Köp Plus här
Publicerad: 2012-01-03
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Reinfeldts huvudvärk

ILLUSTRATION: ROBERT NYBERG

Moderaterna har, trots alla försök, fruktansvärt lågt förtroende i välfärdsfrågor

Nej, det går ju inte så bra för Social­demokraterna. Alla socialdemokrater som inte anklagar varandra för krypskytte, funderar just nu på den stora frågan: Kan ­Håkan Juholt vända trenden och

i så fall hur?

Svaret brådskar.

Men under tiden kan vi ju konstatera att vi även har en regering. Ett gäng som faktiskt styr landet och som därför bör ställas till svars för konsekvenserna av sin politik.

De väljare som lade sin röst på de nya Moderaterna gjorde det utifrån ett antal förutsättningar. Reinfeldt sa för det första att han skulle minska utanförskapet. För det andra att vi kunde lita på honom, att hans parti ­inte längre var ett hjärtlöst högergäng ute efter att privatisera allt som rörde sig. För det tredje att han stod för ett starkt regeringsalternativ. Och för det femte att han inte skulle splittra Sverige och riva upp det jämlika samhällskontrakt som vi har byggt vårt välstånd på

Alla dessa fem villkor var grundläggande för Moderaternas politiska framgång.

Men inget av dem gäller längre.

Fler i utanförskap

Arbetslinjen har misslyckats. Hårdare krav på sjuka och arbetslösa gjorde inte folk anställda och friska. Arbetslösheten är sju procent, socialbidragen har ökat, antalet unga förtidspensionärer har exploderat och Fas 3 sysselsätter i dag fler personer än Volvo i Sverige. 

Moderaterna har också mycket svårt att upprätthålla sin image som mjuka och snälla. Regeringen tvingade svårt cancersjuka att jobba för att ha råd att sänka skatten för friska människor. Det var inte populärt. När migrationsdomstolen beslutade om att utvisa den hjärtsjuka 91-åriga Ganna tyckte statsministern att det skulle kosta för mycket att låta henne stanna. Och när gamla vanvårdas av riskkapitalister slår det hårt mot Moderaterna som, trots ­alla försök, fortfarande har fruktansvärt lågt förtroende i välfärdsfrågor.

En valrörelse om äldrevården vore en mardröm för Reinfeldt.

S-krisen tar slut

På samma sätt är hans största framgång, den borgerliga alliansen, inte längre det starka regeringsalternativ som var tanken. Han leder en svag minoritetsregering med stöd av Sverigedemokraterna och med Kristdemokraterna strax under fyra procent i opinionen.

Men framför allt: ­Enligt OECD är Sverige ett av de länder där ojämlikheten vuxit som allra mest under 2000-talet. Det är en direkt effekt av regeringens politik. Och inte vad alla de som röstade på de nya Moderaterna i tron att de hade förändrats i grunden, trodde att de skulle få.

Allt detta borde ge statsministern en rejäl huvudvärk.

Han kan inte hoppas på att ­Socialdemokraternas kris kommer att vara för evigt.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
DAGENS CITAT

Så vad ska vi säga till de kvinnor som nu har friheten att välja hos vilken arbetsgivare de vill
väga de äldres kissblöjor?

Kristin Linderoth i den socialdemokratiska idétidskriften Tiden som fått ny form.

Tidigare artiklar på ledar-avdelningen

Fler ledare och ledarkrönikor

  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
1 Det här är bara början, Löfven ”Upprustningen av den socialdemokratiska organisationen måste fortsätta”  
2 LEDARE Ett stort grattis ”Trots allt ett mirakel”  
3 DANIEL SWEDIN Han bluffar om a-kassan Stora grupper i Sverige i dag är bara en arbetslöshetsperiod från en ekonomisk katastrof  
4 Fortsatt misstro mot Kristersson Kristersson kanske har lagt sig platt för riksdagen  
5 Snällare robotar med Tobinskatt Katrine Kielos: Ekonomin behöver fler långsiktiga investerare  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen
”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet