Publicerad: 2012-02-02
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

”Behöver en bil jag kan lita på”

Bravidas ventilationsmontör Rickard Larsson trivs väldigt bra med sin Peugeot Partner.   Bravidas ventilationsmontör Rickard Larsson trivs väldigt bra med sin Peugeot Partner.

Med 8 000 anställda är Bravida Skandinaviens främsta totalleverantör av installation och service för fastigheter.

Av företagets flotta på 2 400 servicebilar i Sverige kommer 1 330 från Peugeot.

– Peugeot är det bilmärke som är mest ekonomiskt för oss, säger Bendt M Sörensen, inköpsansvarig för Bravidas bilar.

Bravida erbjuder en heltäckande specialistkompetens inom el, ventilation samt värme och sanitet. I Sverige har företaget cirka 6 000 anställda, representerade på fler än 90 orter. Sedan tio år kör Bravida som första val transportbilar från Peugeot. De 1 330 servicebilarna representerar hela modellprogrammet – från Peugeot Bipper och Partner till Expert och Boxer.

– Först och främst gällde det att ha en bra miljö för föraren med hög säkerhet. Sedan har vi gjort en TCO (Total Cost Ownership) på samtliga märken. Vår totalkostnadsanalys visade att Peugeot var det bilmärke som var mest ekonomiskt för oss, säger Bendt M Sörensen, inköpsansvarig för Bravidas bilar.

Här kan du se priser och läsa fakta om Peugeots transportbilar.   

Pålitlig arbetshäst

 

En av företagets servicebilar körs av Rickard Larsson. Ventilationsmontören berättar att han trivs väldigt bra med sin Peugeot Partner – en pålitlig arbetshäst.

– Man vill att bilen ska fungera, vara praktisk och ha bra utrymmen. Jag har aldrig haft några problem med min bil – man kan lita på den. Man behöver inte oroa sig, den startar alltid och fungerar även när det är kallt och halt, säger Rickard Larsson.

Med utgångspunkt från Bravida i Årstadal installerar han ventilation i Stockholmsområdet. Rickard gillar bland annat Partnerns ergonomiska förarplats – en viktig detalj när man tillbringar flera timmar om dagen bakom ratten.

– Sittkomforten är bra. Man sitter lite högre och lite mer upprätt, vilket känns bra – med god uppsikt över trafiken. Stolarna går att ställa in väldigt bra och ger bra stöd på rätt ställen, utan att vara för mjuka eller för hårda. Jag har aldrig upplevt att man har ont i kroppen efter en arbetsdag i bilen, säger han.

Två olika längder

Peugeot Partner finns i två olika längder – en kortare (L1) på 4,38 meter och den längre (L2) på 4,63 meter, som Rickard kör. Den generösa innervolymen är hundraprocentigt användbar och en låg lasttröskel gör modellen lätt att lasta. Rickards bil är utrustad med ett antal praktiska skåp och en hyllinredning som låter honom få med allt han behöver för de olika jobben. Utöver verktyg och material samt en stege, har hans Partner plats för de rör och detaljer som Rickard av erfarenhet vet kan komma till nytta.

– Det funkar bra – bilen sväljer riktigt mycket faktiskt, säger Rickard Larsson.

Förvaring på 61,5 liter

En annan viktig detalj är den utrustning som serviceteknikerna behöver få plats med inne i kupén. På förarplats har Peugeot Partner en rad finurliga förvaringssystem. Den totala förvaringsvolymen kan vara hela 61,5 liter.

– Jag tycker att bilen är praktisk. Man vill ju ha ställen där man kan stoppa ner grejer och jag tycker om att det finns bra med hyllor där man kan lägga pärmar. Man kan få plats med mycket i mittkonsolen och hyllan ovanför framrutan är bra, säger han.

Vridstark dieselmotor

Rickard uppskattar Peugeots vridstarka dieselmotor som klarar av den tuffa Stockholmstrafiken – och ventilationsmontören bekräftar att hans Partner är mycket bränsleeffektiv.

– Den drar väldigt lite även vid blandad körning, så den har en väldigt bra ekonomi förbrukningsmässigt, säger Rickard Larsson.

Här kan du se priser och läsa fakta om Peugeots transportbilar
 

Peugeot

"Fastnade direkt"

  Jack om sin nya Peugeot Partner Därför bytte han arbetsbil.

Bilen kan spara 150 000 kronor

  Proffsets bästa verktyg "Rädda en ansträngd ekonomi".

Robusta modellen med det generösa lastutrymmet

  Så är Peugeot Partner Modellen har rejält tilltagna innermått – läs mer här.
  "Har aldrig problem att parkera" Robert hyllar sin smärta Expert.
  Få starthjälp – i uppförsbacke Här är Peugeots smarta utrustning.
  ”Behöver en bil jag kan lita på” Bravida har 1 330 Peugeot-bilar.
  Säljsuccén: Hantverkarnas favorit "En bekväm och flexibel bil".
  Inköpschefen: Överlägsen logistik Därför använder Dalkia Peugeot.
  Hammarbys succébil: "Otroligt slitstark" Ser till att fansens favoritprylar alltid finns på plats.
  Boxer-bilen som löser problem Undsätter lastbilar som brutit ihop.
  Stöldskyddet som fått höga betyg Så hyllas Peugeots transportfordon.

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post