Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-03-31
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
SALTSJÖBADSANDA 1938 undertecknade LO och Svenska Arbetsgiva
SALTSJÖBADSANDA 1938 undertecknade LO och Svenska Arbetsgivareföreningen (SAF) Saltsjöbadsav­talet. Det blev något av arbetsmarknadens grundlag och en period av samförstånd och samarbetsvilja inleddes.

AMF – ryggrad
i samförståndet

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Nu kommer Wanja Lundby-Wedin tvingas avgå

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    31 mar 14:06

  • Anmäl UPA och Nån Annan.

    Från bloggen: Mitt i steget
    31 mar 05:39

  • Anmäl Wanja måste gå

    Från bloggen: Röda Malmö
    31 mar 15:26

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

31 Mars 2009. Som utgångspunkt för journalistik har historien om pensioner och bonusar i AMF allt, som verktyg i händerna på politiska opinionsbildare det mesta. Och det är kring personerna i bolagets ledning det mesta kretsar.

Ändå kan det vara dags att ställa frågan vilka effekter AMF-direktörernas bonusar och pensioner kommer att få på samhällsklimatet. De kan nämligen vara större än de först syns.

Stärkt inflytande

Just nu ser Wanja Lundby Wedin över sina styrelseuppdrag, och många menar att just AMF borde vara ett av de första som stryks från listan. LO-ordföranden ska, som det brukar heta, stå fri.

På köpet skulle företaget få en ledning med större specialkunskaper och mer tid. Och LO:s inflytande kunde i praktiken stärkas.

Det är rimligt, och resultatet av de senaste veckornas avslöjanden blir sannolikt att LO-ordföranden lämnar AMF:s styrelse.

Problemet är bara att AMF inte riktigt är vilket företag som helst, och att bolagets styrelse inte är någon vanlig bolagsledning. Tillsammans med bolagen Fora och AFA utgör det en rest från en tid när arbetsmarknadens centrala parter verkligen bar fram ett slags samförstånd.

Bidragit till problemlösning

Bolagen är den organisatoriska ryggraden i det som finns kvar av den svenska modellen. Centralorganisationerna löneförhandlar inte längre, arbetsmarknadens parter finns inte kvar i myndigheternas styrelser och försöken att sluta ett nytt huvudavtal har havererat.

Samförstånd förutsätter att man träffas, helst för att åstadkomma resultat tillsammans. Ledningen för de gemensamma försäkringsbolagen erbjuder fortfarande den plattformen. Där har de alla funnits, Bäckström, Lindsö, Tunhammar, Duker, Johnsson, Olausson och Bard.

Det har antagligen bidragit till att LO och Svenskt Näringsliv kunnat lösa hotande problem, som frågorna om omställningsavtal och behandlingen av utländska företag.

Går att förstå

Kanske är det därför som LO-ledningen så intensivt försvarade de bonus­utbetalningar som blev affärens början, trots att de uppenbart kolliderade med organisationens principiella hållning. Kanske är det därför som både representanter för Svenskt Näringsliv och LO med en mun talat om hur väl styrelsearbetet fungerat, och kanske är det därför som Lundby-Wedin undviker att lämna den enda styrelse som faktiskt skulle ha någon betydelse för debatten.

Det går att begripa. Men om det är en sak de senaste veckorna visat är det antagligen att bolag som AMF och Fora behöver en styrelse som är helt koncentrerad på företagets ledning. Den svenska modellens samförstånd får skötas någon annanstans.

IP

  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie. 2
Mest läst på Ledare
1 Det är USA som ska lämna Afghanistan Afghanerna har alltid levt under förtryck, under talibanerna och just nu under det amerikanska kriget mot terrorismen. 15
2 Han sålde ut Europa I dag diskuterar EU-parlamentet avtalet om Swift 8
3 Nollbud – men inte för chefen Samtidigt som arbetsgivarnas organisationer talar om nollbud i årets avtalsrörelse har direktörslönerna rusat. 12
4 Kennet Andreasson En fråga om förtroende Näringsminister Maud Olofsson hade en hektisk dag i riksdagen. 1
5 Åsa Petersen Det går inte över Myndigheter, agera för de unga hbt:arna 3
  Läs Aftonbladets ledarblogg med Ingvar Persson, Helle Klein, Eva Franchell och Katrine Kielos.
Ledare-krönikörer

  Krönikor av Helle Klein Helle brinner för en rättvis fred i Mellanöstern, folkrörelse- demokratin och det kosmopolitiska. Och för poesin och jazzen.
  Krönikor av Eva Franchell Eva brinner för yttrandefriheten och alla människors rätt att sätta sig upp mot förtryck och maktmissbruk. Och för naturen, särskilt havet och min egen blomsterodling.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar brinner för de människor som byggt och bygger ett rättvisare samhälle. Och för Degerfors IF.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine brinner för politik och för livet "sådär i allmänhet".
  Krönikor av Åsa Petersen Åsa brinner för rättvisa och respekt, oavsett klass, kön, etnicitet och sexualitet. Och för kärlek så klart.
  Krönikor av Olle Svenning Olle brinner för gåtan Göran Persson, den glömda demokratiska socialismen, Sydeuropa och för Malmö FF.
  Krönikor av Jesper Bengtsson Jesper brinner för att hitta trådarna som binder samman människor. Och så Kolhusteatern förstås. Och Kållandsö.
  Krönikor av Kennet Andreasson Kennet brinner för demokratin och en fortsatt upplysning. Och för Thelonius Monk, Blåvitt och Smygehamn på skånska Sydkusten.
Upp

Politisk chefredaktör: Helle Klein

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet