Köp Plus här
Publicerad: 2006-11-16
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Osakligt, Ohrlander

Erica Lejonroos.   Erica Lejonroos.

  Aftonbladets krönikör Gunnar Ohrlander går till ett våldsamt angrepp på TV4 i en krönika i Aftonbladet den 11 november. Ohrlander påstår att TV4 felaktigt publicerat uppgifter om moderaten och den före detta ledamoten i Kris Stockholm, Erica Lejonroos tandvårdsbidrag.

Hans belägg för detta är minst sagt ihåliga.

Ohrlander påstår att inslaget är fel och att TV4 sagt att Erica Lejonroos beviljat sig själv pengar. Det har vi aldrig påstått, däremot att hon och en annan styrelseledamot beviljat varandra pengar.

Detta görs trots att Kris-styrelsen enligt TV4:s källor beslutat att styrelseledamöter inte skulle kunna söka pengar direkt från styrelsens fondmedel, eftersom de då skulle kunna hamna i en jävsituation. Utöver det uppenbara jävsförhållandet uppfyllde varken Lejonroos eller den andre styrelsemedlemmen de krav som specificerades för att kunna beviljas pengar.

 Lejonroos var inte berättigad till pengarna eftersom hon var bosatt i Sundbyberg och inte i Stockholms stad, vilket är en förutsättning för att kunna ta del av stiftelsens pengar.

När det handlar om den andre ledamoten så tjänade den personen för mycket för att vara aktuell för bidragspengar.

I en bandad telefonintervju får Erica Lejonroos möjlighet att bemöta uppgifterna vilka hon dessutom bekräftar.

Ohrlander skriver också att man bestämde att dra pengarna från hennes lön när misstaget upptäcktes, men Erica Lejonroos hade ännu inte betalat tillbaka pengarna när TV4 sände inslaget.

Gunnar Ohrlander påstår att TV4 granskat Erica Lejonroos i efterdyningarna av att Borelius och Stegö Chiló avgått som ministrar och hängt på trenden att avsätta moderata politiker.

Tror Gunnar Ohrlander på allvar att TV4 hade låtit bli att granska om det gällt en socialdemokrat? Ohrlander oroar sig för tryckfriheten och demokratin.

Kanske borde han då också oroa sig för om medierna valde att bara granska ett visst antal moderater per år, särskilt efter valet som lett till maktskifte i riksdagen och i många kommuner och landsting. I en demokrati borde väl granskningen av dessa nytillträdda moderater i maktposition öka.

Erica Lejonroos fick pengar hon inte var behörig till och detta inträffade bara månader innan hon skulle tillträda som styrelseordförande och kommunalråd i Sundbybergs kommun. Det är kontentan av vårt nyhetsinslag.

 Gunnar Ohrlander är krönikör och fri att tycka vad han vill. Men den friheten borde inte befria honom från ansvaret att kolla upp vad som är rätt och vad som är fel innan han låter en text gå i tryck.

Johan Stambro

Svar direkt:

Läs också:

Dödgrävare på TV 4 Gunnar Ohrlanders krönika

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Folkoperan tar ton med kuksugarmun

Loretto linusson Händels ”Julius Caesar” härligt lekfull och queer Barockopera tacksamt offer för billiga slag under bältet  

Hoover – homo med hårda nypor

MARTIN AAGÅRD Clint Eastwood outar den brutale FBI-chefen i ny film Hade livslångt förhållande med vicechefen  
  Ny seriestripp av Liv Strömquist Ny seriestripp av Liv Strömqvist  

Alla vill vara Ripley

Carl-Michael Edenborg har läst nyutgåvan av böckerna om Mr Ripley ”Vi dyrkar psykopaten i böcker men i verkligheten skulle vi fly så långt vi kunde”  

Stackars lilla Maggie

  Filmskaparna försöker ärerädda Margaret Thatcher från sig själv. Malin Krutmeijer tycker järnladyn är värd en bättre och sannare film.  

Han älskar och slår
ihjäl som en man

Prosa Jenny Tunedal Pelecanos hjälte i ”Andelen” en ensam rättsskipare Älskar, slår ihjäl och tar en öl som en man gör  

Vem vill handla med en diktatur?

göteborgs filmfestival Maneuvers in the dark – om de misslyckade jeansen tillverkade i Nordkorea  

I dödens skugga

Hanna Nordenhök För första gången på svenska: förintelseförfattaren Primo Levis samlade dikter  

Gerillabroderi utan gränser

UPPDATERAD! Brodera ditt bästa budskap - här är reglerna Inskickade verk publiceras - säljs till förmån för fängslade etiopiensvenskar  

Stora litterära egon

  Camilla Hammarström om jagfigurer genom tiderna Läser Ingrid Elams litteraturhistoriska essä  

Poeten Wislawa Szymborska död

Jenny Tunedal Szymborska inte förlorad – dikterna finns kvar "En strålande poet med karaktäristisk självdistans"  

Låt Strindberg tala själv, Greider

DEBATT Magnus Ringgren: ”Hans texter dör om vi politiserar innehållet” Göran Greider svarar direkt: Använd Strindberg!  

Rädda vita män

SAKPROSA Om statsfascism och högerextremism på frammarsch i Europa Jenny Aschenbrenner: Saklig och engagerande genomgång av läget  

Omöjligt uppdrag

  Helle Klein, Pierre Schori och Carl Tham om kriget i Afghanistan ”Svenska soldater luras att riskera livet i en meningslös kamp”  

Blodet hann aldrig torka

SAKPROSA Väl underbyggd krönika över brittiska imperiets bedrifter Från slaveriet i Västindien till rollen som junior partner i USA:s krigsföretag  

I mediernas kikarsikte

  Göran Greider om den renaste formen av klassförakt  

Kvinnorna på gränsen

DRAMATIK Tre pjäser av Sara Stridsberg i en volym Visar gränskvinnans position i förhållande till normalsamhället  

Raoul Wallenberg följde inga regler

SAKPROSA Räddade livet på många med sin byråkratiska smidighet NATALIA KAZMIERSKA: Hans tapperhet helt olik den traditionella svenska flatheten  

Hennes kropp räddade miljoner

SAKPROSA Henrietta Lacks celler bäddade för tre Nobelpris Blev ofrivillig donator under raslagar i USA – dog själv i livmodercancer  

Avklädd – igen

KULTUR Ulrika Kärnborg om filmaktuella Marilyn Monroe Sexgudinna, kvinnooffer – och feministisk pionjär.  

med Aftonbladets kulturredaktion

Senaste blogginläggen

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Låt 2012 bli året som förändrar ditt liv! Köp en bok som hjälper dig att äta och träna rätt - REA!
  Legendariska listor Här finns Kerouacs och Fitzgeralds egna listor  
  Eddie eller Arty? P2:s musikfest närmare rövrocken än man kan tro.  
  Tv-bondens galet dyra köp "Den kostade 2,5 miljoner kronor".
  Tio års tystnad Jacob Lundström ser svensk film komma ikapp  
  Fyra timmars fylla "Lycka" på Stockholms stadsteater  
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Svensk kvinna vann 67 miljoner Talar ut efter storvinsten i går.
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  Forskare hyllar succéappen: ”Kan hindra dolda folksjukdomen".
  Demokratin monteras ner Intellektuella samlades i Berlin  
  Mörkt Stockholm Jacob Lundström om möjlig ruinturism  
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  Okänd inför säsongen – nu toppar 22-årige skidåkaren succélistan.
  Estetiska sopor Pseudonymen Gustav Haarnack trollar  
  "Det är du verkligen värd" Nina Hemmingsson tecknar kärlek  
  Expansivt Kristian Carlssons poesi blir ett våldsamt brus  
  Att förvånas Magnus Ringgren läser Carpelans sista roman  
  Vi har råd! Daniel Suhonen läser en kritik av ekonomiska myter  
  Sammansatta dagar Närkontakt med Kerstin Thorvall  
  Osande twittersatir Galago med fingertoppskänsla  
  Världsregering, hur då? Pål Steigan imponerar inte på Petter Larsson  
  Ur bokstavsvänstern Fredrik Persson läser Magnus Utvik  
  Tintomara i Farsta Anna-Karin Palms nya en suggestiv roman  
  Abc till teatern Claes Wahlin läser en sympatisk bok  
  "Döda paret firar jul" Joakim Pirinen skapar helgstämning  
  En blixtrande Hedda Gabler Maria Bonnevier äger föreställningen  
  Munnen full av dikt Kristofer Folkhammar läser Jasim Mohamed  
  Titelns triumf över lagen Ann Charlott Altstadt om monarkin  
  Bergmansk magi Jenny Aschenbrenner ser "Persona" på scenen  
  Var är det liberala motståndet? I dag tågar nazister i Stockholm  
  Storebror är tillbaka Nytt förslag från justite: FRA ska utvidgas  
  När blir man svensk? Marianne Lindberg De Geer om Play  
  Spöklik allegori över minnet Serieroman med bildmässig spänst  
  Volvos chaufförer får bulgarisk minimilön. Och det är helt lagligt!  
  Kyrkospel Ulrika Stahre ser "Space Invaders" i Köpenhamn  
  Sebalds samlade liknar mer en möbel än en pocketbok.  
­ Våndan blir vår lycka Cartarescus dagböcker väcker häpnad  
  Gyllene hat mot män En kul uppsättning av Scum-manifestet.  
  "Bananland med dåligt väder" Sveriges nej till Palestina en skam  
  En liten mygga Bankernas storvinster provocerar mer  
  Heja Oakland! Den första generalstrejken sedan 1946  
  Dramaövningar En föreställning som väcker för många frågor  
  En obotlig ensamhet Gregorius ges på Stadsteatern  
  Barndomar Jenny Teleman gläds av "Fröken Julie"  
  Den enda vägens politik Läsfrämjande åtgärder bedrivs som på 1800-talet  
  Seriemördare i Breiviks anda Batmans nytolkare Frank Miller gör rasistisk serie  
  Ungdom utan chans Kafkas "Processen" som identitetskris  
  Slut med Krut Torsten Kälvemark om ett sista viktigt nummer  
  Den enda ordningen Jacob Lundström om kapitalistisk realism  
  Sant & falskt Ulrika Kärnborgs "Vad är litteratur"  
  Masonitdrömmar Kristofer Folkhammar om Yates sista roman  
­ Barbiedocksmartyr Maria Margareta Österholms debut  
  Sex, våld och samhällskritik Förenar öst och väst i roman.  
  Humorist Jonathan Franzen intervjuas av Cecilia Gustavsson  
  Glödande trollporr Gösta Berlings saga blir feministisk sexserie  
  Avgå Bildt! Skänk pengar till advokatkostnader  
  Arbete pågår Fredrik Svensk tittar på konst som inte är färdig.  
  Förflutet upp till ytan Barbro Westling ser Mankells pjäs "Politik"  
  Allt och inget Ulrika Stahre om biennalen i Göteborg  
  Mamma – och galet geni Utmanande läsning av Ida Linde.  
  Mer hjärna än hjärta Anna Hallberg om Elin Grelssons debut  
  Ångest på kontor Tranströmer blir teater på Strindbergs Intima  
  Tröstpris till arabiska våren Andreas Malm: Om inte 2011, så när?  
  Medryckande Naima Chahbouns debut imponerar  
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Micke Andersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-09
Sök på Aftonbladet