Köp Plus här
Publicerad: 2001-11-25
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Ni behövs, folkpartiet!

Minns ni när folkpartiledaren Bengt Westerberg reste sig ur tv-soffan på valnatten 1991? När den främlingsfientlige greven Ian Wachtmeister och hans betjänt Bert Karlsson, ledarna för det nya rasistiska partiet ny demokrati, tog plats i studion för att manifestera sin valframgång och diktera villkoren för att ge regeringskronan till Carl Bildt, då gick Bengt Westerberg.

Men Carl Bildt reste sig inte.

Bengt Westerberg förde ganska ensam en stenhård valkampanj mot ny demokrati. Det kostade honom i popularitet men han markerade en gräns som kanske blev avgörande för att inte de etablerade partierna i Sverige föll undan för främlingshetsen som de nu gjort i Danmark. Bildt regerade på ny demokratis nåder men Westerberg höll rent i invandringspolitiken och blev aldrig en av regeringen Bildts springpojkar i köpslagan med Ian och Bert. Det oket fick centern bära.

 

Valutgången i Danmark känns fortfarande som en chock. Mest för de etablerade partiernas kapitulation inför den måttlösa främlingsfientlighet och nationella intolerans som dansk folkeparti gjort till vardagspolitik. Danmark, detta välmående, rika lilla välfärdsland med en krona som kostar oss svenskar 1.30 och en arbetslöshet som är försumbar, så fattigt på humanism och generositet. Varför?

Det handlar om makt. Regeringsmakt. Rasismen blir rumsren därför att den i land efter land i Europa blir en kraft för regeringsmakt. Österrike, Italien, Norge och nu Danmark. Borgerliga partierna lierar sig med fascistiska krafter, faller undan för krav på särbehandling, hårresande diskriminering och unken nationalism. Syndabockssyndromet är bekvämt och populärt.

 

Ett glädjeämne förde dock valet med sig, Lars Leijonborg. När han kommenterade det danska valet och sade: Jag är djupt besviken på Venstre för deras främlingsfientlighet, att de fallit undan för de här odemokratiska åsikterna, helt i strid med liberala värderingar, då blev jag glad.

För första gången på flera år såg jag en rak linje från folkpartiets rösträttskamp till Bengt Westerbergs stenhårda offensiv mot ny demokratis fiskande i främlingsfientliga fördomar och rädslor och till Lars Leijonborgs klara fördömande av det danska systerpartiets venstres moraliska offer på maktens altare. Att stämma in i hetsjakten mot invandrarna må ha burit venstre fram till positionen som Danmarks största parti och regeringsbildare, men man kan hoppas, och tro, att folkpartiet aldrig försöker vinna väljare på samma rasistiska populism.

 

Jag har länge misströstat om folkpartiet som en radikal borgerlig vänsterkraft. Social-liberalerna tycks vara en utrotningshotad art, förkvävda i moderaternas skugga. Vi är många som frågat oss: Behövs folkpartiet? Ja, folkpartiet behövs. För att värna det fria ordet och de mänskliga rättigheterna. Människors lika värde, invandrarnas, flyktingarnas och främlingarnas villkor. Socialdemokraternas flykting- och integrationspolitik är inte mycket att yvas över. Ibland har den varit något att skämmas för, även om den långtifrån nått det lågvatten som blir de danska socialdemokraternas skam under decennier efter denna smutsiga valrörelse. Men folkpartiet har modigt hållit en humanistisk och öppen attityd i invandringsfrågan. De har varit socialdemokraternas argaste kritiker i fråga om både invandringsrätt och utvisningspolitik. Tack för det.

 

Det går i Sverige som i Danmark, fast tio år senare, brukar det heta. Så var det till exempel med den ekonomiska krisen som slog till i Danmark redan på 1970–80-talen och ledde till ”Kartoffelkurens” bantning av välfärdssystemet. Då föddes missnöjespolitikern Mogens Glistrup och hans hets mot ”de fremmende”. I valet nu 2001 skördas frukten av den främlingsfientliga sådden.

Oss drabbade den ekonomiska krisen och ny demokrati tio senare.

I dag i skuggan av den 11 september och efter det danska valet vill jag bara stilla be om att den danska historien inte måtte upprepas i Sverige denna gång.

Lena Askling

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Fler krönikor av Lena Askling

Lena Askling

  Nu lockas vi av livet på landet Lena Askling: Hårda krav får oss att söka trygghet i det småskaliga (2009-12-20)  
  Ett ledarskap som söndrar Lena Askling: (2009-11-22)  
  Rädda socialförsäkringarna Lena Askling: (2009-11-01)  
Lena Askling De nya coacherna – bara en förklädnad 27 SEPTEMBER 2009: Ungdomsarbetslöshet (2009-09-27)  
  Gemenskap även för moderna människor S måste hitta en politik för att bekämpa utanförskapet (2009-08-30)  
Lena Askling Klyftan går mellan marknad och politik Bara partier med stort förtroendekapital och många röster vinner (2009-06-07)  
Lena Askling Saab tillåts styra försvarspolitiken Sverige har inte haft krig med Ryssland på 200 år, ändå mobiliserar den gamla rysskräcken folkligt stöd för allehanda särintressen: (2009-05-17)  
Lena Askling KROPPSHATET Jakten efter hälsa är vår tids folksjukdom (2009-04-19)  
Lena Askling Jublet har tystnat Dags att börja tala till väljarna, Mona Sahlin (2009-03-22)  
  En efter en sparkas generaldirektörerna ”Ytterst handlar detta föga sexiga ämne, statsförvaltningen, om demokratin. Om hur regeringen genomför det demokratiska mandat väljarna givit den.” (2009-02-22)  
  Sjukförsäkringen på väg att raseras Människor tror inte längre på en bättre framtid för sina barn (2009-01-25)  
Lena Askling Sahlin – plocka fram dina hästkrafter nu Dags för Mona Sahlin att ta fram ledarskapet hon lärde hos Bullen i stallet (2008-11-30)  
  Kalla vindar blåser över Sverige i höst Nu behövs politiska ledare som kan skapa förtroende (2008-09-07)  
Lena Askling Högt spel av ÖB ”Försvarets framtid måste handla om att prioritera –att skära bort hela verksamheter” (2008-06-15)  
Lena Askling Ut med officerarna – in med civilisterna ÖB:s nervositet begriplig när försvarets framtid ska avgöras (2008-03-02)  
Lena Askling Östros kan ge oss en ’strängsk’ anda Han är en socialdemokrat hand i hand med staten och kapitalet (2008-02-03)  
Lena Askling Löjligt, Borg – lär av "Rid för livet" Finansministerns försvar för att diskriminera kvinnors motionsridning är löjligt. Äventyra statsfinanserna? Vad sparar inte staten på en minskning av ohälsan? (2007-11-13)  
Lena Askling Välfärd är mer än vård och omsorg "Att värna välfärden innebär också att värna socialförsäkringarna. Om det talar inte Fredrik Reinfeldt." (2007-10-30)  
Lena Askling Visst kan Sahlin gå till val med höjda skatter "Jag tror att avgörande den här gången för en acceptens av höjda skatter blir om väljarna känner att de kan lita på att kvaliteten i den gemensamma välfärden, skolan, omsorgen och miljöarbetet blir bättre. För alla." (2007-10-02)  
  Sahlin satsar nytt (2007-08-12)  
  Nu tar Mona och matriarkatet över Med Sahlin vid rodret kommer Margot Wallström hem (2007-01-19)  
  Dags för Sahlin (2006-12-26)  
  Nära mach 1 med Gripen (2005-12-15)  
  Tala ödmjukt om skatterna (2005-06-20)  
  Att sörja är att minnas (2005-01-07)  
  Mauds ökenvandring (2003-10-26)  
  Kampen mot kvinnovåld leds av svenska ministrar Mordet på Fadime öppnade våra ögon i Sverige (2003-04-12)  
  Nu måste LO trolla (2002-11-05)  
  Ta ett EMU-helvete i taget (2002-10-24)  
  Kan man lita på nån? (2002-10-05)  
  Leijonborg log för tidigt (2002-09-11)  
  Möllevångens Sverige (2002-08-31)  
  Far är inte alltid rar (2002-08-24)  
  Vargsafari hellre än jakt (2002-07-06)  
  Det liknar populism (2002-05-28)  
  Aldrig på en söndag (2002-05-19)  
  Fuskare är vi allihopa (2002-05-11)  
  Kramar de ihjäl Persson? (2002-01-26)  
  Ni behövs, folkpartiet! (2001-11-25)  
  Ramqvists floppar och fall Ericssons styrelse måste få en ny maktbalans (2001-10-27)  
  Regeringen ska stimulera – inte amortera Den borgerliga cynismen skrämmer (2001-09-20)  
  Vem duger åt sossarna? (2001-09-09)  
  Valets Svarte Petter, hua (2001-07-24)  
  Vi möblerar alla med Ikea (2001-06-08)  
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
1 Karin Pettersson: Littorins arbetslinje – en fattigdomsfälla Under regeringen Reinfeldt har Sverige upphört att ha en fungerande a-kassa  
3 Dags att stoppa barnäktenskap Anders Lindberg:  
5 LO måste driva sin egen linje Det är uppenbart att konflikten om jämställda löner finns kvar.  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen ”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Här är stränderna du inte trodde fanns Ligger bara några timmar bort.
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-05-25
Sök på Aftonbladet