Köp Plus här
Publicerad: 2011-03-14
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
rimlig risk? Ingen vet hur haveriet i kärnkraftverket i Fukushima kommer att sluta.   rimlig risk? Ingen vet hur haveriet i kärnkraftverket i Fukushima kommer att sluta. Foto: AP

Kärnkraftens verkliga pris

14 MARS 2011. Kärnkraft

  Fukushima, 25 mil nordost om Tokyo, har skrivit in sig i samma berättelse som Harrisburg och Tjernobyl. Ett namn som för all framtid kommer vara förknippat med kärnkraftens risker.

I fredags slog jordskalvet till med epicentrum strax utanför Japans kust. Det följdes av en tsunami och av flera efterskalv. Förstörelsen är fruktansvärd och dödssiffrorna fortsätter stiga. Världen gör så gott man kan för att bistå japanska myndigheter och rädda vad som räddas kan.

Människor evakuerade

Kärnkraftverket i Fukushima kan ha drabbats av härdsmälta. Under gårdagen kom nya rapporter om risk för explosion i reaktor 3. En tidigare explosion i reaktor 1 ledde till att radioaktivitet läckte ut. En evakueringszon har upprättats runt kärnkraftverket och hundratusentals människor har redan evakuerats.

Risken för ytterligare härdsmälta i kärnkraftsverket kvarstår. Personalen uppgavs i går försöka kyla med havsvatten så gott de kunde.

Detta är kärnkraftens verkliga pris. Det som hänt måste väcka frågan om vi verkligen är beredda att betala.

Huvud på ett fat

Dåvarande chefen för Naturvårdsverket, Valfrid Paulsson, försvarade i Dagens Nyheter den 9 oktober 1974 kärnkraften med att experterna var positiva. Han sa: ”Om experterna har lurat mig eller jag valt fel experter – ja, då får man begära mitt huvud på ett fat.”

Tage Danielsson kontrade med att samma skäl som talar mot utbyggnad av kärnkraften även talar mot att begära Valfrid Paulssons huvud på ett fat: ”risken är för stor att något läcker ut”.

Det är snart 40 år sedan och kärnkraftsfrågan hemsöker fortfarande svensk politik. Experterna hade fel på en viktig punkt. Kärnkraften visade sig inte vara säker. Först i Harrisburg, sedan i Tjernobyl och nu i Fukushima har vi fått se de enorma krafter som släpps lösa om något händer.

Svår risk

Sanningen är att det inte går att planera för alla risker. Den mänskliga faktorn, naturkatastrofer eller terroristattacker kan kullkasta det mesta. Frågan är vilka konsekvenser det får. När det handlar om kärnkraft kan hela samhällen, i värsta fall hela landsändar, slås ut. Är det en rimlig risk att ta?

I Sverige har den borgerliga regeringen valt att satsa på kärnkraft i stället för att lägga resurserna på en omställning till en mer hållbart energisystem.

Tv-bilderna från Fukushima är en obehaglig påminnelse om hur feltänkt den politiken är.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Dags att prata med grekerna

  Daniel Swedin: Lite tyder på att protesterna kommer klinga av Det hänger på Europas ledare att hitta en dialog med människorna i Grekland.  
DAGENS CITAT

”Min uppgift är att återupprätta rättvisan i Frankrike, öppna en ny väg för Europa, bidra till världsfreden och bevara planeten”

Frankrikes president François ­Hollande i gårdagens installationstal.

Tidigare artiklar på ledar-avdelningen

Fler ledare och ledarkrönikor

  Den moraliska skulden väger tungt

Daniel Swedin, 2012-05-11
 

Det syriska upproret handlar om barnen

Ingvar Persson, 2012-05-10
LEDARE  

  Nystart för Frankrike och Europa

Ledare, 2012-05-07
 
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
2 Hans jobbfiasko ingen etnisk fråga Fredrick Federley, C: Han spelar SD i händerna genom att bekräfta att vissa har mer rätt till Sverige än vad andra har.  
3 LEDARE Även Europa bär skuld för Mladic folkmord Anders Lindberg: Vi satte inte stopp för mördarna i tid  
5 Dags att prata med grekerna Daniel Swedin: Lite tyder på att protesterna kommer klinga av  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen ”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  ”Världens godaste kladdkaka” Här är det enkla receptet.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Hoppet som hela världen chockades av ”Ska karln aldrig landa?”
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 12-05-16
Sök på Aftonbladet