Köp Plus här
Publicerad: 2009-09-11
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Männen bakom myterna

Författaren och krönikören Johan Hakelius briljerar med skruvad humor i sin nya bok.   Författaren och krönikören Johan Hakelius briljerar med skruvad humor i sin nya bok. Foto: Niklas Palmklint Evelyn Waugh, författare.   Evelyn Waugh, författare.

SAKPROSA

Döda vita män

Johan Hakelius

Atlas


Johan Hakelius är krönikör i Aftonbladet. Hans bok recenseras därför av Mats Gellerfelt, kritiker i Svenska Dagbladet.

Mats Gellerfelt läser en underhållande porträttsamling om brittiska tokstollar

Är det inte en myt att engelsmän (eller snarare britter) är svårartat och bisarrt excentriska, åtminstone de som hör till de högre samhällsskikten? För icke-britter är det närmast en outrotlig föreställning – ni vet, de där britterna som har rören på utsidan av husen för att det är lättare att komma åt dem när de fryser sönder.

En som förvisso slukat myterna med hull och hår, och sedan barnsben är angloman, besatt av det engelska, är Johan Hakelius, som dessutom klär sig som en britt. Nu har han samlat sina omfattande kunskaper om dessa – i åtskilliga fall – knäppgökar i en omfångsrik, stilistiskt lysande bok, fylld av författarens i positiv mening skruvade humor och oavbrutet underhållande: Döda vita män heter den, och är bland annat ett försvar för sådana som har fått klä skott för hart när allt elände som drabbat mänskligheten.



Vanligt folk letar vi så gott som förgäves efter här, eftersom de naturligtvis inte nått över excentricitetsribban och Hakelius har varit på spaning efter det udda och avvikande. Sådant är det med råge, även om vi också möter mindre kufiska människor bland adelsmän med portvinstå som aldrig läst en bok, som den blide och genialiske skådespelaren Alec Guinness och fascistledaren Oswald Mosley, gift med en av de berömda Mitfordsystrarna, Diana. Här slår för övrigt Hakelius över från komiken i det aparta till ett analytiskt allvar som är tänkvärt. Mosley kunde ha blivit premiärminister, han hade radikala och framsynta idéer i Keynes anda, innan han av olika skäl slog över till fascismen. Hakelius visar, i och för sig ingenting nytt, att fascisterna hade många folkhemstankar som kom att betyda så mycket i de demokratiska staterna.



Men det bästa med denna bok är alla porträtten på just de udda personligheterna, som James Lees-Milne, som samlade på hus åt National Trust, eller den älvaliknande och sköne Stephen Tennant, som bokstavligen klädde sig som en älva. Han hörde till en hårt festande tjugotalsgeneration av överklassungdomar, The Bright Young People, som ägnade sig åt de mest kuriösa fester och orgier. Det är påfallande hur många som var homosexuella, lesbiska eller bisexuella. Varför så många? Det är en fråga som man onekligen ställer sig (homosexualiteten var ju förbjuden), även om det lär vara tabubelagt att göra det.



Det är alltså en kuriös värld vi förs in i, där alla tycks ha förbindelser med alla på det ena eller det andra sättet och allt förefaller att utspelas på en offentlig scen där ytan är allt, allt, allt. Det kan kännas beklämmande.

Fast vi möter också människor med en helt annan substans, författare som George Orwell och Evelyn Waugh och en och annan kvinnlig kollega skymtar i periferin, som Virginia Woolf.

Roligast och mest bisarrt är ändå porträttet av Jeffrey Bernard, livslång suput, skitstövel, självförbrännande bohem i Soho och dessutom en briljant kolumnist. Det är ett porträtt fyllt av den omildaste galenskap.

Vi får knappast veta sanningen om Englands 1900-talshistoria genom dessa gestalter, men bilder möjligen av sanningen. Hur kunde ett rike som var så rationellt, industrialismens vagga, till den milda eller vilda grad domineras av dylika kufar? Det får vi reflektera över själva.



Klart är att Johan Hakelius skrivit en lysande bok fylld av strålande underhållning. Man kan ana att en Jolo eller en Lytton Stratchey ler i sina himlar.

Mats Gellerfelt

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Kina vill bli världens nya drömfabrik

  Höjer kultursektorn till ”industriell grundpelare” samtidigt som bönder tvingas från sin mark där filmstaden byggs  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 6: Religion Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Respekt, Respons!

ny tidskrift Ny och ambitiös reaktion på dagspressens luftigare kulturjournalistik ...men saknar bevakning av ny internationell litteratur  

”Det är porr och parodi”

  Mangatecknaren erkänner i intervju Arino Hiroshi: Jag är emot en lag som begränsar fantasin  

Carlos Fuentes död

  Skrev över 30 böcker efter debuten 1958 En av sydamerikas mest lästa författare  

Klasshatet har sina skäl

Anders Johansson Det handlar inte om smaklöshet - det finns orsaker Som att uppröras över att hemlösa luktar illa  

100 år sedan skalden dog

åsa linderborg Därför vill jag fira August Strindberg Författaren för komplex för att enkelt bli firad  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

  Del 5: Kvinnan Göran Greider om den borgerliga lögnapparaten  

Lundins nya skandal

martin aagård Oljejättens okända ”hobbykrig” i Somalia ännu en spelare i det Somaliska inbördeskriget Bolaget borrar efter olja inuti beväpnat fort i regionen Puntland  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Om den borgerliga lögnapparaten – 115 år efter August Strindbergs Liten katekes för underklassen.  

Rå rädsla och erotik

Pia Bergström ”Jaco” skicklig och begåvad debut av Per Ole Persson Men kulturkonflikten kunde ha gjort romanen större  

Arbetare ställs mot arbetare

  Därför har proletärer från alla länder så svårt att förenas Petter Larsson läser Adrienne Sörboms "Politikens gränser"  

Högern kvar i 1800-talet

Claes Wahlin Vill fortfarande ha ett skiktat samhälle Verkligheten oklar för de konservativa under debattkväll  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 4

  Göran Greider om EKONOMI Men måste inte alla arbeta mer och längre?  

Umgänge ska rädda Europa ur krisen

Petter Larsson Nytt förslag från EU-intelligentia: Vill ha friår för arbete i annat medlemsland  

Butchflator, bajenfans och bankmän

Carl-Michael Edenborg Storstaden rymmer dem alla Ny bok om hur Stockholm kom till  

När otroheten blir familjens historia

Camilla Hammarström Språket det stora förräderiet i Johanna Ekströms nya roman Emotionellt störda föräldrar bakom dotterns allvarliga problem  

Liten katekes för de ännu vanmäktiga del 3

  Göran Greider om KULTUREN Är det helt meningslöst och kontraproduktivt att syssla med kultur?  

Kollektivets fiende

mikael nyberg Lena Andersson – en liberal som fastnat i sin klassresa Delar SD:s motvilja mot islam men inte skälen för den  

strindbergblock

Liten katekes för de ännu vanmäktiga

Göran Greider Del 2: Partierna Om den borgerliga lögnapparaten - 115 år efter Strindbergs ”Liten katekes för underklassen”  

I huvudet på en antisemit

prosa Gregor von Rezzoris memoarer äntligen på svenska Krigsdrabbat mellaneuropa skildras med ironi, humor och allvarlig underton  

Lee Harvey Oswald – en evig gåta

ann charlott altstadt Don DeLillos ”Vågen” aktuell i debatten om Breivik Psykologi eller politik - vilken förklaring till dådet väger tyngst?  

Orgie av omänskligt våld

PROSA Pia Bergström Estetiskt arrangerade hemskheter i atombombens efterdyningar ”Tokyo år noll” ny thriller av David Peace  

Årets första maj-affisch

Endast i Aftonbladet: Carl Johan De Geer årets affischkonstnär Palmebilden - så blev den till  

Diane Keatons självbiografi full av fjäsk

Gunder Andersson Woody Allen bäst på bio Regissörens noveller lider av kändisbaserad liknelsesjuka  

De offras för sportfesten

reportage Lågavlönade byggarbetare betalar med sina liv när idrottens maktorganisationer jagar vinster under OS och VM  

Gladiatorerna

Kristoffer Viita Om förlorad manlighet och rätten att offra sin hjärna Våldsam kampsport jämförs med friheten att få äta sig hälsofarligt fet  

Mustig prosa om krigets Libanon

Hanna Nordenhök Elias Khourys ”Yalo” vackert apokalyptisk Tyvärr offras språklig komplexitet i översättningen  

Senaste blogginläggen

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Se de fantastiska bilderna Här kan du se dykaren mata fiskarna.
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet