Köp Plus här
Publicerad: 2008-12-08
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
eniga Efter nästan en månad av samtal på partiledarnivå har Peter Eriksson, Mona Sahlin, Maria Wetterstrand och Lars Ohly kommit överens. Och det är vänsterpartiet som hittills verkat ha gjort de största eftergifterna.   eniga Efter nästan en månad av samtal på partiledarnivå har Peter Eriksson, Mona Sahlin, Maria Wetterstrand och Lars Ohly kommit överens. Och det är vänsterpartiet som hittills verkat ha gjort de största eftergifterna. Foto: LASSE ALLARD

Tydliga besked

Äntligen är det slut på den oklarhet i regeringsfrågan som förföljt och skadat oppositionen


8 DECEMBER 2008. Socialdemokrat-erna, vänsterpartiet och miljöpartiet kommer att gå till val som en enad regeringskoalition 2010. Beskedet är välkommet. Äntligen är det slut på den oklarhet i regeringsfrågan som förföljt och skadat oppositionen.

Efter nästan en månad av samtal på partiledarnivå har Mona Sahlin,

Peter Eriksson, Maria Wetterstrand och Lars Ohly kommit överens. Vänsterpartiet har tvingats backa och accepterar nu de budgetregler som socialdemokraterna ställt som krav för ett samarbete: överskottsmål, budgettak och en självständig riksbank.

Ändrar inte uppfattning

–?Vi ändrar inte uppfattning, men vi accepterar dem. Det här är det pris vi är beredda att betala, sa Lars Ohly på söndagens presskonferens.

Socialdemokraterna och miljöpartiet har också knutit upp vänsterpartiet vid en gemensam budgetmotion våren 2010, vilket gör att Lars Ohly inte kommer att kunna gå till val på kraftigt höjda skatter. Vänsterpartiet ser ut att vara det parti som hittills gjort de största eftergifterna.

Var sitt valmanifest

Oppositionen kommer att gå till val med en gemensam regeringsplattform 2010, men partierna kommer ändå att ha var sitt valmanifest. Man pekar ut tre kriser som man menar att politiken måste inriktas på att lösa: jobbkrisen, klimatkrisen och ”otrygghetskrisen”. Grunden för regeringsplattformen ska läggas av fem arbetsgrupper som nu ska utses. Förhoppningsvis gör man inte om den borgerliga alliansens misstag och lägger fast politiken så hårt att man inte kan agera när verkligheten förändras.

De fem arbetsgrupperna ska ta fram en gemensam politik för:


  Jobb och ekonomi.


  Klimat och miljö.


  Välfärd och rättvisa.


  Storstadens utmaningar, att motverka segregation och växande klyftor.


  En rättvis och hållbar värld.

Sannolikt kommer den sista arbetsgruppen att ha den svåraste uppgift-en. Fram tills nu har fokus ofta hamnat på oppositionens problem att komma överens om den ekonomiska politiken. Men i synen på utrikes- och säkerhetspolitiken står man ännu längre ifrån varandra.

”Vi har störst erfarenhet”

Mona Sahlin var i går noga med att betona att det är en socialdemokratiskt ledd regering som söker väljarnas stöd.

–?Jag är hyfsat säker på att vi kommer vara det största partiet. Vi är också det parti med störst erfarenhet av regeringsarbete, sa Mona Sahlin.

Den djupa ekonomiska krisen gör att kraven ökar på politiker att ge tydliga besked. Det gav socialdemokrat-erna, vänsterpartiet och miljöpartiet i går. Väljarna kommer att ha två tydliga alternativ 2010.

JJ

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Borgs riggade vredesutbrott

  Eva Franchell: Som finansminister i Sverige kunde han ha stött kravet på en EU-beskattning av bankerna.  
DAGENS CITAT

”Ingen annanstans kan offentliga skattemedel så enkelt omvandlas till privata vinster”

Veckans Affärer granskar ­privatiseringsparadiset ­Sverige.

Tidigare artiklar på ledar-avdelningen

Fler ledare och ledarkrönikor

  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie.  
Mest läst på Ledare
1 M vill inte rensa ut korruptionen De hemliga partibidragen är kaffepengar mot de vinster vårdbolagen gjort på moderat politik.  
2 DANIEL SWEDIN: Inte konstigt att folk blir förbannade Från politiskt håll måste man även ta ojämlikheten på allvar.  
3 Det är din tur nu, Anders Borg Ingvar Persson: Företagen måste ta en del av ansvaret, liksom löntagarna  
4 LEDARE Ingvar Persson Problemen finns här och nu "Om Reinfeldt vill rusta Sverige för utmaningarna är det dags att komma ner på jorden"  
5 LEDARE När du inte orkar mer – byt arbete ”Fredrik Reinfeldt har inte utnämnt Sverige till ett föregångsland för intet ...”  
  Kolumner av Olle Svenning Olle Svenning behöver knappast presenteras för ledarsidans läsare. Han har berättat om världen - och om sitt Malmö - alltid med samma skarpa blick för detaljerna och de stora sammanhangen. Olle Svenning är en av dem som kommer att skriva på söndagarna.
  Kolumner av Fredrik Virtanen Fredrik Virtanen kommer från Motala, jobbade för Aftonbladets räkning i New York i tre år och började våren 2005 skriva Sveriges första stora blogg. Hans kolumner på lördagar anlägger ofta ett populärkulturellt perspektiv på politiken och samhället.
  Susanna Alakoskis krönikor Susanna Alakoski är författare och kanske mest känd för den prisbelönta romanen
”Svinalängorna”. Hon är dessutom redan välkänd som krönikör här på ledarsidan.
  Thomas Bodströms krönikor Thomas Bodström är advokat och författare. Han var tidigare socialdemokratisk justitieminister, riksdagsledamot samt ordförande i justitieutskottet.
  Tv-bondens galet dyra köp "Den kostade 2,5 miljoner kronor".
  Lena Sommestads krönikor Lena Sommestad är ekonomhistoriker och nyvald ordförande för Socialdemokratiska Kvinnoförbundet. Hon var tidigare socialdemokratisk miljöminister.
Ledarkrönikörer
  Krönikor av Karin Pettersson Karin Pettersson är Aftonbladets politiska chefredaktör, vilket innebär att hon är ytterst ansvarig för ledarsidans inriktning och linje. Hon kommer från Stockholm, och skriver mest om inrikespolitik och ekonomi.
  Krönikor av Eva Franchell Eva Franchell kommer från Malmö. Hon skriver om miljö och klimat, om trafik, infrastruktur och storstädernas utveckling samt om människors rätt till integritet på nätet och i levande livet.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine Kielos är från Lund och skriver om ekonomi. Både i ett internationellt och ett svenskt perspektiv. Hon bevakar skolfrågor, finansmarknader, feminism och EU.
  Krönikor av Anders Lindberg Anders Lindberg kommer från Göteborg. Han skriver om försvar, utrikes- och säkerhetspolitik. Samt ibland om integration och fördelarna med mångkultur.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar Persson är uppvuxen i Hällefors. Han skriver mest om arbetslivet, löntagarnas villkor och om klyftorna i det svenska samhället.
  Krönikor av Daniel Swedin Daniel Swedin är född och uppvuxen i Grängesberg. Han skriver om välfärdssektorn, jämlikhetsfrågor och bostadspolitik. Dessutom bevakar han särskilt frågor som rör ungas livsvillkor.
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Politisk chefredaktör: Karin Pettersson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-02-10
Sök på Aftonbladet