Utbyggnadstakten har varit hög, antalet användare har vuxit snabbt och barnsjukdomarna har varit många.
Annonsernas blixtsnabba bredband har i verkligheten ofta blivit en upplevelse i snigelfart.
De flesta operatörer har, eller har haft, problem. Brist på komponenter, för många användare och dålig administration har varit några orsaker.
Bara att få bredband är svårt – även för dem som ska kunna få det.
Telias individuella bredband via adsl skulle bli alternativet för alla som bor i villor eller lägenhet där ägarna inte tecknat avtal med andra bredbandsleverantörer. Adsl lanserades på 25 orter under hösten – men väntetiden kan bli lång.
– Det kan variera från en till tolv månader, säger Anders Zellman, pressansvarig på Telia E-bolaget.
– I enstaka fall kan det dröja upp till 16 månader.
Inte heller för Bredbandsbolaget har utbyggnaden gått så storstilat snabbt som planerat. I augusti 1999 hade Jonas Birgersson målet en miljon kontrakterade hushåll i slutet av år 2000. I oktober i år hade de 256 000 kontrakterade lägenheter. Men bara var sjätte av dessa (41 700) kunde teckna abonnemang och endast 12 000 hade gjort det.
– Vi håller hög installationstakt och har inga direkta problem, säger Ulrika Andersson, informationschef på Bredbandsbolaget.
Hon medger dock att det tidigare varit brist på personal.
I Stockholm har Chello (Upc) haft stora annonser om blixtsnabbt bredband. Men Chello har fått mycket kritik från användarna för att uppkopplingen via kabel-tv-nätet gått långsamt och hållit dålig kvalitet.
– Vi har haft problem som slöat ned nätet inom vissa områden. Orsaken är en stor kundtillströmning, säger Anders Ahlbeck, informationsdirektör på Upc.
– Vi håller på att åtgärda problemen. Den internationella trafiken har fått bättre kapacitet och i mitten av januari kommer den nationella trafiken inom Sverige att uppgraderas.
Men Bengt Linnarsson i Järfälla utanför Stockholm, ger inte mycket för Chellos löften.
– De har lovat att det ska bli bättre i över ett år – men det händer ingenting. Man får aldrig uppleva det man betalat för.
Kommer inte ut på nätet
Sedan augusti har nätet varit helt nere några gånger i månaden, uppskattar Bengt Linnarsson. Ett annat problem är hastigheten.
– Vi kommer aldrig upp i de siffrorna som Chello säljer. Jag testar ändå mot Chellos egen server, på intranätet, med direktkoppling till dem. Men det är där det hänger sig.
Hans son tycker om att spela datorspel på nätet, men det fungerar inte. De har därför ett isdn-abonnemang för att sonen ska komma ut på nätet.
– Nu har jag beställt adsl istället, säger Bengt Linnarsson. När det kommer skippar vi Chello.