Köp Plus här
Publicerad: 2011-12-24
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Rika och roffiga 40-talisterna har levt gott på välfärdens frukter, menar Martin Aagård.   Rika och roffiga 40-talisterna har levt gott på välfärdens frukter, menar Martin Aagård.

Glöm julklapp
i kväll, morfar

Martin Aagård gör upp med 40-talisterna – den giriga generationen

Vi måste ta till krafttag i frågan om åldersrasismen.

Och vi måste göra det nu.

Det duger inte längre att bara låta bli att anställa 60-plusare. Vi måste gå längre än så. Mitt förslag är att börja med att inte ge morfar någon julklapp i kväll.

Han har råd att köpa sina egna klappar. Och om man ska tro statistiken kommer han att vara lika glad ändå.

Låt mig förklara: Aldrig tidigare har Europa haft så hög ungdomsarbetslöshet som nu. Den unga generationen släpar efter i allt. Och det är inte bara Europa som ser generationsklyftan växa. Gapet mellan unga och gamla i USA är det största någonsin och har fördubblats de senaste fem åren. Ett hushåll med medelålder över 65 har 47 gånger mer pengar att röra sig med än hushållen under 35 år, enligt Pew research center.

I Irland saknar 30 procent av ungdomarna jobb. På ett år ökade självmorden med 24 procent bland de unga. En osannolik siffra som svarade direkt mot den ökade arbetslösheten. När SVT:s Agenda presenterade siffrorna för en månad sedan passade man på att damma av det gamla begreppet ”Den förlorade generationen”. Aldrig har det varit så användbart som nu.

I Sverige har betalningsförlägganden mot unga under 25 ökat med 50 procent på fem år. Antalet unga med beskattningsbar inkomst minskar kraftigt. Deras standard är låg och de mår dåligt. Arbetslösheten växer.


Jämför man dagens unga med 65-åringarnas uppväxt blir det nästan parodiskt. De hade nyrustade skolor, modern skolpedagogik, generösa studielån, utbyggda universitet, gott om jobb, en utbyggd barnomsorg, bra föräldraförsäkring och en rimlig sjukförsäkring. Enligt SE-Banken kom de in förmånligt på bostadsmarknaden och har fått se sina tillgångar växa tack vare bostadsprisernas extrema uppgång, hög inflation och statliga räntesubventioner.

De hann till och med klämma in en sexuell revolution, ett politiskt ungdomsuppror och är i dag friskare, sundare och blir äldre än tidigare generationer. Inkomstgradienten blir starkare med åldern. De rika fyrtiotalisterna blir allt friskare ju äldre de blir i jämförelse med fattiga.

Som om inte det vore nog är de dessutom lyckliga! I en undersökning gjord på Centrum för konsumtionsvetenskap i Göteborg uppger 94 procent av fyrtiotalisterna att de är ”ganska” eller ”mycket” nöjda med livet.

Moderaternas eftervalsanalys 2010 konstaterade att partiet är de äldres parti och att de har tappat stöd bland förstagångsväljare och 22–30-åringar. Helt enkelt bland förlorarna i dagens Sverige. Eftervalsanalysgruppen tror att det kan bero på att de fokuserar för mycket på materiella frågor.

Det låter rimligt. Morfar älskar ju materialism.


Fyrtiotalisterna har gått fram som en gräshoppssvärm genom välfärdssamhället. Skördat frukterna av en generös gemensam sektor, skaffat sig den bästa pensionen i världshistorien och byggt upp en stor privat förmögenhet.

Den största inkomstökningen sedan 1991 har varit bland 55-65-åringar. Under 00-talet ökade fyrtiotalisterna sin förmögenhet med upp till 650 miljarder per år. De har högre inkomster än genomsnittet, fler villor än genomsnittet och mer pengar sparade. Sextiotalisterna tjänar också mycket pengar. Men de är sjuka, utbrända och får en dålig pension.

På ålderns höst röstar krigsgenerationen för att skatta så lite som möjligt på de tillgångar de skaffat sig. För är det en sak de inte vill, så är det att betala för sig. Var fjärde fyrtiotalist vill flytta utomlands efter pensioneringen. Cirka 300 000 välbeställda skattebetalare flyr fältet nu när de slutar jobba. ”Man kan se det som att de lämnar ett sjunkande skepp” skrev Kairos future i en rapport redan 2004.


Undersökningsföretag älskar att skriva rapporter om generationer. De går bra att sälja till rekryteringsföretag och banker som vill veta vilken sorts nostalgi de ska satsa på i sina reklamkampanjer. Och högern älskar att se konflikter mellan generationen eftersom det undviker frågor om klassbakgrund och kön, faktorer som i slutändan är mest avgörande för hur din livsinkomst kommer att se ut. Men jag är ledsen, morfar. Bara därför finns det ingen anledning att inte hata er. En ansvarslös, girig generation som inte lämnar någonting efter sig.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Strindberg på snabbspolning

Jenny Aschenbrenner ”Spöksonaten – snabbare och bättre än Mats Ek” Respektlös snabbversion av succépjäsen  

Game of thrones
- som Moderater i Midgård

Ann Charlott Altstadt SVT visar världens dyraste tv-serie Svärd, sex, svek och drakar i fantasyförpackning  

Blåögt om brunhöger

RECENSION Fredrik Persson om ”Extrema Europa” En kartläggning som skyller högerpopulisman på vänstern  

Perfekt
mogna persikor

teater jenny teleman ”Vi som är hundra” Humoristiskt av Jonas Hassen Khemiri om valen en människa gör i livets olika faser  

Tro, hopp och kärlek?

Malin Krutmeijer Göteborgs stadsteater gör ett mastodontprojekt av ”Bibeln” 4,5 timmar av intressanta och tematiska kopplingar blir ibland lite torftigt  

Breiviks världsbild – och borgerlighetens

  Åsa Linderborg: ”Att som högern göra Brevik till en fritt snurrande satellit i ett eget vansinnigt universum är ohederligt men också ohistoriskt.”  

PIPPI
på pricken

PETTER LINDGREN Om Ingrid Wang som satte färg på världens starkaste tjej – och svarta fläckar på Lilla gubben  

Stadsteatern tvingas sälja sig

claes wahlin Tvingas turnera eller driva café ”bara pengarna kommer in” Måste öka egna intäkter – viktigare än grundverksamheten  

När dikt blir Dikt

sakprosa Magnus William-Olssons konstnärliga forskning omfattar skrifter från antiken till spansk samtidspoesi  

TV4 drabbat av utseendetalibanism

Jenny tunedal ”Hårresande likt Afghanistan” Stort hår, höga klackar och iögonfallande kläder och smycken icke önskvärda  

Ordet är fritt – att köpa

  Pengar kan köpa inflytande och spaltmeter utan insyn Filmaren Fredrik Gertten om att slåss mot lobbyister – en miljardindustri som hotar demokratin  

Hjälp Carmen på Malmöoperan!

lennart bromander Stolpigt och tafatt i Hellwigs regi ...men Don José överraskar  

Säg som det är, Izabella

top model sverige natalia kazmierska: Många modeller bara barnet TV3 framställer utskälld bransch som glamourös  

Invandrare, ha ha ha!

Martin Aagård Om humor som bygger på fördomar – och blir något bra ”Skrattar svennarna åt dig så är de i alla fall inte rädda för dig”  

Helt gränslöst gerillabroderi

UPPDATERAD! Brodera ditt bästa budskap - här är reglerna Inskickade verk publiceras - säljs till förmån för fängslade etiopiensvenskar  

Småstjärnornas krig

ULRIKA STAHRE Om rymdäventyret som blivit barnens universum För första gången i en version dubbad till svenska  


Är Intiman i Stockholm verkligen Strindbergs gamla teater?

  Teaterkritiker Claes Wahlin svarar hela året på läsarnas frågor om August Strindberg.  

Början på något stort

pia bergström En kärleksfull roman med molande efterklang Ola Nilssons trilogi inledningen till ett egenartat författarskap  

Folkoperan tar ton med kuksugarmun

Loretto linusson Händels ”Julius Caesar” härligt lekfull och queer Barockopera tacksamt offer för billiga slag under bältet  

Hoover – homo med hårda nypor

MARTIN AAGÅRD Clint Eastwood outar den brutale FBI-chefen i ny film Hade livslångt förhållande med vicechefen  
  Ny seriestripp av Liv Strömquist Ny seriestripp av Liv Strömqvist  

Alla vill vara Ripley

Carl-Michael Edenborg har läst nyutgåvan av böckerna om Mr Ripley ”Vi dyrkar psykopaten i böcker men i verkligheten skulle vi fly så långt vi kunde”  

Stackars lilla Maggie

  Filmskaparna försöker ärerädda Margaret Thatcher från sig själv. Malin Krutmeijer tycker järnladyn är värd en bättre och sannare film.  

Han älskar och slår
ihjäl som en man

Prosa Jenny Tunedal Pelecanos hjälte i ”Andelen” en ensam rättsskipare Älskar, slår ihjäl och tar en öl som en man gör  

Vem vill handla med en diktatur?

göteborgs filmfestival Maneuvers in the dark – om de misslyckade jeansen tillverkade i Nordkorea  

I dödens skugga

Hanna Nordenhök För första gången på svenska: förintelseförfattaren Primo Levis samlade dikter  

Stora litterära egon

  Camilla Hammarström om jagfigurer genom tiderna Läser Ingrid Elams litteraturhistoriska essä  

Poeten Wislawa Szymborska död

Jenny Tunedal Szymborska inte förlorad – dikterna finns kvar "En strålande poet med karaktäristisk självdistans"  

Låt Strindberg tala själv, Greider

DEBATT Magnus Ringgren: ”Hans texter dör om vi politiserar innehållet” Göran Greider svarar direkt: Använd Strindberg!  

Rädda vita män

SAKPROSA Om statsfascism och högerextremism på frammarsch i Europa Jenny Aschenbrenner: Saklig och engagerande genomgång av läget  

Omöjligt uppdrag

  Helle Klein, Pierre Schori och Carl Tham om kriget i Afghanistan ”Svenska soldater luras att riskera livet i en meningslös kamp”  

Blodet hann aldrig torka

SAKPROSA Väl underbyggd krönika över brittiska imperiets bedrifter Från slaveriet i Västindien till rollen som junior partner i USA:s krigsföretag  

I mediernas kikarsikte

  Göran Greider om den renaste formen av klassförakt  

med Aftonbladets kulturredaktion

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Låt 2012 bli året som förändrar ditt liv! Köp en bok som hjälper dig att äta och träna rätt - REA!
  Legendariska listor Här finns Kerouacs och Fitzgeralds egna listor  
  Eddie eller Arty? P2:s musikfest närmare rövrocken än man kan tro.  
  19-åringen hade fem jobb samtidigt – nu har hon nått sin dröm.
  Tio års tystnad Jacob Lundström ser svensk film komma ikapp  
  Fyra timmars fylla "Lycka" på Stockholms stadsteater  
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Demokratin monteras ner Intellektuella samlades i Berlin  
  Mörkt Stockholm Jacob Lundström om möjlig ruinturism  
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Estetiska sopor Pseudonymen Gustav Haarnack trollar  
  "Det är du verkligen värd" Nina Hemmingsson tecknar kärlek  
  Expansivt Kristian Carlssons poesi blir ett våldsamt brus  
  Att förvånas Magnus Ringgren läser Carpelans sista roman  
  Vi har råd! Daniel Suhonen läser en kritik av ekonomiska myter  
  Sammansatta dagar Närkontakt med Kerstin Thorvall  
  Osande twittersatir Galago med fingertoppskänsla  
  Världsregering, hur då? Pål Steigan imponerar inte på Petter Larsson  
  Ur bokstavsvänstern Fredrik Persson läser Magnus Utvik  
  Tintomara i Farsta Anna-Karin Palms nya en suggestiv roman  
  Abc till teatern Claes Wahlin läser en sympatisk bok  
  "Döda paret firar jul" Joakim Pirinen skapar helgstämning  
  En blixtrande Hedda Gabler Maria Bonnevier äger föreställningen  
  Munnen full av dikt Kristofer Folkhammar läser Jasim Mohamed  
  Titelns triumf över lagen Ann Charlott Altstadt om monarkin  
  Bergmansk magi Jenny Aschenbrenner ser "Persona" på scenen  
  Var är det liberala motståndet? I dag tågar nazister i Stockholm  
  Storebror är tillbaka Nytt förslag från justite: FRA ska utvidgas  
  När blir man svensk? Marianne Lindberg De Geer om Play  
  Spöklik allegori över minnet Serieroman med bildmässig spänst  
  Volvos chaufförer får bulgarisk minimilön. Och det är helt lagligt!  
  Kyrkospel Ulrika Stahre ser "Space Invaders" i Köpenhamn  
  Sebalds samlade liknar mer en möbel än en pocketbok.  
­ Våndan blir vår lycka Cartarescus dagböcker väcker häpnad  
  Gyllene hat mot män En kul uppsättning av Scum-manifestet.  
  "Bananland med dåligt väder" Sveriges nej till Palestina en skam  
  En liten mygga Bankernas storvinster provocerar mer  
  Heja Oakland! Den första generalstrejken sedan 1946  
  Dramaövningar En föreställning som väcker för många frågor  
  En obotlig ensamhet Gregorius ges på Stadsteatern  
  Barndomar Jenny Teleman gläds av "Fröken Julie"  
  Den enda vägens politik Läsfrämjande åtgärder bedrivs som på 1800-talet  
  Seriemördare i Breiviks anda Batmans nytolkare Frank Miller gör rasistisk serie  
  Ungdom utan chans Kafkas "Processen" som identitetskris  
  Slut med Krut Torsten Kälvemark om ett sista viktigt nummer  
  Den enda ordningen Jacob Lundström om kapitalistisk realism  
  Sant & falskt Ulrika Kärnborgs "Vad är litteratur"  
  Masonitdrömmar Kristofer Folkhammar om Yates sista roman  
­ Barbiedocksmartyr Maria Margareta Österholms debut  
  Sex, våld och samhällskritik Förenar öst och väst i roman.  
  Humorist Jonathan Franzen intervjuas av Cecilia Gustavsson  
  Glödande trollporr Gösta Berlings saga blir feministisk sexserie  
  Avgå Bildt! Skänk pengar till advokatkostnader  
  Arbete pågår Fredrik Svensk tittar på konst som inte är färdig.  
  Förflutet upp till ytan Barbro Westling ser Mankells pjäs "Politik"  
  Allt och inget Ulrika Stahre om biennalen i Göteborg  
  Mamma – och galet geni Utmanande läsning av Ida Linde.  
  Mer hjärna än hjärta Anna Hallberg om Elin Grelssons debut  
  Ångest på kontor Tranströmer blir teater på Strindbergs Intima  
  Tröstpris till arabiska våren Andreas Malm: Om inte 2011, så när?  
  Medryckande Naima Chahbouns debut imponerar  
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet