Hunger är inte längre det största hälsoproblemet i världen.
Det är övervikten.
I dag är en miljard av jordens 6,5 miljarder människor överviktiga - 300 miljoner av dem lider av fetma.
Samtidigt svälter 800000 människor i världen.
För första gången i historien dör fler människor till följd av övervikt än av undernäring.
Därför slår nu Världshälsoorganisationen, WHO, larm.
Den västerländska livsstilen, med mycket fett och socker, läsk och snabbmat, mer bilåkning och tv-tittande och minskad motion, gör allt fler människor i världen överviktiga - eller ännu värre, sjukligt feta.
Störst är ökningen i utvecklingsländerna, som anammat västvärldens sätt att leva. Där finns nu både fetma och svältande barn, sida vid sida.
-Det är absurt, säger Liselotte Schäfer Elinder, enhetschef på Folkhälsoinstitutet.
-Det finns tillräckligt med mat - livsmedelstillgången ökar år från år i hela världen och vi i västvärlden har redan allt för mycket mat tillgänglig, det är därför vi blir feta. Men den kommer inte till dem som behöver den.
I Östeuropa och Mellanöstern är viktökningen också stor.
I Sverige, som ligger ganska långt ned på listan, är i dag 42 procent av männen och 27 procent av kvinnorna överviktiga. 12 av 100 män - och 11 av 100 kvinnor lider av fetma.
Men störst är ökningen bland barn och unga kvinnor i Sverige.
-Bland barn upp till 10-12 år lider 3-5 procent av fetma, säger Liselotte Schäfer Elinder.
17,6 miljoner barn under fem år i världen är överviktiga och barnfetma är redan ett stort problem i många länder, bland annat i USA.
Övervikten och fetman leder till kroniska sjukdomar, bland annat till hjärtproblem och diabetes och ofta en för tidig död.
-I Sverige kostar det 16 miljarder kronor om året i direkta sjukvårdskostnader och produktionsbortfall, säger Liselotte Schäfer Elinder.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...