Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-10-28
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

IB var på riktigt

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl IB-affären och övervakningen av vänstern i verkligheten

    Från bloggen: Svensson
    28 okt 19:51

  • Anmäl Ryktet om Jans Guillous död överdrivet

    Från bloggen: Röda Malmö
    28 okt 17:13

  • Anmäl Därför vill de dödskallemärka Jan Guillou

    Från bloggen: Kildén & Åsman
    28 okt 13:37

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Kjell Östberg om försöken att mörka socialdemokratins skuld i spionaffären

Hamnar IB-affären i ett helt nytt ljus nu? Var den i själva verket en beställning från KGB? Framträdande socialdemokrater och avslöjade IB-agenter hoppas på revansch. Men de lär hoppas förgäves.

1973 avslöjade Jan Guillou och Peter Bratt den militära underrättelseorganisationen IB. De beskrev en spionverksamhet som bedrev övervakning mot radikala grupper och fackföreningsmedlemmar i Sverige. De visade att IB arbetade med agenter i vänstergrupper och solidaritetsrörelser, som bland annat gjort inbrott på FNL-kontor. Utrikes lyfte de fram IB:s aktiviteter i Mellanöstern, där man hävdade att IB samarbetade med israelerna och bland annat skulle ha hjälpt till med att genomföra inbrott mot arabiska ambassader.

Det som gjorde avslöjandena extra känsliga var att Bratt och Guillou kunde visa att IB hade de intimaste kontakter med det socialdemokratiska partiet. IB:s chef var Olof Palmes ungdomsvän Birger Elmér.

Regeringen gick snabbt ut med kraftfulla dementier, Palme talade nedlåtande om gossar som läst för många indianböcker. Avslöjarna dömdes till årslånga fängelsestraff samtidigt som IB gick fri. Likafullt var IB-affären Guillous och Bratts triumf och det socialdemokratiska etablissemangets stora nederlag. Redan då var misstron mot regeringen djup och välgrundad.

Genom Säkerhetstjänstkommissionens grundliga genomgång vet vi att de i allt väsentligt hade rätt. Kommissionen, som hade själve riksmarskalken som ordförande, visar övertygande i sina rapporter hur IB hade sin bakgrund i 50-talets kalla krig, där två intressen sammanföll. För att tillhandahålla avancerat krigsmaterial krävde USA att Sverige kunde garantera att inga kommunister arbetade inom de känsliga delarna av industrin. Samtidigt hade socialdemokraterna i det fackliga arbetet intresse av att övervaka kommunister.

Från 1958 genomfördes med hjälp av ett stort antal socialdemokratiska funktionärer på central och lokal nivå en systematisk länsvis registrering av radikala arbetare. Gränsen mellan IB och partiets arbete sattes stundtals ur spel, heter det. Under 60-talsradikaliseringen var det regeringen som ville fortsätta att övervaka FNL:are och strejkande arbetare – frågan är om man inte borde tala om en verksamhet i militär regi, skriver kommissionen.

IB-affären är ett av de mörkaste kapitlen i socialdemokratins historia och de fick betala ett dyrt pris för det. Och var och en som i dag försöker fiska i grumliga vatten bör lyssna till kommissionens slutord: Styrkan i IB-frågan beror på kopplingen mellan IB och partiet. Väl medvetna om kopplingen har denna ihärdigt förtigits av ledande socialdemokrater.

Få vet mer om förtigandets faror än Jan Guillou. Avslöjandet av IB-affären förblir utan tvekan en av vår tids viktigaste journalistiska bragder. Dess betydelse begränsar sig inte till IB. Utan avslöjandet 1973 – och socialdemokraternas usla krishantering – hade det aldrig blivit någon Säkerhetstjänstkommission 25 år senare och vi hade fortfarande inte vetat omfattningen av registreringen och svartlistningen av hundratusentals vietnamaktivister och radikala arbetare, i huvudsak utförda av socialdemokratiska regeringar.

Men Mona Sahlin har inget lärt. ”Tala om vad du skrev”, säger hon förmanande till Guillou (Expressen 26 oktober). En djärv uppmaning, med tanke på vad den svenska socialdemokratin har att dölja. Eller menar Sahlin att vi från och med nu kan räkna med samma öppenhet när det gäller hennes partis relationer till främmande makter?

När får vi veta vad Palme sa när han enligt USA:s ambassadör samarbetade ”på alla tänkbara sätt” i början av 1950-talet? När får vi veta vad LO:s ordförande Arne Geijer – ”utan tvekan en av de bästa vänner USA haft” – berättade när han med andan i halsen rusade från utrikesnämndens hemliga sammanträden eller Socialistiska internationalens möten till bjudluncher på ambassaden? Eller Tage Erlander när han infann sig för en uppsträckning efter Palmes Vietnamtal 1968.

Faktum är att vi vet mer än vad Mona Sahlin nog vill och tror – men det beror inte på att partiet lagt några kort på bordet utan på att ambassadörernas rapporter hem numera kan läsas på National Archives i Washington. Nu vet vi att Palme namngav studentkamrater för kommunistsympatier – och de fördes omgående, med telefonnummer och allt upp på den lista av 10 000 misstänkta kommunister som amerikanarna förde. När får vi veta hur många av dessa som kom från IB? Och vad skulle hänt med dem i händelse av att det kalla kriget blivit varmt?

Ska nu historien skrivas om? Ska övervakarna rehabiliteras och avslöjarna, som redan fängslats och dömts åter löpa gatlopp? I går gav Henrik Berggren på Dagens Nyheter sitt bidrag genom att försöka kasta ”psykologiskt ljus” över händelserna. IB-affären reduceras till personliga besvikelser. Palmes angiveri blir ”kohandel med en demokrati” medan Guillou ”ger sig i lag med en diktaturstats säkerhetstjänst”. När Palme, insnärjd i sina egna lögner, som statsminister offentligt angrep de fängslade journalisterna och påstod att de förläst sig på indianböcker, ifrågasätter Berggren om man enbart ska se det som kritik. Palme stod ju skönlitteraturen och poesin så nära.

Men någon historieförfalskning är inte längre möjlig. IB-affären var varken en pojkbokshistoria eller vänsterextremisters attack på det demokratiska samhället. Den var toppen på ett isberg där socialdemokratiska regeringar under decennier, allt för ofta med odemokratiska metoder, övervakat och trakasserat hundratusentals antiimperialister, fredsaktivister eller fackligt aktiva utan partibok (och även ett antal med). Men IB-affären var också, trots domarna, en seger för yttrandefriheten. Därför: Mörklägg inte – återigen – en redan alltför mörk historia.

Kjell Östberg Professor i historia på Södertörns Högskola

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Foto: Peter Lindengren

Sjuk jakt på de smittade

  Roger Wilson om demoniseringen av hiv-positiva – 20 år efter Sighsten Herrgård. 2

Pekoral, Englund

  Dawit Isaak var fri – i tre dagar Peter Englund om yttrandefrihetens pris: ”Isaak sitter fortfarande fängslad. Vad gör du?” 14

Det outhärdliga verkar inte fungera på duken

  ”Jag blev vålltagen av pappa. Och slagen.” Ulrika Stahre om hur felstavad poetisk prosa blir simpel filmdramaturgi 4

Söndertrasade underliv och steglade sexslavar

Prosa Åsa Linderborg läser markis de Sade ”Att Juliette prisas som feministisk inspirationskälla är förbryllande”. 22

Högtid – för barnarbete

  Petter Lindgren om jultidningar – en klappjakt på säljpremier 1

Gräl är bäst på bio

Teater Bonnevie vansinnig på fel vis Jenny Teleman ser Höstsonaten på Dramaten. 1

Showtime för förlorarna

  Roger Wilson ser nya knäppa tv-plågan Glee ”Mördande attack mot sista manliga bastionen inom amerikanska high school-­filmen”. 1
  Ragnar Strömberg läser Savianos vibrerande texter För Saviano är skönhet inte en nåd, utan en segerrik kamp. 0
  Claes Wahlin ser "Fanny och Alexander" bli teater i Oslo "Lyckas inte riktigt dölja de bergmanska förlagorna." 0

Sofis mode har bättre koll

PROSA Fahrmans debut underhåller som en random Hollywoodrulle "Ett litet utrymme tapetserat med Veckorevyn, Sweet Valley High-tvillingar, blont hår och bulimi." 1

En mur av krimskrams

  Athena Farrokhzad: kapitalismen firar triumf vid Checkpoint Charlie "Vinnaren skriver historien, och gör sitt bästa för att slå mynt av den" 9

Skönt att Sverige inte gick till VM

  Fredrik Lindström: "Alla är plötsligt nationalister när det gäller fotboll" 9
Kultur Ann Charlott Altstadt om varför adeln mår bättre än någonsin Subventioneras av staten för att bevara minnet av sig själva. 10

Nu faller domarna i den israeliska organhärvan

  Åsa Linderborg: ”Två månader efter Aftonbladets publicering föll den första domen. Det kommer fler.” 48
  ”Israelisk press är schysst” Trots hoten tycker Donald Boström att israeliska media är sakliga 9
Foto: Front Street Productions, LLC
  Martin Aagård ser Michael Moore komma ut som katolik i Capitalism – a love story 8
  Kjell Östberg om försöken att mörka socialdemokratins skuld i spionaffären "Vi vet mer än vad Mona Sahlin nog vill och tror. " 37
Foto: scanpix

Läs ett utdrag av Nobelförfattaren

  Har du inte läst något av Herta Müller? Varsågod, här får du ett smakprov! Ladda ner ett kapitel ur ”Kungen bugar och dödar” som pdf här.
Vad tyckte du om utdraget från ”Kungen bugar och dödar”?
Se resultat

”Jag förtjänar inte priset”

  Litteraturprisvinnaren Herta Müller överväldigad efter beskedet Åtta böcker av den rumänska författarinnan finns utgivna på svenska 38
Blogg Åsa Linderborg: "Herta Müller har jag heller aldrig läst"
Har du läst något av Herta Müller?

Se resultat
Kulturdebatt

Autolista: Kulturdebatt

  På en historia om tre finns inga lyckliga slut Historien om Bella och Edward blivit historien om Bella, Edward och Jacob (2009-11-20) 1
Replik Pekoral, Englund Glömmer kräva Isaaks frigivande (2009-11-20) 4
  Posten avskaffar lördagen Kortar oväntat veckan med en dag (2009-11-18) 7
  Därför vill högern nita Guillou Linderborg om liberalt hyckleri (2009-11-16) 88
  Ullared chockar snyggköparna Konsumtion inte alltid estetisk (2009-11-16) 0
INPASSET Fria ordet – ett problem för UD Martin Aagård om avsaknaden av saklig kritik från regeringen (2009-11-13) 1
  Konturlös Rushdie Torsten Kälvemark: (2009-11-13) 0
  Morot istället för cab Detroit byter bilar mot gröna vågen. (2009-11-12) 1
  Största hotet mot Vellinges unga: inställ- ningen i Vellinge. (2009-11-12)
Prosa Famlande berättelse om sorg Hanna Hallgren läser Caroline Ringskog Ferrada-Nolis debut (2009-11-12) 0
  En bok i nio exemplar Dmitri Plax säljer smal litteratur på Tradera (2009-11-11) 0
  Paradoxernas Malmö Ulrika Stahre om konststaden Malmö (2009-11-10) 0
  Bara att gasa på Pengar har betalats ut för att påverka politiker. (2009-11-06) 6
Kulturpolitik Var är alternativen
till portföljmodellen?
Kan man "effektkontrollera" ett konstverk? (2009-11-05) 0
  Krig med fjärrkontroll Piloter till obemannat plan drabbas av chock. (2009-11-05) 18
Konst

Autolista: Konst

  Rucklaren som förebild Fredrik Svensk ser konst på dekis (2009-11-16) 0
KONST Från krypande rädsla till ren fasa Lånar friskt från skräckfilmen (2009-11-04) 0
  Slumpens ordning Frans Josef Peterson ser konst av Tris Vonna - Michel (2009-10-27) 0
  Ensamhet
i motljus
Ulrika Stahre ser naturromantikens store ”svensk” på Nationalmuseum (2009-10-15) 0
KONST Temat skymmer sikten "Uppdrivet romantisk syn på konstens möjligheter" (2009-10-07) 0
  Dalí-
haveri
Konsten underordnad varumärket (2009-10-02) 0
Konst Hopp för politisk konst Pekar åt rätt håll (2009-09-19) 0
  Djupfryst BMW Coola bilar på konstmuseet Louisiana. (2009-09-14) 1
Teater

Autolista: Teater

  Engdahl i ny roll – som radioskådis ”En god debut” (2009-11-20) 0
  Vansinnigt fel, Bonnevie Höstsonaten är bäst på bio. (2009-11-16) 1
TEATER Berlin - mer än en mur Claes Wahlin ser Berlin (2009-11-12) 0
  Välorkestrerat
om självmord
Lars Norén på norsk scen (2009-10-23) 0
TEATER En förlorad värld Claes Wallin ser Tjechovs Måsen (2009-10-16) 0
  Mormor gör uppror Föreställning om skrivande och liv, om mormorskap och uppror (2009-10-05) 0
Teater Discobalett och konspirationsbastu Män äger 99 procent av världens förmögenhet (2009-10-02) 9
  Sektforskning Pjäsen Häxjakten är tät och intensiv. (2009-09-29) 1
Bokrecensioner

Autolista: Bokrecensioner

  Texter till någon som är bortsprungen Ida Lindes spröda diktsplitter (2009-11-18) 0
  Naken i istornet Peters har skrivit en märkvärdig rysk moralitet (2009-11-16) 0
  En sagolik förebild för alla pantertanter Inga-Lina Lindqvist läser Baba Jaga la ett ägg (2009-11-13) 0
PROSA Mamman som kom ut Viktoria Jäderling om att bygga en sexuell identitet (2009-11-13) 6
PROSA Trubbel i paradiset Lennart Bromander: (2009-11-10) 1
PROSA Formulerar sin mamma Kristofer Folkhammar läser Lockbetet (2009-11-06) 0
  ... och skräcködlans dom Magnus William-Olsson läser   Alla är vi stora romaner. (2009-11-06) 0
Musik

Autolista: Musik

  Adés universum Claes Wahlin går på tonsättarfestival (2009-11-02) 0
  Sopran i världsklass Anna Netrebko gästar Stockholm (2009-09-25) 1
Kultur Antonys hjärta
och smärta
Antony Hegarty spelar på Way out west (2009-08-13) 0
  "Musiken blir bäst när lyssnaren slutar tänka" Mikael Strömberg samtalar med konstmusikern Dror Feiler om ljud och aktivism (2008-10-17) 1
  Musikaliska spår och tårar av glas Fläskkvartetten spelar Steve Reich. (2008-10-06) 0
Konsert Undergångsrock för Östersjön Elände tema vid festival. (2008-08-27) 0
Musik 77-rörelsen Punken som attityd och politisk plattform (2008-07-15) 0
  Får män att gråta "Det är som att dimpa ner i 70-talet på nytt" (2008-07-04) 0

med Aftonbladets kulturredaktion

  Posten avskaffar lördagen Kortar oväntat veckan med en dag 7
  Därför vill högern nita Guillou Linderborg om liberalt hyckleri 88
  Ullared chockar snyggköparna Konsumtion inte alltid estetisk 0
  Texter till någon som är bortsprungen Ida Lindes spröda diktsplitter 0
  Tvåbarnsmamma kom ut som flata Radikalfeminist om sexuell identitet. 6
  Naken i istornet Peters har skrivit en märkvärdig rysk moralitet 0
  Största hotet mot Vellinges unga: inställ- ningen i Vellinge.
  Morot istället för cab Detroit byter bilar mot gröna vågen. 1
  De apatiska barnen Serie av Lange – för dig som har bråttom. 2
  Helgjutet murbygge Gediget Axess-nummer om Tyskland 0
  Krig med fjärrkontroll Piloter till obemannat plan drabbas av chock. 18
  En Jävel på grabbighet Seriefiguren tillbaka i nyutgåva. 0
  Analsex i skolan? Ska skolan undervisa om avancerad teknik? 63
  Raggningstips som stinker "Få vill känna sig slampiga." 29
  Ahndoril, det håller inte Romanen saknar psykologiskt djup. 3
  Klassklättraren faller Lundbergs bok handlar om solidaritet. 0
  Första P1800:n ut från fabriken Se Volvon med chassinummer 2.
  Nytt ljus på tysk skuld Andersson besvarar inte - han gestaltar. 0
  Langes manifest Litteraturdebatten för dig som har bråttom. 0
  Salander – ingen riktig kvinna hävdar läkaren Rigmor Robert. 36
  Romanrevolten tar Lotta Lotass ända in i Svenska akademien 2
  Filosofi och zombies Gravgift och vampyrer i Nanoks bok. 0
  Coetzee skriver sin egen dödsruna Återvänder till Sydafrika. 1
  Tonåringens järnhårda hjärna Aase Bergs nya diktroman för unga. 0
  Skytte kramar sig själv Ann Charlott Altstadt om en narcissist 3
  Djupfryst BMW Coola bilar på konstmuseet Louisiana. 1
  Innanför skinnet Romandebut från tillvarons utkanter. 0
  Doppar allt i ljuv nostalgi Kjell Westö skriver om 60- och 80-tal. 0
  Om alla sorters spöken Poetiskt och detaljerat av Göran Dahlberg. 1
  Låghalt och alkoholiserad Serie av Nina Hemmingsson 1
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Karin Lindblom

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet