Köp Plus här
Publicerad: 2010-03-08
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Mammaledighet
är inte något hot

Jobbar I fattigare länder återgår kvinnor till sitt ofta slitiga arbete alltför tidigt, och när de drabbas av barnsängsfeber dör många.   Jobbar I fattigare länder återgår kvinnor till sitt ofta slitiga arbete alltför tidigt, och när de drabbas av barnsängsfeber dör många. Foto: Ariana Cubillos/AP

Barnsängsfeber är en allvarlig infektion i livmodern som drabbar kvinnor strax efter förlossningen.

Om den nyblivna mamman inte får antibiotika riskerar infektionen att stiga uppåt i kroppen. Professor Birgitta Henriques Normark på Smittskyddsinstitutet beskriver det värsta förloppet: en invasiv infektion som kan vara dödlig.

Under förra året drabbades tolv svenska kvinnor av barnsängsfeber. Det är en ökning, om än inte så allvarlig eftersom vi har både antibiotika och en god mödravård. I fattigare länder, däremot, dör 25–30 procent av de kvinnor som fått barnsängs­feber.

Febern slår till på fjärde eller femte dagen efter förlossningen. Då har kvinnorna redan lämnat sjukhuset, om de fattigare nu någonsin varit där. Många är tillbaka i sin vardag med hårt arbete och brist på hygien. De drabbas och dör därför att de inte fick någon tid för läkning. Därför att de inte fick någon mödravård.

Livsviktig vård

Enligt WHO dör en halv miljon mödrar varje år till följd av komplikationer vid graviditet, förlossning och osäkra aborter. Räknar man in de barn som kunde ha överlevt är siffran 7,5 miljoner döda per år. Det är fler än dem som dör i aids, malaria och tuberkulos sammantaget. Mödra­vården är livsviktig.

Därför är det bra att EU satsar på sex veckors

mödraledighet. Den införs för att värna kvinnors hälsa.

I många länder tvingas fattigare kvinnor gå direkt från barnsäng till arbete, långt innan de ens läkt ihop. Här kan EU driva på världssamfundet, en halv miljon kvinnor kan räddas till livet varje år. Det här borde alla politiker vara överens om.

Men så gör en blivande lattemamma entré på den politiska scenen. Sveriges nya EU-minister Birgitta Ohlsson är rasande: ”Om förslaget blir verklighet innebär det att jag själv inte kan arbeta. Som blivande mamma skulle jag tvingats tacka nej till att bli EU-minister”.

Blandar begrepp

Kvinnor dör i barnsängsfeber, de tvingas till arbetet med avslag och såriga underliv. Med eftervärkar, bröststockning och hormoner. Men Birgitta Olsson oroar sig över sin i-landsministerkarriär. Så mycket för den solidariteten.

Dessutom blandar hon ihop mödraledighet och föräldraledighet. Mödraledigheten är till för mammornas återhämtning.

Sedan kommer föräldra­ledigheten. EU reviderar även föräldradirektivet som nu kan bli individuali­serat, med en del för mamman och en del för pappan. En pappamånad går inte att byta bort.

I varje fall en början på ett mer jämställt EU.

EF

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Det är din tur nu, Anders Borg

  Ingvar Persson: Företagen måste ta en del av ansvaret, liksom löntagarna Men om det ska bli ett fungerande system krävs också en tredje part, staten.  
DAGENS CITAT

”Det har aldrig hänt tidigare att vi varit oense i ett strandskyddsärende”

Tomas Landskog (M), ordförande för samhällsbyggnadsnämnden i Trosa, går emot arbetsutskottet och ger prins Carl Philip dispens för att bygga en sjöbod på sin gård i kommunen.

Tidigare artiklar på ledar-avdelningen

Fler ledare och ledarkrönikor

  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
1 M vill inte rensa ut korruptionen De hemliga partibidragen är kaffepengar mot de vinster vårdbolagen gjort på moderat politik.  
2 DANIEL SWEDIN: Inte konstigt att folk blir förbannade Från politiskt håll måste man även ta ojämlikheten på allvar.  
3 Det är din tur nu, Anders Borg Ingvar Persson: Företagen måste ta en del av ansvaret, liksom löntagarna  
4 LEDARE När du inte orkar mer – byt arbete ”Fredrik Reinfeldt har inte utnämnt Sverige till ett föregångsland för intet ...”  
5 LEDARE Ingvar Persson Problemen finns här och nu "Om Reinfeldt vill rusta Sverige för utmaningarna är det dags att komma ner på jorden"  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen
”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Så kan du blir rik på börsen i år ”Enkelt räkna hem vinst på 13 procent.”
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-09
Sök på Aftonbladet