Bara ett fåtal böcker finns i handeln idag av Mario Vargas Llosa.
Men håll ut.
Inom 14 dagar finns ett urval av författarens böcker att läsa.
– Vi har valt ut ett antal titlar snabbt som sjutton, säger Eva Rapp redaktionschef skönlitteratur vid Norstedts.
Svenska Akademiens val av Mario Vargas Llosa som årets Nobelpristagare gör att författarens förlag Norstedts snabbt måste trycka upp flera exemplar av hans böcker och bredda det utbud av författarens böcker som finns idag på marknaden.
Eva Rapp på Norstedts berättar att förlaget enats om att trycka upp följande titlar:
Det gröna huset (1980)
Tant Julia och författaren (1981)
Bockfesten (2000)
Paradiset finns om hörnet (2003)
Den stygga flickans rackartyg (2007)
– Det är de böcker som vi har enats om. Vi har valt ut ett antal titlar snabbt som sjutton. De tre sista är från hans sena författarskap. Titlarna spänner lite över hela tiden som Vargas Llosa varit verksam. Det ger en bra bild av författarskapet, säger Eva Rapp.
Idag finns det ytterst få titlar och exemplar av författarens böcker på svenska.
– Det finns egentligen knappast någonting. Vi hade ett tusental kvar i lager av den senaste boken Den stygga flickans rackartyg, säger Eva Rapp.
Är det svårt att förbereda sig inför ett Nobelpris?
– Häpenheten blev ändå ganska stor över att han fick det, även om det inte på minsta sätt är ett konstigt val. Men lite förbereder man sig alltid. Han har förekommit i Nobelspekulationer ganska länge.
Inom 14 dagar kommer de flesta av titlarna finnas att köpa.