Köp Plus här
Publicerad: 2011-08-05
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
protest Anhöriga till offren för tågolyckan i Wenzhou, som kostade 40 människor livet, kräver att få veta vad som orsakade kraschen.   protest Anhöriga till offren för tågolyckan i Wenzhou, som kostade 40 människor livet, kräver att få veta vad som orsakade kraschen. Foto: AP

En spricka i den kinesiska muren

5 augusti 2011

Kinas utveckling

Börserna fortsätter falla. USA:s ekonomi är skrämmande svag. Eurozonen krisar vidare. Samtidigt har Kina rekordtillväxt, fler miljonärer, fler megastäder och fler skyskrapor än någon annan.

Komikern Jon Stewart har uttryckt det som att USA är skyldigt Kina så mycket pengar att varje kinesisk familj snart har rätt att ta varsin amerikan som husdjur. Kinesiska banker funderade säkert på ­saken när USA i början av veckan var ­nära att ställa in sina betalningar.

Fast även om den kinesiska diktaturen påstås känna sig starkare än någonsin: kanske börjar något hända.

Medelklassen är oroad

Nyligen dog 40 människor i en ­tragisk tågkrasch utanför Wenzhou. Ingen­ vet orsaken. Poängen är att kommunist­partiet inte har lyckats tysta ner spekula­tionerna.

Det är medelklassen som åker de hyper­moderna tågen. Nu är de oroliga, arga och vill veta vad som hände. Det hörs plötsligt krav på transparens – att någon skall ställas till svars.

Dessa rop kommer från grupper som tidigare har varit nöjda med det politiska­ systemet: Det levererar tillväxt och högre levnadsstandard – strunt samma i det där med demokrati. Men nu verkar man ­vilja veta vad som hände med tåget, hur ska man annars våga åka ett i framtiden? Och resultatet blir en form av politiska krav som regimen inte är van vid.

Kommunistpartiet har länge genom opinionsmätningar och fokusgrupper försökt ta reda på vad folket vill ha för att kunna leverera det. En form av opinionsmätnings-diktatur. Inte en rörelse mot demokrati. Tyvärr.

Makt till proletärerna

I 30 år har de stora företagen flyttat produk­tion till Kina. I väst har det inneburit billiga Ipods och stora vinster.

I ­Kina har det inneburit rekordtillväxt, dålig arbetsmiljö, miljöförstöring och ­dåliga löner. Men nu börjar den billiga arbets­kraften att ta slut.

Kinas regler om att varje par bara fick skaffa ett barn infördes 1979. Antalet ­arbetare under 40 har minskat kraftigt. Tillgången på billig arbetskraft är inte längre oändlig. Balansen mellan arbete och kapital har tippat och det ger ­arbetarna mer makt.

Polsk utveckling?

Kommunistpartiet påstås vara oroat för en utveckling som den i åttiotalets ­Polen: att krav på bättre arbetsvillkor ska växa till en proteströrelse mot dikta­turen. När de anställda på Honda krävde femtio­procentiga lönehöjningar ut­tryckte premiär­minister Wen Jiabao därför förståelse.

Fast då handlade det om högre löner. När medelklassen nu ställer sig upp och vill ha transparens och ansvarsutkrävande efter en tågolycka. Ja, då är det ett krav på mer demokrati som det kan bli ­svårare att köpa sig ur.

Förhoppningsvis.

Trots nio-procentig tillväxt.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Littorins arbetslinje – en fattigdomsfälla

  Karin Pettersson: Under regeringen Reinfeldt har Sverige upphört att ha en fungerande a-kassa.  

Dags att stoppa barnäktenskap

  Anders Lindberg: Egentligen borde vi ha gjort det för länge sen.  
DAGENS CITAT

”LO behöver attrahera kvinnor”

Ingela Edlund, Seko, som i helgen väljs som enda kvinna i LO:s nya ledning.

  Serbien väljer riskfylld väg

Anders Lindberg, 2012-05-20
 

Reinfeldts jobbfiasko är ingen annans fel

Anders Lindberg, 2012-05-15
LEDARE  
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
4 LO måste driva sin egen linje Det är uppenbart att konflikten om jämställda löner finns kvar.  
5 Dags att stoppa barnäktenskap Anders Lindberg:  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen ”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Ex-brottarens galna spindelattack ”Höll på att skita på sig”.
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet