Köp Plus här
Publicerad: 2010-09-09
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Ett kulturlyft för (S)verige

Leif Pagrotsky, kulturpolitisk talesman i socialdemokraterna.   Leif Pagrotsky, kulturpolitisk talesman i socialdemokraterna.


”Vi vill göra kulturen till en valfråga", sa Leif Pagrotsky när han i går presenterade Socialdemokraternas kultur- och mediepolitiska valplattform. Synd då att manifestet gör entré två minuter i tolv och inte har funnits att ta ställning till i de debatter som bubblar sen veckor – för den här valplattformen är verkligen något att diskutera.

Kulturen är ett av få områden där de ideologiska skillnaderna tydligt tillåts framträda, kanske för att så få bryr sig om den.

Alliansen brukar anklagas för kulturpolitisk passivitet.

Sannare är väl att satsningarna uteblivit men att besluten ändå duggat. Man har svingat släggan mot konstnärslönerna, de samhällskritiska tidskrifterna och långtradarchaffisarnas vägkrogsbibliotek – alla symbolfrågor som knappt kostar något. Den kulturpolitiska utredningen tillsattes visserligen sent, men den landade i en extreme makeover: entreprenörer och sponsring ska ta över statens ansvar för en skattefinansierad kvalitativ kultur åt alla. Det har varit en paradoxernas politik; ett populistiskt raljerande mot ”elitistiska” kulturarbetare har lagt rökridåer för en politik som befrämjat den verkliga samhällselitens kulturintressen.


Viktigt därför att Pagrotsky med emfas understryker vikten att bryta det sociala arvet. Barn som växer upp med böcker hemma läser även som vuxna, det är därför Kultur i arbetslivet med "Läs-för-mig-pappa"-rörelsen, som borgarna vill slå i spillror, är så avgörande. Genom stimulanser vill man locka kommunerna att införa maxtaxa för kultur- och musikskolan. Avgiftsfria entréer till de statliga museerna, som de facto minskade den sociala snedfördelningen bland besökarna, har hittills varit en fråga för stockholmare, men nu vill man möjliggöra något motsvarande för regionmuseerna.

Valplattformen ger en rad löften, såsom införandet av ett kulturarvs-ROT. Men här finns också mediepolitiska ansatser, som att "motverka ägarkoncentrationen i media".


Frågan är mer än akut då Bonniers dominans endast kan jämföras med Berlusconis Italien (medielandskapets ideologiska homogenitet är ju pinsamt uppenbar i den här valrörelsen).

Man vill dock inte ens antyda hur, varför det hela kan bli en nässla som inte får brännas. Att stärka public service är visserligen mer angeläget än någonsin, men det kan inte vara lösningen på Bonniers dominans. Det måste till något drastiskt (läs: lagstiftning), som givetvis kommer motarbetas med alla medel av – guess who?

Visst är det åtskilligt som saknas eller är höljt i dunkel.

Vi får till exempel inte veta om man vill behålla koffertmodellen som riskerar göra musikal och slickepott av allt – men offensiven är ändå anmärkningsvärd: en miljard mer till kulturen i real nivåhöjning.

”Våga satsa på kulturen” står det på Moderaternas valaffischer. Jag vet inte vem de tror sig övertyga, men de är i alla fall inte modigare än att Lena Adelsohn Liljeroth ställer in den ena debatten efter den andra, senast en som var planerad för Kulturnyheterna i morgon. En kongenial illustration av alliansens systematiska bojkott av såväl kulturen som demokratin.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Kina vill bli världens nya drömfabrik

  Höjer kultursektorn till ”industriell grundpelare” samtidigt som bönder tvingas från sin mark där filmstaden byggs  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 6: Religion Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Respekt, Respons!

ny tidskrift Ny och ambitiös reaktion på dagspressens luftigare kulturjournalistik ...men saknar bevakning av ny internationell litteratur  

”Det är porr och parodi”

  Mangatecknaren erkänner i intervju Arino Hiroshi: Jag är emot en lag som begränsar fantasin  

Carlos Fuentes död

  Skrev över 30 böcker efter debuten 1958 En av sydamerikas mest lästa författare  

Klasshatet har sina skäl

Anders Johansson Det handlar inte om smaklöshet - det finns orsaker Som att uppröras över att hemlösa luktar illa  

100 år sedan skalden dog

åsa linderborg Därför vill jag fira August Strindberg Författaren för komplex för att enkelt bli firad  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 5: Kvinnan Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Lundins nya skandal

martin aagård Oljejättens okända ”hobbykrig” i Somalia ännu en spelare i det Somaliska inbördeskriget Bolaget borrar efter olja inuti beväpnat fort i regionen Puntland  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Om den borgerliga lögnapparaten – 115 år efter August Strindbergs Liten katekes för underklassen.  

Rå rädsla och erotik

Pia Bergström ”Jaco” skicklig och begåvad debut av Per Ole Persson Men kulturkonflikten kunde ha gjort romanen större  

Arbetare ställs mot arbetare

  Därför har proletärer från alla länder så svårt att förenas Petter Larsson läser Adrienne Sörboms "Politikens gränser"  

Högern kvar i 1800-talet

Claes Wahlin Vill fortfarande ha ett skiktat samhälle Verkligheten oklar för de konservativa under debattkväll  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 4

  Göran Greider om EKONOMI Men måste inte alla arbeta mer och längre?  

Umgänge ska rädda Europa ur krisen

Petter Larsson Nytt förslag från EU-intelligentia: Vill ha friår för arbete i annat medlemsland  

Butchflator, bajenfans och bankmän

Carl-Michael Edenborg Storstaden rymmer dem alla Ny bok om hur Stockholm kom till  

När otroheten blir familjens historia

Camilla Hammarström Språket det stora förräderiet i Johanna Ekströms nya roman Emotionellt störda föräldrar bakom dotterns allvarliga problem  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 3

  Göran Greider om KULTUREN Är det helt meningslöst och kontraproduktivt att syssla med kultur?  

Kollektivets fiende

mikael nyberg Lena Andersson – en liberal som fastnat i sin klassresa Delar SD:s motvilja mot islam men inte skälen för den  

strindbergblock

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Göran Greider Del 2: Partierna Om den borgerliga lögnapparaten - 115 år efter Strindbergs ”Liten katekes för underklassen”  

I huvudet på en antisemit

prosa Gregor von Rezzoris memoarer äntligen på svenska Krigsdrabbat mellaneuropa skildras med ironi, humor och allvarlig underton  

Lee Harvey Oswald – en evig gåta

ann charlott altstadt Don DeLillos ”Vågen” aktuell i debatten om Breivik Psykologi eller politik - vilken förklaring till dådet väger tyngst?  

Orgie av omänskligt våld

PROSA Pia Bergström Estetiskt arrangerade hemskheter i atombombens efterdyningar ”Tokyo år noll” ny thriller av David Peace  

Årets första maj-affisch

Endast i Aftonbladet: Carl Johan De Geer årets affischkonstnär Palmebilden - så blev den till  

Diane Keatons självbiografi full av fjäsk

Gunder Andersson Woody Allen bäst på bio Regissörens noveller lider av kändisbaserad liknelsesjuka  

De offras för sportfesten

reportage Lågavlönade byggarbetare betalar med sina liv när idrottens maktorganisationer jagar vinster under OS och VM  

Gladiatorerna

Kristoffer Viita Om förlorad manlighet och rätten att offra sin hjärna Våldsam kampsport jämförs med friheten att få äta sig hälsofarligt fet  

Mustig prosa om krigets Libanon

Hanna Nordenhök Elias Khourys ”Yalo” vackert apokalyptisk Tyvärr offras språklig komplexitet i översättningen  

Senaste blogginläggen

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Se de fantastiska bilderna Här kan du se dykaren mata fiskarna.
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet