80 liter ekologisk mellanmjölk.
En jacuzzi och Bert Karlsson.
Välkommen till inspelningen av "Du är vad du äter".
Bert Karlssons mage skjuter upp genom den kritvita ytan. Han baddar nöjt överkroppen. 80 liter ekologisk mellanmjölk har till och med fått Berts ganska solskygga buk att se lätt solbränd ut.
En potenshöjande drink har lämnat en bred grön mustasch på Skaras skivkung.
-Det här är strålande. Jag har alltid drömt om att få bada i mjölk. Man skulle vara med i bantningsprogram varje vecka, säger Bert.
Aftonbladet är på tv-inspelning hemma hos programledaren och kostexperten Anna Skipper. Här gör Bert sin mellanlandning i dietresan han började med fyra veckor tidigare.
Nu är det meningen att teamet ska börja se resultat, men Anna Skipper är långt ifrån nöjd.
Bert har slarvat med motionen. Han har fortfarande socker i kaffet och unnar sig nån kaka till fikat. Han har ätit choklad och brutit mot förbudet mot rött kött.
-Det har inte hänt så mycket med vikten. Jag har ju inte kunnat röra mig på grund av en knäskada och utan rörelse så går det inte. Men jag hade gått upp om jag inte hade ätit rätt i sommar. Garanterat, säger Bert.
-Men jag har minskat ned på kakor och avstått från cider som jag älskar så.
Och mjölken är fortfarande ett problem. Att Bert dragit ned från två liter per dag till en halv imponerar minimalt på kostexpertisen.
-En halv liter! Herregud. Det är alldeles för mycket för en man i din ålder, säger Anna innan hon visar Bert det enda hon tycker mjölk duger till: välgörande bad.
En timme tidigare har Bert tvingats in i köket för att laga mat. Tillsammans med Anna har han gjort en middag av ostron gratinerade med parmesanost, ingefära, cayennepeppar och chili.
En smal måltid - men också ännu en testestoronhöjande kur för Berts potensproblem.
-Så du menar att han kan bli påverkad av det här? Då ska jag äta mycket, det kan jag lova. Jag brukar få sätta en spruta i fanskapet annars, säger Bert.
Hårt pressad av Anna Skipper satsar nu Bert på en slutspurt de fyra sista veckorna av dieten. Nu ska han bättra sig.
I början av oktober sänds avsnittet.
Då får tittarna veta om han lyckades.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...