Köp Plus här
Publicerad: 2011-02-26
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
talande tystnad. När Bildt kommenterar situationen i Libyen genom att säga att det ”inte nu handlar om att ta ställning för den ena eller andra sidan”, är det inte neutralt. Det är att ta ställning för förtryckarna.   talande tystnad. När Bildt kommenterar situationen i Libyen genom att säga att det ”inte nu handlar om att ta ställning för den ena eller andra sidan”, är det inte neutralt. Det är att ta ställning för förtryckarna.

Den som tiger den samtycker

”Carl Bildt vill fortfarande inte uttala Sveriges stöd för demokratiaktivisterna i Libyen”

Carl Bildt vill fortfarande inte uttala Sveriges stöd för demokratiaktivisterna i Libyen. Samtidigt rapporterar CNN om oro över att Muammar Gaddafi ­använder de lager av giftgas den libyska militären förfogar över. Mot sin egen befolkning.

Efter fredagsbönen i går tog protesterna ny fart i Nord­afrika och Mellanöstern. Al-Jazira sände direkt från staden Benghazi i östra Libyen. Här har ­oppositionen tagit över. Från västra delen av landet och ­huvudstaden Tripoli är det tystare. Regimen stryper information både på nätet och i media.

Tyst – av säkerhetsskäl

I Geneve diskuterade i går FN:s människorättsråd, med uppgift att värna mänskliga ­rättigheter, att suspendera ­Libyens medlemskap. Det vore i så fall första gången någonsin. Man vill även tillsätta en undersökningskommission för att på plats undersöka brott mot mänskliga rättigheter.

I New York har FN:s säkerhetsråd redan behandlat läget och fler möten kommer. USA har lyft frågan om flygförbudszon. Sanktioner diskuteras. Schweiz har redan frusit de tillgångar Gaddafi har där.

Carl Bildt motiverar sin tystnad med att en högre profil ­riskerar säkerheten för svenska medborgare i Libyen. Enligt uppgift finns ett femtiotal kvar.

Sveriges utrikesminister ska ta hänsyn till om svenska ­medborgare kan komma till skada. Det är även naturligt att inte utsätta andra EU-länders medborgare för risk.

Men är det så? Eller är det ett svepskäl?

Sommaren 2008 jämförde Bildt den ryska inmarschen i Georgien med Nazityskland. På sin blogg skrev han 9 augusti: ”Vi har anledning att minnas hur Hitler för lite mer än ett halvt sekel sedan använde just denna doktrin för att under­minera och anfalla betydande delar av Centraleuropa.”

Från Tiblisi, huvudstad i Georgien, evakuerades tre dagar senare 42 svenskar av UD. ­Under pågående krig med svenskar i riskområdet jämförde alltså Bildt den ryska statsledningen med Hitler.

Tar ställning för förtryck

Frankrikes president Nicolas Sarkozy har tvärtemot Bildt ­varit tydlig. Han har krävt sanktioner mot Libyen. Även USA:s president Barack Obama har ­uttalat sig i skarpa ordalag.

Men Bildt tar inte intryck. Han vet bättre.

Grundproblemet är moraliskt. När Bildt säger att det ­”inte nu handlar om att ta ställning för den ena eller andra ­sidan”, är det inte neutralt. Det är att ta ställning för förtryckarna.

Den stora tragedin, sa en gång Martin Luther King ”är inte de onda människornas brutalitet utan de goda människornas tystnad”.

Eller på ren svenska: den som tiger samtycker.

Aftonbladet
Anders Lindberg

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
fler kolumner av Daniel Swedin

SIDAVSLUTNING: Anders Lindberg kolumner - lista

  Dags att stoppa barnäktenskap Anders Lindberg: (2012-05-25)  
  Ta mordhot mot Åkesson på allvar Anders Lindberg: (2012-05-24)  
  EU:s åtstramningar ökar nationalismen Krisen och åtstramningarna har ställt miljontals människor utan jobb eller hopp om framtiden. (2012-05-23)  
  Natolobbyister firar för tidigt Anders Lindberg: De stora liberala tidningarna och folkpartisterna håller på att spricka av glädje (2012-05-22)  
  Med fritt skolval mot sämre skola Systemet med skolpeng behöver reformeras (2012-05-21)  
LEDARE Kalla det stum diplomati istället Anders Lindberg: ”Sverige borde utnyttja medlemskapet i EU” (2012-05-20)  
ANDERS LINDBERG Risken finns för en egyptisk backlash För första gången någonsin kommer de 82 miljoner invånarna i Mellanösterns största och viktigaste land kunna välja president i ett fritt val (2012-05-19)  
  Hans jobbfiasko ingen etnisk fråga Fredrick Federley, C: Han spelar SD i händerna genom att bekräfta att vissa har mer rätt till Sverige än vad andra har. (2012-05-16)  
  När armén använder våldtäkt som vapen Anders Lindberg: Burma förändras, ljuset i tunneln glimtar till (2012-05-14)  
  Kunskapsraset är Björklunds ansvar ”Det är inte invandringen som är förklaringen till att skolpolitiken inte fungerar” (2012-05-09)  
  Burma är långt från demokrati Anders Lindberg: (2012-04-24)  
  Frankrike ger Europa hopp ”Han vill driva en traditionell vänsterpolitik för jobb och tillväxt” (2012-04-23)  
  Teliasonera säljer ut kunder till KGB ”Som George Orwells 1984 om den totala övervakningen. Fast på entreprenad.” (2012-04-19)  
  Rasismens teorier är Breiviks praktik Anders Lindberg: (2012-04-18)  
  Breivik och hans världsbild i rätten Anders Lindberg: Offren valdes inte på måfå (2012-04-17)  
  Utred Natos brott mot krigets lagar ”Ingen ska stå över lagen. Inte Nato, inte USA, inte Sverige.” (2012-03-26)  
  Terrorn utnyttjas av extremhögern ”Att ge alla muslimer skulden för terrorn i Toulouse är som att ge alla kristna skulden för Utøya” (2012-03-23)  
  Men terrorn slår till igen ”En attack, inte bara mot Frankrikes judiska befolkning utan mot hela Europa” (2012-03-22)  
  Skamlig brutalitet mot kurdiskt nyår Anders Lindberg: (2012-03-20)  
ANDERS LINDBERG Tvinga Tolgfors att tala sanning ”Man undrar hur han skulle reagera om något faktiskt händer. På riktigt.” (2012-03-16)  
  Vapenexport eller – Nato? Sorry, kära DN – alla är långt i från folkpartister (2012-03-13)  
  Lägg ner, Tolgfors – du saknar förtroende Anders Lindberg: (2012-03-10)  
  Skärp straffen för hedersvåld Anders Lindberg: I Sverige väljer man själv vem man vill älska (2012-03-08)  
  Acta riskerar människors liv ”Människor i fattiga länder kommer dö av sjukdomar det finns bot för” (2012-03-05)  
  Kyrkans Tidning i grumligt vatten Anders Lindberg: (2012-03-01)  
  Mördarna i Syrien struntar i världen Anders Lindberg: (2012-02-28)  
  Reinfeldt har tappat sugen Statsministerns dåliga humör har sina förklaringar (2012-02-25)  
ANDERS LINDBERG Bygg terrorstrategin på de verkliga hoten Hittills har fokus för ensidigt legat på kampen mot våldsbejakande extrem islamism (2012-02-15)  
LEDARE Björklund kidnappar Palestinafrågan Nu besöker Jan Björklund (FP) Israel och Palestina (2012-02-14)  
ANDERS LINDBERG Kör över KD om sterilisering nu Kristdemokraterna vill tvångssterilisera människor (2012-02-08)  
LEDARE Vi är skyldiga att skydda liv i Syrien Syriens president Bashar al-Assad måste avgå och släppa fram en regering vald av folket (2012-02-07)  
ANDERS LINDBERG Polis ska inte tortera folk I Sverige utreds klagomål mot poliser av polisen själv (2012-01-26)  
  Sanktioner bra – trots riskerna Anders Lindberg: (2012-01-25)  
LEDARE Juholt, som Red bull (2012-01-22)  
ANDERS LINDBERG Terror bekämpas inte med rättsröta Nizar Khalayli har varken fått någon offentlig ursäkt eller upprättelse (2012-01-18)  
  Dödssynd är en usel drivkraft för omsorg Vårdbolaget Caremas giriga vinstintresse. (2011-12-26)  
LEDARE Carema – först tragedi, sen fars Aftonbladets Anders Lindberg: (2011-12-22)  
LEDARE Tala klarspråk med diktaturens Etiopien ”Deras brott är att de ville berätta”. (2011-12-22)  
  Jan Björklund dansar och ler Anders Lindberg: Man kan vara sur över att man förlorade folkomröstningen (2011-12-16)  
Anders Lindberg Dags att avsätta Syriens diktator Bashar al-Assad har flera möjligheter att välja på (2011-12-13)  
LEDARE Inga nazister på våra gator Nazisterna tar under lördagen chansen att skämma ut Sverige (2011-12-09)  
LEDARE Ta inte bort barnens trygghet, Billström ”Fästning Europas murar har blivit allt högre” (2011-11-28)  
LEDARE Ett enfaldens parti ”Med SD:s vision om stängda gränser skulle Sverige förtvina, ekonomiskt, kulturellt och socialt” (2011-11-24)  
Ledare Politisk (S)jälvmordsinstinkt Att S svänger är fel i sak – dessutom med häpnadsväckande dålig tajming. (2011-11-22)  
ANDERS LINDBERG Har Carema sponsrat M? Var den moderata politiken egentligen bara en väntjänst till dem som bekostade valsegern? (2011-11-16)  
  Atomvapen till Iran – nej tack Anders Lindberg: (2011-11-10)  
  Fega inte ur om Palestina, Bildt Anders Lindberg: Snart kommer frågan om palestinskt FN-medlemskap upp på allvar (2011-11-02)  
LEDARE Högmod går före fall, Reinfeldt Aftonbladets Anders Lindberg: ”Han är som en dålig dejt. Oavsett ämne pratar han bara om sig själv.” (2011-10-22)  
  Släpp fångarna loss – riv fängelset Gaza ”Murarna till världens största utomhusfängelse bör jämnas med marken” (2011-10-19)  
LEDARE Bildts tystnad är oacceptabel (2011-10-18)  
  Fult att slira på sanningen, Bildt Anders Lindberg: Under den arabiska våren har det pratats om Lundin Petroleums affärsrelationer med Libyen, Irak, Iran och Syrien. Och nu Etiopien. (2011-10-12)  
LEDARE Hur mycket rasism klarar demokratin? Hotet mot vårt öppna samhälle är inte att vi är olika (2011-10-09)  
LEDARE S-haveri kring medborgarskap I går gjorde Socialdemokraterna ett av årets dummaste politiska utspel (2011-10-08)  
  Kärnkraften är varken hållbar eller pålitlig ”Argumenten för kärnkraft hade onekligen varit starkare om kärnkraftverken hade producerat ström” (2011-09-29)  
ANDERS LINDBERG Hån att Lundin Oil lär ut fred Det är dåligt omdöme av Näringslivets internationella råd att lyfta fram Lundin Oil som exempel (2011-09-27)  
  Blir Palestina FN-stat 194? Därför bör Sverige och EU i stället backa upp Palestinas ansökan (2011-09-21)  
Anders Lindberg Hemkörning och billig sprit splittrar familjer Alkoholens sociala pris är högt (2011-09-19) 24
  Jette och Keld bör vinna danska valet Anders Lindberg: (2011-09-15)  
LEDARE Efter Hägglund – syndafloden Hon är medial och framåt (2011-09-10)  
LEDARE Svårt jobb att ändra bilden av Danmark ”På många sätt är Dansk Folkeparti Europas mest framgångsrika högerextrema parti” (2011-09-08)  
  Säpo kan missa en svensk Breivik Anders Lindberg: (2011-09-07)  
  Libyen bortom diktaturens fall Vi har vant oss vid att demokratins gräns går vid Medelhavets stränder (2011-08-24)  
  Syrien på tur för arabiska våren Nu riktas världens blickar mot Syrien (2011-08-23)  
LÖRDAGSKOLUMNEN Att stänga internet löser inga kravaller Att förbjuda pennor, tryckpressar och Twitter löser inte problemet (2011-08-13)  
anders lindberg Sanktioner kan rädda Syrien ”Frågan om oljeembargo måste upp på dagordningen.” (2011-08-11)  
  SD är inte rumsrena I stället för att prata om att raser inte ska blandas är det nu kulturer som ska hållas åtskilda (2011-07-11)  
  Bildt bör bryta Gazatystnaden Anders Lindberg: (2011-07-09)  
LEDARE Snälla, sluta SD-flörta nu ”Det är dags för borgerligheten att (2011-07-06)  
ANDERS LINDBERG Bildt sviker sin uppgift På Ship to Gaza samlas många nationaliteter (2011-07-05)  
LEDARE Erkänn det fria Palestina ”Sverige bör deklarera att man kommer rösta för ett erkännande av Palestina” (2011-06-27)  
  Israel bör släppa fram Ship to Gaza Anders Lindberg: (2011-06-23)  
Anders Lindberg Ett nyval är inte på låtsas längre Kanske trodde borgerligheten det skulle räcka med att vissla (2011-06-18)  
  Vi firar mångfald i dag – inte enfald Att säga ”stoppa världen, jag vill hoppa av” känns som en dålig strategi inför framtiden (2011-06-06)  
ANDERS LINDBERG ledarkrönika Europa borde stoppat Mladic före Srebrenica Det finns anledning att minnas (2011-05-26)  
LEDARE Bra att Håkan Juholt svänger i Libyenfrågan Beskedet från S, om ett fortsatt starkt engagemang i Libyen, är välkommet (2011-05-18) 313
  Miljöpartiet bör kasta pekpinnarna i soporna Anders Lindberg: (2011-05-14)  
  Sjukt att sälja vård M:s vårdpolitik utgår från människo- synen vi sett i sjukförsäkringen (2011-05-12)  
  Svik inte FN-linjen ”Fel att svika Sveriges skyldighet att skydda Libyens civilbefolkning.” (2011-05-04)  
  ALLIANSENS FEMTE PARTI Fredrik Reinfeldt är beroende av Sverigedemokraternas röster för att vara statsminister (2011-04-20)  
  FN får inte misslyckas med insatsen i Libyen Därför måste alla länder, även Sverige, vara beredda att ompröva sin nuvarande (2011-04-16)  
  Rättsröta i Göteborg I Sverige ska man inte behöva vara rädd för polisen (2011-04-09)  
  Gubbsjukt, Berlusconi Kvinnor över hela Italien demonstrerade under parollen ”Ora basta!” (Nu får det vara nog!). (2011-04-07)  
LEDARE Världen större än bara Libyen ”FN-insatsen bär fröet till en ny internationell ordning” (2011-04-02)  
  Oerhört lågt, Jan Björklund Björklund vill ta inrikespolitiska poäng (2011-03-31)  
Anders Lindberg Över till dig, Håkan Juholt Regeringen är som starkast när den själv får rita upp spelplanen (2011-03-26)  
  Öka pressen på Gaddafi Mandatet är tydligt. Med alla medel ska Gaddafis övergrepp på civilbefolkningen stoppas (2011-03-19)  
  Kärnkraften har ingen framtid Har skickligt framställts som ett miljövänligt alternativ till fossila bränslen (2011-03-15)  
  Kärnkraftens verkliga pris Den borgerliga regeringen har valt att satsa på kärnkraft i stället för ett mer hållbart energisystem (2011-03-14)  
LEDARE Stoppa Gaddafis massmord – nu Världen måste gripa in (2011-03-12)  
Anders Lindberg Tokhögern flyttar biståndsdebatten I Danmark kan vi se vad som händer när biståndsdebatten spårar ur (2011-03-05)  
  Den som tiger den samtycker ”Carl Bildt vill fortfarande inte uttala Sveriges stöd för demokratiaktivisterna i Libyen” (2011-02-26)  
LEDARE Vi får skämmas för Carl Bildt Anders Lindberg: Bildt och Berlusconi har fel. Det handlar om att ta ställning (2011-02-22)  
  Mubarak är ett vårtecken Anders Lindberg: Vägen till demokrati är lång och mycket kan hända (2011-02-12)  
  Centerpartiet bortom Maud Ett vilset parti träffas (2011-02-05)  
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
4 LO måste driva sin egen linje Det är uppenbart att konflikten om jämställda löner finns kvar.  
5 Dags att stoppa barnäktenskap Anders Lindberg:  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen ”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Succéefterätten som alla pratar om Så kan du testa lyckade receptet.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet