Utegrillarna har kommit fram i rekordfart i det vackra vårvädret under långhelgerna.
I dag ger stjärnkockarna sina bästa grilltips i Aftonbladet.
Den senaste veckan har temperaturen legat över eller mycket över det normala för årstiden i hela landet, till alla grillentusiasters glädje.
Och det vackra grillvädret ser ut att hålla i sig några dagar till.
Aftonbladet har sammankallat fem av landets mest kända stjärnkockar för att låta dem dela med sig av de egna favoritrecepten.
– Det viktigaste vid grillning är råvaran, som vid all matlagning. Sedan är det noga med temperaturen, kolen ska vara på nedgång när man lägger på köttet, säger krögaren Erik Lallerstedt.
En annan hängiven grillare är Alexandra Zazzi, tv-kock och Robinsonvinnare.
– Jag älskar att grilla, det hör säsongen till att sitta ute ljumma kvällar och äta gott. Jag grillade lammkotletter senast i går, säger hon.
Aftonbladet har också låtit en erkänd grillmotståndare ge sina tips – tv-kocken Jan Boris Möller.
– Jag grillar inte. Av de sätt man kan tillföra mat värme är grillning det i särklass sämsta, eftersom det inte går att kontrollera temperaturen.
– Men visst förstår jag att folk tycker att det är kul, det är någon form av frigörelse. Det är en av de grejorna
som gör att det känns somrigt, säger Jan Boris Möller.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...