Köp Plus här
Publicerad: 2001-09-20
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
John Pilger är dokumentärfilmare och journalist, bosatt i London. Han har bland annat gjort filmen Kambodja år noll.Boken Den dolda dagordningen kom ut på svenska påOrdfronts förlag hösten 1999.

I stället för krig

JOHN PILGER kräver rättvisa, fred och säkerhet för miljontals människor

President Bushs stridslystna uttalanden som "vi är i krig" och "detta är ett korståg" är extremt ansvarslösa. Bush (och hans högra hand Tony Blair, som säger i stort sett samma sak) utsätter oss alla för fara. Behovet av att använda militärt våld i vad som sannolikt blir en omotiverad slakt på oskyldiga i Afghanistan och Irak kommer att förstärka terrorismen och fostra en ny generation av självmordsbombare. Denis Haliday, FN:s biträdande generalsekreterare som avgick i protest mot det av USA och Storbritannien framtvingade embargot mot Irak, sade till mig för två år sedan: "Vi kommer förmodligen att få se nya krafter växa fram som mycket väl kan uppfatta Saddam Hussein som alltför moderat och villig att lyssna på väst. Så stark är desperationen bland ett folk vars barn dör i tusental och som bombas nästan varje dag av amerikanska och brittiska plan."

Irak är uppenbarligen en måltavla i det som Thomas Friedman på New York Times har kallat "det tredje världskriget". Friedman har länge haft makthavarnas öra i Washington. "Detta kan ha varit det första stora slaget i tredje världskriget", skrev han i förra veckan, "men det kan också vara det sista där bara konventionella, icke-nukleära vapen används." Användning av ett "begränsat" kärnvapen, vilket en tjänsteman vid Pentagon en gång kallade en "demonstrativ explosion", är kanske fortfarande inte ett troligt beslut, men det är inte längre bortom sannolikhetens gränser. Tidigare hemligstämplade dokument från det kalla kriget som offentliggjorts på senare år visar att Washington varit nära att använda kärnvapen, utan att resten av oss vetat om det.

 

Beredvilligheten att döda ett stort antal icke-amerikaner i syfte att uppnå osäkra omedelbara mål har länge kännetecknat amerikansk utrikespolitik. Minns, om ni kan, de "fria eldgivningszonerna" i Vietnam; bombningen av Kambodja i början av 1970-talet, med en sprängkraft motsvarande fem Hiroshimabomber, som dödade 600 000 människor; de hemliga leveranserna av utrustning och vapen till Suhartos folkmördararmé i Östtimor som reducerade befolkningen där med en tredjedel. Att Bush säger att det har förklarats krig mot Amerika är märkligt. Under min livstid har Amerika konstant bedrivit krig mot en stor del av mänskligheten.

  Efter sitt "moraliska korståg" då han lät bomba Jugoslavien från hög höjd beter sig nu Tony Blair som en skolpojke som aldrig har sett vad krig innebär och vad multipelbomber gör mot människor.

Han och drottningen fällde tårar för offren i Amerika; de har fortfarande inte fällt några tårar för hans offer i Irak. St. Pauls-katedralen kommer inte att fyllas igen för att högtidlighålla minnet av de oskyldiga som kommer att dö när han och Bush attackerar Usama bin Ladins skuggor i redan hårt drabbade länder. I dessa surrealistiska tider finns en viktig sanning att komma ihåg: Ingenting rättfärdigade dödandet av oskyldiga människor i Amerika förra veckan; och ingenting rättfärdigar dödandet av oskyldiga människor i Irak, Afghanistan eller någon annanstans.

 

Man förväntar sig knappast att Bush ska ändra ton. Men europeiska ledare har ingen rätt att imitera det han säger, med tanke på denna kontinents historia av blodsutgjutelse. Ett ansvarsfullt agerande från Blairs sida skulle innebära att han inte talade med en transatlantisk röst utan med en europeisk. Han skulle kunna säga: "Vårt svar måste vara att inte sjunka till samma nivå som detta kriminella illdåd och döda för dödandets skull." Han eller Tysklands förbundskansler eller Frankrikes president eller Sveriges statsminister skulle kunna utnyttja detta historiska tillfälle för att kräva en omläggning av den västerländska politiken och en inriktning på fred i stället för krig - särskilt fred i de regioner i världen där en viss sorts terrorism i stor utsträckning är ett resultat av hävdandet av västerländska "intressen" och terror genom ombud. Som John Cooley skriver i sin utmärkta bok Unholy Wars: Afghanistan, America and International Terrorism: "det var bara premiärminister Thatchers regering som helhjärtat stödde jihad". Eftersom CIA hade kongressens blickar på sig överlät organisationen ansvaret för att stödja en terroristarmé på britterna - och hela operationen samordnades, skriver Cooley, av en MI6-officer i Islamabad. Usama bin Ladin gavs "fria tyglar" i Afghanistan.

Efter mer än ett århundrade av invasioner, plundring och bombningar (som sedan 1920-talet utförts av det brittiska flygvapnet, RAF) är vi i västvärlden skyldiga folken i Afghanistan och Mellanöstern fred. Freden skulle kunna påbörjas genom att ett palestinskt hemland upprättas, så som fastslagits i internationell rätt genom en 34 år gammal FN-resolution; genom att det fruktansvärda embargot mot Iraks civilbefolkning avskaffas; och genom att förhandlingar förs för att bryta Afghanistans isolering.

 

Det är en enorm uppgift, visst. Men detta är de grundläggande orsakerna, och det finns ingen annan bestående lösning än en rättvis fred. Såvida inte maktens enväldiga påbud ersätts av verklig politik kommer efterföljare till dem som så effektivt mördade så många i Amerika att träda fram och agera; det kan vi vara helt säkra på. De kan inte bombas bort.

  Endast rättvisa för de många miljonerna vanliga människor, som inte är mördare, kommer att leda till den fred och den säkerhet som, trots allt, är en universell rättighet.

John Pilger (kultur@aftonbladet.se)

Översättning: Tor Wennerberg

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Kina vill bli världens nya drömfabrik

  Höjer kultursektorn till ”industriell grundpelare” samtidigt som bönder tvingas från sin mark där filmstaden byggs  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 6: Religion Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Respekt, Respons!

ny tidskrift Ny och ambitiös reaktion på dagspressens luftigare kulturjournalistik ...men saknar bevakning av ny internationell litteratur  

”Det är porr och parodi”

  Mangatecknaren erkänner i intervju Arino Hiroshi: Jag är emot en lag som begränsar fantasin  

Carlos Fuentes död

  Skrev över 30 böcker efter debuten 1958 En av sydamerikas mest lästa författare  

Klasshatet har sina skäl

Anders Johansson Det handlar inte om smaklöshet - det finns orsaker Som att uppröras över att hemlösa luktar illa  

100 år sedan skalden dog

åsa linderborg Därför vill jag fira August Strindberg Författaren för komplex för att enkelt bli firad  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 5: Kvinnan Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Lundins nya skandal

martin aagård Oljejättens okända ”hobbykrig” i Somalia ännu en spelare i det Somaliska inbördeskriget Bolaget borrar efter olja inuti beväpnat fort i regionen Puntland  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Om den borgerliga lögnapparaten – 115 år efter August Strindbergs Liten katekes för underklassen.  

Rå rädsla och erotik

Pia Bergström ”Jaco” skicklig och begåvad debut av Per Ole Persson Men kulturkonflikten kunde ha gjort romanen större  

Arbetare ställs mot arbetare

  Därför har proletärer från alla länder så svårt att förenas Petter Larsson läser Adrienne Sörboms "Politikens gränser"  

Högern kvar i 1800-talet

Claes Wahlin Vill fortfarande ha ett skiktat samhälle Verkligheten oklar för de konservativa under debattkväll  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 4

  Göran Greider om EKONOMI Men måste inte alla arbeta mer och längre?  

Umgänge ska rädda Europa ur krisen

Petter Larsson Nytt förslag från EU-intelligentia: Vill ha friår för arbete i annat medlemsland  

Butchflator, bajenfans och bankmän

Carl-Michael Edenborg Storstaden rymmer dem alla Ny bok om hur Stockholm kom till  

När otroheten blir familjens historia

Camilla Hammarström Språket det stora förräderiet i Johanna Ekströms nya roman Emotionellt störda föräldrar bakom dotterns allvarliga problem  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 3

  Göran Greider om KULTUREN Är det helt meningslöst och kontraproduktivt att syssla med kultur?  

Kollektivets fiende

mikael nyberg Lena Andersson – en liberal som fastnat i sin klassresa Delar SD:s motvilja mot islam men inte skälen för den  

strindbergblock

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Göran Greider Del 2: Partierna Om den borgerliga lögnapparaten - 115 år efter Strindbergs ”Liten katekes för underklassen”  

I huvudet på en antisemit

prosa Gregor von Rezzoris memoarer äntligen på svenska Krigsdrabbat mellaneuropa skildras med ironi, humor och allvarlig underton  

Lee Harvey Oswald – en evig gåta

ann charlott altstadt Don DeLillos ”Vågen” aktuell i debatten om Breivik Psykologi eller politik - vilken förklaring till dådet väger tyngst?  

Orgie av omänskligt våld

PROSA Pia Bergström Estetiskt arrangerade hemskheter i atombombens efterdyningar ”Tokyo år noll” ny thriller av David Peace  

Årets första maj-affisch

Endast i Aftonbladet: Carl Johan De Geer årets affischkonstnär Palmebilden - så blev den till  

Diane Keatons självbiografi full av fjäsk

Gunder Andersson Woody Allen bäst på bio Regissörens noveller lider av kändisbaserad liknelsesjuka  

De offras för sportfesten

reportage Lågavlönade byggarbetare betalar med sina liv när idrottens maktorganisationer jagar vinster under OS och VM  

Gladiatorerna

Kristoffer Viita Om förlorad manlighet och rätten att offra sin hjärna Våldsam kampsport jämförs med friheten att få äta sig hälsofarligt fet  

Mustig prosa om krigets Libanon

Hanna Nordenhök Elias Khourys ”Yalo” vackert apokalyptisk Tyvärr offras språklig komplexitet i översättningen  

Senaste blogginläggen

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Jim Jaber

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 12-05-27
Sök på Aftonbladet