Vänsterpartiets Lars Ohly hyrde en möblerad lägenhet i centrala Stockholm i andra hand.
Han kom överens om hyran och skrev kontrakt. Nu har han dragit uthyraren inför rätta för att slippa betala den avtalade hyran.
Lars Ohly hyrde den möb-lerade 2,5-rummaren i andra hand från den 1 april 2001 till och med april 2002.
För 12,5 månader betalade han 92 500 kronor. Det blir 7 400 kronor i månaden.
I sin anmälan till hyresnämnden skriver Ohly att han tycker att 3 500 kronor i månaden är en rimlig hyra.
Han vill därför ha tillbaka sammanlagt 52 000 kronor från uthyraren.
Lägenhetsinnehavaren är en vanlig privatperson som är mycket besviken.
- Det här visar att Lars Ohly är en girig maktmänniska som alltid ska försöka bli gynnad, säger 38-åringen.
- Varför ska just han få hyra en möblerad lägenhet i centrala Stockholm för bara 3 500 kronor?
Ohly är kallsinnig till kritiken:
- Hyran han tog ut var oskälig och därför anmälde jag detta till hyresnämnden.
- Avgiften till bostadsrättsföreningen låg på strax under 3 000 kronor i månaden. Som andrahandshyresgäst ska man inte betala lån och räntor.
Uthyraren påpekar att Lars Ohly aldrig klagade över hyran medan han bodde i lägenheten.
- För en liknande hyreslägenhet i samma område ligger hyran på minst 6 000 kronor i månaden, säger uthyraren.
- Jag är inte rik. Jag kan inte sponsra Lars Ohlys boende. Jag litade på honom.
Lars Ohly tycker inte att han har handlat ohederligt:
- Tvärtom. Det är precis så här man ska gå till väga. Man ska skriva kontrakt. Man ska hyra. Och sedan ska man klaga i efterhand.
Lägenhetsinnehavaren hyrde ut sin lägenhet för att han skulle arbeta utomlands under ett år. Han ville därför att allt gick rätt till och hade tillstånd från bostadsrättsföreningen.
- Det kom massor med svar när jag annonserade ut lägenheten, säger han. Jag blev erbjuden 9 500 kronor i månaden från flera håll.
- Men Lars Ohly var väldigt angelägen och mycket trevlig. Han betonade också noga att han var riksdagsman och att jag därför kunde lita på honom.
Hyran kom de snabbt överens om och de skrev sedan kontrakt.
- Lars Ohly fick säga hur mycket han tyckte var en rimlig hyra. Eftersom han var en pålitlig politiker slapp han också betala i förskott, säger uthyraren.
Lars Ohly håller med om att han inte klagade på hyran under tiden i lägenheten:
- Sådan är bostadssituationen i Stockholm. Man sitter i en svår sits när man är i en akut situation, som i mitt fall vid en skilsmässa, säger han.
En bostadsrättsinnehavare som hyr ut i andra hand får endast ta ut en hyra som motsvarar bruksvärdet. Detta får man fram genom att se hur hög hyran är för en motsvarande hyreslägenhet i allmännyttan. Är lägenheten möblerad får uthyraren göra ett påslag som motsvarar 10 procent av möb-lernas värde på årsbasis.
Lägenheten Lars Ohly hyrde är på 68 kvadratmeter och ligger på Bergsunds strand på Södermalm. Huset är byggt 1970. Enligt flera Stockholmsmäklare ligger genomsnittshyran för liknande hyresrätter i området på 6 000-6 500 kronor i månaden. Till detta får uthyraren lägga på några hundra kronor i månaden för möbler.
Den som vill klaga på sin andrahandshyra kan vända sig till hyresnämnden. Den fungerar ungefär som en domstol och dess beslut kan överklagas till Svea hovrätt.
AVGÖRS I VÅR
Aftonbladet har tagit del av alla handlingarna om fallet hos hyresnämnden där de registrerades i april förra året, alltså långt innan Lars Ohly var tilltänkt som ny vänsterledare. Ärendet kommer inte upp till förhandling förrän senare i vår.