Köp Plus här
Publicerad: 2010-12-04
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
vänta inte Det är hög tid att Socialdemokraterna tar sig tillbaka till civilisationen.   vänta inte Det är hög tid att Socialdemokraterna tar sig tillbaka till civilisationen.

Kom ut ur
djungeln

Efter andra världskrigets slut åkte de överlevande soldaterna hem. Försökte lappa ihop sina liv, läka sina sår, skaffa sig ett jobb.

Fast inte riktigt alla. För på den lilla djungelön Lubang i Filippinerna fortsatte några japanska soldater sin kamp. Åren gick. Männen fick längre och längre skägg.

Problemet var bara att motståndaren var borta, och att kriget var slut.

Bedrar sig själva

I går presenterades de första slutsatserna från den socialdemokratiska kriskommissionen. Där pekas fastighetsskatten och bensinskatten ut som viktiga faktorer till valnederlaget.

Det är visserligen sant. Men att tro att det räcker med att ändra ett par skattesatser för att väljarna ska komma tillbaka är självbedrägeri med djungelproportioner.

Nästa val, 2014, kommer det att vara tolv år sedan Socialdemokraterna senast vann ett val. Under tiden har världen förändrats. Globalisering, informationsrevolution, klimatfråga och finanskris kommer att på riktigt ha hunnit ändra människors världsbild och förutsättningarna för politiken.

Har den insikten präglat Socialdemokraterna de senaste fyra åren? Nej. Möjligen har de fått längre skägg.

Dags att släppa taget

En av Socialdemokraternas styrkor är att man haft förmågan att formulera ny politik som svar på tidens stora frågor. ATP på 50-talet, jämställdhetsreformer på 80-talet, budgetsanering följt av kunskapslyft på 90-talet.

För att överleva måste nu Socialdemokraterna leta sig ut ur djungeln, och sluta ta gårdagens strider. Både med varandra och med regeringen. Det är dags att släppa den politik som man förlorat två val på – väljarna kommer inte att tacka ja till den nästa gång heller.

Ta de verkliga striderna

I dialog med näringsliv och fackföreningar behöver man nu ta fram en ny närings- och jobbpolitik med utgångspunkt i de nya maktförskjutningarna i världsekonomin. Man behöver utveckla en ny ekonomisk politik, som bottnar i insikten att sunda statsfinanser är viktiga, men som i övrigt orkar lämna 90-talet bakom sig. Man behöver ta upp de verkliga striderna igen: för ökad jämlikhet och tillväxt för hela Sverige. För ett nytt kunskapslyft. För en röd klimatpolitik, som inte ses som ett nödvändigt ont utan ett verktyg för fler jobb och ett modernare Sverige.

Det tog 29 år för de japanska soldaterna på Lubang att bli övertygade om att kriget faktiskt var över. Då var det bara en kvar.

Sverige kan inte vänta riktigt så länge på att välkomna Socialdemokraterna tillbaka till civilisationen.

KP

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
DAGENS CITAT

Så vad ska vi säga till de kvinnor som nu har friheten att välja hos vilken arbetsgivare de vill
väga de äldres kissblöjor?

Kristin Linderoth i den socialdemokratiska idétidskriften Tiden som fått ny form.

Tidigare artiklar på ledar-avdelningen

Fler ledare och ledarkrönikor

  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
1 Det här är bara början, Löfven ”Upprustningen av den socialdemokratiska organisationen måste fortsätta”  
2 Fortsatt misstro mot Kristersson Kristersson kanske har lagt sig platt för riksdagen  
3 LEDARE Ett stort grattis ”Trots allt ett mirakel”  
4 DANIEL SWEDIN Han bluffar om a-kassan Stora grupper i Sverige i dag är bara en arbetslöshetsperiod från en ekonomisk katastrof  
5 Snällare robotar med Tobinskatt Katrine Kielos: Ekonomin behöver fler långsiktiga investerare  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen
”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet