Köp Plus här
Publicerad: 2007-04-29
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Rokokostil: bland annat serviser och en jardinär från Gustavsberg, 1890-tal. Bordsdekorationer i glas av Anna Berglund, 2005/6. Rokokostil: bland annat serviser och en jardinär från Gustavsberg, 1890-tal. Bordsdekorationer i glas av Anna Berglund, 2005/6. Foto: hans thorwid/nationalmuseum 2007

Visst känner vi igen oss

ULRIKA STAHRE ser 1800-talet blomma

Majolika från Gustavsberg, bland annat tillbringare i form av en ananas, 1870–90-tal. samt kannor från Herend, Ungern. Björnfiguriner, Jakob Robertsson, 2002, stengods.   Majolika från Gustavsberg, bland annat tillbringare i form av en ananas, 1870–90-tal. samt kannor från Herend, Ungern. Björnfiguriner, Jakob Robertsson, 2002, stengods. Foto: hans thorwid/nationalmuseum 2007

Den motsättning som funnits på formområdet mellan det avskalat och rent modernistiska (Svensk Form, grå filtar) och det barocka, fantasifulla, icke-funktionella kan börja kännas något överspelad. Blomsterrankor har letat sig in på flera håll och kitsch är rätt. När Nationalmuseum visar pompös, överlastad och storslagen 1800-talsdesign från de egna samlingarna, är det därför lite som att kasta vaserna genom vidöppna dörrar.

Trots att jag är en tråkig minimalist, förförs jag alltså av prålet, kompositionerna, fantasin. Men kan också bocka av de återanvända konsthistoriska motiven, kungligheterna, ideologier i form av vikingavurm, klassicism. I en fantastiskt snyggt byggd utställning är det både scenografi och pedagogik som vinner medan själva utställningsidén inte riktigt fyller ut.

 

Låt mig förklara vad jag menar: utställningen lanseras som en sorts 1800-talets revansch, ”Ett mobbat århundrade slår tillbaka”, som det står i en informationsbroschyr.

Kanske lite överdrivet.

Om det slår tillbaka så är väl det i andra sammanhang: tillbaka kommer hembiträdet, ordningsbetygen och missbruk av naturresurser. Det finns en ”revansch” i att även vår tids konstnärer, formgivare och konsthantverkare arbetar med att låna och sampla, leka med osäkerheter vad gäller material och uttryck, njuta av att funktionen inte alltid kommer först. Men förutsättningarna för formexplosionen då – kolonialism och industrialism med allt vad de innebar av förtryck och blinda framgångstankar – är knappast vad vi vill ha längre.

 

Intressant är hur de stora världsutställningarna bidrog till att skapa en gemensam ideologisk bas i den rika delen av världen och hur just det storslagna, överlastade och alldeles lagom nya (här pratar vi inte normbrott) var det som premierades.

Denna 1800-talets högljuddhet speglas väl på Nationalmuseum och det pedagogiska värdet i att samla dessa vaser, prydnader, stolar och husgeråd kan inte underskattas. Inte heller det småputtriga i att visa samtida design, signerade av bland andra Per B Sundberg och Anna Berglund. Men bespara oss revanschen.

Ulrika Stahre

Form

FÖRFÄRLIGT HÄRLIGT

Nationalmuseum

T o m 24 februari 2008

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Kina vill bli världens nya drömfabrik

  Höjer kultursektorn till ”industriell grundpelare” samtidigt som bönder tvingas från sin mark där filmstaden byggs  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 6: Religion Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Respekt, Respons!

ny tidskrift Ny och ambitiös reaktion på dagspressens luftigare kulturjournalistik ...men saknar bevakning av ny internationell litteratur  

”Det är porr och parodi”

  Mangatecknaren erkänner i intervju Arino Hiroshi: Jag är emot en lag som begränsar fantasin  

Carlos Fuentes död

  Skrev över 30 böcker efter debuten 1958 En av sydamerikas mest lästa författare  

Klasshatet har sina skäl

Anders Johansson Det handlar inte om smaklöshet - det finns orsaker Som att uppröras över att hemlösa luktar illa  

100 år sedan skalden dog

åsa linderborg Därför vill jag fira August Strindberg Författaren för komplex för att enkelt bli firad  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 5: Kvinnan Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Lundins nya skandal

martin aagård Oljejättens okända ”hobbykrig” i Somalia ännu en spelare i det Somaliska inbördeskriget Bolaget borrar efter olja inuti beväpnat fort i regionen Puntland  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Om den borgerliga lögnapparaten – 115 år efter August Strindbergs Liten katekes för underklassen.  

Rå rädsla och erotik

Pia Bergström ”Jaco” skicklig och begåvad debut av Per Ole Persson Men kulturkonflikten kunde ha gjort romanen större  

Arbetare ställs mot arbetare

  Därför har proletärer från alla länder så svårt att förenas Petter Larsson läser Adrienne Sörboms "Politikens gränser"  

Högern kvar i 1800-talet

Claes Wahlin Vill fortfarande ha ett skiktat samhälle Verkligheten oklar för de konservativa under debattkväll  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 4

  Göran Greider om EKONOMI Men måste inte alla arbeta mer och längre?  

Umgänge ska rädda Europa ur krisen

Petter Larsson Nytt förslag från EU-intelligentia: Vill ha friår för arbete i annat medlemsland  

Butchflator, bajenfans och bankmän

Carl-Michael Edenborg Storstaden rymmer dem alla Ny bok om hur Stockholm kom till  

När otroheten blir familjens historia

Camilla Hammarström Språket det stora förräderiet i Johanna Ekströms nya roman Emotionellt störda föräldrar bakom dotterns allvarliga problem  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 3

  Göran Greider om KULTUREN Är det helt meningslöst och kontraproduktivt att syssla med kultur?  

Kollektivets fiende

mikael nyberg Lena Andersson – en liberal som fastnat i sin klassresa Delar SD:s motvilja mot islam men inte skälen för den  

strindbergblock

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Göran Greider Del 2: Partierna Om den borgerliga lögnapparaten - 115 år efter Strindbergs ”Liten katekes för underklassen”  

I huvudet på en antisemit

prosa Gregor von Rezzoris memoarer äntligen på svenska Krigsdrabbat mellaneuropa skildras med ironi, humor och allvarlig underton  

Lee Harvey Oswald – en evig gåta

ann charlott altstadt Don DeLillos ”Vågen” aktuell i debatten om Breivik Psykologi eller politik - vilken förklaring till dådet väger tyngst?  

Orgie av omänskligt våld

PROSA Pia Bergström Estetiskt arrangerade hemskheter i atombombens efterdyningar ”Tokyo år noll” ny thriller av David Peace  

Årets första maj-affisch

Endast i Aftonbladet: Carl Johan De Geer årets affischkonstnär Palmebilden - så blev den till  

Diane Keatons självbiografi full av fjäsk

Gunder Andersson Woody Allen bäst på bio Regissörens noveller lider av kändisbaserad liknelsesjuka  

De offras för sportfesten

reportage Lågavlönade byggarbetare betalar med sina liv när idrottens maktorganisationer jagar vinster under OS och VM  

Gladiatorerna

Kristoffer Viita Om förlorad manlighet och rätten att offra sin hjärna Våldsam kampsport jämförs med friheten att få äta sig hälsofarligt fet  

Mustig prosa om krigets Libanon

Hanna Nordenhök Elias Khourys ”Yalo” vackert apokalyptisk Tyvärr offras språklig komplexitet i översättningen  

Senaste blogginläggen

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Se de fantastiska bilderna Här kan du se dykaren mata fiskarna.
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet