Köp Plus här
Publicerad: 2006-06-20
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
slovakisk (s)egrare Slovakien höll val i helgen och socialdemokraterna, Smer, här med dess ledare Robert Fico, förde fram ett budskap om att införa progressiv skatt – i stället för platt skatt. Partiet blev det klart största i valet. slovakisk (s)egrare Slovakien höll val i helgen och socialdemokraterna, Smer, här med dess ledare Robert Fico, förde fram ett budskap om att införa progressiv skatt – i stället för platt skatt. Partiet blev det klart största i valet. Foto: Afp/scanpix

Platt fall för platt skatt

Platt skatt är det nya modeordet bland marknadsliberaler i Sverige och i övriga Europa. Skönheten sägs ligga i det enkla. Alla betalar samma procentsats i skatt oavsett inkomst.

Platt skatt har införts i ett tiotal före detta kommunistländer, som Estland, Lettland, Ryssland och Slovakien. Platt men framför allt låg skatt har lockat till sig investeringar. Det har bidragit till hög tillväxt som förstås applåderats. Baksidorna har det inte talats lika mycket om.

Särskilt Slovakien har varit ett skyltfönster för denna ultraliberala politik. Den högerkoalition som styrt landet i åtta år har fått vänliga klappar på axeln av sådana storheter som EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso och den svenske folkpartiledaren Lars Leijonborg.

Entusiastisk Leijonborg

I sin bok ”Global utmaning” skriver Leijonborg entusiastiskt om Slovakiens ”tigerekonomi” efter att ha pratat med svenska företagsledare på plats och landets motsvarighet till Skattebetalarnas förening.

Folkpartiledaren går inte så långt att han lovar införa samma system i Sverige, men uppmuntras av att man inte som svenska socialdemokrater ser ”höga skatter som ett egenvärde”.

Tydligt budskap

Även i centerpartiet gillas tanken på platt skatt. De unga centerpartisterna driver på. Partiledaren Maud Olofsson är inte avvisande.

Mindre entusiastiska visar sig dock medborgarna i de berörda länderna vara. Valet i Slovakien i helgen blev en rungande protest mot den platta skattens politik och de stora klyftor och brister i välfärden den fört med sig.

Socialdemokraterna, Smer, blev landets klart största parti. Om det räcker för att bilda regering är ännu oklart.

Tydligt är dock att partiets budskap om att införa progressiv skatt för att få resurser att bygga upp en anständig social välfärd lockat väljarna.

Partiledaren Robert Fico beskrivs av medierna som ”vänsterpopulist”. I själva verket leder han ett parti som är medlem av den internationella socialdemokratiska rörelsen. Partiets program är väl förankrat i den europeiska socialdemokratin och i den som brukar beskrivas som den europeiska sociala modellen.

Tvära kast i öst

Ännu drygt femton år efter murens fall blåser de politiska vindarna åt olika håll i Östeuropas nya demokratier. Kasten är ofta tvära. Det är inte konstigt om politikerna lockas av snabba lösningar för att möta medborgarnas längtan efter bättre och tryggare liv.

Platt skatt förutsätter låga skatter, annars fungerar inte systemet. Därför är det inte på lång sikt hållbart för länder med välfärdsambitioner. Talande är att inget utvecklat västland har infört systemet, trots många borgerliga lockrop.

TS



Valet i Slovakien blev en rungande protest mot marknads- liberalismen.

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Littorins arbetslinje – en fattigdomsfälla

  Karin Pettersson: Under regeringen Reinfeldt har Sverige upphört att ha en fungerande a-kassa.  

Dags att stoppa barnäktenskap

  Anders Lindberg: Egentligen borde vi ha gjort det för länge sen.  
DAGENS CITAT

”LO behöver attrahera kvinnor”

Ingela Edlund, Seko, som i helgen väljs som enda kvinna i LO:s nya ledning.

  Serbien väljer riskfylld väg

Anders Lindberg, 2012-05-20
 

Reinfeldts jobbfiasko är ingen annans fel

Anders Lindberg, 2012-05-15
LEDARE  
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
4 LO måste driva sin egen linje Det är uppenbart att konflikten om jämställda löner finns kvar.  
5 Dags att stoppa barnäktenskap Anders Lindberg:  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen ”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet