Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-11-24
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Du fattar inte ungdomarna!

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Bort med revirpinkande politiker

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    24 nov 07:24

  • Anmäl Läsarna vettigare än skribenten!?

    Från bloggen: Zac's åsikter på ett fat
    24 nov 12:16

  • Anmäl Dags för regeringen 2.0 att börjar lyssna?

    Från bloggen: Under den svarta natthimlen
    26 nov 11:40

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

23 NOVEMBER 2008. Justitieminister Beatrice Ask har inte fattat att vad det handlar om. Hon tror att det räcker med att lugna dagens fildelare. Dagarna innan Ipredlagen ska lämnas över till riksdagen försöker hon mildra kritiken genom att säga att lagen inte ska bli retroaktiv.

Därmed får skiv- och filmindustrin inte jaga dem som fildelat innan lagen träder i kraft den 1 april nästa år.

Alltid finns det någon som andas ut efter det beskedet.

Går längre än direktivet

Problemen med Ipredlagen är dock inte att några fildelare går runt och har ont i magen. Beatrice Ask säger att hon bara följer EU:s Ipred-

direktiv, men det svenska lagrådet håller inte med. Lagrådet menar att förslaget om att en internetleverantör ska tvingas lämna ut uppgifter om vem som har en viss ip-adress går längre än EU-direktivet.

Effektiva åtgärder

Men Beatrice Ask står på sig och menar att det är en tolkningsfråga, att det finns krav på effektiva åtgärder i direktivet. Beatrice Asks effektivitet innebär att skiv- och filmindustrin får rätt att ta reda på fildelarnas ip-nummer, namn och adress. Den innebär att industrin får skicka hem krav på höga skadestånd till dem som laddat ner musik. Om inte skivbolaget får betalt kan det gå vidare till domstol. Inför risken att få stå för dyra rättegångskostnader kommer de flesta att betala.

Inte förmått ta betalt

Självklart ska artisterna få betalt för sina verk. Det är stöld att plocka ner låtar och film utan att betala. Internet har utvecklats snabbt och blivit en hel kultur där man pratar med vänner, delar åsikter och musik. Skiv- och filmindustrin har sett utvecklingen men inte förmått att ta betalt för sina varor.

I sin iver att stötta den frustrerade industrin går Beatrice Ask längre än EU-direktivet. Men det går inte att tukta en hel ungdomsgeneration så där i efterhand. Låt polisen jaga de stora fildelarna, så kan industrin ägna sig åt att ta fram nya, mer moderna sätt att tjäna pengar.

EF

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie. 0
Mest läst på Ledare
2 Ett ledarskap som söndrar Lena Askling: 8
3 Kärnkraftsfrågan till slutförvaring Nu borde det växa fram en insikt om energipolitikens verkliga utmaningar 0
4 Vårdkaos Stockholm Eva Franchell: 6
5 Ledare: Herman van Vemärhan? EU har missat en historisk möjlighet 16
  Läs Aftonbladets ledarblogg med Ingvar Persson, Helle Klein, Eva Franchell och Katrine Kielos.
Ledare-krönikörer

  Krönikor av Helle Klein Helle brinner för en rättvis fred i Mellanöstern, folkrörelse- demokratin och det kosmopolitiska. Och för poesin och jazzen.
  Krönikor av Eva Franchell Eva brinner för yttrandefriheten och alla människors rätt att sätta sig upp mot förtryck och maktmissbruk. Och för naturen, särskilt havet och min egen blomsterodling.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar brinner för de människor som byggt och bygger ett rättvisare samhälle. Och för Degerfors IF.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine brinner för politik och för livet "sådär i allmänhet"
  Krönikor av Åsa Petersen Åsa brinner för rättvisa och respekt, oavsett klass, kön, etnicitet och sexualitet. Och för kärlek så klart.
  Krönikor av Olle Svenning Olle brinner för gåtan Göran Persson, den glömda demokratiska socialismen, Sydeuropa och för Malmö FF.
  Krönikor av Lena Askling Lena brinner för allas rätt till arbete som ger frihet och oberoende. Och för sin passion hästar.
  Krönikor av Jesper Bengtsson Jesper brinner för att hitta trådarna som binder samman människor. Och så Kolhusteatern förstås. Och Kållandsö.
Upp

Politisk chefredaktör: Helle Klein

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet