt lyckats är Ulrika Aaltonen, 37, från Stockholm. Hon började sin viktresa strax efter nyår 2009. Då vägde hon 97 kilo. På sex månader hade hon tappat närmare 30 av dem.
– Jag har tidigare prövat att gå ner i vikt, bland annat med Viktväktarna, men det har aldrig varit en långsiktig satsning. Det var mer ”Jaha, nu har man nått målvikten” och så slappnar man av. Vips så var man uppe i en högre vikt än den man startade i!
Ulrika valde att gå med i viktprogrammet på Itrim.Konceptet går bland annat ut på att minska portionerna med händerna som mått för volym. I början använde hon bara ersättningsdryck i stället för riktiga måltider.
– Det var superbra. Jag tyckte det var enkelt och fick snabbt resultat – något som stärkte min motivation.
Hennes största problem var att vardagsstressen som hindrade henne från att äta regelbundet och varierat.
– Jag slarvade över lunch och middag och åt godis och en del skräpmat många gånger i stället, säger hon.
– Den här gången, 4 januari 2009, kände jag att det fick vara nog. Det var dags att göra något drastiskt.
Nu börjar nästa etapp i hennes viktprojekt – nämligen att behålla sin nya vikt, och hitta en balans mellan motion och mat. Hittills har hon hållit sig på banan.
– Visst kör man av vägen ibland och unnar sig lite väl extra, men sedan gäller det att direkt hitta tillbaka till sin väg igen och köra vidare. Jag vill inte tillbaka där jag var innan, säger hon.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...