Prostatacancer är betydligt ovanligare bland barnlösa män än bland dem som fått barn.
Detta talar för att det manliga könshormonet testosteron spelar en roll vid utvecklandet av prostatacancer, anser professor Aleksander Giwercman.
Han arbetar vid Fertilitetscentrum på Universitetssjukhuset Mas i Malmö och har tillsammans med forskare vid Karolinska universitetssjukhuset kommit fram till att barnlösa män löper 20 procent lägre risk att drabbas av prostatacancer än de som fått två eller flera barn.
Resultatet presenteras i tidskriften International Journal of Cancer.
Hypotesen om ett samband mellan prostatacancer och testosteron är gammal, svårbevisad och därför mycket omdiskuterad.
Enligt den skulle män med lägre produktion av testosteron löpa mindre risk att drabbas av prostatacancer. Låg produktion av testosteron kan också leda till mindre spermaproduktion och därigenom ofrivillig barnlöshet.
Samtliga 50000 svenska män födda efter 1916 som drabbats av prostatacancer har i studien jämförts med lika många män som klarat sig undan sjukdomen.
Aleksander Giwercman påpekar att det i gruppen barnlösa förstås finns många män som inte velat ha barn och andra som är barnlösa av sociala skäl eller för att deras partner inte kan få barn. Om förekomsten av prostatacancer undersöktes hos män med försämrad testikelfunktion skulle sambandet bli ännu tydligare, tror han.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
10 000 män får prostatacancer varje år Professor Peter Wiklund: Forskningen är beroende av bidrag.
Rockmusikerns mamma fick cancer Nu skänker bandet alla pengarna från skivförsäljningen till Cancerfonden.
...