Köp Plus här
Publicerad: 2012-02-20
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

SAKPROSA

Extrema Europa

Nationalchauvinismens framväxt i Ungern, Nederländerna och Holland

Philip Lerulf & Jan Å Johansson

Sekel Bokförlag

hatprotest Högerextremister ropar antisemitiska slagord under en demonstration i Budapest för ett par veckor sedan.Foto: ap   hatprotest Högerextremister ropar antisemitiska slagord under en demonstration i Budapest för ett par veckor sedan.Foto: ap

Ser de bruna med blå ögon?

Fredrik Persson om en kartläggning som skyller högerpopulismen på vänstern


Sverigedemokraternas­ intåg i riksdagen är en svensk bekräftelse på strömkantringen i europeisk politik. Partier som för något decennium sedan brännmärktes betraktas i dag som potentiellt regeringsunderlag.

I den omfångsrika bokflora som behandlar detta skifte kommer nu Extrema Europa, skriven av Philip Lerulf – borgerlig debattör knuten till Timbro och Jan Å Johansson som är verksam vid den EU-skeptiska tankesmedjan OEIC.

 

Författarna fokuserar på Ungern, Holland och Danmark, vilket även Magnus Linton gör i sin nya bok om den europeiska ”radikalhögern” – De hatade. Lerulf och Johansson reser dock inte runt för att skapa ett närvarande reportage, utan sitter kvar bakom skrivbordet i syfte att foga samman en bild av det som redan skrivits och sagts.

Det närmast vetenskapliga anslaget framstår emellertid snart som ett fuskbygge. Författarna påpekar riktigt att man bör vara noga med begreppsvalet när man beskriver partier som ungerska Jobbik och Dansk folkeparti. I den egna inledningen använder de dock minst en handfull olika beteckningar.

Det betyder inte att boken saknar förtjänster. Den historiska bakgrunden till, och handfasta sammanfattningen av, profilfrågor och marschen mot makten ger en god inblick i några av samtidens mest diskuterade partier. Här ryms intressanta iakttagelser kring exempelvis det betydande inslaget av unga högutbildade medlemmar i Jobbik och den nazistiska kontinuiteten i det länge liberala Holland.

 

Likväl blir framställningen katalogliknande, vilket förstärks av upprepningar och ett föga variationsrikt språk. Lerulf och Johansson säger sällan något mer än vad som kan utläsas ur verken de fogar samman. Analyserna förblir få, antydande eller föga övertygande. Att påpeka förekomsten av en historisk parallell är något annat än att formulera en förklaring.

Hellre än att argumentera i egen sak slevar Lerulf och Johansson slarvigt till andra författare och forskare som tagit sig an ämnet, dock fegt nog utan att nämna dem vid namn. De som betonar betydelsen av en intolerant migrations- och integrationspolitik för de behandlade partiernas framgångar avfärdas exempelvis med en hänvisning till att programmen också innehåller helt andra frågor.

 

Ju längre läsningen lider desto tydligare blir det att försöket att förklara högerpopulismens frammarsch inte är författarnas enda, eller ens främsta, ärende.

De bortser från att dylika partier nästan uteslutande uppträder som borgerliga parlamentariska stödtrupper – samt ifrågasätter nazismens hemort till höger – och förmår på så vis svartmåla vänstern och den solidariska fördelningspolitiken.

Skulden för de senaste årens politiska omkastning tillskriver Lerulf och Johansson de välfärdsprojekt som präglade Västeuropas efterkrigstid – inte den besvikelse och osäkerhet som följde när de monterades ner.

”Så länge ambitionen att omfördela redan existerande resurser mellan olika grupper framställs som viktigare än behovet att skapa nya resurser genom tillväxt lär grogrunden för Sverigedemokraterna och andra partier med liknande idéer nämligen vara god”.

Så ser timbroklingande tungomålstal ut i tryck.

Fredrik Persson

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Kina vill bli världens nya drömfabrik

  Höjer kultursektorn till ”industriell grundpelare” samtidigt som bönder tvingas från sin mark där filmstaden byggs  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 6: Religion Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Respekt, Respons!

ny tidskrift Ny och ambitiös reaktion på dagspressens luftigare kulturjournalistik ...men saknar bevakning av ny internationell litteratur  

”Det är porr och parodi”

  Mangatecknaren erkänner i intervju Arino Hiroshi: Jag är emot en lag som begränsar fantasin  

Carlos Fuentes död

  Skrev över 30 böcker efter debuten 1958 En av sydamerikas mest lästa författare  

Klasshatet har sina skäl

Anders Johansson Det handlar inte om smaklöshet - det finns orsaker Som att uppröras över att hemlösa luktar illa  

100 år sedan skalden dog

åsa linderborg Därför vill jag fira August Strindberg Författaren för komplex för att enkelt bli firad  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 5: Kvinnan Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Lundins nya skandal

martin aagård Oljejättens okända ”hobbykrig” i Somalia ännu en spelare i det Somaliska inbördeskriget Bolaget borrar efter olja inuti beväpnat fort i regionen Puntland  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Om den borgerliga lögnapparaten – 115 år efter August Strindbergs Liten katekes för underklassen.  

Rå rädsla och erotik

Pia Bergström ”Jaco” skicklig och begåvad debut av Per Ole Persson Men kulturkonflikten kunde ha gjort romanen större  

Arbetare ställs mot arbetare

  Därför har proletärer från alla länder så svårt att förenas Petter Larsson läser Adrienne Sörboms "Politikens gränser"  

Högern kvar i 1800-talet

Claes Wahlin Vill fortfarande ha ett skiktat samhälle Verkligheten oklar för de konservativa under debattkväll  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 4

  Göran Greider om EKONOMI Men måste inte alla arbeta mer och längre?  

Umgänge ska rädda Europa ur krisen

Petter Larsson Nytt förslag från EU-intelligentia: Vill ha friår för arbete i annat medlemsland  

Butchflator, bajenfans och bankmän

Carl-Michael Edenborg Storstaden rymmer dem alla Ny bok om hur Stockholm kom till  

När otroheten blir familjens historia

Camilla Hammarström Språket det stora förräderiet i Johanna Ekströms nya roman Emotionellt störda föräldrar bakom dotterns allvarliga problem  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 3

  Göran Greider om KULTUREN Är det helt meningslöst och kontraproduktivt att syssla med kultur?  

Kollektivets fiende

mikael nyberg Lena Andersson – en liberal som fastnat i sin klassresa Delar SD:s motvilja mot islam men inte skälen för den  

strindbergblock

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Göran Greider Del 2: Partierna Om den borgerliga lögnapparaten - 115 år efter Strindbergs ”Liten katekes för underklassen”  

I huvudet på en antisemit

prosa Gregor von Rezzoris memoarer äntligen på svenska Krigsdrabbat mellaneuropa skildras med ironi, humor och allvarlig underton  

Lee Harvey Oswald – en evig gåta

ann charlott altstadt Don DeLillos ”Vågen” aktuell i debatten om Breivik Psykologi eller politik - vilken förklaring till dådet väger tyngst?  

Orgie av omänskligt våld

PROSA Pia Bergström Estetiskt arrangerade hemskheter i atombombens efterdyningar ”Tokyo år noll” ny thriller av David Peace  

Årets första maj-affisch

Endast i Aftonbladet: Carl Johan De Geer årets affischkonstnär Palmebilden - så blev den till  

Diane Keatons självbiografi full av fjäsk

Gunder Andersson Woody Allen bäst på bio Regissörens noveller lider av kändisbaserad liknelsesjuka  

De offras för sportfesten

reportage Lågavlönade byggarbetare betalar med sina liv när idrottens maktorganisationer jagar vinster under OS och VM  

Gladiatorerna

Kristoffer Viita Om förlorad manlighet och rätten att offra sin hjärna Våldsam kampsport jämförs med friheten att få äta sig hälsofarligt fet  

Mustig prosa om krigets Libanon

Hanna Nordenhök Elias Khourys ”Yalo” vackert apokalyptisk Tyvärr offras språklig komplexitet i översättningen  

Senaste blogginläggen

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Se de fantastiska bilderna Här kan du se dykaren mata fiskarna.
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet