Publicerad: 2003-03-25
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Bästa övningarna för att slappna av

Åsa Larsson, Hälsas avslappningslärare, chattade om stress




Madeleine säger: Hejsan! Det är så att jag lider av kraftig spänningshuvudvärk. Vilken är den bästa övningen som gör att man slappnar av i nackmuskulaturen?

Åsa Larsson säger: I slutet av en valfri avslappningsövning kan du låta ditt huvud "ramla" väldigt långsamt från ena sidan till den andra. Koncentrera dig på att låta huvudet kännas tungt mot underlaget och låt det ramla så långt åt sidan som det känns skönt. Lycka till!

börje säger: jag har såkallade fisksprattel i benen ibland, finns det nån övning för att få bort dessa nervryck? mycket frusterande ibland när muskeln rycker till utan förvarning.

Åsa Larsson säger: Du kan också öva att känna tyngden i benen mot underlaget när du ligger och gör en avslappnigsövning. I början kan sprattlet bli värre när musklerna slappnar av. Det vänder med regelbunden avslappningsträning. Kämpa på!

Sevve säger: Halloj! Hur gör man bäst för att slappna av inför en tenta t.ex.?

Åsa Larsson säger: Här är mental träning ett bra verktyg. Under avslappning intalar du dig själv att din tenta går bra och att du är lugn och koncentrerad. Försök skapa en bild av dig själv i tanken när du jobbar med tentan och där du ser lugn ut. Lycka till!

Jimmy B säger: Precis när jag ska somna "halvdrömmer" jag ofta att jag faller från hög höjd. Jag blir klarvaken och får lite svårt att sova. Har du tips på hur man somnar in "mjukare".

Åsa Larsson säger: Att rycka till och uppleva att man ramlar bakåt precis i insomnandet beror oftast på att det finns ett visst motstånd hos dig för att slappna av. Regelbunden avslappningsträning gör att du inte pendlar så mycket mellan hög och låg spänningsnivå i kroppen och då minskar dina insomningsproblem.

hans säger: har du några bra tips för de somm har öronsusningar?

Åsa Larsson säger: Att lära sig avslappning brukar ha god effekt på tinnitus. En del använder övningarna med visualiseringar, exempelvis föreställer sig naturupplevelser, för att "koppla bort" ljuden i öronen en stund. En del öronsus kan mildras av av den muskulära avslappningen.

Panic säger: Åsa.... vad anser du om SSRI, lyckopiller, för att bli av med stress i kroppen. Hur långsiktig lösning är dessa glada piller!?

Åsa Larsson säger: Lyckopiller kan vara en tillfällig och nödvändig lösning i ett akut skede, för att orka överleva och ta itu med sina problem. Det är väldigt individuellt hur de verkar i förlängningen, och jag tror att det finns de som verkligen måste äta de här medecinerna för att orka existera. Men att jobba med sig själv och sina problem i terapi till exempel är också bra.

Musen säger: Hej! Jag har 5 barn och känner mig alltid stressad. Skyndar mig hem och gör mat innan barnen kommer hem från skolan och dom bråkar nästan alltid med varandra. mycket skrik. Ibland kan jag inte sova ..och har mycket huvudvärk , och det gör mig ännu stressare..Vad ska jag göra?

Åsa Larsson säger: Jag skulle behöva mer tid och utrymme för att ge dig personliga råd. Det låter som en stressig tillvaro. Kan du skapa någon tid för dig själv? Femton minuter varje dag eller en helg ibland? Barn är också mycket lätta att lära avslappningsövningar, kanske kan ni göra en övning tillsammans? Det känns kanske futtigt att jag rekommenderar avslappningsövningar till dig, men de gör att du varvar ner och när du blir lugnare och får mer energi kan du lättare se lösningar på dina problem. Jag kan rekomm

stöten säger: Hur vet jag att jag är för stressad?

Åsa Larsson säger: Ofta märks stressen genom kroppsliga symptom, exempelvis spänningsvärk i axlar och huvud, eller magkatarr. Men lika ofta kan det vara dålig sömn, svårt med koncentrationen och ständig trötthet som inte blir bättre av sömn som visar på stressen. I senaste Hälsa fanns en stresstest som du kan göra om du har tillgång till tidningen.

nanna säger: Blir ofta stressad när många pratar eller skriker i mun på varandra.Har försökt med djupandning men hjälper ej.Befinner mig dagligen i sådan miljö, är lärare.

Åsa Larsson säger: Buller är verkligen en stressfaktor. Ingen borde behöva ha en sådan arbetsmiljö som du beskriver. Att djupandas är bra avspänning. Prova att första blåsa ut all gammal luft, gärna ett par, tre gånger, så att andningen hamnat på rätt ställe, nedanför naveln, innan du börjar andas in. Och prata med skyddsombudetom oljudet i klassrummet! Lycka till!

kaRin säger: Hur kan man hjälpa små barn som uppvisar stressymptom?

Åsa Larsson säger: Tyvärr är många barn stressade idag. Precis som hos oss vuxna har de behov av återhämtning och vila och de är oftast bättre på det än vi. Det finns avslappningsövningar på CD och kassett anpassade för barn. Jag tror också att beröring, stillhet och att verkligen se barnen är viktigt. Barn behöver heller inte aktiveras hela tiden, de är fullt nöjda med att titta på molnen.

Jimmy B säger: Finns det någon avslappningsteknik eller liknande som hjälper mot migrän?

Åsa Larsson säger: Migrän som beror på stress kommer ofta när det blir helg eller semester. För att slippa må dåligt när man väl är ledig så gäller det att varva ner lite innan. Regelbunden avslappningsträning är verkligen bra, och att tänka på att inte jobba i 180 ända till fredag eftermiddag eller sista dagen innan semestern. Varva ner lite redan på torsdag eftermiddag och du kanske slipper ligga till sängs under ledigheten.

ida säger: Hur gör man får att hitta en balans mellan arbete-fritid, utan att stressa för mycket?

Åsa Larsson säger: En bra grundregel är att fördela dygnets 24 timmar lika mellan arbete, fritid och återhämtning/vila. Att lära sig prioritera är också viktigt, ibland vill man mer än det är praktiskt möjligt att klara av. Har du lätt att ta på dig för många uppgifter, och skaffa för många fritidsintressen, försök att jobba i projekt,med en sak i taget som blir färdig innan nästa startas igång.

Moderator säger: Då kommer sista frågan här:

Livet säger: Hej! Jag har 5 barn och känner mig alltid stressad. Skyndar mig hem och gör mat innan barnen kommer och dom bråkar nästan alltid med varandra. mycket skrik. Ibland kan jag inte sova ..och har mycket huvudvärk , och det gör mig ännu stressare..Vad ska jag göra?

Åsa Larsson säger: Du ställer precis samma fråga som signaturen Musen innan. Avslappningsövningar tillsammans med barnen är ett råd som jag kan ge dig. Och att du behöver skapa tid för dig själv. Jag vill passa på att tacka er läsare för era frågor.


  Bästa övningarna för att slappna av Åsa Larsson, Hälsas avslappningslärare, chattade om stress
  Harmoni för ögat Ladda ner en harmonisk skrivbordsbild

  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Drick öl – och stärk skelettet

  Kisel i öl kan hjälpa mot benskörhet Här är ölsorterna som är bäst – för benstommen. 8

Läsk fördubblar risken för cancer

  Studie: Två burkar i veckan ökar risken för cancer i bukspottkörteln 69

Nytt nummer av Kropp & Hälsa ute NU!

Gå ner en jeans-storlek – på en vecka!

  Så blir du piggare – tio tips som funkar!

  Frossa i smarriga GI-desserter

  Sex sätt att rädda ditt hår

  Vårens hetaste makeuptrender



Nya numret av Kropp & Hälsa säljs med Aftonbladet 8-10 februari – missa inte det!

Claudia, 24, är ofrivilligt tyst

  Lider av selektiv mutism: "Jag visste inte vad jag skulle göra, jag vågade ingenting, stod bara helt tyst"

Har du rätt träningsgener?

  Generna avgör dina träningsresultat Ett enkelt blodprov avslöjar hur trimmad du kan bli 7

Gick ner 50 kilo – med tv-spel

  Lara Roberts, 38, spelade träningsspel en timmme om dagen ”Jag vågade inte gå på gym, tv-spelet räddade mitt liv” 53

Vad ska du träna i år?

  Crossfit, Acro yoga och slowemotion – Har du koll? Kropp & Hälsa guidar dig genom vårens hetaste träningstrender 12

Katten Oscar – en luden liten lieman

  Katten känner på sig när folk ska dö Doktor: De som är döende utsöndrar någon speciell lukt som Oscar känner. 64

Hinner du inte träna? – börja smartsporta

  Har du ett oanvänt träningskort som skaver i plånboken? Träningsexpertens tips: Så här sportar du smart och snabbt i vardagen 0

Slipp röd näsa och röda kinder

  Lättare rodnad kan vara tecken på sjukdom Hudterapeuten: ”Orsaken kan vara genetisk”. 2
  Så blir du av med dina ytliga blodkärl Här hittar du metoderna som fungerar. 0

Förändra vikten – inte hela ditt liv

  Trött på svåra dieter? Experternas råd: Så går du ned utan att förändra hela din livsstil 2

Stor guide: Hitta rätt massage för din kropp

  17 behandlingar som hjälper dig att slappna av Klassisk, thailändsk, akupressur eller zonterapi – kolla vilken metod som passar dig.
  Kaningreppet, tvålen och blomman Här är de bästa greppen. 0

Häng med på Hälsoresan 2010

  Följ med till Turkiets soliga riviera med Kropp & Hälsa Få chansen att simma med delfiner! 0
  Så bokar du! Allt du behöver veta om resan

Vinterns hetaste spa-trender

STOR GUIDE Vänta in vårljuset med sköna kurer Eko-bad, budget- behandling eller spa-kasino? Hitta bästa valet för kroppen – och plånboken.
  Hitta din egen oas Här är 20 spa vi mer än gärna checkar in på. 9

Så enkelt går du ner 5 kilo

Superguiden Vi har testat tio viktmetoder som får kilona att rasa Träning, diet eller terapi – hitta din metod. Josefin: Jag gick ner 8,5 kilo.

Boooing!

  Ljudet av harmoni? Aftonbladets reporter har testat klangmassage 3

Fråga våra experter balkbild

  Victoria kan glömma högklackat – fått Hallux Valgus Har du knölar på fötterna? Så får du hjälp! 14
  Soja bra mot – cancer Ät asiatiskt med gott samvete. 0
  6 klassiska viktfällor
– så genomskådar du matbluffarna. 0
  Hur du blivit hjälpt av rosenterapi? Mejla till oss och berätta!
  Sugen på något sött? Så gör du för att inte kasta dig på kakan. 8
  Äntligen fredagsmys! Bakad potatis med fetaost och 4 andra recept. 1
  Blåbär räddar magen Mirakelbären stoppar inflammationer 8
  Så förvandlade pensionären 1 500 – till 1,2 miljoner kronor.
  Kommer bacon från påfåglar? Barnen har dålig koll på vad de äter 9
  Slipp gäddhänget!
Så får du välsvarvavde och fasta armar.
  Lider din farfar av benskörhet? Då kan du vara i riskzonen. 0
  Akutpiller inte så akut längre Kan användas upp till fem dagar efter. 3
  Är det sant att kolsyrat vatten fräter på tänderna? 4
  Träna rumpan sten- hård – utan att ens lyfta på baken. 17
  Smal bakglädje! Morotskaka och 4 andra godingar till fikat.
  20 vanliga viktfällor Vilken trillar DU oftast i? Expertens tips. 12
  ”Vila för själen” Shirin testar medicinsk yoga för hjärtat 1
  Här är nya super-Volvon Versionen har V8 med 315 hk och all lyx.
  Hör du illa och pratar för högt? Testa din hörsel på nätet! 1
  ”Jag är redan tjock och ful” Josefine har gått ner 16 kilo.
  Gift dig och få bättre hälsa Men bara om äktenskapet håller 2
  Dåligt minne? Spring! Studie: Löpning förbättrar minnet. 3
  Sleva dig ner i vikt Recept på tre smala soppor. 0
  ”Mindre ont – jag svär!” Studie: Smärtan minskar om du svär. 1
  Sex utan känslor skadar inte De med fler partners mår inte sämre 8
  Kom igång idag med din sunda livsstil. Så kickstartar du! 2
  Håll dig ung längre med rätt mat 4 tips på mat som bevarar huden 1
  Kolla i listan – så många kalorier förbränner du. 6
  Expertens lätta tips
– så kommer du i form utan att banta 2
  Kliar huden när det är kallt? Så testar du om det är köldallergi 4
  Heter din dotter Britney? Barn med kändisnamn oftare på sjukhus. 12
  Fryst är sämre, eller? Har du hälsokoll? Testa dig själv! 15
  Är det sant att man förbränner mer vid träning i kyla? 0
  Viagra – i sängkläderna! Ny teknik: Sexmedlet kan injiceras i lakanet 1
  Testa din trötthet –på nätet Kolla om du är för trött för att köra bil 1
  Mindre musarm 40 % har problem – här är 10 räddande tips. 5
  Få större bröst – med lårfettet Nya metoden finns nu i Sverige 24

Mer Aftonbladet:

  Utblottad Pamela går med på dokusåpa – som Silvstedt nobbade. 15
  Tvingades blunda när hon såg godis vann Anna över sockret.
  Kleerup blev stolt pappa
Flickvännen Sonja födde en son i går.
15
  Skydd mot våldtäktsmän ”Kondom” med krokar. 93
  Vilken harmoni, Emma! Watsons stil trollbinder oss. 12
  Inte ens nära, Bruce Han tjänar mest på turnén, hela listan här! 6
  ”Att se andra lyckas gav en kick” Så gick Martina ner 20 kilo.
  Se amerikansk tv gratis på nätet Så gör du– enkelt och lagligt.
  Ljuvligt med ljung – Fyra fina sätt att njuta av höstfavoriten! 0
  Härliga trädgårdshöst! Dags att börja plantera lökar & plantor. 0
  "Jag försöker inte att vara en bitch" Så blev hon Vouges djävul. 6
  Varför kommer jag för snabbt? Linn Heed svarar om sex. 16
  Även sexleksaker på prylmässa Visades på IFA i Berlin.
  Fler kvinnor 65+ dricker för mycket ”40-talisterna dricker väsentligt mer.” 9
  Supermodellens "fly-in-closet" Schiffers enorma garderob. 6
  Bäst, minst eller mest prisvärd? Videokameror från 2 000 kronor betygsatta. 1
  Sminkar du dig gammal? Kändisarnas makeup-misstag. 13
  Här är gravida Oksanas nya singel med Gibson som textförfattare 3
Upp


Kropp & Hälsas redaktion
Tjänstgörande webbredaktör:   Helena Zachariasson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet