Köp Plus här
Publicerad: 2010-01-29
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Hatet mot kvinnokroppen är vår tids största skam

Ordet vagina kommer ur det latinska ordet för svärdsskida. Vad svärdet i sammanhanget syftar på är inte svårt att förstå. Kvinnan definierad som hölje åt mannens ”vapen”. En vansinnig föreställning där kvinnokroppen förvandlas till en öde plats för våld mellan män att utspela sig på. Hon är i sammanhanget ingenting. Det har alltid varit hans krig.

”Är vi på planeten jorden så dumma att vi inte kan ha bättre fredsbevarande styrkor?” frågar Mira Vilusic i dokumentären ”Kvinnornas krig” som organisationen Kvinna till Kvinna premiär-visar på tisdag. Filmen handlar om ett möte mellan Mira Vilusic från Bosnien-Herzegovina och Ester Munyerenka, socialassistent på Panzisjukhuset i Kongo Kinshasa.



Under kriget i forna Jugoslavien våldtogs mer än 20?000 kvinnor. I Kongo finns mellan 200?000 och en halv miljon våldtagna och de blir fler medan ni läser detta. Allt medan världen ser på. I sitt förord till boken ”The rape of a nation” beskriver författaren John Le Carré Kongo som ”helvetet på jorden”.

Mänsklighetens tendens att slå ner blicken från det alltför obegripligt onda är välbekant. Förintelsen, vars minnesdag högtidlighölls i veckan, behandlades medan den pågick inte som någon förstasidesnyhet i amerikansk press. New York Times skrev om det – men inte på löpsedlarna. Förintelsen är naturligtvis unik, men att vi inte förstår (eller vill förstå) de mörkaste stunderna medan de infaller – det finns det något allmängiltigt i.

”Vi kan prata, prata, prata, men ingen lyssnar”, säger Ester Munyerenka i filmen. Våldtäkterna i Kongo blir bara fler och fler. Ingen grips, ingen ställs inför rätta.



Uppdrag granskning visade i onsdags hur FN-soldater och annan fredsbevarande personal har sex med kvinnorna de är utsända för att beskydda. Vilket är förbjudet. I många fall gäller det extremt fattiga barn som låter sig utnyttjas för några dollar, ett ägg, eller en burk majonnäs.

Kvinnans kön är en av världens mest förnekade, förstörda och förföljda delar. Från de 130 miljoner kvinnor som beräknas utsatta för könsstympning till den ohyggliga brutaliteten i Kongo. Knivar, bajonetter och trädgrenar trycks upp i underliv som fullständigt förstörs. Den medicinska termen är fistula – vävnaderna mellan vaginans väggar och urinblåsan går sönder. Det uppkommer ett hål där det inte ska finnas ett.

Vad är det man hatar så mycket? Klitoris med sina 8?000 nervändar är den enda del av människokroppen vars enda funktion är njutning. Vaginan är allt annat än ett passivt hål. Tvärtom mycket levande – sträcker ut sig när hon blir upphetsad, vidgas till sin innersta tredjedel, livmodershals och livmoder lyfter. En lika stor förändring som det där vi kallar erektion. Egentligen.

Hatet mot kvinnokroppen är obegripligt och vår tids största skam.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Fler krönikor av Katrine Kielos

Katrine Kielos

  ’Järnladyns’ medicin slog mot de svagaste Men man behöver inte bota en ond tå genom att hugga av hela benet  
KATRINE KIELOS Löfven rätt man att
förnya jobbpolitiken
S måste våga säga att den borgliga alliansen på många sätt ställde rätt frågor 2006  
LEDARE: Med Löfven blir det match igen Ingen majoritet för Reinfeldts regering.  
LEDARE Han offrade sig för partiet I dag är det faktiskt Håkan Juholt som har visat sig större än socialdemokratin.  
LEDARE S bortom kriserna ”Länge sedan vi pratade om något som verkligen betyder något”  
LEDARE Därför har Reinfeldt ett enkelt jobb Svenska folket kan knappt minnas Håkan Juholt utan minst en fot i klaveret.  
LEDARE Världen har vetat sedan 2002 48 kvinnor i timmen våldtas i östra Kongo  
LEDARE Kommer Tyskland att
göra det som krävs?
”Det europeiska kommentariatet river sitt hår över Merkels ovilja att göra vad som krävs”  
LEDARE Året när allt var
krispanikskräck
Ingen räknade med krisen eftersom den inte redan inträffat  
  Säg nej till europakten ”Lägre löner, lägre pensioner och ökande arbetslöshet via mer makt till Bryssel”  
LEDARE Merkels europakt missar problemen Angela Merkel fortsätter att bestämma i linje med den felaktiga diagnos som skadat Europa  
LEDARE Kung Juholt trasslar in sig – hjälp honom Det finns både kraft och potential inom Socialdemokraterna  
LEDARE Europas höger bär ansvar för krisen Om Tyskland haft en socialdemokratisk regering hade eurokrisen varit löst nu  
Katrine Kielos Inget att skryta om Borg Att bli utnämnd till EU:s bästa finansminister 2011 är lite som att bli utnämnd till Afrikas bästa skidåkare  
  Vanvård av vår välfärd Katrine Kielos:  
LEDARE Ideologisk blindhet
tar inte EU ur krisen
Det är kanske bra att Fredrik Reinfeldt inte har mer att säga till om i EU  
KATRINE KIELOS Fridolin får en kilometer järnvägsräls för pengarna Det är uppenbarligen inte bara Annie Lööf som har problem med populism  
katrine kielos Älska dig själv, din vikt, ditt liv Självkänsla är svårare än i Blondinbellas värld  
  S-krisen handlar om inkompetens Haveriet handlar om oförmåga att skapa en politisk maskin där kompetenta människor kan göra sitt jobb  
KATRINE KIELOS Putins födelsedag i ett tyst Ryssland I dag är det inte bara Putins födelsedag  
  S-politik för hårt arbetande familjer ”Det sista föräldrar behöver är att oroa sig för att deras barn inte lär sig något i skolan”  
KATRINE KIELOS: Juholt – ta dig samman Den politiska kompassen verkar snurra hejvilt  
  Vad Anders Borg inte vill prata om ”FAS 3 är en större arbetsgivare än Volvo AB”  
  Moderaternas idéfabrik
är ombyggd till bunker
”Starka offentliga finanser är medel – inte mål”  
LEDARE Vem vill sälja en guldgruva? Finansmarknadsministern öppnade först dörren för utförsäljning av gruvbolaget LKAB – sen ändrade man sig  
  Bärplockning ingen hobby De svenska bärskogarna har blivit en brutal plats  
Ledare USA:s rikaste kan andas ut Katrine Kielos: Barack Obama i en gisslansituation  
LEDARE Europa förgiftas ”Ord kan vara som mycket små arsenikdoser”  
  Kapitulera inte för extremismen Katrine Kielos: Oslo den 23 juli 2011 är en tyst stad.  
  Sommarintervjun:
S måste ta Reinfeldt
som en komplimang
Katerine Kielos träffar Storbritanniens förre utrikesminister David Miliband  
LEDARE Stressa bankerna mer Bankmyndigheten klappade deltagarna på huvudet och sa att var och en var bra på sitt sätt  
  Reinfeldt måste börja förhandla Det spelar ingen roll hur mycket statsministern surar eller antyder att alla som är emot honom är landsförrädare  
  Murdochs fall – en möjlighet Katrine Kielos:  
LEDARE Hårt pressad och utan idéer Ett knappt år efter valet 2010 tycks Alliansens samarbete på väg att krackelera  
LEDARE Svenskarna vill ge
kvinnor högre lön
Kanske måste man helt enkelt säga att vårdbiträden och sjuksköterskor förtjänar högre löner  
LEDARE Det handlade om en rättvis globalisering Problemen måste erkännas innan världen sluter sig  
KATRINE KIELOS Politisk likgiltighet vinner i Portugal Vad var poängen, resonerade väljarna:  
LEDARE Tyskland tar på sig ledarrollen De är världens fjärde största industrination  
LEDARE Ett högt pris för
billig och mode-
riktigt klädsel
För att tillverka en enda t-shirt kan det gå åt 20 000 liter vatten  
LEDARE Valet som inte borde ha varit Valdeltagandet i Västra Götaland i går var 43 procent – ett demokratiskt fiasko.  
Katrine Kielos Från pingviner
– till TCO:are
På två val har M nästan tredubblat sitt stöd i TCO-grupperna  
  Fler fattiga barn
är ingen slump
Regeringen har finansierat skattesänkningarna genom att försämra för sjuka och arbetslösa  
Katrine Kielos Regeringen saknar
efterkrisprogram
Svensk ekonomi har återhämtat sig, men Sverige är inte redo  
  Putinismen på charmoffensiv Katrine Kielos:  
Katrine Kielos Riksbanken oroar sig för fel problem Kanske varnar banken fel spelare  
  Borg betonghånar
Tommy Waidelich
”Ni socialdemokrater vill höja skatten för alla som sätter sig i bilen och kör till jobbet’, dundrade finansministern.”  
  Håkan Juholt får inte fastna i besvärjelserna Socialdemokraterna har en ny partiledare men alla problem består  
  Stoppa lagen ”Svenska löner ska varken sättas från Bryssel eller Rosenbad. Men förslaget är inte ­bara fel för Sverige –
det är fel för hela Europa”  
  Fukushima är en svart svan ”Det var ju hela tiden möjligt. Det var bara – ja, osannolikt.”  
  Svenska löner är inget för EU EU försöker applicera fel lösningar på fel problem  
ledare Anton Hysén visar vägen I det tysta pågår närmast en revolution när det gäller unga människors attityd till homosexualitet  
  Likgiltighetens diffusa grymhet ”Mäns liv är värdefulla. Kvinnors liv
är värdefulla i relation till mäns.”  
  Ge oss frihet
att bara vara
”Även privatanställda kvinnor med hög lön går allt oftare in i väggen och blir långtidssjuka”  
  Hela samhället har kapitulerat ”Det finns väldigt strikta regler för den som ska driva restaurang. Så, hur kan vi tillåta det här?”  
  Anders Borg är dumsnål Katrine Kielos: Nu ställer också moderata ministrar krav på att pengarna ska användas för att göra Sverige bättre.  
  - Katrine Kielos:  
  Merkel och Reinfeldt missar EU:s problem Angela Merkel vill veta vem som ska betala för vad – och det kommer inte vara hon.  
  Merkel och Reinfeldt missar EU:s problem Angela Merkel vill veta vem som ska betala för vad – och det kommer inte vara hon.  
Katrine Kielos FAS 3 – sista delen
i en trilogi utan slut
”Det låter som en generationsroman”  
  Globaliseringen är inte en konspiration mot S Katrine Kielos: En världsbild där onda ting lyser starkast  
  Krisrapporten blev en kamel ”Den del som kallas "omvärlds- och idéanalys" innehåller inga idéer, men försöker sätta fingret på ett par utmaningar.”  
  Ett stort svek mot våra barn Katrine Kielos:  
  Borg har andra
skulder att betala
Arbetslösheten är 7,4 % och antalet unga som förtidspensioneras har ökat med 37 procent  
Katrine Kielos Per Schlingmann
borde veta bättre
M:s reklam
för Sverige
missar målet  
  - Katrine Kielos:  
Katrine Kielos – ny söndagsskribent: Vi kommer inte hem I en tid av galenskap och kaos är det bara tåg som står still  
Katrine Kielos Tillväxt kräver en politisk idé S genomklappning är så total att till och med  
  Veckan Twitter pratade om det Katrine Kielos:  
Katrine Kielos Terrorismen slår
mot vårt innersta
Hur skulle det vara om människan inte höll tillbaka  
  Förnyelseprojekt – inte terapisamtal Katrine Kielos: Socialdemokraterna måste vara brutalt ärliga med sina problem  
  Ojämlikhet i valutakriget Katrine Kielos:  
  Kungen måste också granskas Katrine Kielos: Kungen och de kungliga hov- och slottsstaterna har sin egen post i statsbudgeten och i år uppgår den till dryga 125 miljoner kronor  
  På Café Opera efter kraschen Katrine Kielos:  
  Tony Blairs ständiga leende Katrine Kielos:  
  Brödramordet
i Manchester
Katrine Kielos: Ed Milibands seger i valet till ny ledare för Labour kom som en chock  
  Efter Blairs bok
börjar det nya
Katrine Kielos om Tony Blairs memoarer  
  Det var butlern som gjorde det Katrine Kielos:  
  En tuff brud – med budgettak Katrine Kielos:  
katrine kielos Socialdemokratin – sluta be om ursäkt ”Den måste våga försvara vad den har åstadkommit under 1900-talet”  
  Vad visste Borg om Grekland? ”Klart är att vi inte längre har råd med några nationella stereotyper i debatten”  
  En strejkande
sommar i Kina
I nästan 30 år har de stora företagen flyttat produktion till Kina  
KATRINE KIELOS Politikervecka
= vuxendagis
Under politikerveckan i Almedalen är många ting konstiga.  
Katrine Kielos Det var en gång en prinsessa som sa "åt helvete med allt- ihopa, jag är för bra för det här!"  
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
1 Thomas Bodström Var är självkritiken, Ask? Regeringen har medvetet raserat det brottsförebyggande arbetet i Sverige  
2 LEDARE Vi får inte svika folket i Syrien Enligt Unicef har cirka 380 barn dött i upproren mot Bashar al-Assads regim i Syrien  
3 FREDRIK VIRTANEN Frihet, jämlikhet & solidaritet
kommer alltid tillbaka, Löfven
Eftersom jag är inkompetent på fördelningspolitik behöver jag staten  
4 ’Järnladyns’ medicin slog mot de svagaste Men man behöver inte bota en ond tå genom att hugga av hela benet  
5 Annie Lööf festar – jobben försvinner Det är dags att Annie Lööf börjar betrakta ministerjobbet som ett heltidsarbete.  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen
”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Kronofogden slumpar bort lyxprylar – sålde platt-tv för 660 kronor.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Tisdag 12-02-07
Sök på Aftonbladet