Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-05-27
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
Mona tog bussen till väljarna Socialdemokraternas partiledar
Mona tog bussen till väljarna Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin i Västerås i förrgår. Där mötte folk upp i stora skaror.
Foto: scanpix

Rösta 7 juni!

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Bredbandsberoende tidningsläsare

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    27 maj 11:24

  • Anmäl Mänskliga katastrofer, lust och EU-valet

    Från bloggen: Ett hjärta RÖTT
    28 maj 13:49

  • Anmäl Rödare politik

    Från bloggen: jj.n:s blogg
    27 maj 09:49

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

27 Maj 2009. ”Med knappt två veckor till valdagen konstaterar jag att det är galet intensivt just nu. På onsdag kväll är det paneldebatt inför Europarlamentsvalet på Kulturhuset i Upplands Väsby”, bloggar Christian Valtersson, MP-kandidat till Europaparlamentet.

”Jag är politiker, inte kreationist”, svarar Ella Bohlin KD:s förstanamn i EU-valet, i Ekots utfrågning.

Fredrik Reinfeldt pratar miljöfrågor på en skola i Uppsala och Nyamko Sabuni kampanjar på Kungsportsplatsen i Göteborg. Också ministrar som inte kandiderar till Europaparlamentet är uppenbarligen engagerade i valet.

Bussturné

I går berättade ledarsidan om Socialdemokraternas bussturné i Mälardalen. Det kom mycket folk till torgen i Eskilstuna, Västerås och Örebro. Vänsterpartiet sms-kampanjar i slutspurten.

EU-valrörelsen är i gång för fullt. Det hålls torgmöten, det knackas dörr, det debatteras och hålls medieutfrågningar, det tvittras, bloggas och spelas in Youtube-filmer. Sällan pratas så mycket politik som under valrörelser och sällan får medborgarna så många möjligheter att lyssna och se de förtroendevalda tala konkret om vad de vill med sitt politiska engagemang. Det gör gott för demokratin – också den på Europanivå.

Trendbrott

EU-valet har på förhand dömts ut som både meningslöst och sömnigt. Tidigare års EU-val avskräcker förstås då de samlat pinsamt få röstande. I valet 2004 gick bara 38 procent av de svenska medborgarna till valurnorna.

I går kom ny statistik från SCB som visar på ett trendbrott. Knappt hälften av de röstberättigade har tänkt att rösta. Så svarade de tillfrågade i november då mätningen genomfördes. Med tanke på att valrörelsen kommit igång rejält och medierna nu hårdbevakar EU-valet borde valdeltagandet knappast sjunka.

I dag lanserar Aftonbladet kampanjen ”Jag röstar i EU-valet” i ett led att dra sitt strå till det europeiska demokratibygget och få folk att gå och rösta. Förhoppningsvis ska domedagsprofeterna få fel och valdeltagandet komma över 50 procent. Det är ändå med svenska mått mätt lågt.

Att döma av rapporterna utifrån valstugorna är det i år tryck i europavalet. Kanske blir det också en kanal för den frustration många känner inför finanskris, massarbetslöshet och försämringar i välfärden. EU-valet spelar roll för många av de frågor som berör vår vardag. Och det handlar om politiska värderingar.

Rösta bort rasisterna

Europa byggs trots allt av dess medborgare och EU är inte bara en inre marknad utan i högsta grad en transnationell politisk arena. Där slåss höger mot vänster.

Och i år när extremhögern vädrar morgonluft är det viktigare än någonsin att se till att rösta bort rasisterna från Europaparlamentet och vara med och skapa ett socialt och miljömässigt hållbart Europa.

Din röst spelar roll. Använd den.

HK

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie. 0
Mest läst på Ledare
1 Ett ledarskap som söndrar Lena Askling: 11
3 Kärnkraftsfrågan till slutförvaring Nu borde det växa fram en insikt om energipolitikens verkliga utmaningar 0
4 Vårdkaos Stockholm Eva Franchell: 6
5 Ledare: Herman van Vemärhan? EU har missat en historisk möjlighet 16
  Läs Aftonbladets ledarblogg med Ingvar Persson, Helle Klein, Eva Franchell och Katrine Kielos.
Ledare-krönikörer

  Krönikor av Helle Klein Helle brinner för en rättvis fred i Mellanöstern, folkrörelse- demokratin och det kosmopolitiska. Och för poesin och jazzen.
  Krönikor av Eva Franchell Eva brinner för yttrandefriheten och alla människors rätt att sätta sig upp mot förtryck och maktmissbruk. Och för naturen, särskilt havet och min egen blomsterodling.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar brinner för de människor som byggt och bygger ett rättvisare samhälle. Och för Degerfors IF.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine brinner för politik och för livet "sådär i allmänhet"
  Krönikor av Åsa Petersen Åsa brinner för rättvisa och respekt, oavsett klass, kön, etnicitet och sexualitet. Och för kärlek så klart.
  Krönikor av Olle Svenning Olle brinner för gåtan Göran Persson, den glömda demokratiska socialismen, Sydeuropa och för Malmö FF.
  Krönikor av Lena Askling Lena brinner för allas rätt till arbete som ger frihet och oberoende. Och för sin passion hästar.
  Krönikor av Jesper Bengtsson Jesper brinner för att hitta trådarna som binder samman människor. Och så Kolhusteatern förstås. Och Kållandsö.
Upp

Politisk chefredaktör: Helle Klein

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet