Eric Hobsbawm har dött
Vänsterhistorikern blev 95 år gammal
En av världens mest inflytelserika historiker har gått ur tiden.
Eric Hobsbawm var av judisk börd, född 1917 i Alexandria, uppvuxen i Berlin och Wien, bosatt i England 1933, medlem i det brittiska kommunistpartiet fram till dess upplösning.
Kosmopolit och marxist, verksam vid Camebridge formulerade han problem som västvärldens historiker fortfarande ägnar sig åt: 1600-talets kris, nationen som en konstruktion, uppfinnandet av traditioner som maktlegitimering.
Den brittiska marxismen har aldrig fastnat i ekonomisk determinism, utan även intresserat sig för människors tänkande och kulturella skapande. Hobsbawm lyckades förena en marxistisk grundhållning med en odogmatisk intellektuell nyfikenhet som gav full respekt i alla läger.
Hans synteser från franska revolutionen till Sovjetunionens fall – Revolutionernas tidsålder, Kapitalismens tidsålder, Imperiernas tidsålder, Ytterligheternas tidsålder – är standardlitteratur vid universitet världen över. Politik, ekonomi, vetenskap, kultur (Hobsbawm var en erkänd jazzkritiker) vävs samman till analyser som gör historien begriplig i sin helhet. Skrivna på en stilren prosa med typiskt brittiskt humor har de varit en läsfest för så väl studenter som allmänt historieintresserade. Sådana storslagna synteser skriver inga historiker längre; helhetsförklaringar har fått ge vika för mikrostudier och fragment.
Hobsbawms arv är en lika trösterik som uppfodrande maxim: Vi kan förstå världen och vi kan förändra den.