Köp Plus här
Publicerad: 2009-10-03
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

 I går hade Michael Moores nya film, Capitalism: A Love Story, USA-premiär. Den 17 september, mitt under pr-offensiven, pratade han med Naomi Klein om filmen, om bakgrunden till den ekonomiska krisen och om de löften och hot som dagens politiska situation innebär.

Naomi Klein: Din film manar till revolt mot det kapitalistiska vansinnet. Men samma vecka som filmen premiärvisades syntes en annan revolt på tv-nyheterna: de så kallade tea parties, republikanska protestmöten som passionerat försvarade kapitalismen och motsatte sig sociala reformer.

Michael Moore: Jag är inte så säker på att protestmötena innebar en revolt till försvar för kapitalismen, jag tror att det fanns en annan agenda. Det finns ett antal amerikaner som fortfarande inte har förlikat sig med det faktum att landet leds av en svart amerikan. Jag tror inte att de uppskattar det. Sedan organiserar sjukvårdsföretagen och andra näringslivsintressen vad som förefaller vara ett spontant utbrott av medborgerlig upprördhet. Det är något jag alltid har beundrat hos den politiska högern – de är organiserade, de är hängivna, de stiger upp i gryningen och kämpar för sin sak. På vår sida ser jag inte motsvarande grad av engagemang.

Högersympatisörerna dök upp på de möten som var öppna för allmänheten om sjukförsäkringsreformen i augusti – men var fanns vänstern? Och sen tänkte jag: Oj då, det är augusti. Har du någonsin försökt organisera någonting med vänsterinriktning i augusti?



NK: Vänstern är förvirrad när det gäller Obamaadministrationen. De flesta människor stödjer idén om en offentlig sjukförsäkring, men de kunde inte samlas kring den eftersom den inte finns på den politiska dagordningen.

MM: Det är därför som Obama hela tiden vänder sig om och undrar var de miljoner människor är som skulle stödja honom, men ingen står där eftersom han valde en halvmesyr i stället för en verklig reform. Hade han valt att försöka genomföra den verkliga reformen – en riktig, offentligfinansierad allmän sjukförsäkring – tror jag att många miljoner människor skulle stödja honom. Obama inser nu att, vad han än trodde om möjligheterna att samarbeta över partigränserna, så är den andra sidan inte är intresserad av någonting annat än att förstöra allt han står för.

NK: I filmen skildrar du den folkliga upprördheten över att skattepengar användes för att rädda bankerna på Wall Street. Har människor som tidigare var arga på Wall Street nu vänt sin vrede mot Obama och sjukvårdsreformen?

MM: Jag är inte säker på att det är samma människor. Det går inte att undvika att ilskan kokar över när det fattas ett vräkningsbeslut på grund av förfallna ränteskulder var 7,5 sekund och när arbetslöshetsnivån bara fortsätter att stiga. Det är nu ett år efter kraschen. Folk kände att de hade avreagerat sig när de röstade på Obama – att han skulle rida in i stan och göra det rätta. Och han har liksom spankulerat in och lovat att göra det rätta men inte åstadkommit särskilt mycket. Det betyder inte att jag inte är riktigt nöjd med vissa saker han gjort. Att höra en amerikansk president erkänna att vi störtade en demokratiskt vald regering i Iran är något jag aldrig trodde att jag skulle få uppleva under min livstid.

Jag kanske är för optimistisk, men Obama uppfostrades av en ensamstående mamma och sina morföräldrar och familjen hade inte gott om pengar. Efter att ha haft förmånen att få läsa vid Harvard satsade han inte på att bli rik – han började arbeta med sociala frågor i Chicagos stadskärna. Och han bytte tillbaka till det namn som stod på hans födelseattest – Barack. Inte precis det smartaste draget från någon som har siktet inställt på att bli politiker. Han har visat oss var han har sitt hjärta, och han råkade försäga sig under valkampanjen när han sa till Joe the Plumber att han tror på omfördelning av rikedomarna.

De här värderingarna har han fortfarande. Nu är det upp till honom. Om han tänker lyssna på ekonomiska rådgivare som [Robert] Rubin, [Timothy] Geithner och [Larry] Summers kommer vi andra att förlora. En massa människor som har engagerat sig i politiken, många av dem för första gången, kommer inte att göra det igen. Obama kommer i så fall att ha gjort mycket för att förstöra det som behöver hända i det här landet när det gäller att få människor att engagera sig i politiken.

NK: Det finns en föreställning om att girighet eller korruption innebär en avvikelse från kapitalismens logik, snarare än systemets själva drivkraft och nav. Jag tänker på den underbara sekvensen i filmen med de där korrumperade domarna i Pennsylvania som skickar ungdomar till privata fängelser och får mutpengar i utbyte. Folk säger: ”Det där är inte kapitalism. Det är korruption.”

MM: Människor vill tro att det inte är det ekonomiska systemet som ligger till grund för de här sakerna – att det bara handlar om några ruttna ägg. Faktum är att kapitalismen innebär en legalisering av denna girighet. Det finns mörka drag i den mänskliga naturen, och girighet är ett sådant drag. Om man inte försöker införa restriktioner som begränsar det som kommer från den mörka sidan kommer den i stället att utvecklas bortom all kontroll. Kapitalismen begränsar inte vår girighet – den uppmuntrar och belönar den.

Folk blir ganska förvånande i slutet av filmen när de hör mig säga att kapitalismen bör avskaffas helt och hållet. Och de säger: ”Men, vad är det för fel med att tjäna pengar. Varför kan inte jag få öppna en skoaffär?” Det kapitalistiska systemet uppmuntrar hela tiden till att hitta nya sätt att tjäna pengar. Och domarna skulle aldrig ha fått de där mutorna om inte USA hade privatiserat sina ungdomsfängelser. Den intensiva kampanj som bedrivits under de senaste 20–30 åren för att privatisera offentliga verksamheter, och ta dem ifrån oss och ge dem till privata intressen vars enda syfte är att fylla sina egna eller sina aktieägares fickor, har orsakat kaos.

NK: I filmen argumenterar du på ett mycket övertygande sätt för demokratiskt styrda arbetsplatser som ett alternativ till kapitalismens rovdrift.

MM: Den tanken har väckt starkt gensvar hos biopubliken. Jag har förstås lanserat den som en patriotisk idé. Om man tror på demokrati så kan demokrati inte bara innebära att man går och röstar en gång vartannat eller vart fjärde år. Demokratin måste vara en del av vardagen.

Vi har förändrat relationer och institutioner därför att vi har bestämt att demokrati fungerar bättre. För 200 år sedan var man tvungen att fråga en kvinnas far om tillstånd att gifta sig med henne, och efter det var det mannen som bestämde allt. Kvinnor hade inte juridisk rätt till egendom. Tack vare kvinnorörelsen på 1960- och 1970-talen är nu båda parter i ett äktenskap jämlika. Vi har det bättre tack vare att vi demokratiserade äktenskapet.

Men vi tillbringar mellan åtta och tolv timmar om dagen på arbetet, där vi inte har någonting att säga till om. Jag tror att när antropologer gräver upp oss om 400 år – om vi klarar oss så länge – så kommer de att säga: ”Titta på de här människorna. De trodde de var fria. De kallade sitt system för en demokrati, men de tillbringade tio timmar om dagen under totalitära förhållanden och de tillät en procent av befolkningen att äga mer än de understa 95 procenten tillsammans.”

De kommer att skratta åt oss.

NK: Det som ligger i vägen för arbetarkooperativ är inte bara staten och privata storföretag utan också fackförbund som motsätter sig sådana initiativ. Det finns undantag, som fackförbundet i din film, United Electrical Workers, som stödde idén att omvandla Republic Windows & Doors fabrik till ett arbetarkooperativ om medlemmarna så önskade.

Din film förhandsvisades i samband med AFL-CIO:s [amerikanska motsvarigheten till LO] årskonvent. Är de fackliga ledarna mottagliga för sådana här idéer. Eller säger de bara att det inte är praktiskt genomförbart?

MM: Jag satt i publiken med omkring 1 500 delegater från AFL-CIO:s konvent, och jag kände mig lite nervös när vi närmade oss den delen av filmen. Jag var orolig att det skulle bli lite tyst. Det som inträffade var raka motsatsen. De jublade. Några skrek rätt ut: ”Just det! Absolut!”

Fackföreningarna har blivit så tilltufsade att de är öppna för nya idéer. Nästa dag på konventet antog AFL-CIO en resolution till stöd för en offentligfinansierad, allmän sjukförsäkring. Jag tänkte: ”Wow. Saker håller på att förändras.”

NK: I filmen finns en mycket bra scen där du inte lyckas få någon, oavsett hur välutbildad han eller hon är, att förklara vad ett derivat är. Komplexitet används som ett vapen mot demokratisk kontroll över ekonomin. Vi skulle behöva en folkrörelse för enkelhet i ekonomin. Elizabeth Warren, kongressens tjänsteman som bevakar hur räddningspaketets pengar används, har talat om behovet av att förenkla människors relationer till långivare. Hon är själva motsatsen till Larry Summers. Hon inger hopp.

MM: Får jag föreslå en valsedel för 2016, eller 2012 om Obama sviker oss? Kongressledamoten Marcy Kaptur från Ohio och Elizabeth Warren.

NK: De är hjältarna i din film. Dem skulle jag rösta på. Jag föreslår att vi sätter som rubrik på den här intervjun ”Amerikas lärare”, eftersom du undervisar din publik i äkta gammaldags folkbildarstil.

MM: Jag känner mig hedrad att du vill använda det ordet om mig. Jag tycker om lärare.

Intervjun är tidigare publicerad i The Nation.



Naomi Klein Översättning: Tor Wennerberg

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Småstjärnornas krig

ULRIKA STAHRE Om rymdäventyret som blivit barnens universum För första gången i en version dubbad till svenska  


Är Intiman i Stockholm verkligen Strindbergs gamla teater?

  Teaterkritiker Claes Wahlin svarar hela året på läsarnas frågor om August Strindberg.  

Folkoperan tar ton med kuksugarmun

Loretto linusson Händels ”Julius Caesar” härligt lekfull och queer Barockopera tacksamt offer för billiga slag under bältet  

Hoover – homo med hårda nypor

MARTIN AAGÅRD Clint Eastwood outar den brutale FBI-chefen i ny film Hade livslångt förhållande med vicechefen  
  Ny seriestripp av Liv Strömquist Ny seriestripp av Liv Strömqvist  

Alla vill vara Ripley

Carl-Michael Edenborg har läst nyutgåvan av böckerna om Mr Ripley ”Vi dyrkar psykopaten i böcker men i verkligheten skulle vi fly så långt vi kunde”  

Stackars lilla Maggie

  Filmskaparna försöker ärerädda Margaret Thatcher från sig själv. Malin Krutmeijer tycker järnladyn är värd en bättre och sannare film.  

Han älskar och slår
ihjäl som en man

Prosa Jenny Tunedal Pelecanos hjälte i ”Andelen” en ensam rättsskipare Älskar, slår ihjäl och tar en öl som en man gör  

Vem vill handla med en diktatur?

göteborgs filmfestival Maneuvers in the dark – om de misslyckade jeansen tillverkade i Nordkorea  

I dödens skugga

Hanna Nordenhök För första gången på svenska: förintelseförfattaren Primo Levis samlade dikter  

Gerillabroderi utan gränser

UPPDATERAD! Brodera ditt bästa budskap - här är reglerna Inskickade verk publiceras - säljs till förmån för fängslade etiopiensvenskar  

Stora litterära egon

  Camilla Hammarström om jagfigurer genom tiderna Läser Ingrid Elams litteraturhistoriska essä  

Poeten Wislawa Szymborska död

Jenny Tunedal Szymborska inte förlorad – dikterna finns kvar "En strålande poet med karaktäristisk självdistans"  

Låt Strindberg tala själv, Greider

DEBATT Magnus Ringgren: ”Hans texter dör om vi politiserar innehållet” Göran Greider svarar direkt: Använd Strindberg!  

Rädda vita män

SAKPROSA Om statsfascism och högerextremism på frammarsch i Europa Jenny Aschenbrenner: Saklig och engagerande genomgång av läget  

Omöjligt uppdrag

  Helle Klein, Pierre Schori och Carl Tham om kriget i Afghanistan ”Svenska soldater luras att riskera livet i en meningslös kamp”  

Blodet hann aldrig torka

SAKPROSA Väl underbyggd krönika över brittiska imperiets bedrifter Från slaveriet i Västindien till rollen som junior partner i USA:s krigsföretag  

I mediernas kikarsikte

  Göran Greider om den renaste formen av klassförakt  

Kvinnorna på gränsen

DRAMATIK Tre pjäser av Sara Stridsberg i en volym Visar gränskvinnans position i förhållande till normalsamhället  

Raoul Wallenberg följde inga regler

SAKPROSA Räddade livet på många med sin byråkratiska smidighet NATALIA KAZMIERSKA: Hans tapperhet helt olik den traditionella svenska flatheten  

Hennes kropp räddade miljoner

SAKPROSA Henrietta Lacks celler bäddade för tre Nobelpris Blev ofrivillig donator under raslagar i USA – dog själv i livmodercancer  

Avklädd – igen

KULTUR Ulrika Kärnborg om filmaktuella Marilyn Monroe Sexgudinna, kvinnooffer – och feministisk pionjär.  

med Aftonbladets kulturredaktion

Senaste blogginläggen

  Aftonbladet Kultur - nu som Iphone-app Ladda hem från App Store, läs när du vill, var du än är
  Låt 2012 bli året som förändrar ditt liv! Köp en bok som hjälper dig att äta och träna rätt - REA!
  Legendariska listor Här finns Kerouacs och Fitzgeralds egna listor  
  Eddie eller Arty? P2:s musikfest närmare rövrocken än man kan tro.  
  Tio års tystnad Jacob Lundström ser svensk film komma ikapp  
  Fyra timmars fylla "Lycka" på Stockholms stadsteater  
  Marianne Lindberg De Geer om Bengt Ohlsson: ”Högern är oinsatt"  
  Svensk kvinna vann 67 miljoner Talar ut efter storvinsten.
  Är gud feminist? Bang problematiserar religion och feminism.  
  Brevväxlingar Gunnar Ekelöf och Evert Taube höll stilen  
  Nutidens popsinglar Emil Arvidsson om indiematens tidskrifter  
  Poesiafton vid fronten Jenny Tunedal läser Sohrab Rahimi  
  Palmepristagaren Parvin Ardalan för första gången på svenska  
  De ser vad du gör på nätet Testa om du är drabbad – svar direkt.
  Demokratin monteras ner Intellektuella samlades i Berlin  
  Mörkt Stockholm Jacob Lundström om möjlig ruinturism  
  Demokratins vagga faller Jon Weman om den grekiska krisen  
  ”Han kan bli bäst i världen” Stjärnskottet hyllas av legendarerna.
  Estetiska sopor Pseudonymen Gustav Haarnack trollar  
  "Det är du verkligen värd" Nina Hemmingsson tecknar kärlek  
  Expansivt Kristian Carlssons poesi blir ett våldsamt brus  
  Att förvånas Magnus Ringgren läser Carpelans sista roman  
  Vi har råd! Daniel Suhonen läser en kritik av ekonomiska myter  
  Sammansatta dagar Närkontakt med Kerstin Thorvall  
  Osande twittersatir Galago med fingertoppskänsla  
  Världsregering, hur då? Pål Steigan imponerar inte på Petter Larsson  
  Ur bokstavsvänstern Fredrik Persson läser Magnus Utvik  
  Tintomara i Farsta Anna-Karin Palms nya en suggestiv roman  
  Abc till teatern Claes Wahlin läser en sympatisk bok  
  "Döda paret firar jul" Joakim Pirinen skapar helgstämning  
  En blixtrande Hedda Gabler Maria Bonnevier äger föreställningen  
  Munnen full av dikt Kristofer Folkhammar läser Jasim Mohamed  
  Titelns triumf över lagen Ann Charlott Altstadt om monarkin  
  Bergmansk magi Jenny Aschenbrenner ser "Persona" på scenen  
  Var är det liberala motståndet? I dag tågar nazister i Stockholm  
  Storebror är tillbaka Nytt förslag från justite: FRA ska utvidgas  
  När blir man svensk? Marianne Lindberg De Geer om Play  
  Spöklik allegori över minnet Serieroman med bildmässig spänst  
  Volvos chaufförer får bulgarisk minimilön. Och det är helt lagligt!  
  Kyrkospel Ulrika Stahre ser "Space Invaders" i Köpenhamn  
  Sebalds samlade liknar mer en möbel än en pocketbok.  
­ Våndan blir vår lycka Cartarescus dagböcker väcker häpnad  
  Gyllene hat mot män En kul uppsättning av Scum-manifestet.  
  "Bananland med dåligt väder" Sveriges nej till Palestina en skam  
  En liten mygga Bankernas storvinster provocerar mer  
  Heja Oakland! Den första generalstrejken sedan 1946  
  Dramaövningar En föreställning som väcker för många frågor  
  En obotlig ensamhet Gregorius ges på Stadsteatern  
  Barndomar Jenny Teleman gläds av "Fröken Julie"  
  Den enda vägens politik Läsfrämjande åtgärder bedrivs som på 1800-talet  
  Seriemördare i Breiviks anda Batmans nytolkare Frank Miller gör rasistisk serie  
  Ungdom utan chans Kafkas "Processen" som identitetskris  
  Slut med Krut Torsten Kälvemark om ett sista viktigt nummer  
  Den enda ordningen Jacob Lundström om kapitalistisk realism  
  Sant & falskt Ulrika Kärnborgs "Vad är litteratur"  
  Masonitdrömmar Kristofer Folkhammar om Yates sista roman  
­ Barbiedocksmartyr Maria Margareta Österholms debut  
  Sex, våld och samhällskritik Förenar öst och väst i roman.  
  Humorist Jonathan Franzen intervjuas av Cecilia Gustavsson  
  Glödande trollporr Gösta Berlings saga blir feministisk sexserie  
  Avgå Bildt! Skänk pengar till advokatkostnader  
  Arbete pågår Fredrik Svensk tittar på konst som inte är färdig.  
  Förflutet upp till ytan Barbro Westling ser Mankells pjäs "Politik"  
  Allt och inget Ulrika Stahre om biennalen i Göteborg  
  Mamma – och galet geni Utmanande läsning av Ida Linde.  
  Mer hjärna än hjärta Anna Hallberg om Elin Grelssons debut  
  Ångest på kontor Tranströmer blir teater på Strindbergs Intima  
  Tröstpris till arabiska våren Andreas Malm: Om inte 2011, så när?  
  Medryckande Naima Chahbouns debut imponerar  
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-02-10
Sök på Aftonbladet