Köp Plus här
Publicerad: 2012-01-03
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

SAKPROSA

» Välfärdsmyter

Visst har vi råd att finansiera tryggheten

Daniel Ankarloo

ETC

Vi har råd!

Daniel Ankarloo gör upp med de ekonomiska myterna

Daniel Ankarloo, lektor i socialt arbete och ekonomhistoriker i Malmö, har skrivit årets enklaste, roligaste, mest angelägna och viktiga politiska bok om den främsta politiska lögnen i vår tid: Myten att vi inte skulle ha råd med välfärden.

Boken är politisk porr.

Daniel Ankarloo visar, att trots att man sagt att de stora berättelsernas tid är över finns det en stor metaberättelse som dånar i samtiden: berättelsen om att vi inte har råd med framtidens välfärd. Den kommer förklädd under många namn och begrepp: framtidens äldrebölja, åldringsboomen, det demografiska hotet eller köttberget.


Man säger att vi måste arbeta längre och att pensionsåldern ska skrivas upp till 67 eller 70 år och att vi i framtiden måste betala privat för vår välfärd eftersom pengarna inte räcker. Vi ser det i orange kuvert som viskar om sjunkande pensioner och ser redan i dag i en delvis nedmonterad äldreomsorg. Den vinkar från slingrande vårdköer när folk tvingas föda och dö i korridorer och strokepatienter tvingas åka hem efter tre dagar.

Medlet för denna omvandling av välfärdsstaten grundar sig i en berättelse att välfärden egentligen är omöjlig att finansiera: ”Det vore väl fint om vi hade råd med allt det där vi hade råd med på 1970-talet men så är det ju inte.”

Eller?

Med humorn och noggrannheten maler Ankarloo sönder denna berättelse till ingenting. Han punkterar dessa vår tids myter och officiella sanningar som till slut är så sanna att man är vansinnig om man påstår något annat.


Myt 1: Statsskulden hotar välfärden. Med siffror och utdrag ur statsbudgeten och andra verifierbara dokument vänder Ankarloo upp och ner på bilden att Sverige har en väldig statsskuld som vi hotar att vräka över på våra barn i framtiden. Sverige är i praktiken skuldfritt. Den svenska offentliga sektorns gemensamma tillgångar är större än skulderna. Ungefär som en person som är skyldig någon 100 000 kr men samtidigt har 120 000 kr på banken. Idén om den jättelika statsskulden är en utmärkt fond för den som vill ingjuta krismedvetande i ett folk och få dem att sluta drömma om kortare arbetstid, mer personal i vården eller högre tak i socialförsäkringarna – ”för vi har ju inte råd”.


Myt 2: Vi skjuter en växande statsskuld på våra barn. Nej, tvärtom! Överskotten i statens budget väntas växa stort de kommande decennierna, det finns med andra ord ett reformutrymme på hundratals miljarder som borde användas. I stället skär vi ner i den offentliga sektorn – vilket är att skapa problem åt kommande generationer.


Myt 3: Vi kommer inte ha råd med framtidens välfärd för att antalet äldre blir så många. Därför kan kommunalskatten komma att stiga till 50 kr per hundralapp 2050, och 70 kr år 2100!

Kärnan i myten är att allt fler äldre kommer att göra välfärdsstaten svårfinansierad. Man har lyckats mana fram bilden av Sverige 2035 som ett stort servicehus där allt färre arbetar och ska försörja allt fler. Bakom denna mytbildning står en lång rad offentliga ”Långtidsutredningar”, prognosmakare i Sveriges Kommuner och Landsting eller nu senast Arenas och Timbros Borg-kommission om välfärdens långsiktiga finansiering.

Men det är något skruvat i hela problembilden, för egentligen handlar det om att vi blir friskare, lever längre och har hälsan längre upp i åldrarna.


Eftersom vi blir rikare i framtiden frågar sig Ankarloo varför vi ska lita på påståenden som säger att det var enklare att betala för välfärden förut när vi var fattigare än i framtiden när vi blir rikare. Här bli boken närmast en lekfull fars med de idiotiska slutsatser som Borgkommissioner och Långtidsutredningar drar genom att blanda ihop relativa och absoluta mått, gör rena skräckscenarion för framtiden och tvingas uppfinna en påhittad kostnadsökning för att komma fram till slutsatsen att välfärdsstaten blir för dyr. Man skapar ett ideologiskt ramverk för att få ett folk som älskar välfärd att tro att det är vetenskapligt bevisat att vi inte har råd med den.

Dessutom finns marginaler. Bara skattesänkningarna sedan 1990 motsvarar en sänkning av statens inkomster varje år med 256 miljarder kronor. Omräknat betyder det att vi sedan 1989 gått från att ha 12,9 vårdplatser per tusen invånare till att i dag bara ha två vårdplatser per tusen invånare. Ankarloo berättar också vad som egentligen sägs i dessa statliga utredningar, fast lite längre bak, när man först slagit fast att vi inte har råd och att allt kommer gå åt helvete. Man skriver att det egentligen inte kommer hända så mycket. I samma SKL-rapport som skrek om kommunalskatter på 70-procent, kom man fram till att det antagligen bara kommer krävas en höjning på 1,2 procentenheter! Men budskapet man ville sprida gick hem.

Dramaturgiskt öppnar myterna om statsskuld och äldrevåg upp för mer högerpolitik. Gör skattesänkningen och privatiseringen till naturlag! Det enda vi har råd med är att sänka skatterna.

Med de gigantiska överskott svenska staten kommer ha de kommande åren är skattesänkningar det enda som kan göras – eftersom inga idéer om nya välfärdsreformer presenteras. Problemet är att även vänstern tror att vi är satta i skuld och icke fria, när det i själva verket finns förutsättningar för gyllene tider.


Enda kruxet med Ankarloos bok är att den är så ovanligt optimistisk att vänstern inte kommer tro att det kan vara sant. Han riskerar att hamna i den fälla som både Sven Grassman och Johan Ehrenberg hamnat i: att det man säger är så långt ifrån den officiella (men felaktiga) bilden av verkligheten att allt låter otroligt och osannolikt.

Ankarloo manar till en strid om välfärdsstatens framtid som socialdemokraterna för länge sedan borde inlett. Det krävs inte ens höjda skatter – bara att våga kasta skygglapparna och se att Sverige har gigantiska överskott att göra reformer av.

För Håkan Juholt borde slagordet för 2014 års val redan vara klart: Vi har råd.

För det har vi faktiskt.

Daniel Suhonen

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Strindberg på snabbspolning

Jenny Aschenbrenner ”Spöksonaten – snabbare och bättre än Mats Ek” Respektlös snabbversion av succépjäsen  

Game of thrones
- som Moderater i Midgård

Ann Charlott Altstadt SVT visar världens dyraste tv-serie Svärd, sex, svek och drakar i fantasyförpackning  

Blåögt om brunhöger

RECENSION Fredrik Persson om ”Extrema Europa” En kartläggning som skyller högerpopulisman på vänstern  

Perfekt
mogna persikor

teater jenny teleman ”Vi som är hundra” Humoristiskt av Jonas Hassen Khemiri om valen en människa gör i livets olika faser  

Tro, hopp och kärlek?

Malin Krutmeijer Göteborgs stadsteater gör ett mastodontprojekt av ”Bibeln” 4,5 timmar av intressanta och tematiska kopplingar blir ibland lite torftigt  

Breiviks världsbild – och borgerlighetens

  Åsa Linderborg: ”Att som högern göra Brevik till en fritt snurrande satellit i ett eget vansinnigt universum är ohederligt men också ohistoriskt.”  

PIPPI
på pricken

PETTER LINDGREN Om Ingrid Wang som satte färg på världens starkaste tjej – och svarta fläckar på Lilla gubben  

Stadsteatern tvingas sälja sig

claes wahlin Tvingas turnera eller driva café ”bara pengarna kommer in” Måste öka egna intäkter – viktigare än grundverksamheten  

När dikt blir Dikt

sakprosa Magnus William-Olssons konstnärliga forskning omfattar skrifter från antiken till spansk samtidspoesi  

TV4 drabbat av utseendetalibanism

Jenny tunedal ”Hårresande likt Afghanistan” Stort hår, höga klackar och iögonfallande kläder och smycken icke önskvärda  

Ordet är fritt – att köpa

  Pengar kan köpa inflytande och spaltmeter utan insyn Filmaren Fredrik Gertten om att slåss mot lobbyister – en miljardindustri som hotar demokratin  

Hjälp Carmen på Malmöoperan!

lennart bromander Stolpigt och tafatt i Hellwigs regi ...men Don José överraskar  

Säg som det är, Izabella

top model sverige natalia kazmierska: Många modeller bara barnet TV3 framställer utskälld bransch som glamourös  

Invandrare, ha ha ha!

Martin Aagård Om humor som bygger på fördomar – och blir något bra ”Skrattar svennarna åt dig så är de i alla fall inte rädda för dig”  

Helt gränslöst gerillabroderi

UPPDATERAD! Brodera ditt bästa budskap - här är reglerna Inskickade verk publiceras - säljs till förmån för fängslade etiopiensvenskar  

Småstjärnornas krig

ULRIKA STAHRE Om rymdäventyret som blivit barnens universum För första gången i en version dubbad till svenska  


Är Intiman i Stockholm verkligen Strindbergs gamla teater?

  Teaterkritiker Claes Wahlin svarar hela året på läsarnas frågor om August Strindberg.  

Början på något stort

pia bergström En kärleksfull roman med molande efterklang Ola Nilssons trilogi inledningen till ett egenartat författarskap  

Folkoperan tar ton med kuksugarmun

Loretto linusson Händels ”Julius Caesar” härligt lekfull och queer Barockopera tacksamt offer för billiga slag under bältet  

Hoover – homo med hårda nypor

MARTIN AAGÅRD Clint Eastwood outar den brutale FBI-chefen i ny film Hade livslångt förhållande med vicechefen  
  Ny seriestripp av Liv Strömquist Ny seriestripp av Liv Strömqvist  

Alla vill vara Ripley

Carl-Michael Edenborg har läst nyutgåvan av böckerna om Mr Ripley ”Vi dyrkar psykopaten i böcker men i verkligheten skulle vi fly så långt vi kunde”  

Stackars lilla Maggie

  Filmskaparna försöker ärerädda Margaret Thatcher från sig själv. Malin Krutmeijer tycker järnladyn är värd en bättre och sannare film.  

Han älskar och slår
ihjäl som en man

Prosa Jenny Tunedal Pelecanos hjälte i ”Andelen” en ensam rättsskipare Älskar, slår ihjäl och tar en öl som en man gör  

Vem vill handla med en diktatur?

göteborgs filmfestival Maneuvers in the dark – om de misslyckade jeansen tillverkade i Nordkorea  

I dödens skugga

Hanna Nordenhök För första gången på svenska: förintelseförfattaren Primo Levis samlade dikter  

Stora litterära egon

  Camilla Hammarström om jagfigurer genom tiderna Läser Ingrid Elams litteraturhistoriska essä  

Poeten Wislawa Szymborska död

Jenny Tunedal Szymborska inte förlorad – dikterna finns kvar "En strålande poet med karaktäristisk självdistans"  

Låt Strindberg tala själv, Greider

DEBATT Magnus Ringgren: ”Hans texter dör om vi politiserar innehållet” Göran Greider svarar direkt: Använd Strindberg!  

Rädda vita män

SAKPROSA Om statsfascism och högerextremism på frammarsch i Europa Jenny Aschenbrenner: Saklig och engagerande genomgång av läget  

Omöjligt uppdrag

  Helle Klein, Pierre Schori och Carl Tham om kriget i Afghanistan ”Svenska soldater luras att riskera livet i en meningslös kamp”  

Blodet hann aldrig torka

SAKPROSA Väl underbyggd krönika över brittiska imperiets bedrifter Från slaveriet i Västindien till rollen som junior partner i USA:s krigsföretag  

I mediernas kikarsikte

  Göran Greider om den renaste formen av klassförakt  

med Aftonbladets kulturredaktion

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Låt 2012 bli året som förändrar ditt liv! Köp en bok som hjälper dig att äta och träna rätt - REA!
  Legendariska listor Här finns Kerouacs och Fitzgeralds egna listor  
  Eddie eller Arty? P2:s musikfest närmare rövrocken än man kan tro.  
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.
  Tio års tystnad Jacob Lundström ser svensk film komma ikapp  
  Fyra timmars fylla "Lycka" på Stockholms stadsteater  
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Dubbla batteritiden på din Iphone Okända knepet många missar.
  Demokratin monteras ner Intellektuella samlades i Berlin  
  Mörkt Stockholm Jacob Lundström om möjlig ruinturism  
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Estetiska sopor Pseudonymen Gustav Haarnack trollar  
  "Det är du verkligen värd" Nina Hemmingsson tecknar kärlek  
  Expansivt Kristian Carlssons poesi blir ett våldsamt brus  
  Att förvånas Magnus Ringgren läser Carpelans sista roman  
  Vi har råd! Daniel Suhonen läser en kritik av ekonomiska myter  
  Sammansatta dagar Närkontakt med Kerstin Thorvall  
  Osande twittersatir Galago med fingertoppskänsla  
  Världsregering, hur då? Pål Steigan imponerar inte på Petter Larsson  
  Ur bokstavsvänstern Fredrik Persson läser Magnus Utvik  
  Tintomara i Farsta Anna-Karin Palms nya en suggestiv roman  
  Abc till teatern Claes Wahlin läser en sympatisk bok  
  "Döda paret firar jul" Joakim Pirinen skapar helgstämning  
  En blixtrande Hedda Gabler Maria Bonnevier äger föreställningen  
  Munnen full av dikt Kristofer Folkhammar läser Jasim Mohamed  
  Titelns triumf över lagen Ann Charlott Altstadt om monarkin  
  Bergmansk magi Jenny Aschenbrenner ser "Persona" på scenen  
  Var är det liberala motståndet? I dag tågar nazister i Stockholm  
  Storebror är tillbaka Nytt förslag från justite: FRA ska utvidgas  
  När blir man svensk? Marianne Lindberg De Geer om Play  
  Spöklik allegori över minnet Serieroman med bildmässig spänst  
  Volvos chaufförer får bulgarisk minimilön. Och det är helt lagligt!  
  Kyrkospel Ulrika Stahre ser "Space Invaders" i Köpenhamn  
  Sebalds samlade liknar mer en möbel än en pocketbok.  
­ Våndan blir vår lycka Cartarescus dagböcker väcker häpnad  
  Gyllene hat mot män En kul uppsättning av Scum-manifestet.  
  "Bananland med dåligt väder" Sveriges nej till Palestina en skam  
  En liten mygga Bankernas storvinster provocerar mer  
  Heja Oakland! Den första generalstrejken sedan 1946  
  Dramaövningar En föreställning som väcker för många frågor  
  En obotlig ensamhet Gregorius ges på Stadsteatern  
  Barndomar Jenny Teleman gläds av "Fröken Julie"  
  Den enda vägens politik Läsfrämjande åtgärder bedrivs som på 1800-talet  
  Seriemördare i Breiviks anda Batmans nytolkare Frank Miller gör rasistisk serie  
  Ungdom utan chans Kafkas "Processen" som identitetskris  
  Slut med Krut Torsten Kälvemark om ett sista viktigt nummer  
  Den enda ordningen Jacob Lundström om kapitalistisk realism  
  Sant & falskt Ulrika Kärnborgs "Vad är litteratur"  
  Masonitdrömmar Kristofer Folkhammar om Yates sista roman  
­ Barbiedocksmartyr Maria Margareta Österholms debut  
  Sex, våld och samhällskritik Förenar öst och väst i roman.  
  Humorist Jonathan Franzen intervjuas av Cecilia Gustavsson  
  Glödande trollporr Gösta Berlings saga blir feministisk sexserie  
  Avgå Bildt! Skänk pengar till advokatkostnader  
  Arbete pågår Fredrik Svensk tittar på konst som inte är färdig.  
  Förflutet upp till ytan Barbro Westling ser Mankells pjäs "Politik"  
  Allt och inget Ulrika Stahre om biennalen i Göteborg  
  Mamma – och galet geni Utmanande läsning av Ida Linde.  
  Mer hjärna än hjärta Anna Hallberg om Elin Grelssons debut  
  Ångest på kontor Tranströmer blir teater på Strindbergs Intima  
  Tröstpris till arabiska våren Andreas Malm: Om inte 2011, så när?  
  Medryckande Naima Chahbouns debut imponerar  
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet