Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-06-08
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Kapitalismen i kris, då förlorar vänstern

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Ritas den politiska kartan om nu?

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    08 jun 10:36

  • Anmäl Grattis alla tre

    Från bloggen: Den hälsosamme ekonomisten
    08 jun 20:29

  • Anmäl "Nej till EU" hej då!

    Från bloggen: Helle Kleins blogg
    08 jun 10:52

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Vi lever mitt i den värsta ekonomiska krisen sedan 1930-talet. Arbetslösheten i Europa rusar i höjden. Det sker i en tid där borgerliga regeringar dominerar.

Traditionellt brukar väljarna protestera mot sittande makthavare i EU-valen. Alltså: Socialdemokraterna och den övriga vänstern borde gå kraftigt framåt.

I stället blåste en högervind genom Europa i går. Den konservativa EPP-gruppen blir starkare i parlamentet. Socialdemokraterna går tillbaka.

Karl Marx skulle ha fått en mental härdsmälta. Vadå att den ekonomiska basen bestämmer den politiska överbyggnaden? Hur kan högern gå fram i en tid av kris och massarbetslöshet?

Det är den fråga socialdemokratin i Europa måste ställa sig efter detta katastrofval på EU-nivå.

Visst finns det nationella förklaringar.

Angela Merkel är en populär förbundskansler i Tyskland medan socialdemokratin där är sargad av interna strider. Det är ändå ingenting mot de franska socialisternas inbördeskrig.

Vänstern i Italien är också splittrad samtidigt som medielandskapet är ännu mer borgerligt än i övriga Europa.

Gordon Brown i Storbritannien är hårt pressad av den senaste skandaler.

Det räcker ändå inte som förklaring till att vänsterpartierna klarar sig så dåligt när förutsättningarna borde vara goda.

Några kanske säger att högern har vunnit den ideologiska striden, inte minst i det tidigare kommunistiska Östeuropa. Se på Polen, där de borgerliga partier helt

dominerar valresultatet. Samtidigt slåss socialistpartierna internt om gamla tester.

Jag tror inte på den analysen. Förklaringar måste sökas någon annanstans.

Kanske i att socialdemokratin övergett för mycket av sin systemkritik. Brittiska New Labour inspirerade en omprövning i hela Europa. På gott och ont.

Partierna moderniserades, men de ideologiska skillnaderna blev mer otydliga för traditionella sympatisörer, inte minst i arbetararklassen.

I stället har populistiska, ofta främlingsientliga, partier vunnit mark. Samtidigt har politiker blivit mer maktlösa på grund av gloaliseringen, säkert en av förklaringarna till sjunkande valdeltagandet.

När finanskrisen slog till var de nationella socialdemokratiska partierna inte beredda att sin kritik av kvartalskapitalismen. Trots att den europeiske partiledaren Poul Nyrup

Rasmussen formulerat en skarp kritik av spekulationsfonder och skatteparadis. Nu har i stället de populistiska partierna vunnit mer mark, tillsammans med högern. De europeiska socialdemokraterna behöver ett krismöte och en radikal omprövning.

Varför inte lära av de grönas framgångar?


  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie. 0
Mest läst på Ledare
2 Kärnkraftsfrågan till slutförvaring Nu borde det växa fram en insikt om energipolitikens verkliga utmaningar 0
3 Ett ledarskap som söndrar Lena Askling: 0
4 Vårdkaos Stockholm Eva Franchell: 6
5 Ledare: Herman van Vemärhan? EU har missat en historisk möjlighet 16
  Läs Aftonbladets ledarblogg med Ingvar Persson, Helle Klein, Eva Franchell och Katrine Kielos.
Ledare-krönikörer

  Krönikor av Helle Klein Helle brinner för en rättvis fred i Mellanöstern, folkrörelse- demokratin och det kosmopolitiska. Och för poesin och jazzen.
  Krönikor av Eva Franchell Eva brinner för yttrandefriheten och alla människors rätt att sätta sig upp mot förtryck och maktmissbruk. Och för naturen, särskilt havet och min egen blomsterodling.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar brinner för de människor som byggt och bygger ett rättvisare samhälle. Och för Degerfors IF.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine brinner för politik och för livet "sådär i allmänhet"
  Krönikor av Åsa Petersen Åsa brinner för rättvisa och respekt, oavsett klass, kön, etnicitet och sexualitet. Och för kärlek så klart.
  Krönikor av Olle Svenning Olle brinner för gåtan Göran Persson, den glömda demokratiska socialismen, Sydeuropa och för Malmö FF.
  Krönikor av Lena Askling Lena brinner för allas rätt till arbete som ger frihet och oberoende. Och för sin passion hästar.
  Krönikor av Jesper Bengtsson Jesper brinner för att hitta trådarna som binder samman människor. Och så Kolhusteatern förstås. Och Kållandsö.
Upp

Politisk chefredaktör: Helle Klein

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet